جستجو

استراتژی تقویت ریدینگ آیلتس

استراتژی تقویت ریدینگ آیلتس
استراتژی تقویت ریدینگ آیلتس

استراتژی تقویت ریدینگ آیلتس

در اینجا راهکارها و استراتژی هایی برای تقویت و توامند کردن زبان آموزان در مهارت ریدینگ آیلتس بررسی میشود. پیشنهاد میکنیم دیگر نوشته های مربوط به تقویت مهارت ریدینگ را نیر بررسی بفرمایید.

تمامی منابع سایت به همراه هزاران کتاب دیگر در بزرگترین کانال های دانلود زبان انگلیسی و آیلتس در تلگرام با نشانی (https://t.me/ielts2official) و (https://t.me/ielts2download) در دسترس شما عزیزان می باشد. 

.

مهارت اسکیم کردن در ریدینگ آیلتس – Skimming

مهارت اسکیم کردن (Skimming) در ریدینگ آیلتس (IELTS) یک تکنیک مفید است که به شما کمک می‌کند با سرعت و حوصله بیشتری در متون آیلتس زبان انگلیسی خواندن. در زیر چند نکته برای استفاده از این تکنیک ذکر شده است:

1. مرور متن: قبل از شروع خواندن، بهتر است ابتدا به سرعت متن را مرور کنید. نگاه سریع به عناوین، عناصر گرافیکی مانند نمودارها و جداول، عناصر بصری مهم و بخش‌های اصلی متن می‌تواند به شما کمک کند کلیت متن را درک کنید.

2. نگاه کلی: برای اسکیم کردن، تمرکز خود را بر روی بخشی از متن قرار دهید و سعی کنید سریعاً به دنبال اطلاعات اصلی و مهم بگردید. از عناوین، لغات کلیدی، جملات اول و آخر پاراگراف‌ها و مقطع‌های تائید کننده تمامیت متن برای یافتن اطلاعات مورد نظر استفاده کنید.

3. نادیده گرفتن جزئیات: در اسکیم کردن، تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی و مفاهیم اصلی دارید و جزئیات را نادیده می‌گیرید. به جای تعمق در هر جمله، سریعاً به دنبال ایده‌های اصلی و مهم در متن باشید.

4. تمرین و عادت: بهترین راه برای بهبود مهارت اسکیم کردن در ریدینگ آیلتس تمرین مکرر است. با تکرار استفاده از این تکنیک و خواندن متون مختلف به صورت اسکیم، سرعت و دقت خواندن شما افزایش خواهد یافت.

مهارت اسکیم کردن یک مهارت مهم در ریدینگ آیلتس است، اما باید به طور همزمان با تمرین مهارت خواندن دقیق (Scanning) نیز بهره می‌برید. استفاده همزمان از این دو تکنیک به شما در پاسخگویی به سوالات آزمون آیلتس کمک می‌کند.

.

مهارت اسکن کردن در ریدینگ آیلتس – Scanning

مهارت اسکن کردن (Scanning) نیز یک تکنیک مفید در ریدینگ آیلتس است که به شما کمک می‌کند به سرعت اطلاعات مورد نیاز در متن‌ها را پیدا کنید. در زیر چند نکته برای استفاده از این تکنیک در آزمون آیلتس آورده شده است:

1. مشخص کردن دقیق سوالات: قبل از شروع خواندن، به دقت سوالات را بخوانید و نوع پاسخی که از شما خواسته شده را درک کنید. این تمرین به شما کمک می‌کند تا هنگام اسکن متن دنبال اطلاعات مربوط به سوالات باشید.

2. تمرکز بر کلمات کلیدی: بجای خواندن تمام متن، نگران کلمات کلیدی در سوال باشید. بر روی این کلمات تمرکز کنید و سپس سریعاً در متن به دنبال آن‌ها بگردید. این کلمات می‌توانند اسامی خاص، تاریخ‌ها، اعداد، واژگان تکرار شده، لغات توصیفی و مفاهیم اصلی باشند.

3. کامل نخوانید: در هنگام اسکن کردن، تلاش کنید سریعاً در متن حرکت کنید. نیازی به خواندن کامل جملات و پاراگراف‌ها نیست. پاسخ‌ها کوتاه و مختصر است، بنابراین به سرعت بین متن جابه‌جا شوید.

4. استفاده از عبارات متداول در آیلتس: درک درستی از قواعد و الگوهای معمول سوالات ریدینگ آیلتس می‌تواند به شما کمک کند تا ایده‌ها و اطلاعات مرتبط را در متن پیدا کنید. به عناصر مانند عبارات صفتی، کلمات متضاد، توصیف فرآیند و التهاب‌زا متوجه شوید.

5. تمرین و آزمون: بهترین راه برای بهبود مهارت اسکن کردن در ریدینگ آیلتس، تمرین مکرر است. از منابع مختلف آزمون‌های عملیاتی آیلتس استفاده کنید و سعی کنید به سرعت و با دقت به سوالات و متن‌ها پاسخ دهید.

