سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات پاسخ کوتاه ریدینگ آیلتس یا Short Answer تنها یکی از 14 نوع ممکن در ریدینگ آیلتس هستند اما از انواع بسیار رایجی به شمار میروند و تمامی شرکت کنندگان در آزمون می بایست به طور کامل برای این نوع سوالات آمادگی لازم را داشته باشند. به باور برحی این سوالات از ساده ترین سوالات ریدینگ آیلتس هستند اما همین ساده بودن ظاهری سوالات پاسخ کوتاه ریدینگ آیلتس باعث میشود خطاهای سهوی و ناخودآگاه حتی از قوی ترین شرکت کنندگان دیده شود و نمره ارزشمندی را در نتیجه از دست دهند.

در این نوشته به طور کامل این سوالات را بررسی کرده و درباره کلیات، نکته ها، استراتژی های پاسخگویی و حل تمرین گام به گام با یک نمونه استاندارد از این سوالات آموزش هایی خواهیم داشت.

.

آشنایی با سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات پاسخ کوتاه یا Short Answer Questions ریدینگ آیلتس به صورت یک مجموعه از چندین سوال پشت سر هم(برای مثال 3 تا 6 سوال) در ریدینگ های آیلتس ظاهر میشوند و پاسخ های آن ها همانطور که از اسم آن ها مشخص هست به صورت یک، دو یا سه کلمه ای همراه یا بدون عدد نوشته میشود.

در پیدا کردن پاسخ این سوال ها در متن نیازمند مهارت های رایج آیلتس مثل Skimming یا خواندن سریع متن تا رسیدن به نقطه مورد نظر و Scanning یا دقیق خواندن برای گزینش کلمه مورد نظر هستیم. همچنین مثل سوالات دیگر آیلتس مثل سوالات جای خالی نیاز به تسلط بر پارافریز ها و هم معنی ها برای یافتن پاسخ و حذف تله ها در این سوالات هستیم. درست مثل سوالات جای خالی یا Sentence Completion پاسخ ها در متن به ترتیب هستند و پاسخ های مجموعه 5 یا 6 سوال مطرح شده محدود به 2 تا 3 پاراگراف هستند و هرگز همه متن را شامل نمیشوند.

.

مهم ترین نکات سوالات Short Answer Questions

در این بخش به نکته های کلیدی در زمینه سوالات پاسخ کوتاه ریدینگ آیلتس نگاهی داشته و در بخش بعدی از همین موارد در پاسخگویی گام به گام به یک سوال استاندارد کمک میگیریم.

نکته اول: همانطور که گفته شد پاسخ این سوالات در متن به ترتیب هستند و تقریبا هرگز با استثنائی روبرو نخواهید شد.

نکته دوم: با توجه به وجود ترتیب در پاسخ ها نیازی به خواندن متن برای پاسخگویی به سوالات نیست و میتوانید مستقیما کار را با خواندن سوال و جستجوی برای پاسخ همان سوال آغاز کنید.

نکته سوم: هیچ تغییری نباید در واژه انتخابی شما وجود داشته باشد و پاسخ باید مستقیما از متن کپی شود. اگر حس میکنید نیاز به تغییر کلمه در متن وجود دارد بدون شک مسیر را اشتباه طی کردید و باید دوباره سوال را بررسی کنید.

نکته چهارم: دقت کنید اشتباها هم معنی لغاتی که در سوال وجود دارد را بعنوان پاسخ ننویسید. این اشتباه از خطاهای رایج در این سوالات هست. تک تک هم معنی های لغات کلیدی در سوال باید در متن پیدا شده و خط زده شود و در نهایت کلیدواژه ای که در سوال درخواست شده بعنوان واژه مورد نظر برای پاسخ گزینش شود.

نکته پنجم: در سوالات پاسخ کوتاه ریدینگ آیلتس به کلیدواژه ها دقت زیادی داشته باشید و تمامی آن ها را در سوال با خط کشیدن و علامت زدن مشخص کنید. با پیدا کردن هم معنی ها در متن تک تک کلیدواژه ها را خط بزنید تا در نهایت به پاسخ برسید.

نکته ششم: هیچ اجباری نیست که پاسخ دادن را از سوال اول آغاز کنید. معمولا اولین سوال کلی تر بوده و پیدا کردن پاسخ آن در متن دشوارتر هست. بهترین راه آغاز کار با سوالی هست که کلیدواژه مشخص تری در آن وجود دارد. اسم های خاص یا کلمات و اعدادی که مشخص تر و کمتر در متن تکرار شده اند بهترین نقطه برای آغاز جستج و پیدا کردن محل کلی پاسخ هاست. با پیدا شدن تنها یکی ازپاسخ ها، پیدا کردن بقیه بسیار ساده خواهد بود چون پاسخ سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس بدون شک به ترتیب هستند.

