رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

در این آموزش در خصوص Essay های آیلتس از نوع رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development صحبت خواهیم کرد. اما در مجموع 7 سوال در مهارت رایتینگ بخش دوم ممکن است که در آموزشی جداگانه با نام انواع سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس در دسترس شما عزیزان می باشد.

برای دانلود منابع آموزشی رایتینگ آیلتس در 2 سطح متوسط و پیشرفته پیشنهاد میکنیم از صفحه دانلود بهترین منابع آیلتس در مهارت رایتینگ بازدید بفرمایید.

.

آشنایی با رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

در بخش رایتینگ آیلتس یکی از سوالات ممکن روز آزمون سوالات رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development است. به طور کلی سوال باید توضیح دهیم یک موضوع خاص آیا یک رویداد و روند مثبت است یا منفی و دلایلی برای این موضع گیری ارایه کنیم. در این آموزش درباره یک سوال استاندارد از همین نوع که از سری کتاب های کمبریج آیلتس و آزمون های دوره های قبلی انتخاب شده صحبت میکنیم و از تحلیل و ایده پردازی سوال تا نوشتن پاراگراف هایی منسجم برای ارایه یک پاسخ دقیق به سوال و در آخر درباره معیارهای نمره دهی رایتینگ ایلتس صحبت خواهیم کرد.

.

نمونه رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

در اینجا یک نمونه از سوالات رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development را میبینیم. این سوال استاندارد از سری کتاب های کمبریج آیلتس جلد 17 ام تست 4 انتخاب شده و پیش از این در همین سایت یک نمونه پاسخ در سطح نمره 7 برای آن نوشته ایم. سوال را با دقت مطالعه کنید و کلیدواژه های اصلی و فرعی را مشخص کنید. در بخش بعدی به تحلیل این سوال و باید ها و نبایدهای آن از نظر ساختار و پاراگراف بندی می پردازیم.

.

تحلیل سوال و ایده پردازی سوالات Positive or Negative Development

پیش از هر چیز باید با دقت و تمرکز کافی سوال رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development پیش روی خود را تحلیل و آنالیز کنیم تا دقیقا متوجه شویم چه پاسخی باید ارایه کنیم. آیا سوال از ما میخواهد چیزی را توصیف کنیم یا برای چیزی دلیل بیاوریم؟ سوال بعدی این هست که آیا باید یک دیدگاه یک طرفه ارایه کنیم و فقط یک سو را بررسی کنیم یا باید یک پاسخ متوازن بنویسیم و هر دو طرف باید صحبت شود؟

همیشه دقت داشته باشید یک Essay آیلتس باید 3 بخش اصلی داشته باشد: مقدمه، پاراگراف های اصلی و نتیجه گیری. بعضی منابع اعلام میکنند که هر پاراگراف اصلی باید 2 argument یا بحث را مطرح کند اما برخی از دیگر منابع 1 دلیل با توضیح کافی و مثال را هم کافی میدانند. البته جدیدترین نمونه پاسخ های الگو در کتاب های کمبریج(مثلا جلد 18 ام) هم با مدل 1 دلیل و توضیح و مثال نوشته شده است.

نداشتن ساختار و فرم صحیح یکی از دلایل کاهش نمره شرکت کنندگان در آزمون آیلتس هست. بنابراین به فرم درست رایتینگ دقت زیادی داشته باشید و آن را با دقت تحلیل کنید.

.

موضع گیری در رایتینگ آیلتس Positive or Negative

در سوالات نوع Positive or Negative Development کلمه or بعضی شرکت کنندگان را به اشتباه می اندازد که شاید باید فقط یک طرف را انتخاب کنند و اگر درباره هر دو طرف صحبت کنند پاسخ غلط باشد اما در واقع 3 مدل پاسخ برای این نوع سوال ها کاملا قابل قبول هست:

  • موافقت یا 100% Agree
  • محالفت یا 100% Disagree
  • حالت 50 50 هم Agree و هم Disagree

.

ایده پردازی برای سوال Positive or Negative Development

طبق توضیحی که در بالا ارایه شد میتوانیم رایتینگ های نوع مثبت یا منفی آیلتس را به صورت 50 50 یا Balanced و متوازن بنویسیم. در اینجا به همین صورت ایده پردازی را انجام میدهیم.

