نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس – Pie Chart

نمودارهای دایره ای رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک که Pie Chart یا نمودار کلوچه ای هم نامیده میشوند یکی از 7 نوع سوال بخش رایتینگ آزمون آیلتس در ماژول آکادمیک هستند. در آزمون برای تسک اول رایتینگ آیلتس 20 دقیقه زمان در اختیار داریم و باید دست کم 150 کلمه از یک گرافیک یا ویژوال مثل نمودار، نقشه یا جدول گزارش بنویسیم. تسک اول تنها 1/3 کل نمره کارنامه ما در این مهارت را شامل میشود و 2/3 دیگر نمره مربوط به تسک دوم هست.

در این پست آموزشی به صورت کامل و گام به گام در خصوص نمودارهای دایره ای رایتینگ آیلتس یا Pie Chart ها صحبت خواهیم کرد.

.

به طور خلاصه فرایند نوشتن نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس را میتوانیم 5 مرحله در نظر بگیریم:

 • 1. تحلیل سوال
 • 2. شناسایی اطلاعات اصل یا Main Features
 • 3. نوشتن پاراگراف مفدمه
 • 4. نوشتن پاراگراف جمع بندی یا Overview
 • 5. نوشتن 2 پاراگراف اصلی یا Details Paragraphs

در این آموزش درباره تمامی این 5 مرحله صحبت خواهیم کرد و روش دقیق نوشتن یک رایتینگ بی نقص برای نمره کامل در تسک 1 آکادمیک را با هم خواهیم دید. پیش از آغاز کار نگاهی به فرمت استاندارد 4 پاراگرافی تسک اول رایتینگ آیلتس در نمودارهای دایره یا کلوچه ای داریم.

 • پاراگراف اول – مقدمه
 • پاراگراف دوم – Overview
 • پاراگراف سوم – اطلاعات اصلی (Main Features) اول
 • پاراگراف چهارم – اطلاعات اصلی (Main Features) دوم

نمونه سوال نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

خوب در اینجا به نظر همه چیز برای آغاز کار آماده است. در زیر یک نمونه سوال استاندارد نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس آکادمیک از مجموعه کتاب های کمبریج آیلتس را با هم میبینیم.

 

گام اول – تحلیل سوال

فرمت سوال های نمودارها دایره ای رایتینگ آیلتس آکادمیک با دیگر انواع سوالات یکسان است. در اینجا بخشی که در تمامی 7 نوع سوال تسک 1 آکادمیک عینا تکرار میشود را با رنگ سبز مشخص کرده ایم:

The charts below show the average percentages in typical meals of three types of nutrients, all of which may be unhealthy if eaten too much.

Summarise the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant.

.
همانطور که مشخص است هر سوال شامل 4 بخش می باشد:
 • جمله اول – توصیف کوتاهی از گرافیک یا ویژوال(بخش دیداری)
 • جمله دوم – دستوالعمل سوال
 • جمله سوم – خود گرافیک شامل نمودار، گراف، جدول، نقشه و …..
جمله دوم مشخص میکند که دقیقا چه کاری باید انجام دهیم. در مجموع در اینجا 3 وظیفه برای ما مشخص شده است:
 • 1. انتخاب اطلاعات اصلی(Main Features)
 • 2. نوشتن درباره اطلاعات اصلی
 • 3. مقایسه اطلاعات اصلی با هم
همانطور که مشخص هست تمامی این وظایف مربوط به “اطلاعات اصلی” هست. بنابراین نیازی نیست درباره همه چیز بنویسیم. باید 2 یا 3 مورد از این اطلاعات را انتخاب کنیم و به صورت کامل درباره آن ها توضیح دهیم.
.

