آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

در پست های قبل درباره سوالات رایتینگ نوع To What Extent Do You Agree or Disagree و Do the Advantages Outweigh the Disadvantages صحبت کردیم. در این پست قصد داریم آموزش گام به گام پاسخدهی به یکی دیگر از سوالات متداول رایتینگ آیلتس در تسک دوم یعنی نوع Problem Solution را بحث کنیم. (تاریخ انتشار اولیه این پست 15 جون 2016)

.

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

گام اول بررسی کلیدواژه ها و جنس اطلاعات سوال

سوال بالا یک سوال استاندارد تسک 2 رایتینگ آیلتس از جلد 13 آکادمیک هست. همانطور که در سوال مشخص هست در نگاه اول متوجه میشویم که برعکس انواع دیگر سوالات رایتینگ، در این سوال 2 پرسش وجود دارد که مشخصا باید به هر دوی آن ها پاسخ کامل داد. فراموش کردن یکی از این دو پرسش و نوشتن رایتینگ فقط در مورد یکی از پرسش ها یکی از اشتباه های متداول در رایتینگ هست و نمره شما را تا 1 نمره کاهش خواهد داد.

مورد با اهمیت دیگر، نوع اطلاعاتی هست که در بخش اول سوال مطرح شده. برخلاف سوالات Discussion Type در این سوال در بخش اول یک دیدگاه یا دو دیدگاه مطرح نشده و تنها یک وضعیت کلی و حقیقت پذیرفته شده(Fact) عنوان شده و اصولا دیدگاهی وجود ندارد که قرار باشد با آن موافق یا مخالف باشیم.

کلیدواژه های داخل بخش اول سوال(Advances، Agriculture و Hungry) تنها در حال ارایه توصیفی از شرایط هستند الزاما نباید در مورد این موارد توضیحاتی ارایه کنیم! یکی از دیگر خطاهای متداول در این نوع سوال ها این هست که زبان آموزان رایتینگ خود را در مورد پیشرفت های کشاورزی در ده های اخیر یا موضوع گرسنگی در جهان بدون توجه به 2 سوال مطرح شده مینویسند که در این حالت هم نمره قابل توجهی در بخش Task Achievement از دست خواهد رفت.

.

گام دوم بررسی دقیق 2 سوال مطرح شده و ایده پردازی

در مرحله بعد باید با دقت روی این مورد تمرکز کنیم که سوال دقیقا چه چیزی از ما درخواست کرده و باید به چه چیزی پاسخ بدهیم؟ کلیدواژه ها را شناسایی کرده و برای هر سوال در یک پاراگراف توضیحات لازم را ارایه میکنیم. 

در اینجا سوال اول در مورد دلیل این معضل(Why is this the case = Reason of the Problem) و سوال دوم در مورد راه حل های پیشنهادی(What can be done = Solution) برای آن پرسش کرده است. 

بنابراین میتوانیم با ارایه 2 یا 3 دلیل در پاراگراف اصلی اول و 2 یا 3 راه حل برای همین دلایل در پاراگراف اصلی دوم نمره کامل را از نظر Task Achievement کسب کنیم.

در اینجا یک نمونه با ارایه 2 دلیل و 2 راه حل را میبینیم:

 

Global Hunger

Reasons
# Climate Change
# Uneven distribution of wealth

Solutions 
# Education & modern farming methods
# Budget to help people in natural disasters

در اینجا همین ایده های اصلی و دلایل و راه حل ها را در پاراگراف های اصلی این Essay میبینیم. برای سهولت دنبال کردن آن ها از رنگ قرمز و آبی استفاده شده. دقت بفرمایید که توضیح و بسط این دلایل و راه حل ها بسیار ضروری است و نمره Coherence and Cohesion و حتی Task Achievement ما به همین بسط و توضیح منطقی بستگی دارد. در این زمینه در پایان همین صفحه صفحه خواهیم کرد. 

.

