براورد سریع دایره لغات زبان انگلیسی شما بصورت آنلاین

براورد سریع دایره لغات زبان انگلیسی

براورد سریع دایره لغات زبان انگلیسی

براورد سریع دایره لغات زبان انگلیسی

در حوزه آموزش زبان انگلیسی و در سطح های بالاتر در زمینه آمادگی برای آزمون های آیلتس و تافل، پیرامون دایره لغات و سطح واژگان گفته های فراوانی وجود دارد ولی تا پیش از پدیدار شدن اینترنت، داشتن براوردی علمی از دایره لغات هر فرد بسیار دشوار بود.(تاریخ انتشار اولیه: 31 جولای 2016)

.

براورد سریع دایره لغات زبان انگلیسی – وبسایت TestYourVocab.com

بتازگی وبسایت های گوناگونی برای براورد دایره لغات طراحی و ساخته شده اند که اصولا با انجام یک تست چند دقیقه ای عددی را بعنوان دایره لغات شرکت کننده در اختیار ایشان قرار میدهند. در زیر یکی از این سایت ها معرفی میشود:

http://testyourvocab.com

متاسفانه از سال 1401 محدودیت هایی برای دسترسی به این وبسایت برای کشور ایران به وجود آمده. لطفا از نرم افزار لازم برای برطرف کردن این محدودیت استفاده بفرمایید.

.

روش انجام کار چگونه است؟

در این سایت با تیک زدن واژه هایی که معنای آنها را میدانید در واقع دسته هایی از صدها واژه ای که در آن رده قراردارند بعنوان واژه های داخل دایره لغات شما تعیین میشوند. باید توجه داشت از تیک زدن واژه هایی که تنها معنای فارسی آنها را میدانید یا واژه هایی که به نظر آشنا هستند ولی از معنای آنها اطمینان ندارید دوری کنید تا برآورد دقیق تری داشته باشید. در پایان این تست از شما سوالاتی درباره تعداد سالهای زندگی کردن در کشورهای انگلیسی زبان و شمار سالهای زبان آموز بودن پرسیده میشود که به باور برخی در نتیجه نهایی تاثیرگذار است و باید با دقت پاسخ داده شوند.

بسیاری از زبان آموزانی که پیشتر با ایشان کار کردم در آغاز کار با این تست دایره لغاتی در حدود 2000 تا 5000 واژه داشتند و به نظر میرسد برای نمره 7 آیلتس دست کم به 6 تا 8 هزار واژه نیاز باشد گرچه هیچ قطعیتی وجود ندارد.

.

چه تعداد لغت برای آیلتس 7 لازم است؟

درباره تقویت لغات ضروری آیلتس بسیار میشنویم ولی هیچ جایی صحبت از یک عدد یا حداقل یک دامنه مشخص از لغت های لازم برای رسیدن به نمره مشخصی از آیلتس مثلا نمره 7 چه در بخش انگلیسی اینترنت چه در بخش فارسی در دسترس نیست! سوال اینجاست واقعا در حدود چه تعداد لغت یا دایره واژگان برای رسیدن به فلان نمره آیلتس لازم است؟

.

مشکل تعیین دایره لغات زبان آموزان

مشکل از جایی آغاز میشود که تعیین دامنه لغات یا گنجینه واژگان یک زبان آموز با یک عدد کار غیر ممکنی به نظر میرسد. این کار در زمان دانشجویی ما (سال 1380) پیش از همه گیر شدن اینترنت واقعا غیر ممکن بود و هیچ روشی برای براورد دامنه لغات یک زبان آموز وجود نداشت. دیدگاه ها درباره دامنه لغات یا تعداد لغاتی که یک فرد میدانست کاملا نظری بوده و بر پایه مدرک تحصیلی یا سالهایی که فرد درگیر مطالعه زبان بوده و…تعیین میشد.

هم اکنون(سال 1393-2015) هم هیچ وبسایتی به چشم نمیخورد که حتی یک عدد نسبی در زمینه رابطه میان نمره آیلتس یا تافل و دامنه لغات زبان آموز ارائه کرده باشد و به نظر میرسد این مساله جای بررسی بسیار بیشتری برای پژوهش و بررسی داشته باشد.

.

