50 روز تا آزمون آیلتس من (15 اسفند 94)؛ هدف نمره 8+ آکادمیک!

Planning for IELTS Examاز امروز 50 روز تا 15 اسفند برای امتحان آیلتس آکادمیکی که در ایرسافام نام نویسی کردم زمان دارم. آخرین باری که برای آزمون آیلتس خوندم سال 2008 بود و 9 ماه زمان داشتم تا به نمره 7 برسم. اینبار تنها 50 روز زمان دارم و هدفم نمره 8 در تمامی مهارت هاست. در اینجا درباره برنامه ریزی ها و plan هایی که برای تقویت هر 4 مهارت برای رسیدن به این نمره خواهم داشت مینویسم.

24 دی 1394، آغاز کار!

درست از لحظه ای که پرداخت آنلاین رو در ایرسافام انجام دادم استرسم شروع شد. گرچه زمان زیادی رو به تدریس آیلتس میگذرونم هیچ تضمینی نیست که بشه یه نمره خیلی خوب تو این آزمون گرفت به ویژه که برای نمره های بالا تقریبا هیچ خطایی مورد پذیرش نیست! برای نمره 8، برای نمونه، باید دست کم به 35 سوال از 40 سوال بخش ریدینگ و لیسنینگ پاسخ درست داد. برای رسوندنش به نمره 8.5 باید دو سه تا پاسخ دیگه به این عدد اضافه بشه که کار بسیار سختیه و نیازمند هزاران ساعت خواندن و تمرین هدفمند.

از دیروز رایتینگ نوشتن رو پس از 7 سال شروع کردم! در هفت سال گذشته هیچ رایتینگی رو کامل ننوشته بودم بجز 2 تا رایتینگی که در آزمون های آزمایشی مرکز آموزش آیلتس پردیس دانش در ونک و مرکز آفرینش نوشته بودم که از هیچ کدومش هم راضی نبودم.

برنامه ریزی ضربتی برای تقویت رایتینگ!

برای آغاز کار از یکی از سایت ها یک عنوان گزینش کردم و کوشش کردم بدون اینکه به پاسخی که بعنوان الگو داده نگاه کنم با رعایت تمام نکته هایی که بلد بودم یه پاسخ مناسب بنویسیم. اینجا میتونید نمونه پاسخ رو ببینید:

نمونه پاسخ رایتینگ های تسک ۲ آیلتس آکادمیک(شماره ۳۶)

یکی دیگه هم از خود کمبریج ها جلد 10 نوشتم:

نمونه پاسخ برای رایتینگ های کمبریج ۱۰ – Task 2

تو هردوشون حس کردم یکم از موضوع پرت شدم و کلا ازشون راضی نبودم. به یکی دو تا از بچه هایی که باهاشون کلاس داشتم نشون دادم گفتن این نمرش چنده؟ ما هم میتونیم اینطوری بنویسیم! خلاصه Supportive نبودن. کوشش کردم در نمونه های بعدی روی دیدگاه(ایده) هایی که میخوام بیارم بهتر کار کنم تا بشه نتیجه بهتری از کار گرفت. از پاسخی که نوشتم خرسندی بیشتری داشتم:

نمونه سوال و جواب رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 2 (از کمبریج آیلتس ۱۰)

در مرحله بعدی کوشش کردم پاسخ خودم رو با موشکافی بسیار با نمونه ای که بعنوان پاسخ در سطح نمره 9 توسط آزمون گیرنده نوشته شده همسنجی کنم و روی چند مورد تمرکز کنم: (1) پیوند میان پرسش رایتینگ و پاسخی که اگزمینر نوشته؛ که چطور به سوال واکنش نشون داده. (2) سطح واژگانی که به کار برده و بیرون کشیدن واژه ها و ساختار هایی که خودم بلد نبودم و (3) اینکه ایده های اصلی هر پاراگراف رو تا چه اندازه پشتیبانی کرده و چطور!