The quest for achieving a certain level of food security is as old as humanity itself. Although the roots of global hunger can be logically categorized, several solutions can be also discussed. This essay will elaborate on both points. (39 words)

Main causes of food shortage around the globe are varied and complex. First of all, climate can be blamed particularly in rural areas. Climate change has impacted the poorest regions of Asia and Africa where farmers now witness relentless scorching summer days and flash floods in spring and fall followed by long weeks with no precipitation. This has exacerbated the situation of already stressed rural economies with poor harvests. Secondly, in majority of developing and undeveloped parts of the world, wealth and resources are distributed unevenly. Privileged members of the society have a monopoly over agriculture with laws and regulations in their favor. Beside moderate crop failure, any catastrophe such as a drought will be directly burdened by the poorest strata of rural society. (124 words)

Solutions that could be devised to cope with this global concern are twofold. First of all, a suitable education program should be launched for farmers to learn about the climate change in their region and the modern agricultural methods to target a greater crop yield and ultimately the eradication of hunger. These programs must set both short term and long term realistic goals by analyzing the situation in each region of the world.   Secondly, governments in poor countries should be obliged to provide necessary budget and facilities for population in the event of natural disasters like floods or droughts. An international supervision must ensure the coverage of whole community for an appropriate time.(113 words)

In conclusion, while reasons of different types are behind the global food shortage, they can be addressed properly when local government and international partners step in and empower unprivileged locals in rural areas. (33 words)

total: (309 words)

.

خطاهای متداول در رایتینگ های نوع Problem(Reason) /Solution

تجربه سالها تدریس و تصحیح هزاران رایتینگ زبان آموزان نشان میدهد این نوع سوال ها بیش از هر نوع دیگری ایشان را به اشتباه می انداز و شانس بی ربط نوشتن در این رایتینگ ها بسیار بالاتر از انواع دیگر هست. بنابراین بار دیگر به عزیزان پیشنهاد میکنم دقت کنند که  جمله ای که در آغاز تاپیک رایتینگ نوشته شده (In spite of advances made in agriculture…..) و به خصوص کلیدواژه advance موضوع اصلی مورد نظر ما برای نوشتن نیست و نباید از پیشرفت های کشاورزی در رایتینگ بنویسیم.

موردی که از ما خواسته شده 2 دلیل برای این معضل جهانی و 2 راه برای دلایل مطرح شده هست. در این مسیر هرچقدر توضیحات منطقی و قانع کننده تر باشند و توصیف آن ها منسجم و گام به گام باشد، شانس دریافت یک نمره بالا برای ما بیشتر خواهد بود.

دیگر مورد که مشکل تقریبا همه زبان آموزان است مساله نداشتن ایده در مورد موضوع مطرح شده است. بسیاری از سوال های Problem Solution در مورد معضل های روز جهان هستند و باید با مطالعه در این زمینه اطلاعات لازم در این زمینه در اختیار داشته باشیم.

برای آگاه شدن از جدیدترین تاپیک های مورد بحث در جهان توصیه من به شما عزیزان، دانلود و شنیدن پیوسته و مستمر پادکست های BBC 6 Minute English هست که بسیاری از تاپیک های اینچنینی را به خوبی توضیخ داده و متن همراه این فایل های صوتی امکان بررسی تمامی لغات جدید را فراهم میکند.

جدیدترین آپدیت های سایت ما در این زمینه مربوط به تیرماه 1401 هست و برای نخستین بار در فضای مجازی منتشر میشود و شما عزیزان با یک کلیک به تازه ترین پادکست های این مجموعه ارزشمند با بالاترین کیفیت صوتی و متن در کانال تلگرام ما دسترسی خواهید داشت.

✅ دانلود 20 پادکست BBC 6 Minute English همراه با Text سال 2022 تا ماه جون(تیر) – (برای اولین بار در ielts2.com)

https://t.me/ielts2download/227

.

✅ دانلود 60 پادکست BBC 6 Minute English همراه با Text سال 2021 – (برای اولین بار در ielts2.com)

https://t.me/ielts2download/228

.

