نحوه نوشتن Opinion Essay آیلتس

نحوه نوشتن Opinion Essay

نحوه نوشتن Opinion Essay

نحوه نوشتن Opinion Essay

سوالات Opinion Essay آیلتس که به agree or disagree هم معروف هستند در بخش رایتینگ بسیار رایج هستند. در این آموزش درباره اصول کلی، نمونه ها، نحوه نوشتن Opinion Essay ها، نکات و خطاهای رایج در این نوع سوالات به طور کامل صحبت میکنیم. همچنین به طور کلی 7 نوع از سوالات رایتینگ تسک 2 آیلتس وجود دارد که در صفحه ای جداگانه در همین سایت در دسترس هستند.

برای دانلود بهترین منابع رایتینگ تسک 2 آیلتس پیشنهاد میکنیم از فهرست منابع ما در همین سایت بازدید بفرمایید.

.

آشنایی با سوالات Opinion Essay

در تسک 2 رایتینگ آیلتس از ما خواسته میشود در 40 دقیقه دست کم 250 کلمه درباره تاپیک مشخص شده یک انشاء یا Essay بنویسیم. سوالات Opinion یا Agree Disagree با یک جمله خبری یا statement آغاز میشوند و اطلاعاتی کلی را در خصوص موضوع سوال در اختیار ما قرار میدهند. در بخش بعدی یک سوال مطرح میشود که در نوع Opinion Essay ها مشخصا دیدگاه ما را در خصوص موضوع مطرح شده میپرسد. شکل ظاهری همه Opinion Essay ها یکی نیست و سوال میتواند کمی متفاوت باشد. در اینجا 3 مدل از این سوال ها را میبینیم:

 • What is your opinion?
 • Do you agree or disagree?
 • To what extent do you agree or disagree?

همانطور که مشخص هست (1) یا به طور کلی دیدگاه ما درخواست شده، (2) یا موافقت یا مخالفت ما یا (3) درجه مخالفت یا موافقتی که با سوال مطرح شده داریم.

.

نمونه رایتینگ Agree Disagree یا Opinion Essay

در اینجا یک نمونه از این مدل سوال که در سال های قبل در آزمون های واقعی آیلتس مطرح شده را با هم میبینیم:

نمونه رایتینگ آیلتس آکادمیک تسک 2 - نمره 8

همانطور که مشخص هست در این سوال ابتدا در خصوص موضوع community service برای high school صحبت شده که خود این موضوع یک دیدگاه برخی افراد هست. در بخش بعدی سوال ما از نوع opinion essay مطرح شده که در آن داریم To what extent do you agree or disagree? بنابراین پرسش مشخصا دیدگاه ما را درخواست کرده است. در بخش بعدی در خصوص ساختار و نحوه نوشتن مقدمه و پاراگراف های اصلی این سوال صحبت میکنیم.

.

ساختار رایتینگ در نوع Opinion Essay

1) مقدمه

 • بازنویسی سوال
 • موضع گیری و اعلام نظر شخصی (Thesis Statement)
 • اشاره کوتاه به 2 دلیل (Outline statement)

2) پاراگراف اصلی اول

 • Topic Sentence – خلاصه ای از دلیل اول
 • توضیح – بسط و باز کردن موضوع
 • مثال – ارایه یک مثال یا بسط بیشتر موضوع

3) پاراگراف اصلی دوم

 • Topic Sentence – خلاصه ای از دلیل دوم
 • توضیح – بسط و باز کردن موضوع
 • مثال – ارایه یک مثال یا بسط بیشتر موضوع

4) نتیجه گیری

 • ارایه خلاصه ای از دیدگاه و دلایل

در اینجا یک ساختار کلی 4 پاراگرافی برای رایتینگ های opinion essay را با هم دیدیدم. در مرحله بعدی باید با یک ایده پردازی موثر و دلایل قانع کننده ساختار بالا را به پاراگراف هایی قوی و یک رایتینگ نمره 7+ تبدیل کنیم.

