آموزش گرامر آیلتس – آشنایی با Clause و Phrase

 Grammar for IELTS Clauses

بخش های مختلف دستور زبان یا گرامر در آزمون آیلتس به ویژه در بخش اسپیکینگ و رایتینگ از اهمیت بالایی برخوردار هستند. گرچه گرامر مستقیما سوالات منحصر به فرد ندارد، یکی از فاکتورهای اصلی در تعیین نمره یا بارم بخش های مکالمه و نوشتاری آیلتس است و دانش زبان آموز در حوزه گرامر به بالا رفتن نمره ایشان خواهد انجامید. به ویژه زبان آموزانی که بدنبال نمره 6 و بالاتر از 6 آیلتس آکادمیک و جنرال هستند باید بدنبال کاهش خطاهای گرامری خود باشند. در زیر یکی دیگر از مباحث دستوری آیلتس را بررسی میکنیم.

جمله واره یا clause ها

در این بخش به معرفی جمله واره ها یا clause ها خواهیم پرداخت. همانطور که از شاخص های نمره دهی رایتینگ آیلتس IELTS writing band descriptors پیداست. شما در رایتینگ خود باید قادر به نوشتن جملات ترکیبی وپیچیده باشید تا بتوانید نمره ی بالاتری را از دید شاخص دامنه ی گرامری دریافت کنید، به عبارتی یکی از معیارهای سنجش گرامراستفاده از ساختارهای پیچیده و مرکب می باشد. همچنین استفاده درست از این ساختارها نشانگر معیار”accuracy درست بودن” می باشد!

پایه های اصلی جملات ” جمله وارهها یا Clauses” هستند. بنابراین در اولین گام باید با آنها آشنا شد.

برای مثال شما در جدول شماره 1 می بینید که در سطح یا نمره 4 داوطلبین، به ندرت قادر به استفاده از جملات وابسته و ترکیبی می باشد

این بدان مفهوم است که برای دریافت نمره بالاتر شما باید بتوانید به درستی از ” جملات وابسته subordinating clauses ” بهره بگیرید. بنابراین، ابتدا شما باید بدانید که جمله واره ها یا جملات وابسته چه جملاتی هستند.

جمله واره clause ها یا شبه جمله ها کدامند ؟

جمله واره ها عبارات چند واژه ای هستند که دارای یک فاعل و یک فعل هستند. برای مثال:

(s) Computers(v) are important.= 1 sentence with 1 clause.

مثال بالا از یک جمله که در دل خود تنها یک جمله واره دارد تشکیل شده است. با این حال می توانیم در یک جمله دو جمله واره داشته باشیم به مثال زیر توجه کنید.

Computers are important, but they are dangerous too.= 1 sentence with 2 clauses.

حال در مثال زیر یک جمله با سه جمله واره ملاحضه خواهید کرد

Computers are important, but they can be dangerous too, so we must be careful.= 1 sentence with 3 clauses.

یک جمله با چهار جمله واره

Computers are important, but they can be dangerous too, so we must be careful when we use them.= 1 sentence with 4 clauses.

پس ملاحظه کردید که یک جمله متفاوت از یک جمله واره (Clause) است.

جمله

گروهی از واژگان است که بین دو تا نقطه قرار می گیرد ضمن داشتن فعل و فاعل باید معنای مستقلی داشته باشد. بنابراین این جمله واره ها هستند که یک جمله را می سازند و یک جمله می تواند تعدادی جمله واره داشته باشد. سوال: در صورتی که عبارت موجود فعل و فاعل نداشته باشد با چه ساختاری روبرو هستیم؟

عبارت یا Phrase

اگر جمله ای فعل و فاعل نداشته باشد، بنابراین ما با یک ” عبارت یا phrase” روبرو هستیم. به مثال زیر توجه نمائید.

(p) In many countries around the world, flooding is becoming more common.

یک عبارت (Phrase): گروهی از واژگان بدون فعل و فاعل می باشد. ( یک عبارت به خودی خود نمی تواند یک جمله باشد چرا که هر جمله ای دارای فعل و فاعل می باشد!)

IELTS Grammar Phrase

بیشتر بخوانید:

آموزش گرامر برای آیلتس – زمان حال ساده

نمونه پاسخ آموزشی رایتینگ Task 2 آیلتس آکادمیک و جنرال

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS