نکته های گرامری لازم برای نمره 7 تا 8 آیلتس آکادمیک و جنرال

Common Grammar Mistakesخطاهای بزرگ و کوچک گرامری بخشی از به کار گیری زبان است و حتی افرادی که یک زبان را بعنوان زبان نخست خود سخن میگویند نیز در برابر برخی از خطاهای دستوری ایمن نیستند! در اینجا به بررسی نکته ها و توصیه های دستوری برای بالا بردن نمره آزمون آیلتس و تافل میپردازیم. نگارنده این نوشته از دست اندرکاران آموزش مهارت های آیلتس به زبان آموزان در سطح جهانی بوده و این توصیه ها و نکته های گرامری را برای رسیدن به نمره های 7 تا 8 آیلتس آکادمیک و جنرال ضروری میداند.

نمره ی 8 آیلتس؛ دامنه ی گرامر

در این بخش سطح بندی نمره گرامر ارائه می‌شود. اگر می‌خواهید نمره سطح بندی بالایی بگیرید، نه تنها باید غلط نداشته باشید بلکه باید ساختار گرامری متفاوتی را به کار ببرید. نخست، اصولی را به شما ارائه می کنیم و سپس پیشنهادات عملی در خصوص گرامرهای کاربردی و نحوه استفاده از آنها را ارائه خواهیم کرد.

ابتدا خود را بیازمایید:

ابتدا این سوالات را از خود بپرسید:

1) آیا می‌خواهم با استفاده از جملات بلندتر دیگران را تحت تأثیر قرار دهم؟

2) آیا استراتژی خاصی برای زمان و مکان استفاده از گرامر ساده تر و یا گرامر پیچیده‌تر دارم؟

3) چه زمانی و چرا از گرامر پیچیده‌تر نظیر عبارات شرطی و ربطی استفاده می‌کنم؟

یک متن خوب باید ترکیبی از گرامر ساده و پیچیده داشته باشد

نکته اولی که باید بدانیم این است که یک انشا یا essay خوب آیلتس و تافل باید خوانا و قابل فهم نوشته شود؛ یعنی شما باید ساختارهای ساده را با پیچیده ترکیب کنید. وقتی منظور خود را ساده بیان می‌کنید، نباید سعی کنید از گرامر پیچیده استفاده کنید. به کار بردن گرامر پیچیده در این گونه موارد اشتباه بزرگی است.

 

رویهمرفته باید اهداف زیر را دنبال کنید:

  • برای ارائه نکات اصلی از ساختارهای ساده بهره بگیرید.
  • در زمان ارائه توضیح بیشتر در خصوص نکات اصلی در پاراگراف‌های متن انشاء یا essay از ساختارهای پیچیده‌تر استفاده کنید.
  • روند نوشتار شما باید از ساده‌تر به سمت سخت‌تر باشد.

 زمانیکه چیز ساده‌ای برای گفتن دارید آنرا ساده بیان کنید. تنها برای بیان افکار پیچیده‌تان از ساختارهای پیچیده استفاده کنید. نمونه ها را در تصویر زیر ببینید:

Grammar for IELTS Band 8, Long Sentenses

در یک رایتینگ باید از ترکیبی از جملات بلندتر و کوتاه تر استفاده شود

منظور این نیست که استفاده از جملات بلندتر خوب و جملات کوتاهتر کار اشتباهی است. زمانی هست که جمله کوتاه از جمله بلند تأثیرگذارتر است. به طور کلی، باید از استفاده صِرف از جملات کوتاه یا بلند اجتناب کنید. در واقع لازم است از خود بپرسید که جملات شما تا چه حد پیچیده است.

جملات کوتاهتر می‌توانند در دو حالت : 1) ترکیب با جملات بلندتر و 2) ارائه جملات پیچیده‌تر کارآمد باشند.

جملات بلندتر نیز می‌توانند در دو حالت 1) ترکیب با جملات کوتاهتر 2) استفاده با ساختارهای راحت تر نظیر استفاده با کلمات ربط “و” “اما” کارآمد باشند.

