آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

عزیزان در این بخش از مجموعه تدریس رایگان رایتینگ آیلتس قصد داریم در مورد نوع سوال متداول در رایتینگ های تسک 2 آیلتس جنرال و آکادمیک که به این صورت Discuss both views و Discuss both views and give your own opinion طرح میشوند صحبت کنیم. 

.

پیش از آغاز بحث در مورد این نوع سوال باید دقت داشته باشیم که در تمامی رایتینگ های آیلتس تسک 2 صرفنظر از نوع سوال، نوشتن مقدمه و نتیجه گیری الزامی هست. بنابراین در این نوع سوال هم انتظا داریم این دو پاراگراف را ببینیم. 

اما در این نوع سوال ها همیشه 2 دیدگاه مطرح میشود و به همین دلیل به این نوع سوالات نام Discussion Type هم داده شده یعنی به طور کل یک بحث و گفتگو پیرامون یک موضوع وجود دارد.

برای مثال در نوع دیگری از سوالات ممکن است در خصوص یک حقیقت کلی یا راهکارهایی در مورد مقابله با یک مشکل صحبت شود(که بعدا به این انواع خواهیم پرداخت) اما در سوالات Discussion Type دو دیدگاه در مورد یک موضوع مطرح میشود که الزاما هیچکدام 100% درست یا 100% غلط نیست و میتوان از هر دو دیدگاه دفاع کرد. 

مثلا این سوال را در نظر بگیرید: “بعضی بر این باور هستند که ادامه تحصیل دادن در مقاطع دانشگاهی بهتر است در کشور خود دانشجو باشد درحالیکه دیگران بر این باورند که برای ادامه تحصیلات در این مقطع بهتر هست به کشورهای دیگر سفر کرد.”

تکرار میکنیم در این سوال 2 دیدگاه مطرح شده که هیچکدام الزاما درست یا غلط نیستند بنابراین میتوان از هر دوی این دیدگاه ها دفاع کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که ضمن این دفاع و توضیح 2 دیدگاه اگر سوال درخواست کرده باشد دیدگاه خود نویسنده هم باید جداگانه توضیح داده شود یا اگر در سوال درخواست نشده باشد نباید توضیح داده شود. 

توضیح هر یک از این 2 دیدگاه معمولا با 1 یا 2 یا حتی 3 دلیل و در یک پاراگراف منسجم حدود 100 تا 130 کلمه ای انجام میشود. همچنین دیدگاه شخصی معمولا در یک پاراگراف کوتاه تر حدود 50 کلمه و با 1 دلیل توضیح داده میشود. 

در اینجا هم یک مثال دیگر از سوالات استاندارد آیلتس از جلد هشتم آورده شده. با دقت به سوال توجه بفرمایید و 2 دیدگاه را شناسایی کنید:

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

همانطور که مشخص هست یک دیدگاه در مورد بهتر بودن تحصیل در مدارس مختلط(Mixed schools) و دیگری در مورد تحصیل در مدارس جدا(Separate schools) هست. در سوال توضیح هر دو دیدگاه و دیدگاه خود نویسنده درخواست شده. 

.

فرمت کلی رایتینگ در سوالات Discuss both views

پس بجز مقدمه و نتیجه گیری که اشاره کردیم در که تمامی رایتینگ های آیلتس نوشتن آن اجباری هست، دو پاراگراف که هر یک برای پشتیبانی از یکی از دو دیدگاه لازم هست باید نوشته شود.

در زیر ساختار کلی یک رایتینگ آیلتس تسک 2 از نوع Discuss both views را میبینیم. در این رایتینگ دیدگاه خود نویسنده درخواست نشده است. 

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

 

منبع تصویر:

https://www.ieltsadvantage.com/2015/03/18/writing-task-2-discussion-essay-lesson

.

نکته مهم! فرمت های قابل قبول دیگر

توجه داشته باشید که هر یک از پاراگراف های اصلی(Main Paragraph) که در بالا اشاره شد را میتوان به 2 پاراگراف کوچکتر تقسیم کرد. این کار ایرادی ندارد و حتی در سمپل های نمره 9 خود کتاب های کمبریج هم دیده میشود.