مهارت اسکن کردن در ریدینگ آیلتس از طریق تمرین مستمر و انجام تست‌ها، قابل بهبود است. همچنین، ترکیب استفاده از تکنیک‌های اسکیم و اسکن می‌تواند به شما در بهتر و سریع‌تر پاسخگویی به سوالات آزمون آیلتس کمک کند.

.

سرعت لازم در ریدینگ آیلتس

کوشش کنید با تمرین بسیار به تندخوانی(اسکیم skim) کردن نوشتار پرداخته و تمامی تلاش خود را برای یافتن نکته های کلیدی و کلی به کار گیرید. برای این کار نوشتارهایی 200 واژه ای پیدا کنید و کوشش کنید در کمتر از 1 دقیقه آن ها تند خوانده و نکته های کلیدی آن را بدون نگاه کردن توضیح دهید و درباره آن 30 ثانیه تا 1 دقیقه سخن بگویید.

میتواند از اینترنت متن هایی بیابید یا برخی کتاب های ریدینگ سطح آیلتس یا تافل را گزینش کنید. روزنامه ها، وبسایت ها و مجله های آنلاین هم تا جایی که تنها به اخبار نپردازند و چینش مقاله داشته باشند میتوانند منبع بسیار خوبی باشند. زبان آموزی که بتواند نکته های اصلی یک بند  را در یک نوشته یک برگی شناسایی کرده و درباره آن ها صحبت کند بخت(شانس)بسیار بالاتری خواهد داشت تا همین رویکرد  را در آزمون نیز به کار گرفته و نمره خود را بالا ببرد. با اینهمه به یاد داشته باشید این شیوه یک روند چند روزه تا چند هفته ای برای افزایش مهارت خواندن است و همانند بدست آوردن مهارت در رانندگی کردن نیازمند زمان و تمرین و/یا کمک گرفتن از استاد های توامند است.

سرعت خواندن شما در آزمون اصلی آیلتس باید چیزی نزدیک به 200 تا 300 واژه در دقیقه باشد. رسیدن به این شتاب نیازمند خواندن صد ها یا هزاران صفحه به انگلیسی و آشنایی چشم با کلید واژه ها و به سرعت رد شدن از واژه های غیر کلیدی، تکراری و بی ارزش، برای نمونه and، but also، were، very often، و it و صد ها واژه دیگر از این دست است. با این سرعت تندخوانی(200 تا 300 واژه در دقیقه) خواهید توانست هر بخش(passage) آیلتس را پیش از آنکه به پرسش ها بپردازید در 4 دقیقه بازبینی کنید و موضوع های اصلی آن را شناسایی کنید. مهارت و چیره دستی شما باید به اندازه ای برسد که پس از این 4 دقیقه بدون نگاه کردن به نوشته بتوانید موضوع های اصلی را بازگو کنید! کسانی نمره بالای 6 میگیرند که با تمرین به این سطح از توانایی در خواندن دست میابند و نیازمند بارها و بارها بازگشت به نوشته برای بررسی پرسش و یافتن پاسخ نیستند.

بجای خواندن تمامی جمله های هر بند و دریافت مفهوم کلی نوشتار میتوانید به تند خواندن و بررسی تنها گزاره نخست و پایانی هر بند بپردازید! این شیوه کارآمد از سوی بسیار از استادهای توامند حوزه آیلتس پیشنهاد شده است.  این رویکردمیتواند بسیار سودمند باشد چرا که شما را در زمان بسیار جلو خواهد انداخت و بدون خواندن تمامی نوشتار و در زمانی بسیار کمتر(2 دقیقه بجای 4 دقیقه) میتوانید 60% نوشته را بفهمید. با اینهمه، به ویژه اگر بدنبال نمره 6.5 و بالاتر هستند، باید بسیار هوشیار باشید بخش میانی نوشتار(وسط متن) هم راستا و همسوی بخش های نخستین و پایانی پیش رفته و پشتیبان آن باشد نه واروی آن.

چیره دستی در این روش نیازمند پیگیری و زمان است. گرچه زمان بسیاری برای تقویت مهارت ریدینگ نیاز است ولی این کار آنچنان دشوار نیست. بیاد داشته باشید پس از نگاه انداختن اولیه به نوشتار(Skimming the text/passage) برای پاسخدهی باید به تک تک پاراگراف ها بازگشته و ببینید آیا آنچه برداشت کرده بودید درست هست یا نه.

.

استراتژی تقویت ریدینگ آیلتس – مطالب پیشنهادی

دانلود سری کمبریج آیلتس جلد 1 تا 18

دانلود خودآموز ویدئویی رایگان 4 مهارت آیلتس

دانلود 1000 صفحه سوالات واقعی آیلتس از سراسر جهان

  

  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب جدید

  

error: Content is protected !!

بهترین زمان برای یادگیری...

فرصت را از دست ندهید و در کلاس‌های نیمه خصوصی آیلتس ثبت نام کنید. شروع کلاس‌ها از هفته اول مردادماه با 20% تخفیف

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن زیر تماس حاصل کنید و اخبار آیلتس 2 را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.