نکته: مراقب باشید که از جملات طولانی بسیار بلند و جملات ساده بسیار کوتاه پرهیز کنید. نمونه ها را در تصویر زیر ببینید:

Grammar for IELTS Band 8

هدف ما در این قسمت ارائه کامل نکات سطح پیشرفته گرامری نیست که بتواند گرفتن نمره 8 را برای شما تضمین کند بلکه هدف در اینجا، نشان دادن ارتباط گرامر با معناست. شما نباید هیچگاه از ساختاری تنها بدین خاطر استفاده کنید که گرامر خوبی دارد بلکه باید از خود بپرسید که بهترین راه برای بیان این نکته چیست.

نکته: بهترین نویسندگان زمانی از ساختارهای زیر استفاده می‌کنند که بدان نیاز دارند نه زمانیکه مجبور به انجام این کار هستند.

بهترین ساختارهای گرامری برای نمره های بالای آیلتس و تافل

1. جملات مجهول Passive Sentences

توضیحات خود را با جملات مجهول آغاز می کنم زیرا اغلب به اشتباه استفاده می‌شوند. این بدان معنا نیست که جملات مجهول ساختار آکادمیکی هستند که باید در مقالات استفاده شوند بلکه در تمامی زمانها در تمامی متون استفاده می‌شوند. جملات مجهول موجب جلوگیری از تکرار لغات بویژه اسامی و ضمایر می‌شوند. ممکن است بخواهید از تکرار بیش از حد واژگانی بویژه کلمات موجود در سوال مورد نظر، اجتناب کنید.

مثال:

در سوالی در مورد اقدام دولت شما می توانید بجای جمله “دولت باید اقداماتی را معرفی کند” بنویسید : “اقداماتی باید معرفی شود” تا از تکرار واژه “دولت” اجتناب شود.

The government should introduce measures to = Measures should be introduced

2) عبارات موصولی Relatives

بخش دیگری از دستور زبان انگلیسی است که می‌تواند شما بسیاری به شما کند. اما مراقب باشید که از موصولی‌ها بیش از حد استفاده نکنید تا موجب گیج شدن خودتان و خوانندگان نشود. نکته‌ای که لازم است در اینجا متذکر شوم این است که خود را به یک موصولی در جمله محدود کرده و از استفاده از آنها در جملات پیچیده اجتناب کنید.

به این مثال دقت کنید:

There is a real danger that allowing people to travel for free would deprive transport funds which they need and lead to a lower standard of service.

=

There is a real danger that allowing people to travel for free would deprive.

authorities of much needed funds and lead to a  lower standard of service.

در مثال بالا با تغییر عبارت موصولی به عبارت صفتی دیگر نیازی به آن نداریم. استفاده از موصول در این مثال شما را وادار می‌کند تا جزئیات بیشتری را اضافه کنید.

3) عبارات شرطی Conditionals

در این بخش با گرامری روبرو می شوید که می‌تواند به شما کمک کند به شرطی که بدانید کجا و چطور از آنها استفاده کنید. این عبارات برای ارائه توضیح بیشتر و ارائه مثال استفاده می‌شوند. این بدان معناست که می‌توانید از آنها در پاراگرافهای متن و نه در مقدمه و جمله ابتدایی استفاده کنید.

مثال:

There is also, however, a strong argument not to implement this proposal. This argument is based on economic competitiveness. If a company was forced to employ more workers to produce the same amount of goods, then its wage bill would rise and its products might become more expensive and less competitive compared to companies with longer working weeks. In this case, it is possible that the company either might become insolvent or it would have to make some employees redundant. As a result, the intended benefit to the personnel would not happen.

در این مثال که یک پاراگراف کامل را آورده‌ایم از عبارت شرطی استفاده شده زیرا نکته‌ای برای توضیح بیشتر وجود داشته است.

4) ساختارهای موازی Parallel structures

ساختارهای موازی متفاوتی در زبان انگلیسی داریم. این ساختار زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم نکاتی را در متن خود با یکدیگر مقایسه و یا ترکیب کنیم یا نکات متضادی را بیان کنیم. این بخش از گرامر بسیار کاربردی است زیرا اگر درست استفاده شود، نوشته شما را منسجم تر می‌کند.

مثال:

Not only would unemployment be reduced, but the working conditions of employees on very long shifts would also be significantly improved.