 اما جزوه های ایده پردازی یک منبع خیلی حرفه ای و سنگین تر برای زبان آموزانی است که به نمره های 7 و بالاتر فکر میکنند و از سطح مقدماتی و میانی گذر کرده اند. در این خصوص میتوانید جزوه های ایده پردازی لیز و سایمن را در این نشانی در کانال تلگرام ما دانلود کرده و بررسی بفرمایید.

✅ دانلود رایگان و یکجای جزوه های ایده پردازی لیز و سایمن در کانال تلگرام ما:
https://t.me/ielts2download/13

.

چند تاپیک رایتینگ از نوع Problem Solution

در این تصویر چند تاپیک دیگر از این نوع سوال را مشاهده میفرمایید. اگر هر سوالی در مورد هر یک از این سوال ها یا دیگر سوالات استاندارد کمبریج آیلتس ها دارید باعث افتخار ما هست که پاسخگو و راهنمای شما عزیزان باشیم. حتما در بخش کامنت های سایت تمامی سوالات خود را مطرح بفرمایید.

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution

.

پرسش های متداول زبان آموزان درباره رایتینگ آیلتس (مطرح شده در سال 1395)

1-  اگر سوال از ما بخواهد درباره‌ی «مشکلات یا دلایل و راه حل‌» بحث کنیم، باید چند مشکلات و راه حل‌ بنویسیم؟

دو/سه‌ تا مشکل یا دلیل و دو/سه‌ تا راه حل پیشنهادی ارائه کنید.

2-  درست است که اگر نمره‌ی ۷ رایتینگ آیلتس بخواهم، باید پنجاه درصد جملات بی اشتباه باشند؟

مصحح از غلط‌ های شما در جملاتتان درصد نمی‌گیرد و شمارش نمی‌کند، اما مدل نمره‌دهی این‌ گونه است که شما مثلا باید بتوانید پیوسته(80% تا 90%) جملاتی بسازید که اشتباه گرامری بزرگی نداشته باشند تا بتوانید به نمره‌ی ۷ امیدوار باشید.

.

نحوه محاسبه نمره رایتینگ آیلتس – جدول نمره دهی رایتینگ آیلتس

اما در اینجا اشاره ای به جدول نمره دهی رایتینگ آیلتس داریم. در این زمینه یک فایل صوتی 9 دقیقه ای در دسترس هست که توضیحات لازم در خصوص 4 سنجه یا معیار اصلی در محاسبه این نمره را مشخص میکند. البته این جدول مربوط به تسک 2 هست. در تسم 1 هم جدول کاملا مشابهی وجود دارد. هر یک از این 4 معیار 25% نمره نهایی شما را تشکیل میدهند. 

جدول نمره دهی رایتینگ آیلتس

جدول نمره دهی رایتینگ آیلتس

توضیحات درباره معیارهای نمره 7 این جدول؛ ضبط شده در کلاس آنلاین آیلتس روزهای فرد خرداد 1398:

دانلود مستقیم این جدول رسمی از سایت مرجع ielts.org:
https://www.ielts.org/-/media/pdfs/writing-band-descriptors-task-2.ashx

.

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Problem Solution – بیشتر بخوانید:

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS 

دانلود کتاب Cambridge IELTS 11 General

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۱۰(برای نخستین بار در ielts2)

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۹(برای نخستین بار در ielts2)

دانلود لغات دشوار ریدینگ های کمبریج آیلتس ۸ (برای نخستین بار در ielts2)

دانلود ویدئوهای آموزشی آیلتس، آشنایی با ریشه واژگان، پسوند و پیشوند ها

دانلود جزوه لغات ضروری آیلتس تافل (برای اولین بار در ielts2)

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

جدول، نمودار، و گراف رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 1

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

SOP، PS، Apply، پروپوزال، پذیرش، بورس و دیگر امور دانشجویی

تجربه برگزاری آزمون آیلتس در مراکز مختلف

نمره زبان آموزان دوره های پیشین

بهترین منابع برای آیلتس بالای ۷

بهترین منابع تافل iBT

پیوستن به گروه تلگرام ielts2com