نتیجه کار سیاهه ای شد از واژه ها و ساختارها و عبارت هایی که از دیکشنری لانگمن و خود رایتینگ کمبریج 10 بیرون کشیدم و روی رایانه اندوختم. اینجا بخشی رو میارم. واژه های سرخ رنگ اونهایی هستند که یا اصلا بلد نبودم یا ساختارهایی هستند که ازشون خوشم اومده و باید با تکرار به ذهن بسپرم و تو رایتینگ های روزهای آینده به کار ببرم.

Structures and Vocabulary:
–a community in which people lived according to an ethos of sharing and caring
–physical health is inextricably linked to mental health
–economic and social history are inextricably bound up with each other
–Shah was finally ousted(removed) from the power
–The car left clouds of dust in its wake
–…can bring in its wake a loss of jobs
–…puts old-school craftspeople out of work
–tourism numbers will be affected
–does not impel visitors to open their wallets
–the lack of democracy and equality impelled the oppressed to fight for independence.
–detrimental to culture and traditions
relentless advance of….continues
–traditional objects
–loss of richness and diversity
–manifestation of a place’s character

در گام بعدی کوشش میکنم از تمامی این عبارت ها و ساختارها در رایتینگ های بعدی استفاده کنم. به ویژه متوجه شدم خیلی از این ساختار ها مناسب برخی از پرسش های همیشگی اسپیکینگ آیلتس درباره گردشگری و از دست رفتن فرهنگ و دگرگونی سنت ها و این دست پرسش ها هم هست.

وضعیت لیسنینگ؟

همانند رایتینگ، بخش لیسنینگم هم در 7 سال گذشته از آخرین آیلتسی که داده بودم از هیچ تمرین مشخصی بهره نبرده بود. بجز چند تا لیسنینگی که برای آزمون آزمایشی آفرینش و پردیس دانش زده بودم که روی نمره 8 ثابت بودند. پیشبینی لیسنینگم برای این دفعه نمره 8.5 تا حتی 9 بود! نمیدونم چرا ولی فکر میکردم لیسنینگ آیلتس نباید چیزی باشه که من نتونم به تمام سوالاش پاسخ درست بدم. به نظرم خیلی ساده و بچه گانه میومد. اما واقعیت؟

امروز(جمعه) که استثنائا یه کلاس بیشتر برای تدریس نداشتم وقت کردم پس از ماه ها یکی از لیسنینگ های کمبریج رو بزنم. زمانی که لیسنینگ اول تموم شد و داشتم میرفتم پاسخ ها رو از آخر کتاب بررسی کنم تصورم این بود که نمرم باید 8.5 یا 9 باشه و اطمینان داشتم به تمامی سوال ها درست پاسخ دادم! حس بسیار خوبی بود تا زمانی که فهمیدم چندین سوال رو به شکل احمقانه ای نادرست پاسخ دادم به ویژه زمانی بیشتر بهت زده شدم که فهمیدم دست کم 3 سوال رو اصلا نمیدونستم چرا غلط پاسخ داده بودم. با 6 پاسخ نادرست نمره نهاییم شد 7.5 که شوک بزرگی بود! البته همزمان با لیسنینگ صدای خیلی زیادی دور و برم وجود داشت. صدای ماشین لباسشویی و همسرم با تلفن! بعنوان یک مکانیزم دفاعی کوشش کردم ربطش بدم به این صداها :دی

لیسنینگ دوم رو از جلد 8 زدم و کوشش کردم بجز کم کردم سر و صدا خیلی بیشتر دقت کنم. نتیجه خوشایند تر بود. 4 پاسخ نادرست از 40 پرسش برابر با نمره 8؛ اگر تنها 1 پاسخ درست دیگه داده بودم نمرم میشد 8.5 یعنی لب مرز 8 و 8.5 زده بودم. اگر در شرایط همسانی بودید و خواستید دقیق نمرتون رو براورد کنید میتونید پیوند زیر رو دنبال کنید:

http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Score_Calculator.html

شیوه های تقویت لیسنینگ من در ماه های گذشته؟

چندین سال هست که هیچ لیسنینگی از مجموعه های مربوط به آمادگی آیلتس انجام ندادم، دلیل اصلیش هم اینکه به نظرم خیلی کند و کسل کننده هستند. تنها زمانی که در حال تدریس نیستم و تلفنی با کسی صحبت نمیکنم مربوط میشه به زمان رانندگی که همیشه چیزی به انگلیسی گوش میکنم. در ماه های گذشته (1) مجموعه ای از سخنرانی های “اوباما” رو دانلود کردم و گوش میکنم. (2) مجموعه دیگه 500 ترانه برتر تاریخ موسیقی از مجله رولینگ استون هست که پیوسته بصورت 100 ترانه به 100 ترانه گوش میکنم. (3) سریال هایی که بعضی شبها همراه شام نگاه میکردیم. مثل Friends و American dad

26 دی 94

امروز از ایرسافام برام یه پیامک اومد برای کلاس های رایتینگ Task 2 و ریدینگ که خوب تقریبا با هیچکدومش مشکلی ندارم. بیشتر دوست داشتم اگر کارگاهی هم میخواستم برم که بتونه منو به سطح 8.5 برسونه برای Task 1 رایتینگ باشه. از یکی از زبان آموزای خودم که قبلا این کارگاه آموزشی رو رفته بود شنیدم که روزی 8 ساعت هست و 2 روزه میدون ونک برگزار میشه. اگه بخوام شرکت کنم باید دقیقا 10 تا کلاسم رو کنسل کنم و بدون ماشین برم سر کلاس! احتمالا امسال همچین کاری نمیکنم اگر دیدم نمرم با تمرین های خودم به حد نصاب نرسه احتمالا سال دیگه میرم. چون اعتماد به نفس کافی دارم ضمنا تا روز آزمون میرسم حدود 40 تا رایتینگ بنویسم که میتونه تمام توجهم رو متمرکز کنه.

امروز کتاب کمبریج آیلتس 10 رو از یکی از زبان آموز ها که 10 بهمن امتحان داره گرفتم تا تست های ریدینگش رو بزنم نمره در بیارم. احتمالا نباید زیر 8 بشم ولی اگر بتونم 8.5 یا بالاتر بشم خیلی خوبه!

28 دی 94

کلاس های 2 ماه آخر سال برخلاف سال های گذشته خیلی بیشتر شده و خیلی بیشتر از اون چیزی که براورد کرده بودم زمان میبره و عملا هیچ زمانی برای خوندن ندارم. دیروز بالاخره تونستم از یک کلاس کنسل شده استفاده کنم و یک تست ریدینگ بزنم. تست ریدینگ آزمون دوم کمبریج 10 که البته با اینکه خیلی سخت نبود 6 تا پاسخ نادرست دادم. اگر یه پاسخ دیگه میتونستم درست بدم نمره ام 8 میشد. خیلی کمتر از چیزی که براورد کرده بودم.

از اونجایی که ماه ها و شاید سال ها تست ریدینگ نزده بودم تصورم این هست که بتونم با زدن دست کم 10 ریدینگ دیگه خودم رو به سطح 8.5 یعنی تنها 3 پاسخ نادرست برسونم. پاسخ های غلط این آزمون رو که بررسی کردم دیدم تنها 2 تا از سوال ها رو واقعا نفمهیده بودم و باقی رو با دقت بیشتر و با تند تر خوندن میتونستم بهتر کار کنم و از نادرست زدن پیشگیری کنم. رویهمرفته ریدینگ های اول و دوم رو در 30 دقیقا زدم و برای ریدینگ سوم 30 دقیقه دیگه وقت داشتم که کارکرد خوبیه ولی به چند دلیل به ویژه خستگی، کمبود نور و نداشتن تمرین نتونستم از این زمان خوب استفاده کنم و تست ها رو بهتر بخونم. برنامه ام این هست که امروز رو دوباره دست کم یه ریدینگ دیگه و یک لیسنینگ بزنم. متاسفانه از برنامه نوشتن رایتینگ جا موندم.

.