.

ایده پردازی برای نوشتن رایتینگ های Opinion Essay

ایده پردازی یا Idea Generation بخش بسیار مهمی از رایتینگ نویسی هست. حتی با بهترین ساختارهای گرامری و لغت های حرفه ای و بهترین چهارچوب برای پاراگراف بندی، بدون داشتن ایده های خوب و منطقی شانس رساندن منظور و قانع کردن مخاطب کاهش می یابد و در نتیجه مقداری از نمره را از دست خواهیم داد.

در مورد سوال بالا باید 2 دلیل برای موافقت یا مخالفت با موضوع مطرح شده(community service اجباری برای high school students) ارایه کنیم.

گام اول ایده پردازی

در گام اول بهتر هست در چکنویس هر چه ایده به ذهن ما میرسد را بنویسیم. در این مرحله کمی آزادانه ایده بنویسید چون بسیاری از آن ها اصلا استفاده نخواهند شد اما ممکن است به تشکیل ایده های خوب دیگر کمک کنند. برای مثال این موارد میتوانند ایده های خوبی باشند:

Agree with compulsory community service:

More work experience

Meet more people

Getting ideas for a future career

and…..

حال از بین همه ایده هایی که روی کاغذ آورده ایم 2 مورد از مهم ترین و منطقی ترین ها را انتخاب میکنیم. این موارد باید (1) نه بسیار کلی و (2) نه بیش از اندازه موردی و مشابه مثال باشند. مثلا اگر بنویسیم agree because this experience is good اصلا برای مخاطب مشخص نیست good به چه چیزی اشاره میکند. از طرف دیگر اگر بنویسیم they gain experience about the neighborhood where they work  باز هم مناسب نیست چون عملا یک مثال نوشته شده و کلیت و قدرت قانع کننده کردن خواننده(اگزمینر) را ندارد.

.

تصمیم گیری نهایی در خصوص بهترین ایده ها

اما به این دو مورد نگاه کنید:

Agree because:

 1. They can gain work experience
 2. They have a chance to learn how to communicate with others

این دو مورد هم کاملا منطقی و غیر قابل انکار هست هم کاملا به موضوع ما و گروه سنی اشاره شده در سوال و جنس فعالیتی که در سوال اشاره شده(community service) هماهنگی دارد. ضمنا در پاراگراف ها به خوبی میتوانیم درباره این موارد بحث کنیم و با ارایه جزئیات بیشتر خواننده را در خصوص درست بودن ایده های مطرح شده متقاعد کنیم.

.

دایره لغات موضوعی و مهارت پارافریز کردن

همزمان با خواندن سوال و ایده پردازی باید به لغاتی که در حوزه مورد نظر از قبل بلد هستید فکر کنید. همچنین بحث را از همان اول در مرحله ایده پردازی به سمتی ببرید که دایره لغات شما در آن گسترده تر هست. برای مثال اگر در بحث finance و money بهتر میتوانید صحبت کنید بدون شک ایده ها را باید در همان سمت بنویسید. شاید برای شما صحبت کردن در خصوص education راحت تر هست.

پس (1) قبل از آزمون روی چندین حوزه کلی که به خیلی از تاپیک ها ارتباط دارد فکر کنید و تمرین کافی داشته باشید و (2) موقع ایده پردازی سعی کنید ایده ها را کنترل کنید و بحث را حتما به سمتی ببرید که نقطه قوت لغات شماست نه نقطه ضعف شما. خوشبختانه چندین جزوه فوق العاده در خصوص دسته بندی موضوعی لغات رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس وجود دارد که میتواند دراین زمینه به خوبی به شما کمک کند.

.