در این فرمت ها توضیحات ما برای هر دیدگاه بجای یک پاراگراف در مثلا 2 یا 3 پاراگراف نوشته میشود. بنابراین فرمت رایتینگ 5 پاراگرافی به این صورت خواهد بود: مقدمه، پاراگراف اصلی اول دفاع از دیدگاه اول، پاراگراف اصلی دوم دفاع از دیدگاه اول، پاراگراف اصلی سوم دفاع از دیدگاه دوم و پاراگراف نتیجه گیری.  

یا مثلا یک رایتینگ 5 پاراگرافی دیگر به این صورت: مقدمه، پاراگراف اصلی اول دفاع از دیدگاه اول، پاراگراف اصلی دوم دفاع از دیدگاه دوم، پاراگراف اصلی سوم دفاع از دیدگاه دوم و پاراگراف نتیجه گیری.  

اما کنترل این پاراگراف ها دشوارتر بوده و نمره بیشتری هم ندارد. بنابراین بهتر هست دفاع از هر دیدگاه را در یک پاراگراف بزرگ حدودا 100 تا 130 کلمه ای انجام داد. در این حالت مجموعا 4 پاراگراف خواهیم داشت که عبارتند از: مقدمه، پاراگراف اصلی اول، پاراگراف اصلی دوم و پاراگراف نتیجه گیری.  

اگر دیدگاه شخصی هم درخواست شده باشد، یک پاراگراف کوچک 50 کلمه را میتوان پیش از پاراگراف نتیجه گیری اضافه کرد و مجموعا 5 پاراگراف نوشت: مقدمه، پاراگراف اصلی اول، پاراگراف اصلی دوم، پاراگراف نظر شخصی و پاراگراف نتیجه گیری.  

معمولا به دلیل محدود بودن زمان بهتر هست در صورتیکه سوال دیدگاه شما را درخواست کرده، این دیدگاه را همراه با پاراگراف نتیجه گیری در یک پاراگراف بزرگتر نوشت تا از دوباره گویی پرهیز شود. در این حالت یک رایتینگ با 4 پاراگراف خواهیم داشت: مقدمه، پاراگراف اصلی اول، پاراگراف اصلی دوم و پاراگراف نتیجه گیری و دیدگاه شخصی.  

در پایان بار دیگر تاکید میکنیم از نظر نمره هیچیک از فرمت های ذکر شده برای دریافت نمره کوچکترین برتری نسبت به دیگر فرمت ها ندارد. اگر به هر فرمتی بنویسید به شرط مشخص و منطقی بودن محتوای پاراگراف ها نمره کامل را دریافت خواهید کرد. 

.

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views – سمپل اول همراه با پاسخ نمره 9

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

.

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

.

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views – سمپل دوم همراه با پاسخ نمره 9

Some people think that the teenage years are the happiest times of most people’s lives. Others think that adult life brings more happiness, in spite of greater responsibilities.

Discuss both these views and give your own opinion.

 

آموزش رایتینگ آیلتس Discuss both views

نحوه نوشتن رایتینگ

.

معیارهای تعیین نمره رایتینگ آیلتس کدامند؟

صرفنظر از نوع سوال رایتینگ، برای دریافت نمره بالا باید با جدول توضیح معیارهای تعیین نمره رایتینگ آیلتس(Band Score Descriptor Task 2) آشنایی داشته باشید. آموزش کامل صوتی این جدول در این صفحه در دسترس هست. حتما بررسی بفرمایید: 
https://ielts2.com/جدول-band-descriptors-رایتینگ-آیلتس/

جدول معیارهای تعیین نمره رایتینگ آیلتس

جدول معیارهای تعیین نمره رایتینگ آیلتس

.

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس تسک 2

همچنین در ویدئوی جداگانه به صورت کلی در مورد روش گام به گام نوشتن رایتینگ آیلتس تسک 2 صحبت کرده ایم که ویدئوی آن در کانال آپارات ما در دسترس می باشد: 

لینک کمکی: https://www.instagram.com/p/Cd-KNlgIohp

.

نمونه های بیشتر رایتینگ آیلتس Discuss both views

اگر قصد بررسی توضیحات و سمپل های بیشتر را دارید حتما به این 2 صفحه هم سری بزنید:

منبع اول

منبع دوم

.

عزیزان امیدواریم این آموزش برای شما سودمند بوده باشد. هر سوالی در مورد هر یک از انواع رایتینگ های آیلتس دارید حتما در بخش کامنت ها مطرح بفرمایید.

موفق باشید ❤️

پویا ابوالقاسمی