گام دوم – شناسایی اطلاعات اصلی (Main Features)

تعبیر بخش گرافیکی نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس معمولا دشوار نیستند. این سوال ها برای سنجش مهارت های زبانی ما و نه توانایی های مهارت های ریاضیات ما طراحی شده اند. نمودارهای دایره ای همیشه درصد(percentage) ها یا نسبت(proportion) ها را نشان میدهد. بجز این مورد، نمودارهای دایره ای یا Pie Chart ها اصولات تفاوتی در نشان داده تصویری یا دیداری اطلاعات با نمودارهای میله ای یا Bar Chart ها یا نمودارهای خطی یا Line Graph ها ندارند.

یادآوری میکنیم نباید بر روی همه اطلاعات تمرکز کنیم و فقط باید بدنبال اطلاعات اصلی باشیم. پیدا کردن این اطلاعات اصلی معمولا بسیار ساده است و اطلاعات زیادی در گرافیک مد نظر وجود دارد که به ما کمک میکند آن ها را پیدا کنیم. این سوال ها برای پیدا کردن این نوع اطلاعات بسیار سودمند هستند:

 • واحد اندازه گیری در نمودار چه چیزی است؟
 • دوره های زمانی کدام هستند؟
 • عنوان و زیرعنوان ها چه اطلاعاتی به ما میدهد؟
 • واضج ترین روند کدام است؟
 • آیا شباهت های آشکاری وجود دارد؟

نمودارهای دایره ای معمولا عنوان یا برچسب یا زیرنویس و کلیدهایی دارند که بجای اسم نوشته شده بر روی برش مربوطه در نمودار آن را نشان میدهد. این کلید یا زیرنویس نشان میدهد که هر بخش مربوط به چه چیزی است. با نگاه به سوال زیر میتوانیم بفهمیم هر نمودار دایره ای نشان دهنده کدام گروه(Category) و محتوای آن شامل چه بخش هایی است.

در سوال زیر هر نمودار دایره ای به یکی از مواد غذایی دریافتی اختصاص دارد و سهم دریافتی این ماده غذایی از وعده های مختلف در کلید وسط سوال مشخص میشود. این موارد شامل 4 وعده Breakfast ،Lunch، Dinner و Snacks هستند.

نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

در این مرحله باید از خودمان بپرسیم کدام اطلاعات اصلی بیش از بقیه جلب توجه میکند؟

 • اطلاعات اصلی(Main Features) اول: وعده های غذایی Breakfast و Lunch، سهم تقریبا یکسانی از 3 ماده غذایی مشخص شده را دارد.
 • اطلاعات اصلی(Main Features) دوم: وعده غذایی Dinner در دو مورد و Snacks در 1 مورد بیش از 1/3 کل سهم دریافتی ماده غذایی مربوطه را تشکیل داده اند.

اطلاعات اصلی که در بالا مشخص کردیم نقطه آغاز رایتینگ ما خواهند بود و در مرحله بعدی باید جزئیاتی به آن ها اضافه کنیم. اما همواره باید در نظر داشت که با تنها 20 دقیقه زمان و حداقل 150 کلمه مورد نیاز که سوال برای این گزارش تعیین کرده، اطلاعات زیادی را نمیتوانیم بنویسیم. تلاش برای بیش از اندازه نوشتن و پرداختن بیش از اندازه به جزئیات یکی از خطاهای رایج در تسک 1 آیلتس آکادمیک است.

ممکن است در برخی موارد زمان و فضای کافی برای نوشتن درباره یکی از feature ها یا اطلاعات وجود نداشته باشد. در این حالت بهتر است دست کم یک اشاره گذرا به این مورد بشود و به طور کلی حذف نشود.

پیش از آغاز کار به ساختار 4 پاراگرافی تسک اول بار دیگر نگاهی داریم:
 • پاراگراف اول – مقدمه
 • پاراگراف دوم – Overview
 • پاراگراف سوم – اطلاعات اصلی (Main Features) اول
 • پاراگراف چهارم – اطلاعات اصلی (Main Features) دوم

.