راه تعیین دایره لغات یا گنجینه واژگان

خوشبختانه در حال حاضر وبسایت هایی هستند که میتوانند براوردی از این دامنه واژگان به شما ارائه دهند و با مقایسه این اعداد در آغاز و پایان یک دوره آموزشی آیلتس یا با مقایسه این تعداد واژگان و نمره به دست آمده زبان آموزان میتوان تعیین کرد برای رسیدن به نمره 6 یا 7 آیلتس آکادمیک برای مثال 6 یا 8 هزار واژه مورد نیاز است.

یکی از این وبسایت ها http://testyourvocab.com  است و علاقمندان میتوانند با مراجعه به این وبسایت در زمان بسیار کوتاه و صرف تنها چند دقیقه براوردی از دامنه لغات خود داشته باشند. در آغاز این نوشته تصویر نتیجه آزمونی که من(پویا ابوالقاسمی) در خرداد سال 1393 در این وبسایت داشتم را میبینید که البته انتظارم  بسیار بیش از این عدد بود!

.

گردآوری اطلاعات تجربی

پس از آشنایی با این وبسایت و درک مفهوم این آزمون از تمامی زبان آموزان کلاس های خصوصی آیلتس و تافل درخواست کردم پیش از آغاز دوره های خود به این سایت رفته و تعداد لغاتی که میدانند را مشخص کنند! بررسی نتایج این آزمون ها نشان داد بیشتر زبان آموزان پیش از آغاز دوره دامنه لغاتی بین 1500 تا 6000 لغت دارند ولی به نظر میرسد رابطه مشخصی بین نمره آیلتس یا تافل ایشان و این تعداد واژگان برقرار نباشد.

به این معنی که برخی زبان آموزان توانستند در سال 1393 با تعداد لغات کمتر از 4000 به نمره 5 تا 5.5 آیلتس جنرال دست یابند درحالیکه برخی دیگر با شمار بالاتری از واژگان، برای مثال بالای 6000، در دستیابی به نمره 6 آیلتس آکادمیک ناکام بودند.

جالب اینکه پس از شرکت یکی از استاد های بسیار ماهر در زمینه تدریس مکالمه زبان انگلیسی و آیلتس در این آزمون مشخص شد دامنه لغات ایشان بیش از 6000 واژه نیست! این میزان برابر با تعداد واژگانی است که برخی از زبان آموزان در ماه های گذشته دوره های خصوصی خود را برای آیلتس و تافل آغاز کرده اند و نشان میدهد به ویژه در بخش اسپیکینگ و لیسنینگ آیلتس دایره لغات آنچنان که به نظر میرسد تعیین کننده نباشد!

.

تعبیر مشخص این اعداد چیست؟

نهایتا براورد شخصی من این است که زبان آموزانی که بدنبال نمره 7 و بالاتر در آزمون های آیلتس آکادمیک یا تافل iBT هستند باید دامنه لغاتی بالای 8000 واژه داشته باشند. همچنین زبان آموزانی که بدنبال نمره 6 آیلتس جنرال هستند باید بیش از 6000 لغت بدانند. زبان آموزی که در این آزمون به عدد کمتر از 4000 واژه دست یافته احتمالا نباید به نمره 5 آیلتس خوشبین باشد.

شرکت زبان آموزان آیلتس و تافل ما در این آزمون و تعیین دامنه لغات ایشان ادامه دارد و در آینده احتمالا از رابطه میان دامنه لغات و نمره آیلتس یا تافل اخذ شده ایشان بیشتر خواهم نوشت.

.

تجربه شخصی از این تست

شخصا این تست را چند سال پیش امتحان کردم و تنها واژه هایی را علامت زدم که توانایی به کار بردن آنها را در جمله داشتم یا به عبارت دیگر میتوانستم برای آنها مثال بزنم. نتیجه عدد 12800 است که در تصویر بالا مشاهده میفرمایید.

پیروز باشید

پویا ابوالقاسمی

.

دیدگاه ها

8
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
3 Comment threads
5 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
5 Comment authors
علیShahoEbrahim.ghatenaadmin Recent comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
علی
میهمان
علی

تقریبا بررسی واژگانش درسته.ولی تعیین سطحش جالب نیس mad

atena
میهمان
atena

سلام
من اصلا نمیتونم از سایت استفاده کنم
فقط تا مرحله اول میتونم پیش برم.

Ebrahim.gh
میهمان
Ebrahim.gh

از فیل………………تر شک………………..ن استفاده کنید.

Shaho
میهمان
Shaho

با فی………………لت…………….ر ش…………ک…………..ن مشکلتون حل میشه

انارکى
میهمان
انارکى

سلام.مرسى…خيلى جالب بود