فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در جهان (2018)

فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در جهان

فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در جهان

فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در جهان (2018)

با هدف راهنمایی و آگاهی رساندن به دانش پژوهان ایرانی در ielts2 کوشش کردیم فهرستی معتبر از پردرآمد ترین رشته های دانشگاهی در جهان و همچنین پول ساز ترین رشته های دانشگاهی در ایران ارایه کنیم. فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی جهان در واقع ترجمه ای از سایت www.cbsnews .com هست.

واروی آنچه در آغاز به نظر میرسد، هیچ وبسایت معتبری اقدام به فهرست پردرآمدترین مشاغل جهان یا رشته های دانشگاهی در جهان نکرده که احتمالا دلیل آن ناهمسانی بسیار زیاد بین کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه یا حتی مدل های اقتصادی کشورهای گوناگون در هر یک از این 2 گروه است. از این رو اقدام به برگردان از نوشته ای معتبر از یکی از آخرین پژوهش های انجام شده از وبسایت معتبر و جهانی LinkedIn کرده ایم که در آن پول ساز ترین رشته های دانشگاهی در آمریکا به همراه برخی توضیحات فهرست شده اند و به نظر میرسد دیگر کشورهای غربی نیز شرایطی همسان داشته باشند و امیدواریم اطلاعات این صفحه برای شما عزیزان سودمند واقع شود.

.

فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در آمریکا(2018)

آخرین گمانه زنی ها در زمینه پول ساز ترین رشته های دانشگاهی، دانشجویان را به سوی رشته های سنتی پول ساز یا اصطلاحا STEM سوق داده است که عبارتند از علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات. با اینهمه، پژوهشی که به تازگی در سال 2017 در LinkedIn انجام شده نشان داده ضرورتا این انتخاب گزینش درستی نیست. گرچه بسیاری از پول ساز ترین رشته ها در حوزه های یاد شده جای دارند، چندین مورد را میتوان یافت که در آن ها نیازی به دانش پیشرفته در حوزه ریاضیات یا علوم نیست.

رشته های علوم انسانی (liberal art) برای مثال به رشته هایی معروف هستند که در آن ها دانشجویان بدون مهارت های چشمگیر قابل عرضه در بازار از آن فارغ التحصیل میشوند، اما دانش آموختگاه همین رشته ها با در آمد سالانه 72,500 دلار، 13 امین دانش آموختگان پردرآمد شناخته شده اند.

افرادی که رشته های “غیر استاندارد” (fuzzy) را تمام میکنند ممکن است ناگزیر شوند مهارت های خود را  در خارج  از رشته خود به کار برند. برای مثال رشته های علوم انسانی ممکن است از مهارت های نوشتاری یا ارتباطی خود در بازاریابی، روابط عمومی(public relations) یا حوزه های دیگر استفاده کنند.

تحصیلات بطور کلی بازتاب چشمگیری در درآمد دارد. آمریکایی های دارای تحصیلات دانشگاهی معمولا بالاتری درآمد ها را دارند. برای مثال رشته های پزشکی بطور میانگین 161,000 دلار در سال درآمد دارند. افرادی که تحصیلات کارشناسی دارند 79,800 دلار بدست می آورند اما دستمزد کارگرانی که تنها مدرک دیپلم پایان دبیرستان را دارند در حدود سالانه 51,500 دلار است.

دانسته های بالا از اعضای بیش از 2 میلیون عضو شبکه های اجتماعی در اپریل سال 2017 بدست آمده است. در ادامه نگاهی به 9 رشته از پردرآمدترین رشته ها در آمریکا و در جهان خواهیم داشت:

رشته 9 ام – فیزیک (درآمد سالانه 78,400 دلار)

رشته فیزیک درآمدی متوسطی در حدود 78,400 دلار دارد و رتبه 9 ام را به خود اختصاص داده است. دانش آموختگان رشته فیزیک معمولا پردازش ریاضی بالا و پایه خوبی در علوم دارند. این افراد معمولا در حل مسائل توامند هستند و در بسیاری از حوزه ها از شرکت های تولیدی تا سازمان های پژوهش برای به کارفرماها جذاب باشند.