ایده پردازی معمولا به این صورت هست که در آغاز کار (1) ایده های اصلی سوال را به صورت کاملا خلاصه و به شکل چند کلمه کلیدی مستقیما از سوال یا به صورت پارافریز یا بازنویسی مینویسیم. در گام بعدی (2) کوشش میکنیم تمامی مطالبی که در تایید و پشتیبانی این ایده به ذهن میرسد را روی کاغذ بیاوریم. چون تایم ما محدود هست بهتر هست این کار هم به صورت نوشتن کلیدواژه ها انجام شود. در این مرحله خودمان را محدود نمیکنیم.

هر چیزی که بتوانید به بحث کمک کند ارزشمند هست و محدودیتی وجود ندارد چون در گام بعدی میتوانیم مطالب اضافه را حذف کنیم. اما در گام پایانی (3) از بین تمامی مواردی که نوشتیم 1 یا 2 مورد را انتخاب میکنیم. کوشش میکنیم موارد انتخابی نه بیش از اندازه کلی نه بیش از اندازه کوچک، جزئی و بی اهمیت باشد. موردی باید انتخاب شود که هم از نظر منطقی و مرتبط بودن قدرت توضیح مطلب را داشته باشد و هم به اندازه کافی موضوع سوال نه فقط بخشی از آن را پوشش دهد.

.

فهرست کردن تمامی ایده ها در خصوص سوال

برای سوال بالا در خصوص alternative medicine instead of usual doctors کلمات alternative medicine و doctors کلیدواژه های ما هستند. با توجه به نوع سوال Positive or Negative Development باید هم موافق و هم مخالف این موضوع دلایلی را بنویسیم:

+ Alternative Medicine instead of usual doctors: less harmful chemicals / fewer side effects / more natural / less costly /

– Alternative Medicine instead of usual doctors: less known mechanism / less effective in acute cases / unavailable for some diseases / unknown long-term effects

گزینش 1 دلیل برای هر پاراگراف

پاراگراف های اصلی را میتوان با 1 یا 2 دلیل توضیح داد. اگر قرار باشد فقط یک دلیل در هر پاراگراف نوشته شود از بین تمامی موارد بالا فقط باید بهترین مورد را انتخاب کنیم. همچنین میتوانیم دو یا حتی 3 مورد را با هم ترکیب کنیم و یک مورد جامع تر را بنویسیم. در هر حالت باید اطمینان داشته باشیم هم دلیل ما منطقی و مرتبط با موضوع هست و هم امکان نوشتن آن و بسط و توضیح آن را داریم. همچنین بحث قدرت و دایره لغات هم مطرح هست که در بخش بعدی به آن میپردازیم.

دو دلیل نهایی ما به این صورت هست:

Positive: Alternative Medicine instead of usual doctors: Fewer side effects

Negative: Alternative Medicine instead of usual doctors: Less effective in acute cases

.

فهرست کردن لغات مرتبط به موضوع رایتینگ

یکی از تکنیک های پیشنهادی همراه با ایده پردازی برای رایتینگ های آیلتس نوشتن فهرستی از لغات مرتبط با موضوع مورد بحث هست. برای مثال در اینجا که بحث Positive or Negative Development و موضوع Alternative Medicine را داریم میتوانیم این فهرست از لغات را داشته باشیم:

1. Complementary therapies
2. Holistic approach
3. Traditional remedies
4. Homeopathy
5. Acupuncture
6. Herbal medicine
7. Naturopathy
8. Ayurveda
9. Integrative medicine
10. Wellness practices
11. Mind-body connection
12. Non-conventional treatments
13. Alternative healing methods
14. Self-care techniques
15. Preventative healthcare

فهرست لغات بالا در ارتباط با موضوع مورد بحث توسط هوش مصنوعی نوشته شده است. آموزش ایجاد فهرست لغات آکادمیک برای رایتینگ آیلتس با هوش مصنوعی ChatGPT را میتوانید در صفحه ای جداگانه بررسی بفرمایید.

.

