توصیه های خانم اسماعیلی(نمره 90 تافل) اسپیکینگ رایتینگ

Experienceسرکار خانم دلارام اسماعیلی از زبان آموزان دریافت کننده دوره خصوصی ۱۵ جلسه ای تافل در بخش اسپیکینگ که در پاییز ۱۳۹۴ موفق به دریافت نمره ۱۹ در این مهارت و نمره کلی ۹۰ تافل شدند، به درخواست ielts2.com تجربه ها و توصیه های خود را در یک نوشتار ۴۰۰۰ واژه ای ساماندهی کرده که در ۴ بخش جداگانه پیشکش شما زبان آموزان گرامی و علاقمندان به برگزاری تافل itb میگردد.

نمره های ایشان بصورت زیر بوده است:

Reading: 25         Listening: 21         Writing: 25        Speaking: 19

Overall: 90

این نوشته ها به ویژه بخش پیشنهاد یا رد آموزشگاه ها یا مرکز های برگزاری آزمون تافل تنها دیدگاه های شخصی خانم اسماعیلی و نه ielts2.com بوده و به احترام آزادی بیان هیچگونه دگرگونی در آن ها پدید نیامده است.

نکاتی که بهتون برای امتحان کمک می کنه:

Speaking: شش تیپ سوال وجود داره. توصیه ای که تو این بخش می تونه بهتون بکنه، برای جملات ابتدایی تون حتما template داشته باشید. این به تمرکز و اعتماد به نفستون کمک می کنه. حتما همه قسمت های tpo و همه سوال هاشو جواب بدید. اصلا از تایم آمادگی و جوابدهی کم نترسید اگر از اول تو تایم کار کنید خودش به مرور با تایم مطابق می شه. برای سوال های 1 و 2 اصلا نیاز نیست راستشو بگید فقط مهم اینکه دلیل بیارید و support کنید. مثلا می گه بهترین کتابی که خوندید چی بوده حالا نیاز نیس سخت بگیرید به خودتون. مثلا بگید ی کتاب تو حوزه درسی ام بوده چون تجربیاتمو زیاد کرده و بهم ایده داه. بعد اینکه اصلا نیازی نیست اسم ببرید بگید فلان کتاب، فلان فیلم، فلان غذا. مثلا بگید: the book I was really enjoy was about biology. به مرور دلایلتونو ی جا جدا بنویسید و سعی کنید برای سوالات مشابه دلایل مشابه به کار ببرید. حتما صداتونو موقع اسپیکینگ ضبط کنید و مدام گوش بدید و اشتباهاتتون رو رفع کنید و مجدد جواب بدید تاثیرش تو پیشرفتتون خیلی زیاده. حتما ی روز در میون 3-4 ساعت رو به speaking اختصاص بدید. برای سوالات 3-6 نیاز نیست همه مطالب رو بگید فقط قسمت های مهم. و اینکه نمره listening قسمت speaking سه برابر قسمت reading هست. این معنی اش این نیست که به قسمت reading اش اهمست ندید معنی اش اینه که بیشتر در مورد listening صحبت کنید. 15 ثانیه ریدینگ و 45 ثانیه listening.

Writing: حتما حتما حتما برای هر دوبخش رایتینگ template داشته باشید. شما native نیستید و مسلما بدون template سر جلسه رفتن کاملا ریسکس هست. از اول با ی template بنویسید و همون رو تکرار کنید البته بعد اینکه اشتباهات template تون برطرف شد. قسمت اول رایتینگ اول ی ریدینگ می خونید که بعد دوباره کنار باکس writing می آد پس اگر تایم کم آوردید برا خوندش استرس نگیرید. بعد ی listening در مورد همون reading پخش می شه که 99% موضوع و ساپورت های reading رو reject می کنه. بازم بیشتر باید به listening بپردازید و هر چی تو اون قسمت شنیدید رو بنویسید همه چی رو چو نمره اش بیشتره. البته باید paraphrase کنید هم مطالب ردینگ هم لیسنینگ. 20 دقیقه وقت دارید تا رایتبنگ اولتونو بنویسیئ اما زمان بهینش 15 دقیقه اس و 5 دقیقه ادیت نهایی و بهتره که 300-350 کلمه نوشته بشه راستش خوده ets گفته 200 این حدود رو گفته که این حدود راستش برای بچه مهدکودکی هاست هرچند خودش گفته اما این کف کلمات و برای حداقل نمره اس. Revise کردن خیلی مهمه و تاثیر قابل ملاحضه ایی رو نمره اتون داره تو هر دو بخش رایتینگ. برای بخش دوم رایتینگ هم 30 دقیقه وقت دارید و خود ets گفته 300 کلمه اما بازم اصلا خوب نیست و 400-450 بهترین حالته. بهتره رایتینگ تو 25 دقیقه نوشته شه و مابقی بابت ادیت باشه.