در این مثال از عبارت ” not only نه تنها…بلکه” استفاده شده. (نه تنها بیکاری کاهش خواهد یافت بلکه شرایط کاری کارمندان در شیفتهای طولانی به شکل چشمگیری بهبود خواهد یافت.) شاید فکر کنید اینکار بسیار آسان است اما چنین فکری نکنید چرا که این کار هم پیچیدگی‌های خود را دارد.

 بیشتر درباره ساختار “Not Only But Also”

 

5) زمان افعال، ساختارهای غیرشخصی و افعال کمکی Verb tenses , impersonal structures and modals

نکته‌ای که باید در این بخش بدان اشاره کنیم این است که سختی گرامر موضوع مهمی نیست بلکه مهم، تنوع در گرامر است؛ یعنی بخش هایی از گرامر که شما گمان می‌کنید ساده هستند نیز مهم‌اند.

نکته‌ای که می‌خواهیم متذکر شویم این است که زمان “حال ساده” در نوشتار بیشتر مورد استفاده شما قرار می‌گیرد. در زمان بررسی مقالات آیلتس دریافتیم شایع ترین زمان مورد استفاده حال ساده است.

در عین حال در متون از شمار زیادی از افعال کمکی و ساختارهای غیرشخصی استفاده می‌شود. نکته اینجاست که ما از آنها برای ارائه نکات غیرشخصی یا آکادمیک نشان دادن متن استفاده می‌کنیم. آنها هم معانی و موارد استفاده خود را دارند.

There are several reasons why = It can also be argued that

6) “و” “اما” And & but

هیچگاه از ساده‌نویسی نترسید! من ساده نوشتم و نتیجه گرفتم. من تا جایی که بتوانم از “علاوه بر این” و “علاوه بر” “moreover” and “furthermore” استفاده نمی‌کنم. کسانی که معمولا به نمره 8 آیلتس دست میابند نیز این چنین هستند.

اگر می‌خواهید نکته‌ای را اضافه کنید از حرف ربط “And” و اگر میخواهید تضاد را برسانید، از حرف ربط “But” و “However” استفاده کنید.

رایتینگ خود را موشکافی کنید

بهترین توصیه به شما همواره این است که برای خود استادی کار آموخته بیابید تا کار با بازده هر چه بیشتر و در کمترین زمان انجام شود. با اینهمه  اگر می‌خواهید خودتان تمرین کنید، در اینجا به شما نکاتی را ارائه می‌کنیم. به متنی که خودتان نوشته‌اید دقت کنید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

۱) آیا از ساختارهای متفاوت گرامری ( ذکر شده) استفاده کرده‌اید؟

۲) آیا می‌توانید ببینید چرا از ساختارهای پیچیده بیشتری استفاده کرده‌اید؟

۳) متوسط اندازه جملات شما چقدر است؟( حدود ۱۵ لغت پیشنهاد ماست)

۴) آیا پاراگراف‌های شما ترکیبی از جملات آسان و سخت و ساده و پیچیده است؟

۵) آیا از حروف ربط “و” و “اما” استفاده کرده‌اید؟

منبع این نوشته: http://www.dcielts.com/ielts-writing/band-score-8-0-range-of-grammar

بیشتر بخوانید:

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

بهترین منابع برای آیلتس بالای ۷

بهترین منابع تافل iBT

دانلود ۱۰۰ نمونه رایتینگ آیلتس essay بهمراه جواب

دانلود جزوه سوال و جواب رایتینگ آیلتس جنرال (نامه نگاری)

توصیه ها و نکته های مهم رایتینگ آیلتس Task 2

سوال و جواب Essay آیلتس آکادمیک سطح نمره ۹

توصیه های کاربردی تقویت رایتینگ تافل

دانلود جزوه لغات دشوار آیلتس تافل از کتاب Vocabulary in Use

دانلود جزوه لغات ضروری آیلتس تافل (برای اولین بار در ielts2)

دانلود کتاب ۱۷۰۰ لغت متوسط و پیشرفته تافل

دانلود ویدئوی آموزشی ریدینگ آیلتس (True, False, Not Given)

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های ریدینگ آیلتس British Council

آموزش گرامر آیلتس – آشنایی با Clause و Phrase

آموزش گرامر آیلتس – زمان حال استمراری present continuous

آموزش گرامر آیلتس – زمان حال کامل/ماضی نقلی Present Perfect

0 پاسخ های ایجاد شده:

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.