تجربه آزمون آیلتس خانم ز. بختیاری در مرکز ایرسافام -اسفند 94

Irsafam IELTS Centerامروز روز امتحان اصلی من و باید سه تا مهارت را در یک روز امتحان بدهم . فکر میکنم سخت باشد چون امتحان حدود3 ساعت طول میکشد و در طول این زمان تمرکز کردن روی سه موضوع مختلف مطمئنا سخت و انرژی گیر است. امتحان کتبی توی سالن هتل استقلال برگزار میشود. راس ساعت 7 آنجا بودم . خدا رو شکر جای پارک در محوطه برای ماشین وجود داشت و نگرانی از این لحاظ نداشتم. کم کم همه متقاضی ها جمع شدند و راس ساعت 7:30 درب سالن باز شد همه رفتیم داخل ، بجز مداد ومداد پاک کن و کارت ملی و پاسپورت حق بردن هیچ چیز را به داخل نداشتیم. من سویچ و کارت ماشین و ساعت مچی همراهم بود باید توی صف می ایستادم و منتظر میشدم تا وسایلم رو تحویل بگیرند و بمن شماره بدهند( بخاطر همین توصیه میکنم بجز وسایل مجاز هیچی با خودتان داخل نبرید) . به ما گفته شد که فقط تا 5 دقیقه دیگه حق استفاده از سرویس های بهداشتی را داریم و بخاطر مسائل امنیتی !!! و بعد از آن درب دستشویی ها بسته میشود حالا اون همه جمعیت و استرس و… تصور کنید.

نوبت احراز هویت رسید دوباره صف تشکیل شد از تک تک انگشت نگاری میشد وعکسی که روز اسپیکینگ انداخته شده بود با انگشت نگاری روی صفحه کامپیوتر می آمد که با خود شخص و پاسپورت دوباره تطبیق داده میشد. کسانیکه هنوز امتحان اسپیکینگ نداده بودن و عکس ننداخته بودن همون جا ازشون عکس گرفته میشد (که بازهم توصیه میکنم برای کمتر معطل شدن اول امتحان اسپیکینگ رو بدهید که عکس داشته باشید). بعد وارد یک سالن بزرگ میشدیم که پر از میز و صندلی تکی بود. نور بسیار خوب بود وفاصله بین صندلی ها بد نبود همچنین قابل تنظیم بود و میتوانستیم میز رو تا جایی که میخواستیم به صندلی دور یا نزدیک کنیم. ساعت تقریبا 7:50 بود سر صندلی خودم نشستم اسم و مشخصاتم روی صندلی بود. یک عدد هدفن روی هر میز قرار داشت که به توصیه مراقبین امتحان کردم ببینم صدا واضح هست یا نه؟ تا ساعت 9 روی صندلی نشسته بودیم که خسته کننده ترین زمان ممکن برای من بود و بزرگترین نقطه ضعف برگزار کننده های امتحان. در طول این مدت چندین بار هدفنها چک شد. بالاخره مراقبین سوالهای لیسنینگ رو پخش کردند، ولی قبل از اون از ما خواسته شد که پاسخنامه رو با مشخصات خودمون ازجمله اسم و فامیل و شماره و تاریخ پرکنیم.

مراقبین تک تک پاسخنامه ها رو چک میکردند که استرس غلط پر کردن را از بچه ها میگرفت که بنظرم خیلی کار خوبی بود. جمله اول لیسنینگ را باز با هدفنها چک کردیم وبعد امتحان شروع شد…. چون صدای هر هدفن قابل تنظیم بود هیچ نگرانی برای نشنیدن وجود نداشت حتی صدای ورق زدن بچه ها را نمی شنیدیم. چون لیسنینگ زیاد تمرین کرده بودم به نظرم زیاد سخت نبود. ده سوال اول که جای خالی بود طبق معمول ولی یکم اعداد طولانی تر شده بود. بخش دوم نقشه بود و بخش سوم سوالات چهار گزینه ای که سختتر بود و پیچیده تر و بخش آخر با جای خالی تموم شد. حالا 10 دقیقه وقت داشتیم تا پاسخنامه را پر کنیم، اصلا فکر نکنید زمان زیادیه چون باید خوانا و بدون غلط بنویسید. بالاخره وقت تمام شد و فقط سوالها جمع شد برای اینکه پشت صفحه پاسخنامه ریدینگ بود. حواستان باشد که اشتباه پر نکنید. سوالهای ریدینگ پخش شد اسم و مشخصات روی دفترچه سوالات نوشته شد و دوباره توسط مراقبین چک شد، حالا یک ساعت وقت داشتیم تا سختترین بخش امتحان رو پشت سر بگذاریم. دوتا ساعت به دیوار بود یک ساعت هم روی صفحه نمایش بود، و هر 20 دقیقه یکبارهم تایم اعلام میشد تا همه حواسشان به مدیریت زمان باشد البته یکم استرس رو زیادتر میکرد. مخصوصا 20 دقیقه آخر که زمان برای 10 دقیقه و 5 و 2 اعلام شد و بیشتر تمرکز بچه ها را از بین میبرد.