نکته هفتم: اگر محدودیت اعمال شده در دستورالعمل سوال 3 کلمه هست، ممکن است پاسخ صحیح تنها 1 یا 2 کلمه باشد. این موضوع بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون را دچار آشفتگی میکند. اگر با دقت به سوال مطرح شده توجه کنید مشخص هست دقیقا چه چیزی پرسیده شده. اگر برای مثال سوال یک نوع غذا را پرسش کرده و عبارت داخل متن affordable fast food هست حتی اگر 3 کلمه قابل نوشتن باشد نیازی به کلمه affordable نیست چون سوال در مورد نوع غذا هست نه بحث هزینه و مسائل مالی مربوط به آن.

نکته هشتم: برخلاف سوالات پر کردن جای خالی مثلا نوع Sentence Completion ریدینگ آیلتس، در این سوالات اصلا نیازی نیست عبارتی که بعنوان پاسخ مینویسید از نظر لغوی معنادار باشد یا ترکیب صحیحی از نظر دستوری بسازند. بی توجهی به این نکته گاهی باعث میشود زبان آموزان بجای نوشتن یک یا دو کلمه بعنوان جواب، چندین کلمه را همراه با هم بنویسند و گرچه پاسخ درست در میان این کلمات وجود دارد، با توجه به محدودیت تعداد کلمات اعمال شده توسط سوال، پاسخ ایشان نادرست شود.

.

نمونه استاندارد سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

در اینجا یک سوال استاندارد که از هر نظر در طراحی میتوان به آن اعتماد داشت را از سری کتاب های کمبریج آیلتس دربرگیرنده آزمون های رسمی آیلتس سال های گذشته در نظر گرفته ایم. این متن مربوط به متن سوم ریدینگ ایلتس بوده و سطح دشواری بالایی دارد. سوالات پاسخ کوتاه مطرح شده تنها 4 مورد هستند. در بخش بعدی نحوه پاسخگویی به این سوالات را به صورت گام به گام توضیح میدهیم.

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

.

سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

نمونه سوالات Short Answer Questions

.

استراتژی پاسخگویی سوالات Short Answer Questions ریدینگ آیلتس

در این بخش نگاهی به نحوه تست زنی گام به گام و یک استراتژی موثر برای پاسخگویی به سوال بالا خواهیم داشت.

در گام اول همانطور که در بالا اشاره شد در سوالاتی که پاسخ آن ها در متن به ترتیب هست هیچ نیازی به خواندن همه متن برای پیدا کردن پاسخ ها نیست و این کار تاثیر اندکی در بهبود کیفیت کار شما خواهد داشت پس مستقیما با سوال اول کار را آغاز میکنیم و بدنبال کلید واژه ها هستیم.

اگر پیدا کردن اطلاعات سوال اول در متن دشوار بود میتوانید 2 سوال اول را در نظر بگیرید. بهترین کار این هست با سوالاتی کار را آغاز کنیم که واژگانی مشخص تر در آن ها وجود دارد. در اینجا در 2 سوال اول هیچ واژه برجسته و مشخصی وجود ندارد اما سوال مشخصا درباره whale یا نهنگ ها صحبت کرده و سوال آخر درباره گونه ای به نام ichthyosaur صحبت کرده که پیدا کردن نام آن ها در متن بسیار ساده تر خواهد بود. اما در اینجا قصد داریم کار را با سوال اول آغاز کنیم چون اکثر شرکت کنندگان در آزمون اصرار به آغاز کار با سوال اول دارند.

در سوال اول کلیدواژه های had to، transfer و migrate مهمترین کلمات ما هستند و باید معادل های آن ها را در متن پیدا کنیم. به سرعت کوشش میکنیم در پاراگراف اول بدنبال معادل ها باشیم. البته ممکن است پاسخ در پاراگراف اول نباشد بنابراین با سرعت بالایی چک میکنیم آیا اصلا در این پاراگراف درباره migration صحبتی شده یا خیر.

 در پاراگراف اول در سمت چپ به طور کلی درباره مهاجرت انواع گونه ها از دریا به خشکی صحبت شده اما به طور مشخص تر در پایان پاراگراف هست که معادل های خوبی برای کلیدواژه های سوال داریم. کلمات invasion، migration و without…none could have happened دقیقا برابر های واژگان ما در بالا هستند. از نظر معنایی کلمه transfer در سوال با invasion در متن، کلمه migrate در سوال با migration در متن و had to در سوال با without…none could have happened و در نهایت سوال پرسش کرده چه چیزی باید transfer میشه که در متن نوشته شده we must not forget plants پس پاسخ ها plants هست که از نظر معنای جمله هم کاملا منطقی به نظر میرسد.