–         توصیه ایی که می تونم بکنم اینه که حتما و حتما template داشته باشید. اینکه می گن template داشته باشی نمره کم می کنن ی چرت محضه. اول اینکه ets از کجا می خواد بفهمه که template هست؟؟؟؟ اینکه می گن ی نرم افزار داره که ماشینه و template رو تشخیص می ده ی شوخی احمقانه اس. دو اینکه به فرض بفهمه template هست چطور می خواد ثابت کنه؟؟؟؟ و هچین آیین نامه ایی نداره که اگه بفهمه template هست اجازه نمره کم کردن داشته باشه. پس حتما template استفاده کنید به چند دلیل:

اول اینکه تمرکز و اعتماد به نفستون بیشتر می شه. دوم استرس اینکه intro و conc رو چطور شروع و تموم کنید رو ندارید. 2. خود template شامل 80-100 کلمه می شه که پس تو زمان صرفه جویی می شه چون یه متن صحیح رو حفظ هستید و می نویسید و همین طور 100 تا کلمه رو بی دردسر نوشتید.

البته این template نوشتن هم کار ساده ای نیست مثلا intro یا هر بخش دیگه ایی چارچوب و استراتژی خاص خودشو داره. که باید رعایت شه و گرنه ضامن موفقیتتون نمی شه.

–         Two sided هم می شه نوشت اما کارتون رو سخت می کنه که پیشنهاد می کنم انجام ندین. اگر two sided بنویسید معنی اش این نیست که نمره کم می شه باید خیلی دقیق و خوب ساپورت شه که کار سختی هست.

–         گرامر خیلی مهمه مخصوصا این قسمت ها: زمان فعل ها، مجهول، clause ها و punctuation ها. این گرامر ها حیلی مهمه و خوبه که بکار بره و در مورد آخری اگر دقت نکنید و اشتباه به کار ببرید نمره از دست می دید.

–         دیکتیشن نمره کم می شه در صورتی که خیلی غلط باشه وگرنه تو هر خط 2-3 تا نمره ازتون کم نمی شه. با 10 تا کلمه غلط نمره از دست نمی دید.

–         4 تا پاراگراف بنویسید و تا جایی که می تونید از 5 پاراگرافه نوشتن خودداری کنید. تو پاراگراف 2 و 3 که دلایلتون رو می گید و شروع می کنید به ساپورتش باید انسجام معنایی داشته باشه. دلایل حتما باید منطقی و قابل ساپورت باشه. دلایل هر پاراگراف باید به صورت کاملا مجزا از هم باشه اگر نزدیک به هم یا مربوط به هم باشه به شدت نمره کسر می شه. دلایلتون باید واقعی ، منطقی و قابل ساپورت باشه. تو هر پاراگراف یک main idea و بعدش به جزیئات می رسید و ساپورت می کنید main idea رو.

–         تو رایتینگ اول کلمات کلیدی رو همون خودشو بنویسید هم معنی هی بکار نبرید اما تو رایتینگ دوم هر چقدر از لحاظ لغات و گرامر تنوع داشته باشید اما درست نمره اتون بیشتر خواهد شد.

–         کاری که من برای رایتینگ کردم اول intro و conc رو نوشتم و بهد دو پاراگراف 2 و 3 رو. خیلی وقت اضافه آوردم و استراتژی بسیار خوبی بود.

بیشتر بخوانید:

توصیه های خانم اسماعیلی با نمره ۹۰ تافل – مهارت ریدینگ

توصیه های خانم اسماعیلی(نمره ۹۰ تافل) اسپیکینگ رایتینگ

نکته های مهم امتحان تافل ibt – خانم اسماعیلی (با نمره ۹۰)

توصیه های خانم اسماعیلی با نمره ۹۰ تافل – لیسنینگ

روزنامه های انگلیسی زبان ایرانی و تقویت ریدینگ

راهنمای نوشتن Personal statement و Statement of Purpose

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از