10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

حفظ کردن لغات زبان انگلیسی یکی از مهمترین عوامل پیشرفت در چیره دستی و بدست آوردن مهارت در بهره گیری از این زبان و همچنین یکی از عوامل اصلی موفقیت در آزمون هایی همچون آیلتس و تافل به شمار میرود. روش های مختلفی برای حفظ کردن کلمه های تازه انگلیسی وجود دارند که ممکن است برخی از آن ها برای شما مناسب و برخی دیگر بی تاثیر باشند. در این جا کوشش میکنیم به معرفی 10 تکنیک ساده ولی موثر در حفظ کردن واژگان جدید زبان انگلیسی بپردازیم. این تکنیک ها در واقع از سوی برترین آموزگاران زبان انگلیسی در سطح جهان پیشنهاد شده است و در این جا برگردان فارسی آن ها ارائه میشود.

 

تکنیکهای ساده برای کمک به حفظ لغات زبان انگلیسی

شما می‌توانید در هنگام حفظ کردن واژگان، از تکنیک‌های بی حد و حصری استفاده کنید. به یک سری وب سایت و یا انجمن در مورد تقویت حافظه مراجعه کنید. احتمالا به منابع زیادی در این خصوص دست خواهید یافت. برخی از این تکنیک ها، موثرتر از تکنیک‌ های دیگر هستند، اما شما باید آنها را امتحان کنید و ببینید که چگونه در عمل کار می‌کنند. روش‌های زیر، و یا ترکیبی از آنها، در میان موثر ترین تکنیک‌هایی است که من دیده‌ام میتوانم 10 مورد را به شما معرفی کنم:

1. استفاده از فلش کارت‌ها

تقریبا همه با فلش کارت‎ها که از دیرباز مورد استفاده قرار می‎گرفته، آشنا هستند. حفظ لغات در مدت زمان کوتاه کارآسانی نیست و معمولا فلش کارت‎ها از این آزمون سربلند بیرون آمده اند- آنها یکی از بهترین ابزاری هستند که برای به خاطر سپردن واژگان ابداع شده اند. با ظهور تلفن‌های هوشمند، فلش کارتها (یا ایده‌ی در پس آنها) مفید تر از همیشه ظاهر شده اند که به دانش آموزان امکان جابجایی هزاران فلش کارت الکترونیکی در تلفن همراه‎ شان را برای استفاده در هر زمانی که وقتشان آزاد باشد، ایجاد می کند. فلش کارت ها، ساده، ارزان و موثر هستند، بنابراین مطمئن باشید که اگر بدنبال راهی برای حفظ کردن لغات هستید، فلش کارت ها به کارتان می آیند.

2. بشنوید، تکرار کنید و بین لغات ارتباط برقرار کنید

هنگامی که شما برای اولین بار با یک کلمه روبرو می شوید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که به تلفظ درست آن گوش کنید. سپس، آن را با صدای بلند تکرار کنید (شما می توانید اگر در مکان عمومی هستید آن را زمزمه کنید). اکثر مردم در همین نقطه متوقف می شوند و اشتباه آنها در همین جاست. – اگر واژه ای را طوطی وار تکرار کنید امکان فراموش کردن آن، بالاست. شما باید آن را با چیزی که برای شما معنادار است، ارتباط دهید. به این ترتیب، کلمه به جای آنکه تنها یک سری هجا و صدا باشد، معنی شخصی خواهد داشت که آن را به یاد ماندنی تر خواهد کرد.

3. بیشتر مطالعه کنید

سعی کنید زمان زیادی را به خواندن متون از زبان مقصد اختصاص دهید. خواندن را با متون ساده مانند توضیحات یک محصول در وب سایت های تجارت الکترونیکی، پست های کوتاه در وبلاگ ها یا جدول زمانی توییتر آغاز کنید. هنگامی که این کار را به راحتی انجام دادید، خواندن متون دیگر، مانند مقالات در مجلات، روزنامه ها و کتاب ها را آغاز کنید. انجام این کار به شما اجازه می دهد تا برای مواجهه با کلمات در زمینه های مختلف آماده شده و به ایده بهتر برای چگونگی استفاده از عناصر خاص واژگان در زبان دست یابید. خواندن، همچنین شما را در جریان بسیاری از عناصر زبان جدید قرار می دهد که ممکن است شما حتی در دروس مدرسه ای و دانشگاهی خود با آنها مواجه نشده باشید. سعی کنید پیش از مراجعه به فرهنگ لغات و یا دیگر لغت نامه ها ابتدا معنای واژگان را از متن حدس بزنید.