امروز با بازبینی متن آخرین ریدینگی که زده بودم متوجه شدم 2 پاسخ رو جابجا زدم بنابراین از اونجایی که در آزمون واقعی همیشه تمامی پاسخ ها رو دوباره چک میکنم باید بجای 6 پاسخ نادرست 4 پاسخ در نظر بگیرم که مجموعا برابر خواهد بود با نمره 8

همچنین امروز بهمراه یکی از زبان آموزان در طی کلاس ایشون از جلد 10 کمبریج لیسنینگ تست دوم رو زدیم که مجموعا تنها 2 غلط داشتم به اضافه یه پاسخ که یک S در انتهاش نگذاشته بودم. رویهمرفته این لیسنینگ رو 8.5 شدم و این نشون میده تمرین با نمونه ها میتونه رو بهبود وضعیت کلی کاملا سودمند باشه. برنامه ام اینه که تا میتونم از نمونه لیسنینگ ها و ریدینگ های کمبریج بزنم و بعد برم سراغ کتاب Official Guide to IELTS  و IELTS PLus  که هر دوش نمونه سوال های خیلی خوبی دارند.

تلاش میکنم امشب یه ریدینگ دیگه از کمبریج 10 بزنم تا ببینم میتونم نمره ام رو به بالای 8 برسونم یا نه! ضمنا باید تمام تلاشم رو بکنم که فردا هم پیش از اینکه کلاس هام شروع بشه حتما یه رایتینگ بنویسم. تا الان از روز شروع برنامه هنوز یک رایتینگ Task1 هم ننوشتم!

29 دی 1394

امروز یک رایتینگ نوشتن از سوال های جنرال جلد 10 کمبریج که اینجا میتونید ببینید:

نمونه سوال و جواب رایتینگ آیلتس تست B جنرال Task 2 (از کمبریج ۱۰)

Cambridge IELTS 10, Test General B- Answerنمره نمونه رایتینگ های کمبریج آیلتس چند است؟

نکته جالب در پاسخی که بعنوان پاسخ بسیار خوب برای این سوال نوشته شده این هست که به نظر میرسه نمره تمامی پاسخ ها با هم یکی نباشد. به این معنی که اگر یکی از پاسخ ها را برابر نمره 9 در نظر بگیریم، نمره رایتینگ های دیگه نمیتونن بالاتر از 8 باشند!

پیشتر جایی در اینترنت خوانده بودم اگزمینر های ایرانی نمیتونند بالاتر از نمره 8 تا 8.5 رایتینگ بنویسند و گواه این موضوع هم نمونه رایتینگ هایی است که توسط برخی از اگزمینر ها نوشته شده و در اینترنت یا بصورت کتاب در دسترس هست. اگر این نمونه ها را با نمونه هایی که اگزمینر های غربی، برای نمونه، در اینترنت همسنجی کنیم آشکار است که نمونه های ایرانی از کیفیت پایین تری برخوردارند! در بهترین حالت در حد نیم نمره.

اینجا حتی میشه گفت نمونه های خود کتاب کمبریج هم با هم در حد 0.5 نمره ناهمسانی دارند. بهترین نمونه تا امروز که من دیده ام همین نمونه ای هست که در بالا آورده شده. سطح واژه ها به ویژه واژه های کم کاربردتر و البته به جا و همچنین واکنشی که به پرسش داده شده به اندازه ای حرفه ای است که به نظر میرسه شاید انگشت شمار باشند کسانی که در تمامی جهانی بتونند پاسخی در این سطح اون هم در 40 دقیقه به این پرسش بدهند.

1 بهمن 1394

امروز بخش گزینش اسپیکینگ ایرسافام باز شد و من اولین روز یعنی شنبه 8 اسفند ساعت 9 صبح یعنی اولین ساعت رو انتخاب کردم. زیاد بودن و زیادتر شدن شمار کلاس هام تو دی ماه که هرگز سابقه اینچنینی تو این ماه نداشته باعث شد دیروز اصلا نتونم تمرینی داشته باشم و کلا دیروزم بدون تمرین گذشت. امروز هم با 5 تا کلاس تا ساعت 9 شب فکر نمیکنم بتونم کار خاصی انجام بدم و شاید عملا باید با اطلاعات عمومی امتحان بدم!