مقدمه رایتینگ آیلتس سوالات Positive or Negative Development

در سوالات رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development ساده ترین راه نوشتن مقدمه بازنویسی خود سوال با اشاره دقیق به هر دو مورد مطرح شده است. همچنین حتما موضع گیری روشن و مشخصی داشته باشید. یکی از الگوهای رایج برای این سوال ها مدل 50 50 یا Balanced هست که به هر دو طرف اشاره میشود. در این مدل پاسخ میتوانید از while برای ساده شدن کار استفاده کنید. فرمت کلی معمولا به این صورت هست: 

While it is true that ……………, I believe that on the whole this is a negative trend as …………………

مثلا برای تاپیک بالا در خصوص Alternative Medicine and Usual Doctors میتوانیم با این الگو بنویسیم: 

While it is true that alternative medicine has become a viable option for many illnesses these days, I believe that on the whole this is a negative trend as it fails to produce the results for several diseases and should not be overrated.

آغاز مقدمه با یک Observation

از دیگر روش های رایج و قابل قبول برای مقدمه نویسی رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development آغاز مقدمه با یک observation است. در این روش جمله ای شبیه به این مورد داریم:

In recent years, it has been observed that…….

برای تاپیک Alternative Medicine and Usual Doctors میتوانیم بنویسیم:

In recent years, it has been observed that alternative medicine has enjoyed an enormous success globally and more people trust it compare to the past.

پیشنهاد میشود پاراگراف مقدمه بین 3 تا 4 جمله نوشته شود. به ایده های اصلی باید در مقدمه اشاره شود و موضع گیری باید مشخص باشد اما در مقدمه به جزئیات اشاره نکنید این اطلاعات را برای پاراگراف های اصلی نگه دارید.

با توجه به توضیحات بالا میتوانیم این نمونه مقدمه را برای سوال رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development داشته باشیم:

In recent years, alternative medicine has become the first choice of many people over doctors and clinics. While patients who choose these traditional remedies perhaps suffer from fewer side effects which is a considerable advantage, I believe the application of such treatments are limited since they fail to deal with many acute forms of medical conditions. (56 Words)

.

پاراگراف های اصلی سوالات Positive or Negative Development

پاراگراف های اصلی یا Body Paragraphs مهم ترین بخش یک Essay آیلتس به شمار می آیند و در این بخش هست که بسط دلایل و توضیحات شما رخ میدهد. در تمامی سوالات رایتینگ آیلتس منجمله سوالات رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development، پاراگراف اصلی با ایده اصلی پاراگراف یا Topic Sentence آغاز میشود. بنابراین در جمله اول ایده اصلی را برای خواننده مشخص کرده و در ادامه دلیل یا Reason خود در این زمینه را به صورت کوتاه اما کاملا مشخص به خواننده اعلام میکنیم.

There are undeniable advantages in using alternative medicine. It is well-known that herbal medicine and other alternative forms cause fewer side effects compare to conventional drugs.

در اینجا دلیل ارایه شده را با توضیح بیشتر پشتیبانی میکنیم. میتوانیم تصویر کنیم خواننده ما شخصی هست که به سادگی با توضیح ما قانع نشده و میپرسد چرا؟ یا چگونه؟ پس باید تلاش کنیم با توضیح و بسط بیشتر دلیل ارایه شده پاسخ Why و How را برای ایشان مشخص کنیم تا پاسخ قانع کننده تر باشد. پس در ادامه مینویسیم:

They contain no potent chemicals and since all ingredients are completely natural, very few and inconsiderable negative impact is expected with them. Therefore, public satisfaction with these traditional remedies has made them first and best choice almost everywhere.

ادامه پاراگراف با مثال یا دلیل دوم

در این نقطه و با ارایه توضیحات بالا 2 مسیر وجود دارد: (1) ارایه یک دلیل دیگر و توضیح درباره آن برای پشتیبانی بیشتر از ایده اصلی پاراگراف یا (2) ارایه یک مثال و توضیح آن برای تکمیل توضیحات. هر دوی این روش ها در جهت بسط و افزایش قدرت قانع کننده بودن پاراگراف و توضیحات هستند و هر دو روش توسط منابع مختلف معتبر آیلتس توصیه شده اند.

در ادامه پاراگراف را با یک مثال ادامه میدیم:

For instance, recently in my country there has been an increase in the number of local stores to purchase traditional herbs and syrups to fight all sorts of aliments and the absence of any serious problems resulting from them clearly shows that public have embraced them and these substances are in fact successful in helping people with the least complexities. I believe this is a considerable achievement that should not be underrated.

در بعضی منابع پیشنهاد میشود در پایان پاراگراف یک جمله برای خلاصه کردن بحث و بازنویسی Topic Sentence نوشته شود. این جمله در پایان پاراگراف بعد از مثال نوشته شده است.

