تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

واژگان سربسته ای همچون Coherence و Cohesion از Buzzword های رایج در مبحث رایتینگ آیلتس است و البته 25% نمره رایتینگ بر پایه همین سنجه تعیین میشود اما این مفاهیم برای بسیاری از زبان آموزان ناآشناست. به صورت کوتاه میتوان Coherence یا پیوستگی گفتار را قابل فهم بودن گفته/ایده های اصلی رایتینگ و Cohesion یا انسجام را ارتباط مناسب گرامری و لغوی در جمله ها تعریف کرد. هر دوی این موارد وظیفه قابل فهم بودن نوشته را بر عهده دارند و یکی از 4 معیار اصلی نمره رایتینگ در آزمون آیلتس به شمار میروند.

تمامی منابع سایت به همراه هزاران کتاب دیگر در بزرگترین کانال های دانلود زبان انگلیسی و آیلتس در تلگرام با نشانی (https://t.me/ielts2official) و (https://t.me/ielts2download) در دسترس شما عزیزان می باشد. 

.

آشنایی با Coherence و Cohesion در رایتینگ آکادمیک

دانلود ویدئو

.

آشنایی با Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

در رایتینگ آیلتس، مهارت‌های coherence و cohesion از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این دو عامل تاثیر مستقیمی بر پیوستگی و قابل فهمی متن شما دارند. در ادامه توضیحی کامل از coherence و cohesion در رایتینگ آیلتس آورده شده است:

1. Coherence:

coherence به معنای ارتباط و همبستگی میان ایده‌ها و گفتار در متن شما است. به عبارتی دیگر، متن شما باید از لحاظ منطقی و هماهنگی قابل فهم باشد. برای دستیابی به coherence، می‌توانید از رویکردهای زیر استفاده کنید:

– ساختار سازگار: در نوشتن متن خود از یک ساختار سازگار استفاده کنید. به این معنی که بین بخش‌ها و پاراگراف‌ها یک ارتباط و روند قابل فهم وجود داشته باشد. از استفاده از عناصر نظم‌بخشی مانند عناوین، خطوط خالی و علائم نگارشی استفاده کنید.

– استفاده از اصطلاحات مناسب: در نوشتن متن، اصطلاحات و لغاتی که به موضوع شما مربوط هستند را به کار ببرید. این تسهیل کننده درک و فهم بیشتر متن توسط خواننده است.

– مرتب‌سازی ایده‌ها: ایده‌ها و استدلال‌های خود را به صورت منطقی و مرتب معرفی کنید. استفاده از پاراگراف‌ها و جملات مرتبط که منطقی به هم مرتبط هستند، به شما کمک می‌کند که گفتار خود را به دقت جستجو کنید.

.

2. Cohesion:

cohesion در واقع به ماهیت ارتباط و همبستگی بین اجزای متن اشاره دارد. به عبارت ساده، آیا جملات و بخش‌های مختلف متن شما با هم مرتبط و متصل هستند؟ برای دستیابی به cohesion، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

– استفاده از کلمات پیوسته: کلمات پیوسته مانند کلمات ارتباطی (مثل “به ازای مثال”، “بنابراین”، “علاوه بر این”) و کلمات تکراری (مانند اسم‌های مفرد یا جمع و ضمیرهای موصولی) برای ایجاد پیوستگی و ارتباط میان جملات استفاده کنید.

– استفاده از بازگشت و تکرر مفاهیم: در طول متن، از تکرار مفاهیم یا کلیدواژه‌ها در اینتروداکشن، پاراگراف‌ها و کانکشن‌ها بهره ببرید. این کار به خواننده کمک می‌کند تا همبستگی بین جملات را ساده تر تشخیص دهد. 

.

جدول معیارها تعیین نمره رایتینگ آیلتس (Band Descriptors)

در جدول زیر برای هر نمره از رایتینگ آیلتس در خصوص Coherence و Cohesion توضیحاتی ارایه شده که تصویر مشخص تری برای علاقمندان فراهم میکند. همچنین در یک فایل صوتی 9 دقیقه ای در زیر این جدول توضیحاتی توسط مدرس آیلتس ارایه شده که میتواند راهنمای شما عزیزان باشد.

Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

دانلود pdf جدول – آپدیت 2023

.

توضیحات 9 دقیقه ای مهندس ابوالقاسمی درباره معیارهای نمره 7 این جدول در کلاس آنلاین روزهای فرد خرداد 1398:

.

تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

تفاوت مهم بین coherence و cohesion در رایتینگ آیلتس به صورت خلاصه به شرح زیر است:

– Coherence: مربوط به ارتباط و همبستگی مطالب و ایده‌ها در متن است. به طور کلی، متن باید منطقی، هماهنگ و قابل فهم باشد. از نظر coherence، برقراری ارتباط بین ایده‌ها و پاراگراف‌ها و همچنین استفاده از ساختار منطقی برای چینش اطلاعات بسیار مهم است. این به خواننده کمک می‌کند تا درک بهتری از متن داشته باشد.

تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس

– Cohesion: مربوط به پیوستگی و همبستگی بین اجزای متن است. از نظر cohesion، لازم است که اجزای مختلف متن، مانند جملات و بخش‌ها، با استفاده از کلمات پیوسته و مکرر، مرتبط باشند. به طور ساده، اجزای متن باید با هم ارتباط داشته باشند، تا متن به صورت یکپارچه و سلسله‌مراتبی در بیاید. استفاده از کلمات پیوسته، جملات استنتاجی، تکرار مفاهیم و درک بخش‌های متن می‌تواند به cohesion کمک کند.

به طور خلاصه، coherence بر ارتباط ایده‌ها و هماهنگی مطالب در متن تأکید می‌کند، در حالی که cohesion بر پیوستگی و همبستگی بین اجزای متن تمرکز می‌کند. هر دو عامل مهم برای دستیابی به یک نوشتار قوی و قابل فهم هستند و باید در رایتینگ آیلتس مورد توجه قرار گیرند.

.

راه های بهبود Coherence یا پیوستگی در رایتینگ آیلتس

برای بهبود Coherence در مقدمه رایتینگ تسک 2 موارد زیر باید رعایت شود:

(1) یک جمله کلی درباره تاپیک نوشته شود. 

(2) یک جمله مشخص درباره سوال مطرح شده نوشته شود. 

(3) یک جمله تز یا جمله درباره هدف رایتینگ نوشته شود: رایتینگ درباره چه چیزی است/چه موضعی گرفته شده (موافق/مخالف)

.

بهبود Coherence در پاراگراف های اصلی رایتینگ تسک 2 موارد زیر باید رعایت شود:

(1) هر پاراگراف باید ایده اصلی را تعیین کند.

(2) هر پاراگراف باید ایده اصلی را توضیح دهد.

(3) در صورت امکان نمونه و مثال بیاورد.

(4) ایده اصلی را جمع بندی کند. 

(5) ایده اصلی هر پاراگراف باید کاملا با جمله تز هماهنگ باشد.

.

برای بهبود Coherence در پاراگراف نتیجه گیری رایتینگ تسک 2 موارد زیر باید رعایت شود:

(1) موضع گرفته شده(موافق/مخالف) دوباره عنوان شود. 

(2) آنچه در رایتینگ صحبت شده بسیار کوتاه تکرار شود. 

(3) یک پیشنهاد یا پیشبینی مختصر ارائه شود. 

.

راه های بهبود Cohesion یا انسجام در رایتینگ آیلتس

Cohesion یا انسجام متن را میتوان به صورت یک “پیشرفت پیوسته” در رایتینگ دانست. به این معنا که گفته ها به شکل منطقی و بدون از شاخه به شاخه پریدن از آغاز تا پایان پیش بروند. همچنین پاراگراف ها باید با بهره گیری از ارجاع ها (referencing) و کلمات ربط (linking words) به یکدیگر ارتباط و همبستگی داشته باشند.

برای بهبود cohesion در رایتینگ باید از ارجاع دهنده هایی همچون Like this، these، it و دیگر موارد استفاده کرد. از این موارد همچنین میتوان برای ارتباط دادن یک ایده با جمله های قبلی بهره برد.

روش دیگر پیوند دادن ایده ها، کلمات ربط یا Linking word ها هستند که از میان آن ها میتوان به however, on the other hand, for example, therefore اشاره کرد. اما باید در به کار گیری از این کلمات دقت زیادی داشته باشید چرا که همانند به کار بردن نمک و فلفل که چاشنی غذاها هستند، به کار بردن زیاد آن ها بازتاب نامطلوبی بر محصول نهایی خواهد داشت! برخی مدرسان آیلتس بر این باورند که برای رسیدن به نمره 7، نباید بیش از 2 کلمه ربط را در هر پاراگراف به کار برد. استفاده بیش از اندازه به گونه ای که در جدول Band Descriptor نشان داده شده نمره شما را کاهش خواهد داد.

تعدادی از کلمات ربط(Transition) را در زیر فهرست کردیم اما توضیحات کامل به همراه ویدئوهای آموزشی را اینجا ببینید.

Coherence و Cohesion

آموزش ویدئویی حروف ربط (In addition to, Furthermore, Moreover و …)

دانلود فایل

.

ویدئوی آموزشی دوم حروف ربط (Therefore, Thus, Consequently و….)

دانلود فایل

.

Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس – ویدئوی رسمی بریتیش کانسیل

دانلود فایل

.

منبع 1: https://www.quora.com/What-is-the-difference-between-cohesion-and-coherence

منبع 2: https://cgi.duke.edu/web/sciwriting/index.php?action=lesson2

منبع 3: (https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cohesion_(linguistics

منبع 4: https://blog.e2language.com/ielts-writing-skills-coherence-and-cohesion

.

تفاوت Coherence و Cohesion در رایتینگ آیلتس – مطالب پیشنهادی

دانلود سری کمبریج آیلتس جلد 1 تا 18

دانلود خودآموز ویدئویی رایگان 4 مهارت آیلتس

دانلود 1000 صفحه سوالات واقعی آیلتس از سراسر جهان