در گام بعدی روی سوال دوم تمرکز میکنیم. با نگاهی به این مورد به نظر میرسد سوال خیلی مشخص تر درباره دو process صحبت میکنید و دیگر کلیدواژه ما Big Change هست. با نگاهی به ادامه متن مشخص میشود بلافاصله در پاراگراف دوم عبارت major redesign را داریم که با big change هماهنگی کامل دارد. اما پاسخ با توجه به اینکه سوال مشخص کرده باید بدنبال 2 مورد باشیم در متن واژگان breathing and reproduction را میتوانیم بعنوان پاسخ در نظر بگیریم. این سوال مشخصا از سطح دشواری بسیار پایین ترین نسبت به سوال قبلی برخوردار هست چرا که عملا هیچ واژه دیگری را نمیتوان بعنوان پاسخ این سوال در نظر گرفت و ضمنا پاسخ با فاصله بسیار کوتاهی از پاسخ قبلی قرار گرفته است و رسیدن به محل پاسخ بسیار ساده خواهد بود.

با توجه به محدودیت فضا در این صفحه بقیه سوالات در اینجا بررسی نمیشوند و بقیه تمرین ها را  در صفحه جداگانه ای انجام خواهیم داد. اگر به تست زنی های روزانه علاقمند هستیم حتما در گروه تلگرامی آیلتس ما که نشانی آن در پایین همین صفحه درج شده همراه باشید.

.

معرفی بهترین منابع آموزش ریدینگ آیلتس آکادمیک و جنرال

منابع آیلتس در بخش ریدینگ تنوع بسیار زیادی دارند اما متاسفانه منابع غیر استاندارد از نظر طراحی تست و داشتن پاسخ های نادرست که در فضای مجازی منتشر و توصیه شده همواره باعث سردرگمی بسیاری از زبان آموزان میشود. در اینجا کوشش میکنیم به صورت خیلی خلاصه درباره بهترین منابع ریدینگ آیلتس pdf صحبت کنیم.

اگر در سطح مقدماتی و پیش آیلتس هستید بهترین کار آغاز کار با کتاب هایی هست که کار را در سطح A2 یا حدود نمره 5 آغاز کرده اند. کتاب Get ready for ielts Collins یکی از این منابع هست. کتاب های دیگری هم هستند که به صورت سطح بندی شده آموزش 4 مهارت آیلتس و ارایه تست ها را انجام داده اند که کتاب های Mindset for IELTS و Complete IELTS هر دو از انتشارات کمبریج چنین ویژگی هایی دارند. تمامی این منابع را میتوانید همراه با توضیحات کامل در فهرست کامل دانلود بهترین منابع آیلتس pdf دریافت بفرمایید. 

اما در سطح بالاتر یعنی در حدود نمره 6 و بالاتر میتوانید از منابع نزدیک تر به سوالات واقعی آیلتس و کتاب های متنوع تری استفاده بفرمایید. بهترین راه برای تمرین با نزدیک ترین سوالات به سوالات واقعی ریدینگ آیلتس، دانلود رایگان کمبریج آیلتس 1 تا 18- Cambridge IELTS است که به خوبی سطح و نمره شما را در مهارت ریدینگ مشخص میکند.

در پایان اگر بدنبال کتاب هایی برای آموزش همراه با تست های آیلتس هستید میتوانید کتاب Official Cambridge Guide to IELTS و IELTS Plus 3 را امتحان بفرمایید. گرچه منابع در این زمینه بسیار گسترده و متنوع هستند و فهرست کامل را در لینک دانلود بهترین منابع آیلتس در بالا میتوانید دنبال بفرمایید.

.

جمع بندی و سخن پایانی

در این صفحه در خصوص سوالات پاسخ کوتاه ریدینگ آیلتس بعنوان رایج ترین نوع سوال در این مهارت و یکی از سوالات نسبتا ساده برای تمرین در این ازمون صحبت کردیم. برای دانلود تمامی منابع آیلتسی میتوانید در  کانال دانلودی تلگرام (https://t.me/ielts2official) ما همراه باشید. ضمنا در گروه آیلتس (https://t.me/ielts2Group) ما بجز امکان طرح سوالات خود میتوانید در تست زنی های روزانه و رایتینگ نویسی و دریافت رایگان فیدبک شرکت بفرمایی.