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

در ادامه پاراگراف دوم را دقیقا با همین فرمت (Main idea + Reason + Support + Example) مینویسم و در مورد Negative Development صحبت میکنیم:

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

.

Conclusion سوالات Positive or Negative Development

گرچه انتظار میرود مقدمه تاثیر اصلی را بر روی خواننده یا اگزمینر بگذارد، پاراگراف کانکلوژن هم باید قوی و تاثیرگذار باشد. برخلاف پاراگراف های اصلی این پاراگراف باید بسیار کوتاه و در حد یک یا دو جمله باشد. بهتر هست کار را با بازگویی موضع گیری آغاز کنیم و در ادامه با بازنویسی کلیدواژه ها به دو ایده اصلی اشاره ای داشته باشیم. با عبارت هایی مثل In conclusion یا To conclude میتوانید به بهترین شکل این پاراگراف را آغاز کنیم و نیاز به نوشتن ساختارهای دیگر نخواهد بود.

نمونه پاراگراف نتیجه گیری ما برای سمپل رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development که در بالا اشاره کردیم به این صورت خواهد بود.

In conclusion, more people than ever before turn to different forms of alternative medicine. While I believe these remedies can have fewer aftereffects for patients and can be considered a positive change for many, we should not lose sight of the fact that such non-conventional treatments are limited in both strength and application and should not be overrated. (58 Words)

.

و اگر هر 4 پاراگراف را در کنار هم قرار دهیم نسخه کامل و پایانی را خواهیم داشت:

رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development

این رایتینگ که توسط مهندس ابوالقاسمی با نمره 8 رایتینگ و 15 هزار ساعت تجربه تدریس نوشته شده با رعایت تمامی موارد بالا و سطح لغات و گرامر مناسب در سطح نمره 7+ براورد میشود.

.

4 معیار اصلی محاسبه نمره رایتینگ آیلتس

آشنایی با فاکتورهای تاثیرگذار بر نمره رایتینگ بسیار اهمیت دارد و به همین دلیل یک آموزش جداگانه به صورت کامل به این مورد اختصاص داده شده است. در اینجا درباره هر یک از این 4 عامل در مثالی که درباره رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development داشتیم صحبت خواهیم کرد.

.

1. معیار Task achievement

رایتینگ های نمره بالا سوال مطرح شده را مستقیم و مشخص پاسخ میدهند و تاپیک را به طور کامل بحث میکنند. برای مثال یک رایتینگ نمره 9 هیچ سوالی را در ذهن خواننده باقی نمیگذارد و البته به بهترین شکل از لغات مناسب برای رساندن منظور استفاده میکند. 

پشتیبانی و بسط مطلب هم از ویژگی های مهم نمره بالا در معیار Task Achievement هست. هر چه ایده ها بهتر با توضیحات پشتیبانی شده باشند، نمره این معیار بالاتر خواهد بود. برای اطمینان از درست انجام شدن کار میتوانید از خودمان یک سوال چرا/چگونه در هر توضیح بپرسیم و سعی کنیم این سوال را پاسخ بدهیم. اگر در توضیحات ما برای سوال های Why/How هنوز پاسخی وجود دارد آن را به توضیحات اضافه کنید تا پاسخ کاملا تکمیل شود. این توضیحات را در عمل میتوانید در پاراگراف نمونه رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development بالا ببینید.

.

2. معیار Coherence and Cohesion

معیار Coherence and Cohesion در یک تعبیر به معنای روند منطقی و دقت در توضیحات هست که مشخصه تمامی رایتینگ های نمره بالای آیلتس هم همین مطلب می باشد. باید کوشش کنیم پاراگراف ها را به صورت منطقی بنویسیم. چه ایده اصلی را در آغاز پاراگراف بنویسیم چه در پایان، دلایل و روند توضیحات را باید منسجم و پیوسته بنویسیم.

در رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development اگر با یک طرف موافق هستید و با یک طرف مخالف، بهتر هست اول طرفی که مخالف هستید را بنویسید و دیدگاه مد نظر خودتان را با توضیحات قوی برای بخش دوم نگاه دارید. به این ترتیب هم فضای بیشتری برای صحبت وجود دارد و هم توضیحات بهتر در ذهن خواننده جای خواهد گرفت.

