تجربه لیسنینگ آیلتس 11 اردیبهشت 1395(مرکز ایرسافام)

IELTS Listening Experience, 2016لیسنینگ بخش اول آزمون آیلتس و به باور من با فشار و استرس زیادی همراه است. در مرکز ایرسافام این بخش در ساعت 9 صبح حدود یک ساعت بعد از بسته شدن درب های حوزه آغاز شد.
با توجه به دریافت نمره 8.5 در آزمون پیشین در 15 اسفند، تمامی تلاشم به تکرار نتیجه بود تا گرفتن نتیجه بهتر! همانند دفعه قبل کوشش کردم قسمتی از زمان آماده شدن برای بخش اول رو به بخش سوم که به نظرم چالش برانگیز ترین بخش هست بدم و تا میتونم سوال ها رو به سرعت بخونم و زیر کلیدواژه ها خط بکشم.

Section 1

بخش اول دقیقا از چهارچوبی که در کتاب های کمبریج آیلتس به چشم میخوره پیروی میکرد.  مکالمه ای بین خانمی که قصد داشت برای برادرش بیمه بگیره یا بیمه رو تمدید کنه با مسئول ثبت و اطلاعاتی که باید پیدا میکردیم و در جاهای خالی مینوشتیم.  اطلاعاتی مثل مدت اقامت، سن و نوع بیمه مورد نظر بود و محدودیت 2 واژه ای برای جواب در نظر گرفته شده بود.

لیسنینگ در مرکز ایرسافام از هدفون های وایرلس باتری ای پخش میشد و کیفیت بالایی داشت. همچنین سکوت هم کاملا برقرار بود و راحت میشد روی کار تمرکز کرد. مشابه دفعه قبل(15 اسفند 94) که نمره خوبی گرفته بودم (8.5) تلاش کردم از زمانی که در بخش اول و دوم وجود داره برای نگاه کردن سریع و خط کشیدن زیر لغات مهم بخش 3 و 4 و به ویژه بخش 3 که به نظرم سخت ترین بخش هست استفاده کنم.

از بخش 1 کاملا راضی بودم و بخش 2 شروع شد. بخش دوم labeling یا نام گذاری بخش های مختلف یک نقشه مدرسه بود. توضیحاتی توسط خانمی در مدرسه شنیده میشد که گویا مسئول ارایه توضیحات به پدر و مادر دانش آموزان در روز اول بود. بخش های مختلف مدرسه رو روی نقشه توضیح میاد. جاده اصلی و فرعی، سالن ورزشی، پارکینگ قدیمی و پارکینگ جدید و بخش هایی که در دست ساخت بودند.
به نظرم این بخش خیلی سخت نیومد و از تست هایی که تو کتاب های کمبریج وجود دارند ساده تر بود.

Section 2

بخش دوم با توضیحاتی از همین خانم در یک فایل جداگانه در مورد مسائل انضباطی و رویه ای که دانش آموزان باهاشون رفتار میشه اگر مشکل رفتاری داشته باشند بود. سوالای این بخش کاملا تازگی داشت. گرچه یک summary completion بود ولی برای پر کردن جاهای خالی فقط یک سری اسم وجود داشت! شاید 7 تا اسم که باید در این خلاصه گنجانده میشد. مثلا اگر دانش آموز رفتارش درست نشه معرفی میشه به آقای…..و اگر همچنان مشکل آفرین باشه فرستاده میشه به خانم دکتر….که مختصص رفتار کودک در فلان مرکز هستند.
چنین تستی کاملا برای من تازگی داشت و کوشش کردم تا میتونم روی پرسش تمرکز کنم تا از لیسنینگ عقب نیفتم. شاید هیچکس نتونه مطمئن باشه همه پاسخ هاش درست بوده یا نه ولی این شانس رو دارم که همه رو درست زده باشم. اولا تمامی اسم ها در فایل شنیداری گفته شد و دوما در آخر نزدیک بودن اسم ها به هم کار رو سخت تر میکرد.

Section 3

بخش سوم که باز هم خیلی شبیه به فرمت لیسنینگ های آیلتس کتاب های کمبریج بود که در اونها 2 دانشجو درباره یک پژوهش یا شیوه نو یا تجربه ای که از course خاصی داشتن صحبت میکنند. بسیاری از استادها و زبان آموزان در این بخش مشکل دارند چرا که برای پاسخ دادن سریع باید تمامی گزینه ها به دقت خوانده بشوند و گزینه درست با توجه به شنیده ها و اطلاعات بدست اومده از 3 گزینه انتخاب بشه. در این امتحان 2 دانشجو درباره مزایا و معایب دوره های آنلاین برای استادها دانشگاه و دانشجوها صحبت میکردند.

Section 4

بخش چهارم که آخرین بخش هست برای من بخش خیلی سختی نیست و معمولا میتونم به بیشتر پرسشها پاسخ مناسبی بدم. در امتحان این بخش مربوط بود به قنات ها در حوزه خاورمیانه که از ایران هم نام برده شد بود. همچنین درباره آب و هوای منطقه، مهندسی و حفر این ساختارها در زیر زمین و اهمیت اجتماعی اون ها صحبت شده بود.

نتیجه آزمون

این آزمون گرچه در اسپیکینگ و رایتینگ برای من نمره های 8.5 و 8 رو به ترتیب به همراه داشت ولی در لیسنینگ و ریدینگ نمره هایی کمتر از آزمون پیشین دریافت کردم که به ترتیب 7.5 و 7 بودند. به این ترتیب تا این آزمون در تمامی مهارت ها 8 و بالاتر دریافت کردم بجز ریدینگ. نمره لیسنینگ پایین تر از اون چیزی بود که برآورد کرده بودم و تا روز اعلام نتایج احساس میکردم 8 یا بالاتر بتونم در این مهارت بدست بیارم.

در زیر توضیح پرسش های لیسنینگ این آزمون به گونه ای که در ذهن داشتم آورده شده.

Listening Sections 1

A phone conversation between a female customer and a man about taking insurance for her brother who was coming to the country the next day

Listening Section 2

A woman spoke during orientation day of school for parents, describing different part of the school area on a map. Same woman spoke about discipline in the school and what procedure students who misbehave would go through.

Listening Section 3

Two students discussed the benefits and drawbacks of online courses for both students and professors.

Listening Section 4

A lecture on a traditional underground man-made passage of water in the Middle East, especially Iran, which is called Qanat. About the climate it is built in, the engineering and structure, and its social importance.

بیشتر بخوانید:

بانک دانلود بهترین منابع آیلتس و تافل♥

مجموعه فایل های صوتی ضبط شده از کلاس های مهندس ابوالقاسمی

دانلود کتاب کمبریج آیلتس Cambridge IELTS 11 (برای نخستین بار در ielts2)

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۱۰(برای نخستین بار در ielts2)

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

فهرست بهترین منابع آیلتس

بهترین منابع تافل iBT

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

پیوستن به گروه تلگرام ielts2.com

پیروز باشید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از