جمعه 2 بهمن 1394

دوشنبه 5 بهمن 1394

در چند روز گذشته کار زیادی نتونستم انجام بدم بجز یک ریدینگ از کمبریج آیلتس 10(فکر میکنم تست ریدینگ سوم) که باز هم یک تست با نمره 8 فاصله داشتم(تنها 34 پاسخ درست از 40 پرسش). البته در اوج خستگی این تست رو زدم احتمالا بتونم 2 تا سوال رو بیشتر درست بزنم. دست کم این چیزیه که بهش امید دارم.

گرچه هنوز زمانی به وجود نیومده که بتونم رایتینگ Task 2 بنویسم، دست کم 2 تا رایتینگ تسک 2 رو بهمراه زبان آموز ها در کلاس های خودشون با در نظر گرفتن وقت اضافه برای کلاس نوشتیم که میتونه مفید باشه ولی خیلی برای نمره 8 امیدوار کننده نیست چون به نظر من باید خیلی سخت تر از این کار میکردم که کلسا ها تا امروز فرصتش رو ازم گرفت.

اگر امروز دو شنبه فرصت بشه کوشش میکنم یک لیسنینگ از کمبریج 10 و 1 ریدینگ بزنم. از همسرم خواستم یکی دو تا تست اسپیکینگ از کتاب های کمبریج ازم بگیره و بعضی از اون ها رو هم ضبط کردیم. روی هم فکر میکنم 5 تا سوال تونستیم با هم کار کنیم که اگر تونستم همینجا در دسترس میگذارم.

در حال حاضر با توجه به بودجه زمانی که دارم بجای زیاد تست زدن که هدف اولم بود باید کوشش کنم به پاسخ های نادرست ریدینگ های پیشین بپردازم و کوشش کنم دلیل این اشتباه ها رو پیدا کنم. این میتونه کوتاه ترین زمان برای بدست آوردن مهارت بیشتر باشه. عملا این آزمون رو باید با اطلاعات عمومی و سطح کنونی زبان انگلیسی برگزار کنم!

سه شنبه 6 بهمن

دیروز بالاخره اولین رایتینگ بخش اول(از تست 1 جلد 10 کمبریج) رو نوشتم که طبیعتا اصلا ازش راضی نبودم. به باور من هر رایتینگ رو باید دست کم 3 بار بازنویسی کرد و تمامی ایراد هاش رو گرفت تا بشه بصورت الگو برای رایتینگ های بعدی ازش بهره گرفت.

یک لیسنینگ هم امروز پیش از کلاس اولم در تنها زمانی که در هفته برام باقی مونده زدم که نتیجش خیلی بد بود. لیسنینگ تست 4 از کمبریج 10 که با اینکه به نظر خیلی هم دشوار نمیومد شمار پاسخ های نادرستم خیلی بیشتر از تست های دیگه ای بود که تو همین کتاب زده بودم. با 8 تا پاسخ نادرست شدم 7.5 درحالیکه در تست های دیگه همین کتاب تا نزدیک 9 هم زده بودم(2 پاسخ نادرست). اینکه چرا تو بعضی تله های لیسنینگ میفتم برام ناراحت کننده است ولی بازم تصورم این هست که چون هیچ واژه یا جمله ای نیست که متوجه نشم و تنها هماهنگ کردن شنیده ها با پرسش ها مساله است باید بیشتر و بیشتر تست بزنم تا آماده تر بشم. تو این تقریبا 40 روز باقیمونده امیدوارم بتونم دست کم 15 تا لیسنینگ دیگه بزنم.

شنبه 10 بهمن

امروز بعد از چندین روز تونستم یک لیسنینگ دیگه از جلد 10 کمبریج بزنم. لیسنینگ تست 3 که 1 پاسخ کمتر از نمره 8 دادم (24 پاسخ درست)؛ روزهای گذشته اصلا تمرینی نداشتم بجز یکی دو رایتینگ تسک 2 نیمه که توی کلاس ها بهمراه بچه ها نوشتم. به نظرم با توجه به شمار کلاس هایی که دار فقط میتونم با اطلاعات عمومی امتحان بدم و انتظار گذشتن زمان بیشتر آنچنان منطقی نیست!