 

رشته 8 ام – مهندسی الکترونیک و برق (درآمد سالانه 78,600 دلار)

دانش آموختگان حوزه مهندسی برق معمولا در مشاغل خود درآمدی حدود 78,600 دلار دارند. گرچه رشته تحصیلی ایشان در دانشگاه فیزیک الکتریسیته در سیستم هاست، مشاغل ایشان در بسیاری از حوزه ها از طراحی رایانه گرفته تا نیروگاه ها ممکن است متفاوت باشد.

 

رشته 6 ام – معماری، طراحی و هنر کاربردی(درآمد سالانه 81,200 دلار)

دانشجویان تحصیل کننده در رشته های معماری، طراحی یا هنر کاربردی میتوانند پس از دانش آموختگی پیشه های بسیار پایداری با متوسط حقوق سالانه 81,200 دلار داشته باشند.

گرچه راه برای یک دانشجوی معماری آشکار به نظر میرسد، دانشجویان رشته های علوم کاربردی و طراحی میتوانند موقعیت های فراوان کاری در طراحی گرافیک یا کار در شرکت های فناوری برای طراحی فراورده های تازه داشته باشند.

 

رشته 5 ام – مدیریت بازرگانی(درآمد سالانه 83,700 دلار)

رشته های بازرگانی متوسط درآمد سالانه 83,700 دلار دارند که آن ها را در جایگاه پنجم پردرآمدترین دانش آموختگان دانشگاهی قرار میدهد.

دانش آموختگان این رشته در بسیاری از صنایع موقعیت کاری دارند و نقش ایشان از تحلیلگر تا سرپرست متفاوت است. برخی ممکن است ادامه تحصیل داده و مدرک کارشناسی ارشد بازرگانی دریافت کنند و در نتیجه دستمزد خود را از میزان یادشده افزایش دهند. برای مثال، بنا به پژوهش های LinkedIn، یک مدیر با مدرک MBA حدود 2 برابر متوسط درآمد ملی در آمریکا را دریافت میکند.

 

رشته 4 ام – مهندسی و مدیریت صنعتی(درآمد سالانه 85,800 دلار)

مهندسی صنعتی مستقیما در 4 حوزه پول ساز STEM جای دارد که دانشجویان در آن چگونگی طراحی سیستم های پربازده برای تولید فراورده یا خدمات را می آموزند. به گفته سازمان آمار کار بیشترین کارفرمایان مهندسان صنعتی در صنایع رایانه و الکترونیک هستند. دانش آموختگان همچنین در حوزه هایی همچون ماشین سازی و هوافضا نیز سرگرم کار هستند.

 

رشته 3 ام – جامعه شناسی (درآمد سالانه 87,900 دلار)

رشته جامعه شناسی، سومین رشته پردرآمد، در واقع خارج از حوزه رشته های سنتی پول ساز یا STEM است اما پژوهش ها نشان میدهد دانش آموختگانی که در این رشته تحصیل کرده اند وضعیت خوبی دارند. به استناد انجمن روان شناسی آمریکا دانش آموختگان رشته جامعه شناسی شغل هایی همچون مشاوره، درمان و پژوهش دارند.

 

رشته 2 ام – هنر دیداری (درآمد سالانه 90,390 دلار)

دومین رشته پول ساز رشته هنر دیداری یا Visual Art است که البته ممکن است با توجه به دیدگاه عامیانه که درمورد “فقر هنرمندان” وجود دارد عجیب به نظر میرسد. با اینهمه پژوهش های LinkedIn نشان میدهد بسیاری از مشاغل که نیازمند مدرک هنر دیداری هستند دستمزد بالایی دارند. برای مثال مدیران ارشد هنری دستمزد سالانه 90 هزار دلار دریافت میکنند.

 

رشته 1 ام – علوم رایانه (درآمد سالانه 92,300 دلار)

بنا به پژوهش های LinkedIn پول سازترین رشته علوم رایانه است که البته با توجه به اهمیت صنعت فناوری و افزایش ثروت شرکت های Apple، Amazon و دیگر غول های این حوزه خیلی دور از ذهن نیست. دانش آموختگان حوزه علوم کامپیوتر میتوانند در بسیاری از حوزه ها از طراحی نرم افزار گرفته تا تحلیلگر بازرگانی مشغول به کار شوند.

 

برگرفته از: https://www.cbsnews .com/media/the-9-most-lucrative-college-majors

برگردان: پویا ابوالقاسمی

.

فهرست پردرآمدترین رشته های دانشگاهی در جهان (2018) – پایان مطلب

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از