پر کردن جاهای خالی در نقشه و نمودار های لیسنینگ آیلتس

نقشه و نمودار های لیسنینگ آیلتس

نقشه و نمودار های لیسنینگ آیلتس

پر کردن جاهای خالی در نقشه و نمودار های لیسنینگ آیلتس

بخش لیسنینگ آیلتس یکی از مهارت های چالش آفرین برای بسیاری از زبان آموزان است و در این بخش که از 4 زیربخش پدید آمده است برخی از بخش ها به مراتب چالش برانگیز تر از دیگر بخش ها هستند. در اینجا کوشش میکنیم به یکی از انواع سوال ها به نام برچسب زدن نقشه و نمودار نگاهی داشته باشیم.

تمامی منابع سایت به همراه هزاران کتاب دیگر در بزرگترین کانال های دانلود زبان انگلیسی و آیلتس در تلگرام با نشانی (https://t.me/ielts2official) و (https://t.me/ielts2download) در دسترس شما عزیزان می باشد. 

.

آموزش تست Map لیسنینگ آیلتس

دانلود مجموعه خودآموزهای ویدئویی 

.

برچسب زدن نقشه (Map Labelling) در آزمون آیلتس

برچسب زدن نقشه در آزمون لیسنینگ آیلتس معمولا در بخش دوم از این آزمون می آید؛ هر چند ممکن است در هر یک از بخش های ریدینگ یا رایتینگ نیز به شما نقشه داده شود.

در بخش دوم از آزمون لیسنینگ آیلتس، برای شما صحبت های یک نفر پخش خواهد شد. ارائه نقشه ای مرتبط با این صحبت ها، از سوالات همیشگی است.

در این بخش شما برای برچسب زدن یک نقشه، اطلاعاتی را که می شنوید به جاهای خالی در نقشه وصل می کنید.

در برخی از نقشه ها نیز فهرستی از کلمات به شما داده می شود و شما باید کلمه صحیحی را که مناسب نقشه است، انتخاب کنید.

برخی اوقات نیز ممکن است به شما جاهای خالی داده شود که شما باید با گوش دادن به نوار، کلمه مناسب جای خالی را بیابید.

در اینجا مثالی که ارائه شده از نوع دوم است یعنی هیچ فهرستی از کلمات به شما ارائه نشده است، بنابراین شما باید آنها را خودتان شناسایی کنید.

ابتدا نگاهی به نقشه بیاندازید و سپس راهنمای برچسب زدن نقشه در آزمون آیلتس را بخوانید.

Map Labelling

نکاتی برای برچسب زدن نقشه در آزمون لیسنیگ آیلتس

1. دستورالعمل را به دقت بخوانید- این کار به شما کمک می کند تا بدانید باید چه کنید و حداکثر تعداد کلمات و / یا شماره هایی که می توانید استفاده کنید، چند تا است. در این مورد بیش از دو کلمه جایز نیست.

2. واژگان مربوط به مکان و موقعیت را بدانید- شما باید کلمات رایج مکانی را بدانید. (برای مثال کلمه پایین «below» را ببینید).

3. شماره های آغازین و پایانی را در نقشه شناسایی کنید – همانطور که در مثال می ببینید، اولین شماره (15) در پایین و نه در بالا آمده است. اعداد (15، 16، 17) ترتیب لیسنینگ را دراین مثال نشان می دهند.

4. متن را درک کنید – از همان ابتدا که سخنران متن را ارائه می دهد، به دقت گوش کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مبحث را دنبال کنید. همچنین، نگاهی به نقشه بیاندازید. این کار به شما کمک می کند تا دقیقا همان چیزی که در حال برچسب زدن آن هستید را شناسایی کنید – از چیزهایی که برچسب زده اید یادداشت برداری کنید تا بدانید قضیه از چه قرار است.

5. پاسخ ها را حدس بزنید – در تمام مدت زمان آزمون لیسنینگ، می توانید حدس بزنید که پاسخ درست چیست. به جاهای خالی نگاه کنید و ببینید که آیا می توانید حدس بزنید که به چه برچسبی نیاز دارید: یک اتاق، ساختمان، تاسیسات ورزشی، خیابان و غیره؟

6. به چیزهای نزدیک توجه داشته باشید – به عنوان مثال، در شکل بالا عدد 15 در کنار «ایستگاه» قرار دارد بنابراین به احتمال زیاد (هر چند قطعی نیست) درست قبل از شماره 15 ذکر خواهد شد.

7. به سرنخ های دیگری در نقشه توجه کنید – برای مثال، به شما یک تصویر قطب نما در گوشه نقشه داده شده که به شما نشان می دهد «شمال»، «جنوب»، «شرق» و «غرب» در این شکل کجاست. این بدان معنی است که احتمال دارد این عبارات برای راهنمایی شما ارائه شده باشد. بنابراین به همه آنها گوش دهید. همچنین به شما موقعیت مکانی تان – در برج- ارائه می شود.

8. به دو سوال به طور همزمان نگاه کنید – این چیزی است که شما باید همیشه در آزمون لیسنینگ به خاطر داشته باشید. اگر شما به پاسخ سوال 16 گوش دهید، می دانید که سوال 15 را از دست خواهید داد. آن را فراموش کنید و به سوال بعدی برسید. اگر شما تنها به دنبال پاسخ سوال 15 باشید، هم سوال 15 و هم 16 را از دست می دهید وامتیازتان کم می شود.

عبارت های رایج برای نشان دادن موقعیت مکانی

با استفاده از عبارات مختلفی می توان توضیح داد که هر چیزی کجاست، اما در بخش زیر برخی از رایج ترین کلمات مورد نیاز برای برچسب زدن نقشه و یا نمودار در آزمون لیسنینگ آیلتس به صورت فهرست وار ارائه شده است. سعی کنید همه آنها را درک کنید.

در زیر فهرستی از عبارت ها و واژگان متداول در این بخش را مشاهده میفرمایید:

 • At the top / at the bottom
 • On the left / on the right
 • Left hand side / right hand side
 • South / North / East / West
 • Southeast / Southwest / Northeast / Northwest
 • To the north / to the south / to the east / to the west
 • Opposite  / in front of / behind
 • In the middle / in the centre
 • Above / below
 • Inside / outside
 • Just beyond / a little beyond / just past
 • Next to / alongside / adjoining (= next to or joined with)

منیع: http://www.ieltsbuddy.com/ielts-listening-map-labelling.html

.

پر کردن جاهای خالی در نقشه و نمودار های لیسنینگ آیلتس – بیشتر بخوانید:

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

لغات کلیدی در لیسنینگ آیلتس IELTS Listening Keywords

تقویت لیسنینگ آیلتس با موسیقی همراه با متن

معرفی رادیوی انگلیسی زبان با لهجه استرالیایی

معرفی ایستگاه انگلیسی زبان رادیوی NPR با لهجه آمریکایی

بهترین کتاب های آمادگی لیسنینگ

۱۰راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش سوم IELTS

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از