دوشنبه 12 بهمن

دیروز یکی از زبان آموزانی که فکر میکنم جلسه سی و پنجمش رو میگذرونه پیامک داد و گفت که لیسنینگ رو در کمبریج ها به سطح 32 پاسخ درست رسیده. البته هدفش بالای 7 هست. در یکی دو روز گذشته رسیدم در جریان کلاس هایی که دارم یکی دو پاراگراف رایتینگ بنویسم. یکی از کتاب های کمبریج یکی از کتاب آیلتس پلاس 3 برای تسک 2 که درمورد کپی رایت و برتری ها و کاستی های حق نشر هست. بجز این تمرین کوچک تنها رویداد مثبت این بود که با بررسی پاسخ های نادرستی که داده بودم فهمیدم بالای 90% از تمامی غلط هام در بخش لیسنینگ مربوط به بخش 3 میشه. روهمرفته همعمولا بین 4 تا 6 تا غلط دارم؛ بخش های 1، 2 و 4 رو کمابیش به همه سوال ها پاسخ درست میدم ولی بخش سوم رو با اینکه Transcript هاش به نظر هاش ساده فهم میاد نادرست میزدم. شاید این یک امیدی بشه که بتونم فقط روی بخش 3 تمرکز کنم و بتونم اینطوری زمان بیشتری ذخیره کنم. ولی همچنان نرسیدم حتی 1 لیسنینگ بزنم. ریدینگ رو هم که مدت هاست دست نزدم!

پنجشنبه 15 بهمن

دیروز رسیدم ریدینگ تست چهارم کمبریج 10 رو بزنم. البته فقط section  اول و دوم رو؛ بخش سوم رو هنوز نتونستم بزنم. در بخش اول یک پاسخ نادرست داشتم در true false ها و بخش دوم 2 پاسخ نادرست در زمینه پرسش های مربوط به گزینش نام برای یک جمله. اگر اشتباه نکنم 7 نام داده شده بود و متن هم مثل همیشه بسیار دراز بود. یکی از پاسخ های نادرست رو میشد با دقت بیشتر پیدا کرد ولی پاسخ دیگه در واژه ها و ساختاری بسیار سخت پنهان شده بود و پیدا کردنش به ویژه با فشار روانی سر جلسه کلا خیلی دور به نظر میومد.

رویهمرفته در چند روز گذشته رسیدم چند پاراگراف رایتینگ بهمراه زبان آموز ها در کلاس بزنم که گرچه حس بهتری بهم داده ولی همچنان حس میکنم با اونچیزی که باید برای 8 یا بالاتر بنویسم فاصله داره به ویژه task 1 که گرفتن نمره بالا به بهره گرفتن از ساختارها و واژه های حفظ شده و از پیش آماده خیلی بستگی داره.

جمعه 7 اسفند

زمان زیادی از آخرین نوشته ای که اینجا گذاشتم میگذره و متاسفانه بدلیل شمار بسیار بالایی که کلاس ها دارن(6 کلاس در روز) اصلا زمانی برای تمرین یا حتی تست زدن ناقص هم باقی نمیمونه برای همین تصمیم گرفتم این امتحان رو فقط با اطلاعات عمومی خودم برگزار کنم و احتمالا آزمون های دیگه رو در آخر تابستان 95 یا آخر سال 95 یکبار دیگه برگزار کنم و بتونم در اون زمان برنامه ریزی بهتری براش داشته باشم.

امروز از کارت ملی و پاسپورتم رونوشت رنگی گرفتم و فردا شنبه 8 اسفند روز آزمون اسپیکینگ من هست که در ساعت 9 صبح قراره در خیابان میرزاپور نزدیک شریعتی بالاتر از پل صدر در مرکز ایرسافام برگزار بشه. عملا کوچکترین تمرینی براش نکردم ولی امیدوارم بتونم با همین سطحی که هستم نمره 8 رو بگیرم. آزمون کتبی درست یک هفته دیگه شنبه هفته دیگه در هتل استقلال برگزار میشه.