مهارت پارافریزینگ و تحلیل کلیدواژه ها

مهارت پارافریز کردن نقش بسیار زیادی در بهبود نمره شما دارد. آشنایی و اعمال درست تکنیک های بازنویسی و پارافریز هم نمره لغات شما را افزایش میدهد هم منظور شما را بهتر به خواننده میرساند بنابراین از 2 جهت باعث بهبود نمره نهایی شما خواهد شد.

.

در اینجا کلمات کلیدی ما به این صورت هستند: 

Unpaid

Community Service

Compulsory

High school programs

از لحظه دیدن سوال باید به معادل هایی درست و منطقی برای تک تک عبارت ها فکر کنیم. دقت بفرمایید (1) هیچ عبارت یا لغتی را نباید از داخل سوال مستقیما کپی کنیم مگر واقعا هیچ معادلی برای آن وجود نداشته باشد و (2) حتی لغت هایی که خودتان در خصوص موضوع نوشته اید و در سوال وجود ندارد را نباید بیش از 2 بار تکرار کنید. کوشش کنید همیشه با بازگویی مطلب و استفاده از ضمیر ها و دیگر تکنیک ها از تکرار لغات جلوگیری کنید.

مشخص کردن هم معنی یا پارافریز هایی برای لغات کلیدی سوال

Unpaid = without payment / without financial compensation / with no wage

Community Service = activities to contribute to community / social work / philanthropy / charitable work

Compulsory = mandatory / without options / without having a say / obligatory / enforced

High school program = activities for students / Secondary education requirement

.

نحوه نوشتن مقدمه Opinion Essay آیلتس

روش های مختلفی برای نوشتن مقدمه رایتینگ آیلتس وجود دارد اما رایج ترین و ساده ترین آن ها مقدمه های 2 و 3 جمله ای هستند. دقت داشته باشید یک مقدمه خوب باید این ویژگی ها را داشته باشد:

 1. بازنویسی یا پارافریز خود سوال
 2. موضع گیری یا جمله تز (Thesis Statement)
 3. جمله اشاره به ایده های اصلی (Outline Statement)

اما برای نوشتن مقدمه باید این موارد را در نظر داشته باشید:

 1.  2 تا 3 جمله باشد
 2. بین 40 تا 60 کلمه باشد
 3. نوشتن آن بیش از 5 دقیقه طول نکشد

.

نمونه بازنویسی سوال برای تاپیک بالا:

There is a suggestion that some sort of mandatory work should be enforced on high school students.

و یک نمونه جمله تز پیشنهادی برای این تاپیک:

This essay totally agrees with this statement.

و در پایان جمله outline که جمع بندی و اشاره به ایده هایی هست که در بخش ایده پردازی آن ها را دسته بندی کردیم:

I personally believe this mandatory task is a good idea because it provides the opportunity for the students to gain some work experience and also they can have a chance to learn how to communicate with others.

و کل مقدمه ما به این روش با نوشتن هر 3 این جمله ها با هم به این صورت خواهد بود:

There is a suggestion that some sort of mandatory work should be enforced on high school students. This essay totally agrees with this statement. I personally believe this mandatory task is a good idea because it provides the opportunity for the students to gain some work experience and also they can have a chance to learn how to communicate with others. (61 words)

.

دقت بفرمایید در این مقدمه به 3 هدف اصلی دست یافتیم:

1. برای اگزمینر مشخص کردیم سوال را به درستی متوجه شده ایم

2. اگزمینر را راهنمایی کردیم این Essay دقیقا درباره چه چیزی خواهد بود.

3. یک خط مشخص برای خودمان تعیین کردیم تا در نوشتن پاراگراف های اصلی از ایده ها دور نشویم. ایده هایی که در پایان مقدمه یا outline statement به آن ها اشاره کردیم تبدیل به ایده های اصلی پاراگراف های اصلی ما خواهند شد.

.