گام سوم – نوشتن مقدمه

مقدمه نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک با پارافریز کردن یا بازنویسی مستقیم سوال نوشته میشود. بهترین راه برای پارافریز کردن در رایتینگ آیلتس استفاده از هم معنی ها یا Synonym ها و تغییر ساختار جمله است. در ادامه به سوال و متن بازنویسی شده آن در مقدمه نگاه میکنیم:

Question:

The charts below show the average percentages in typical meals of three types of nutrients, all of which may be unhealthy if eaten too much.

Introduction (Paragraph 1): 

The three pie charts display the percentage of three separate nutrients in four different daily meals in the USA. These nutrients can have a detrimental health effect if consumed too much. (31 words)

این بازنویسی تنها کاری هست که برای نوشتن مقدمه باید انجام شود و نیازی به انجام هیچ کار دیگری نیست.

.

گام چهارم – نوشتن پاراگراف جمع بندی یا Overview

در پاراگراف دوم یا پاراگراف جمع بندی (Overview)، باید اطلاعات اصلی که در بالا فهرست کردیم را در نمودار های دایره ای را به صورت کلی و بدون اشاره به جزئیات گزارش کنیم. جزئیات و اطلاعات تکمیلی را در ادامه گزارش در پاراگراف های اصلی اول و دوم ارایه میکنیم. همچنین اگر امکان مقایسه مستقیم و مشخصی وجود دارد این مقایسه را باید انجام دهیم.

بار دیگر اطلاعات اصلی که در بالا فهرست کردیم را با هم بررسی میکنیم:

 • اطلاعات اصلی(Main Features) اول: وعده های غذایی Breakfast و Lunch، سهم تقریبا یکسانی از 3 ماده غذایی را دارند.
 • اطلاعات اصلی(Main Features) دوم: وعده غذایی Dinner در دو مورد و Snacks در 1 مورد بیش از 1/3 کل سهم دریافتی ماده غذایی مربوطه را تشکیل داده اند.

نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

این اطلاعات را به صورت 2 یا 3 جمله و در حدود 40 کلمه در پاراگراف جمع بندی بازگو میکنیم. نکته مهم اینکه اصلا نیازی به استفاده از ساختارهای دشوار گرامری یا لغت سطح پیشرفته نیست. اطلاعات را باید به صورت روشن و با زمان و ترکیب های لغوی صحیح بازگو کرد. بسیاری از منابع معتبر پیشنهاد میکنند با هدف مشخص تر بودن محتوای این بند برای اگزمینر، آغاز این پاراگراف با کلمه Overall باشد. در اینجا یک نمونه پاراگراف جمع بندی را میبینیم:

Overview (Paragraph 2): 

Overall, it seems breakfast and to a lesser degree lunch contribute almost the same moderate share of the nutrients in question. Snacks and dinner are two meals that on one and two occasions make a much more significant contribution to the total share of these three nutrients. (47 words)

.

گام پنجم – نوشتن پاراگراف اصلی اول

پاراگراف های 3 و 4 رایتینگ نمودار دایره ای آیلتس آکادمیک محلی هستند که جزئیات بیشتری درباره اطلاعات نمودار ارایه میکنیم. در پاراگراف 3 باید با ارایه جزئیات بیشتر، Main Feature اصلی اول را پشتیبانی کنیم. همچنین باید به یاد داشته باشیم که انجام مقایسه بین اطلاعات در صورت امکان همیشه اولویت و اهمیت بالایی برحوردار است. بار دیگر به اطلاعات اصلی اول نگاهی میکنیم:

 • اطلاعات اصلی(Main Features) اول: وعده های غذایی Breakfast و Lunch، سهم تقریبا یکسانی از 3 ماده غذایی را دارند.

همین مورد را با توضیحات تکمیلی به صورت یک پاراگراف کامل به عنوان پاراگراف اصلی اول به این صورت مینویسیم:

Paragraph 3:

It seems both lunch and breakfast have almost the same share of the whole mineral in question in all three cases. The former is responsible for about a third to a fourth of Sodium, Saturated fat and added sugar in diet, while the same for the latter is less than a fifth. (52 words)

گام ششم – نوشتن پاراگراف اصلی دوم

برای نوشتن پاراگراف اصلی دوم که پاراگراف پایانی ما هم خواهد بود، دومین اطلاعات اصلی که در بالا به آن اشاره کردیم را در نظر میگیریم. با بسط و توضیحات کامل تر درباره این اطلاعات دقیقا مثل پاراگراف قبل، این پاراگراف را مینویسیم. 

