نکته های کاربردی طلایی برای مهارت ریدینگ آیلتس

Golden rules for IELTS Reading Section from ielts2.comبسیاری از زبان آموزان موفقیت در مهارت خواندن یا ریدینگ را مستقیما مربوط به دانستن لغات زیاد میدانند در حالیکه دیگر زبان آموزان دانستن نکته ها و “راز” را عامل اصلی موفقیت افراد میپندارند. گروهی هم پیروزی در آزمون را دستاورد دانش بالایی از زبان انگلیسی بطور کلی ارزیابی میکنند. در اینجا به توصیه هایی در زمینه چگونه به حداکثر رساندن بازده و شمار پاسخ های درست در این بخش میپردازیم.

توصیه ۱ برای ریدینگ آزمون آیلتس: نخست سوالات را مرور کنید

در طی خواندن متن،‌ مغز شما فعالیت بسیاری انجام می‌دهد تا از آن‌چه در متن است یک تصویر بسازد. شما می‌توانید مغزتان را، با خواندن سریع سوالات قبل از خواندن متن، حفظ کنید تا از برخورد با مشکل دور شود. سوالات به شما شمایی کلی از محتوای متن می‌دهد تا بعد از آن سریع‌تر متن را بخوانید چرا که شما می‌توانید متن را پیش‌بینی کنید. به هر حال، برای پاسخ به  سوالات به محض خواندن آن‌ها وسوسه نشوید. حتما قبل از جواب دادن زمانی بگذارید و متن را سریع مرور کنید.

توصیه ۲ برای ریدینگ آزمون آیلتس

بعد از پیش‌مرور سوالات، می‌توانید خواندن خود متن را شروع کنید. من به شما پیشنهاد می‌کنم برای این بخش بیش از ۵دقیقه وقت نگذارید. بهترین روش برای روبه‌رو شدن با متن چیست؟ من پیش‌نهاد می‌کنم ابتدا مقدمه را بخوانید، و سپس متن را رج بزنید تا برسید به نتیجه. اصل همان چیزی است که در توصیه ۱گفتم. راحت‌تر است که هنگامی تنه‌ی متن را بخوانید که بدانید متن به چه سمت و سویی می‌رود. با خواندن مقدمه و نتیجه‌ی متن، دیگر ضروری نیست که همه‌ی پاراگراف‌های متن را کامل بخوانید.

توصیه ۳ برای ریدینگ آزمون آیلتس: همه‌ی جملات را نخوانید

توصیه‌ی بعدی من برای ریدینگ آیلتس اساسا درباره‌ی مرور سریع (skimming) است. مرور سریع یعنی این‌که شما متن را به سرعت  بخوانید برای این‌که ایده‌ی کلی متن را متوجه شوید. اما در واقع چطور باید سریع مرور کنیم؟ یک تکنیک این است که چشم‌هایتان را رو به جلو حرکت دهید و نگذارید هنگامی که با کلمه‌ی ناآشنایی برخورد می‌کند، به عقب برگردد. تکنیک دیگر گشتن دنبال ایده‌ی اصلی متن است که معمولا در ابتدای هر پاراگراف می‌آید. یک‌بار که شما ایده‌ی اصلی را در متن یافتید، دیگر لازم نیست همه‌ی جملات حمایت‌کننده‌ی آن ایده را بخوانید. نگاهی کلی به جمله‌ی آخر می‌تواند به شما کمک کند که ایده‌ی اصلی متن همانی است که شما انتخاب کرده‌اید.

توصیه ۴ برای ریدینگ آزمون آیلتس: زیر اطلاعات خاص خط بکشید

توصیه‌ی بعدی درباره‌ی بررسی اجمالی (scanning) متن است، این کاری است که شما می‌توانید حین خواندن متن و قبل از پاسخ به سوالات انجام دهید. اگر شما اسم شخص یا مکان یا سازمانی را یافتید، زیر آن خط بکشید. این کار برای آن است که این اسامی خاص اغلب به‌خصوص در سوالات هم هستند و شما باید بعدا، هنگام جواب دادن به سوالات، در متن دنبالشان بگردید. این‌کار را برای اصطلاحات فنی هم بکنید که اغلب در متن با تعریف می‌آیند. شما می‌توانید وقتتان را با انجام چندکار هم‌زمان و مشخص کردن این لغات برای ارجاعات بعدی ذخیره کنید. لغات دیگر که این‌قدر خاص نیستند ممکن است در سوالات به صورت تفسیری و توضیحی آمده باشند.

توصیه ۵ برای ریدینگ آیلتس: برای هر سوال بیش از یک دقیقه وقت نگذارید

این آخرین توصیه‌ی من برای ریدینگ آیلتس است که بسیار به یکی دیگر از توصیه‌هایم برای لیسنینگ شبیه است. در هر دو بخش، برای آن‌که نمره‌ی ۷بگیرید پاسخ به ۳۰ سوال از ۴۰ سوال کافی است که البته نمره‌ی خوبی هم هست. شما باید زمانتان را به‌طور موثری مدیریت کنید و برای پاسخ به هر ۴۰ سوالی تلاش کنید که شامل ۳۰ سوال راحت‌تر برای شما هستند. نباید برای پاسخ به یک سوال سخت چند دقیقه یا بیش‌تر وقت بگذارید که مثلا فقط برای کسانی است که می‌خواهند نمره‌ی بین ۵/۸ تا ۹ بگیرند. مطمئن باشید بیش از یک دقیقه برای هر سوالی وقت نمی‌گذارید. شما می‌توانید همیشه در انتهای آزمون برگردید و دوباره با سوالات بسیار سخت دست و پنجه نرم کنید.

برگرفته از http://ielts-academic.com/ielts-reading-tips

برگردان به فارسی به کوشش سرکار خانم رخساره ثابتی به سفارش ielts2

بیشتر بخوانید:

بانک دانلود بهترین منابع آیلتس و تافل♥

همه برنامه های رادیو ielts2

فهرست بهترین منابع آیلتس

آشنایی با جمله ساده، مرکب و پیچیده برای رایتینگ آیلتس و تافل Simple, Compound and Complex

ایده پردازی برای سوال های رایتینگ سخت و پیشبینی نشده روز آزمون آیلتس و تافل – (بخش اول) همسنجی موضوع با واقعیت

آموزش صوتی گام به گام نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس Task 2 (رادیو ielts2)

معرفی بهترین کتاب رایتینگ برای Task 1 & 2 آیلتس آکادمیک و جنرال (رادیو ielts 2)

دانلود ۳۶ دوره آخرین سوالات آزمون آیلتس سراسر جهان(مارچ+اپریل ۲۰۱۶)

دانلود کتاب Cambridge IELTS 11 General

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۱۰(برای نخستین بار در ielts2)

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دریافت آپدیت ویدئوهای آموزشی، سوال و جواب های اسپیکینگ و نکته های آیلتس و تافل ielts2.com در تلگرام تا روز آزمون:

Telegram Logo

دیدگاه ها

4
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
2 Comment threads
2 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
2 Comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
سعید

سوال دیگه اینکه جوابهای correct ending در reading به ترتیب هست یا خیر؟
تشکر مجدد

سعید

سلام وخسته نباشید
ی سوالی خدمتتون داشتم
صفحه 25 سوال 24 کتاب کمبریج 8 هرچه میخونم متوجه نمیشم چرا true جواب سوال هست. در کجای متن جواب سوال نهقته است؟
تشکر