نحوه نوشتن پاراگراف های اصلی Opinion Essay آیلتس

اما بعد از تکمیل مقدمه میرسیم به نوشتن پاراگراف های اصلی. دقت داشته باشیم یک پاراگراف خوب از 3 بخش تشکیل شده است:

 1. جمله اصلی یا Topic Sentence
 2. توضیحات
 3. مثال یا بسط و ادامه بیشتر توضیحات

توجه: یکی از خطاهای رایج در نوشتن پاراگراف های اصلی که نمره زیادی را از شرکت کنندگان کم میکند، داشتن ایده های زیاد و وارد کردن آن ها در پاراگراف هست. دقت داشته باشیم در هر پاراگراف باید بر روی 2 ایده تمرکز کنیم و همان موارد را بسط و توضیح دهیم. نوشتن دلایل یا ایده های زیاد و کم شدن توضیحات نمره رایتینگ ما را بدون شک کاهش میدهد.

برای همین در جلسه آزمون باید برای ایده پردازی زمان کافی در نظر بگیریم و پیش از آزمون هم به اندازه کافی در ایده پردازی تمرین داشته باشیم. یک ایده پردازی خوب نوشتن  ساده و سریع رایتینگ را ممکن کرده و از پراکنده گویی با خارج شدن توضیحات از روال منطقی جلوگیری میکند.

.

آشنایی با Topic Sentence

جمله اصلی یا Topic Sentence در پاراگراف، ایده اصلی جمله را مشخص میکند اما  نیازی نیست که خیلی پیچیده نوشته شود. این جمله از اهمیت زیادی برخوردار هست چرا که به ما کمک میکند توضیحات را حول یک محور مشخص ارایه کنیم و تمامی محتوای ما در یکمسیر منطقی و با یک روال منظم ارایه شود و تا پایان پاراگراف پیش برود. اگر بتوانیم این پیشرفت منطقی و پیوستگی بین جمله ها را در پاراگراف حفظ کنیم، نمره بالایی در رایتینگ دریافت خواهیم کرد.

در اینجا نمونه Topic Sentence در پاراگراف اول را میبینیم:

Topic Sentence: Having a chance to do some charitable works as a high school students can help students to gain work experience.

.

آشنایی با Explanation Sentence و Example Sentence

در ادامه باید این دلیل را بسط دهیم و توضیحاتی تکمیلی ارایه کنیم. اسم جمله بعدی را explanation sentence میگذاریم چون وظیفه آن ارایه توضیح هست:

Explanation Sentence: The fact that students are required to actually work for a certain number of hours every week as a part of their program means there is a task defined for them with a determined agenda and they have to fulfill these tasks. This is as close as they get to a work environment at that age and such first-hand experience can in fact form their very idea of the workplace where they are going to spend the rest of their professional life.

همانطور که گفتیم سومین قسمت یک پاراگراف، ارایه یک مثال هست. مثال این پاراگراف را با هم میبینیم:

Example Sentence: A similar program was introduced in high schools of my hometown a few years ago. I had the chance to speak to some students who has been in those programs and it was surprising how much such experience can teach us in many different ways and how better we can make better career decisions as a result.

.

بنابراین پاراگراف اول ما در نهایت با پیوستن این 3 بخش به این صورت خواهد بود:

.

نحوه نوشتن پاراگراف اصلی دوم Opinion Essay آیلتس

پاراگراف اصلی دوم ما دقیقا با فرمت پاراگراف اول انجام خواهد شد و تنها محتوای آن متفاوت هست. در اینجا نمونه ای برای پاراگراف دوم با ایده ای که در بالا مشخص کردیم را میبینید:

.