 • اطلاعات اصلی(Main Features) دوم: وعده غذایی Dinner در دو مورد و Snacks در 1 مورد بیش از 1/3 کل سهم دریافتی ماده غذایی مربوطه را تشکیل داده اند.

بر پایه همین main features، پاراگراف اصلی دوم و پایانی ما به این صورت خواهد بود:

Paragraph 4:

Two other meals, dinner and snacks, form a larger part of daily nutrient intake in general. Snacks is responsible for more than two fifth of added sugar and same share of Sodium and Saturated fat are provided by dinner. (39 words)

یک نکته کوچک درباره زمان فعل ها در رایتینگ های تسک 1 مشابه مورد بالا اینکه برای ارایه توضیحات در این گزارش ها هم میتوانیم از زمان حال ساده و هم از گذشته ساده استفاده کنیم. خوشبختانه هیچ مشکلی از این نظر وجود نخواهد داشت و هر دو حال درست خواهد بود. اما باید دقت کنیم در تمامی رایتینگ زمانی که ابتدا انتخاب شده را ادامه دهیم و از این نظر ناهماهنگی در رایتینگ ما وجود نداشته باشد.

در اینجا با پیوند 4 پاراگراف اصلی نسخه نهایی رایتینگ نمودارها دایره ای تسک 1 را به این صورت در 169 کلمه خواهیم داشت:

.

دانلود کتاب های IELTS Writing Task 1

برای تسک اول رایتینگ آیلتس آکادمیک کتاب ها و منابع خیلی خوبی در دسترس است. در صفحه ای جداگانه در سایت www.ielts2.com بهترین کتاب های رایتینگ آیلتس را به صورت سطح بندی از مقدماتی تا پیشرفته همراه با لینک دانلود در دسترس شما عزیزان قرار داده ایم. 

همچنین دیگر خودآموز های ویدیویی رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 1 و 2 را میتوانید در مجموعه ای جداگانه دانلود بفرمایید. این آموزش ها از مدرسان برجسته بین المللی است که اکثرا اگزمینر های سابق آیلتس هستند. اگر برای رسیدن به آیلتس عجله ندارید و به صورت خودخوان میخواهید کار کنید گزینه خوبی هستند.

آخرین مجموعه شامل هزاران سمپل استاندارد تسک اول رایتینگ آیلتس آکادمیک است. این نمونه ها شامل هر 7 نوع سوال تسک اول هست و باز هم اگزمینر های سابق آیلتس و دیگر مدرسان برجسته این حوزه آن ها را طراحی کرده و کاملا قابل اعتماد هستند.

.

مطالعه بیشتر درباره نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس

در این صفحه Pie Chart آیلتس آکادمیک به طور کامل صحبت کردیم. این نوع نمودارها از انواع رایج ویژوال های آیلتس آکادمیک به شمار میرود. وبسایت های مرجع آموزشی آیلتس در این زمینه آموزش های ارزشمندی ارایه کرده اند که چند مورد از آن ها را برای مطالعه بیشتر خدمت شما عزیزان معرفی میکنیم:

.

جمع بندی مطلب

در این تحلیل و نوشتن گزارش نمودار دایره ای رایتینگ آیلتس تسک 1 آکادمیک را بحث کردیم. در پایان میتوانید برای دریافت جدیدترین کتاب ها و جزوه های آیلتس در کانال دانلودی منابع آیلتس (https://t.me/ielts2official) و همچنین برای انجام تمرین های روزانه در گروه تست زنی آیلتس (https://t.me/ielts2Group) ما همراه باشید.