در 3 هفته گذشته عملا 2 تا تست ریدینگ دیگه زدم که نمره هاش در سطح 7.5 تا 8 بود ولی هرگز بالاتر از 8 نگرفتم. لیسنینگ هم در حد 7.5 تا 8 با نوسان بالاتر ولی کلا تست چندانی نزدم. رایتینگ هم چند تایی سر کلاس ها نوشتم که کلا ازشون راضی بودم ولی اینکه بتونن به نمره 8 برسن یا نه رو باید 3 هفته دیگه منتظر بمونم تا بفهمم. رویهمرفته دیدگاهم اینه که تو یک آزمون آیلتس یکی از 3 مهارت لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ یا شایدم 2 تاش باید ساده باشه و یکی از مهارت ها دشوار تر! البته دیدگاه شخصی هست ولی اگر اینطور باشه میتونم امیدوار باشم که نمره رضایتبخشی در 2 مهارت بگیرم و فقط یکی از مهارت ها رو زیر 8 بشم.

یکی از نکته های جالبی که تو این چند هفته گذشته روی داد این بود که یکی از زبان آموز ها به نام خانم زهرا بختیاری که برای نمره بالای 7 آیلتس میخونه و اتفاقا همین فردا هم آزمون کتبیش رو در هتل استقلال برگزار میکنه تونستن در یکی از تست های کمبریج به نمره 8 لیسنینگ(35 پاسخ درست از 40 پرسش) برسند که رویداد کاملا تازه ای برای من بود. همچنین تمامی بچه هایی که در 3 هفته گذشته در ایرسافام امتحان دادند معتقد بودند که امتحان اسپیکینگ ساده بوده و بدون هیچ مشکلی این بخش رو پشت سر گذاشتند.

شنبه 15 اسفند 1394–روز آزمون!

امروز بالاخره پس از چندین هفته فکر کردن و درس نخوندن روز آزمون کتبی فرا رسید. آزمون شفاهی یا اسپیکینگ و درست یک هفته پیش روز شنبه 8 اسفند برگزار کردم که به چند دلیل حس خوبی بهش نداشتم. همچنین خوندن نمره از کارکرد خودت در آزمون اسپیکینگ یا از روی ظاهر آزمون گیرنده کار بسیار دشواریه برای همین حتی اگر نمره من زیر 8 هم باشه خیلی برام مهم نیست چون خیلی از خودم راضی نبودم گرچه شاید فکر میکردم اسپیکینگ رو بالاترین نمره بگیرم!

امروز در هتل هیلتون یا استقلال تهران آزمون کتبی ایرسافام بهمراه بیش از 300 نفر داوطلب منجمله یکی از زبان آموزان خودم برگزار کردم. رویهمرفته تجربه خوبی بود که باید جداگانه درباره اش بنویسم. آزمون به باور من در بخش ریدینگ و رایتینگ اصلا ساده نبود ولی بخش لیسنینگش رو میشد نمره بالا آورد. گرچه وقتی این دیدگاه رو با بقیه بچه های اونجا در میون گذاشتند اصلا با اون همدل نبودند و میگفتند که آزمون لیسنینگ دشوار بوده.

آزمون اسپیکینگ در تاریخ 8 اسفند در خیابان قلندری نزدیک شریعتی ساعت 9 صبح برگزار شد و گرچه رفتار کارکنان و شیوه برگزاری آزمون بسیار پسندیده بود، خودم حس خوبی به آزمون اسپیکینگ نداشتم و حس کردم خیلی بهتر از این میتونستم ظاهر بشم. آزمون برخلاف اونچیزی در ویدئوهای آموزشی یا گفته برخی از شرکت کننده های دوره های قبلی عنوان میشه روی یک موضوع تمرکز، در آزمون من روش موضوع سر و صدا(noise) کامل داشت و به شرکت کننده شانسی برای نشان داده توانایی هاش در موضوع های دیگه داده نمیشد. همچنین سوال ها حالت یکنواخت و سطحی داشت به نوعی که نمیشد آنچنان که باید درباره شون صحبت کرد. برای همین گرچه پرسش ها ساده بودند نتونستم اونطور که در ذهنم بود خودم رو نشون بدم و امید به نمره خیلی بالا داشته باشم ولو اینکه این نمره رو در آزمون واقعا گرفته باشم.