وقتی برای انتقال جوابها به پاسخنامه داده نمیشد پس باید از همان ابتدا داخل پاسخنامه جوابها را میزدیم این اشتباه را نکنید که برای لحظه آخر بگذارید…وقت تمام شد…این جمله ای بود که تمام بچه ها از شنیدن آن ناراحت شدند. بالاخره پاسخنامه و سوالها جمع شدند و نوبت به رایتینگ رسید. دوتا برگه خالی توزیع شد که یکی سفید بود و دیگری کرم رنگ که هر کدام مربوط به یک بخش از رایتینگ میشد. بخش اول یا همان تسک وان در برگه کرم و تسک 2 در برگه سفید باید نوشته میشد. جفت برگه ها باید با مشخصات پر میشد وتاکید بر این بود که اگر برگه ها جابجا نوشته شود کل نمره امتحان را از دست خواهیم داد. تاپیک بخش اول راجع به علاقمندی مردم انگلیس به تکنولوژی مثل سی دی و دی وی دی پلیر و ویدئو و اینترنت در طی 4 سال را نشان می داد که همگی افزایشی بود… تقریبا تاپیک آسانی بود و حدود 20 دقیقه وقت پیشنهادی برای این بخش بود.

بخش دوم تاپیک کمی سخت تری داشت که در زیر مشاهده میکنید. سر امتحان رایتینگ سر و صدا زیاد بود همه در حال نوشتن و پاک کردن بودن کلا صدای سالن زیاد شده بود و وقتی میدیدم همه دارند تند وتند مینویسند یکم استرس میگرفتم که چی مینویسند و چرا اون جملات سخت و پیچیده ای که قبلا بلد بودم به ذهنم نمی آمد. اگر ریز بنویسید جا برای نوشتن کافیه ولی اگه بخواهید زیاد و فاصله دار بنویسید آنقدر جای مانور نیست و برگه دومی هم وجود ندارد پس حواستان به فضا باشد تا برای کانکلوژن جا کم نیاورید. بعد از تقریبا 3 ساعت امتحان نفس گیر راس 12 امتحان تمام شد. همه برای خروج از آن فضا عجله داشتند. انگار دیگر نمی خواهند یک لحظه بیشتر آنجا را تحمل کنند. حالا باید دوباره تو صف گرفتن وسایل میموندیم که وقت گیر بود ، هر کسی راجع به امتحان داشت با دوستانش حرف میزد و راجع به سختی و آسونی امتحان نظر میداد. بعد از 5 ماه تلاش حالا باید منتظر نتایج امتحان بمونم که حدود 2 هفته بعد از طریق سایت و ایمیل و پیامک اطلاع رسانی میشود. امیدوارم تجربه من به درد دوستان بخورد و توانسته باشم فضای امتحان را کمی برایشان تشریح کنم.

It is important for government to pay attention to large pieces of art (for example sculptures) to be put on public display in outdoor places?

To what extend do you agree or disagree?

بیشتر بخوانید:

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

تجربه برگزاری آزمون آیلتس در مراکز مختلف

نمره ۹۶ تافل iBT دریافت شده توسط مهکام ز. در سال ۱۳۹۲

سوالات آزمون آیلتس برگزار شده در ایران (بهار ۱۳۹۴)

نمره ۷ آیلتس جنرال پریسا ب. در هر ۴ مهارت (تابستان ۱۳۹۳) 

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از