نحوه نوشتن نتیجه گیری در Opinion Essay آیلتس

پاراگراف نتیجه گیری به باور برخی ساده ترین بخش رایتینگ نویسی هست. در رایتینگ های opinion Essay یا Agree Disagree، پاراگراف Conclusion یا نتیجه گیری از 2 بخش اصلی تشکیل میشود:

 1. خلاصه کردن ایده های اصلی
 2. اشاره دوباره به موضع گیری خودمان

هر دوی این موارد را میتوانیم در یک جمله بنویسیم. نکته مهم در نوشتن پاراگراف نتیجه گیری اینکه اگر تعداد کلمات شما کمتر از حد 250 کلمه تعیین شده در سوال هست، میتوانید با اضافه کردن یک یا دو جمله در پایان این پاراگراف و پیشبینی آینده یا ارایه برخی پیشنهادات، رایتینگ را به حد مجاز 250 کلمه برسانید.

.

ویژگی های یک Conclusion خوب:

 • به صورت روان و منطقی رایتینگ را به پایان میرساند.
 • تمامی ایده ها را به هم متصل میکند
 • یک جمع بندی برای دلایل یا دیدگاه ها ارایه میدهد
 • یک پاسخ مناسب به سوال رایتینگ ارایه میکند.

اگر این بخش درست نوشته شود، نمره بالایی برای معیارهای Coherence and Cohesion و Task Achievement دریافت میکنیم. این دو طبق جدول رسمی نمره دهی رایتینگ آیلتس، 50% نمره نهایی رایتینگ ما را تشکیل میدهند. بدون این پاراگراف نمره Task Achievement رایتینگ ما زیر نمره 6 خواهد بود.

.

نوشتن گام به گام Conclusion رایتینگ آیلتس

آغاز هر نوع از رایتینگ آیلتس باید با یکی از این دو عبارت باشد:

 • In conclusion
 • To conclude

.

نمونه یک Conclusion خوب

در ادامه باید ایده های اصلی را در یک جمله خلاصه وار اشاره کنیم. برای این کار میتوانیم به مقدمه رایتینگ نگاهی داشته باشیم چون در این پاراگراف هم به 2 ایده اصلی به صورت خلاصه اشاره کردیم. برای همین میتوانیم همین پاراگراف را بازنویسی کنیم:

In conclusion, the opportunity for young students to be able to work in a non-paid jobs is a valuable one since it can both teach them a great deal about how work environments will be and also serves as a place to learn and expand communication skills. (47 Words)

.

نمونه کامل پاسخ Opinion Essay آیلتس

در اینجا به نمونه نهایی پاسخ با شیوه ای که به صورت گام به گام توضیح دادیم نگاهی میکنیم:

 

نمونه Opinion Essay آیلتس

.

خطاهای رایج در سوالات Opinion Essay آیلتس

از رایج ترین خطاها در رایتینگ های Agree Disagree یا Opinion Essay ها عبارتند از (1) عدم موضع گیری مشخص موافق یا مخالف در مقدمه، (2)  عدم ارایه دلیل و توضیح کافی برای موضع گیری انجام شده، (3) ارایه توضیحات ناقص در یکی از دو پاراگراف و (4) عوض کردن دیدگاه یا برخلاف موضع گرفته شده صحبت کردن می باشند.

.

لینک به خارج برای مطالعه بیشتر

در اینجا بهترین آموزش ها به زبان انگلیسی در فضای مجازی در خصوص Opinion Essay را میبینیم. تمامی این آموزش ها همراه با سمپل هستند. سوالات خود را میتوانید در گروه تلگرامی ما که در پایان همین صفحه مشخص شده مطرح بفرمایید.

https://www.ieltsjacky.com/ielts-opinion-essays.html

https://ieltsmaterial.com/ielts-opinion-essay

https://ieltsliz.com/opinion-essay-sample-questions

.

جمع بندی و سخن پایانی

در این آموزش درباره نحوه نوشتن Opinion Essay های آیلتس صحبت کردیم. برای دریافت جدیدترین کتاب ها و جزوه های آیلتس میتوانید در کانال دانلودی منابع آیلتس (https://t.me/ielts2official). همچنین برای انجام تمرین های روزانه در گروه تست زنی آیلتس (https://t.me/ielts2Group) ما همراه باشید.