ولی آزمون نوشتاری 15 اسفند(امروز) رو با وجود عدم تمرین حتی یک ریدینگ، رایتینگ یا لیسنینگ در روزهای گذشته بسیار خوب برگزار کردم و امید تازه ای گرفتم که دست 2 تا 8 در کارنامه داشته باشم. ریدینگ و لیسنینگ رو بسیار خوب پاسخ دادم و به رایتینگ امید دارم. برای همین حتی اگر در اسپیکینگ هم نمره خیلی بالایی نگیرم بازم میتونم به نمره کلی خوبی در کارنامه راضی باشم. براوردم اینه که هر نمره ای در بدترین حالت از 7.5 پایین تر نخواهد بود و اگر بخت یار باشه و از بین سوال هایی که تصور کردم درست زدم چیزی نادرست از آب در نیاد، بتونم بالای 8 هم داشته باشم. برای همین امید خوبی به نتیجه آزمون که در روزهای پایانی سال 94 میگیرم دارم.

اعلام نتایج!

نتایج آزمون جمعه 18 مارچ(28 اسفند) با پیامک اعلام شد. نمره ها بصورت زیر هستند:

Listening: 8.5           Reading: 7.5            Writing: 7.5           Speaking: 8

Band score: 8

Report Card, 5thMarchنمره لیسنینگ و اسپیکینگ رو کاملا راضی هستم! گرچه لیسنینگ رو حدس میزدم بتونم بالای 8 بگیرم ولی اسپیکینگ رو حتی به 7.5 هم مشکوک بودم چون اصلا با اعتماد به نفس بالا و اونطور که میتونستم روان صبحت نکردم و ممکن بود اگزمینر دیگه ای حتی 7.5 بهم بده ولی ریدینگ رو انتظار داشتم حتما 8 رو بگیرم و احتمال خیلی زیادی میدم که با یک تست فاصله از نمره 8 به 7.5 افتادم. رایتینگ رو هم اصلا از نمره راضی نیستم چون زبان آموزای زیادی هستند که از کلاس های خودم 7 میگیرن برای همین حس میکنم فاصله رایتینگی که من نوشتم و رایتینگ های اونها بیش از 0.5 نمره هست ولو اینکه سوال رایتینگ های Task 1 و 2 هر دو دشوار بودند. با اینهمه به نظر میرسه اگزمینر ها سختگیری بیشتری در نمره دادن به رایتینگ های آیلتس به خرج میدن و کسانی که به نظر میرسه سطح رایتینگشون 7 باشه به سادگی با نمره 6 در کارنامه روبرو میشن.

کارنامه اصلی رو پس از دریافت بصورت اسکن شده در بخش درباره ما در دسترس خواهم گذاشت.

کارنامه سرانجام 2 روز پیش پس از تاخیر فراوان و گم شدم در اداره پست و بازگشت به مرکز ایرسافام از همین مرکز حضورا دریافت شد. تصویری با کیفیت متوسط از آن را در زیر میبینید:

IELTS Certificate Abolqasemi, 2016-1394

دیدگاه ها

8
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
4 Comment threads
4 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
4 Comment authors
AlirezaparsaadminNaj Recent comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
Alireza
میهمان
Alireza

Hello pouya thanks for sharing this info with us, appreciate it alot.

parsa
میهمان
parsa

Dear Sir,
thanks for sharing this information. I think it would be better to focus on your skills instead of writing these tips for us. It takes a lot of time for you

hassanluii
میهمان
hassanluii

hi
mr. parsa sorry to mention it but i should say that although it takes a lot of time to write these tips, its his welcome kindness to do so
ps. i do really apprecitae your tips and hints
some people such as i , need such tips
wish the best of the best for you

Sami
میهمان
Sami

Oh
This is going 2 be good! Have fun man

Naj
میهمان
Naj

Hello,
Thanks so much for sharing this information with us. It is certainly helpful.

I was wondering if you can talk a little about reading as well. How can we get a high score in this part?

Best