حتی اگر قرار هست فقط درباره یک مورد صحبت کنید، ایده های قوی تر و بهتر را برای آخر نگه دارید تا باز هم بهتر در ذهن خواننده باقی بمانند و موثر تر عمل کنند.

در رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development اگر فقط موافق یا فقط مخالف هستید دقت کنید در داخل پاراگراف ها چیزی بر ضد ایده اصلی پاراگراف ننویسید و ضمنا از نوشتن ایده های زیاد خودداری کنید تا باعث گیج شدن اگزمینر نشود.

.

3. معیار Lexical Resource

توانایی شما در به کار بردن درست لغات یکی از 4 معیار در تعیین نمره رایتینگ هست. نکته مهم در این خصوص اینکه سعی کنید از تکرار لغات خودداری کنید. حتی لغات ساده مثل Student را با ‘undergraduate’ یا ‘learner’ جایگزین کنید. دیکشنری و نرم افزارهای زیادی در این کار به شما کمک میکنند. کوشش کنید از پارافریز ها و هم معنی ها زیاد استفاده کنید اما از اصطلاحات غیر رسمی و زبان تخصصی و خیابانی هرگز در رایتینگ آیلتس استفاده نکنید.

بعد از اثبات توانایی به کار گیری مناسب لغات در خصوص موضوع مورد بحث، استفاده از uncommon lexical items در معیار لغت برای رسیدن به نمره های بالاتر با اهمیت هست. برای مثال لغات Homeopathy / Acupuncture / Herbal medicine /  Naturopathy / Integrative medicine که در بالا برای تاپیک رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development  Alternative medicine اشاره کردیم در همین گروه قرار میگیرند. این ها لغاتی هستند که توسط افرادی که در سطح 6 و 7 آیلتس هستند معمولا استفاده نمیشوند اما افرادی در سطوح بالاتر به آن ها تسلط دارند.

.

4. معیار Grammatical Range and Accuracy

تنوع در گرامر، ساختارهای حرفه ای تر دستوری، و درست بودن جمله ها از نظر گرامری سه عاملی هستند که بر معیار Grammatical Range and Accuracy تاثیر میگذارند. این معیار 25% کل نمره رایتینگ ما را تشکیل میدهد. پیشنهاد ما برای شروع کار بررسی جزوه 16 ساختار Complex گرامری برای رایتینگ آیلتس pdf هست. این فهرست کوتاه در عین سادگی نشان میدهد چه ساختارهایی میتوانند به ما در رسیدن به نمره بالاتر در این معیار کمک کنند. در نمونه رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development بالا میتوان برخی از جمله ها را بازنویسی کرد و به صورت حرفه ای تر نوشت. این رویکرد هم به حرفه ای تر کردن ظاهر رایتینگ کمک میکند و هم به رساندن منظور.

اما دقت داشته باشید خطای رایجی که در این زمینه وجود دارد استفاده مکانیکی و فهرست وار از ساختارهای گرامری در رایتینگ هست. به این معنی که شرکت کننده در آزمون کوشش میکند به هر نحوی هست هست حتما از (1) ساختارهای شرطی، (2) ساختارهای معکوس، (3) ساختارهای مجهول، (4) ساختار Not only but also و بسیاری دیگر از ساختارها حتما در رایتینگ استفاده کند. این روش کاملا اشتباه هست و به رایتینگ ظاهر غیرمنطقی و مصنوعی میدهد.

ساختارهای گرامر را دقیقا مثل لغت باید در خدمت رساندن بهتر منظور و پشتیبانی درست تر از گفته ها در رایتینگ به کار بگیرید نه برای نمایش یا خودنمایی در برابر اگزمینر. در صورتی که اگزمینر مسیر اشتباهی از شما در این خصوص ببیند، تمامی این ساختارها و لغات تاثیر منفی میگذارند و ایشان در عمل نمره پایین تری به شما خواهد داد.

.

جمع بندی و سخن پایانی

در این آموزش به طور کامل و گام به گام در خصوص رایتینگ آیلتس Positive or Negative Development صحبت کردیم و یک نمونه پاسخ نمره 8 خدمت شما ارایه شد. در پایان میتوانید برای دریافت جدیدترین کتاب ها و جزوه های آیلتس در کانال دانلودی منابع آیلتس (https://t.me/ielts2official) و همچنین برای انجام تمرین های روزانه در گروه تست زنی آیلتس (https://t.me/ielts2Group) ما همراه باشید.