4. تکرارِ مداوم

این ظریف ترین تکنیک نیست، اما نمی توان انکار کرد که تکنیک تکرارِ مداوم موثر است؛ مردم از زمان بسیار قدیم برای به حافظه سپردن حقایق از این روش استفاده می کردند. این روش به ویژه برای به خاطر سپردن کلمات سخت، مانند کلماتی که به ندرت در خواندن متون و جلسات تمرینی با آن روبرو می شوید، مفید است. تکرار یک کلمه یا عبارت به شما اجازه می دهد تا ذهن خود را با آن آشنا کنید(حافظه شنوایی) که این کار شناخت کلمه و به خاطر آوردن آن را در صورت نیاز آسان ترمی کند. شما همچنین می توانید از روی کلمات بارها و بارها بنویسید تا یک چارچوب بصری و لغوی از واژگانی در ذهن شما ایجاد شود.

5. سعی کنید واژه ها را در عبارات و جملات به کار ببرید

ما پیشنهاد می کنیم با هر واژه جمله ای بسازید و این کار را به نوشتن و یا ضبط کردن صدای خود حین جمله سازی در رایانه انجام دهید. انجام این کار به شما اجازه می دهد تا شما به سرعت استفاده از کلمات جدید را به محض انتخاب کردن آنها تمرین کنید. این کار شما را مجبور به پردازش واژگان به شیوه ای بسیار عمیق تر از شیوه‎ی معمول حفظ کردن واژگان از یک صفحه می کند. به جای یادگیری یک کلمه و معنای آن، برروی یک وب با تمام معانی کار کنید.

6. مطابقت دادن واژگان با صداهای کلیدی

برخی کلمات، هجاها و صداهای ویژه ای دارند که شناخت و به خاطر آوردن آن را به خصوص در زبان های اروپایی مانند فرانسوی یا روسی آسانتر می کند. شما می توانید از این عناصر قابل توجه برای بهبود حافظه و به خاطر آوردن کلمه استفاده کنید(صدای خاص را با کلمه واقعی مطابقت دهید). اگر دوست دارید، همچنین می توانید آنها را با ترانه های به یاد ماندنی مطابقت دهید؛ استفاده از این تکنیک برای بسیاری از افراد نتایج بسیار خوبی داشته است.

7. استفاده از موارد مشابه

می توانید از موارد مشابه (دو کلمه در زبان های مختلف است که یک معنا، املا و تلفظ مشابه دارند) برای حفظ واژگان جدید استفاده کنید. موارد مشابه به ندرت معادل دقیق کلمه اصلی هستند اما رابطه و شباهت های آنها به شما کمک خواهد کرد تاتصویر روشنی از آن در ذهنتان ایجاد کنید. توجه داشته باشید که همه کلمات مشابه هم هستند لزوما به طور قطعی هم معنی نیستند. به عنوان مثال، کلمه ” exit”(به زبان انگلیسی) و exito (به زبان اسپانیایی) ممکن است مشابه ظاهر شوند، اما یکی به معنی “ترک کردن” و دیگری به معنای “موفقیت” است. این روش به ویژه برای زبان هایی که کلمات مشابه بسیاری دارند، مثل زبان انگلیسی اسپانیایی که در آن حدود 30 تا 40 درصد از کلمات، مشابهات معتبر هستند، مفید خواهد بود. برای زبان هایی مانند زبان انگلیسی و کره ای، فواید این روش باید اثبات شود.

8. تکنيکِ Diglot weave

شما در این روش، کلمات خارجی جدید را وارد یک جمله به زبان انگلیسی کرده و کلمه خارجی را در محل معادل انگلیسی آن جایگزین کنيد. ما پیشنهاد می​کنیم دست کم چهار یا پنج جمله برای هر یک از واژگان جدید بسازيد؛ اين تعداد باید برای ایجاد یک متن معنی دار کافي باشد. سعی کنید برای هر کلمه، جملات مختلفي از نوع پرسشي، دستوري و …بسازيد تا نمونه‎هاي مناسب و معقولي براي خودتان ايجاد کنيد.

9. ایجاد لیست

دو لیست شماره​گذاري شده را با هم ادغام کنيد. در یک لیست، کلماتي را قرار دهيد که می​خواهید به یاد داشته باشید و در دیگري، معانی و یا ترجمه آن کلمات را به زبان مادری خود قرار دهيد. شما می​توانید این فهرست‎ها را به شکل جدول و یا به شکل دو سند جداگانه تنظيم کنيد. در هر صورت، شما می​توانید به صورت مداوم آنها را مطالعه کنيد، آنها را به خاطر بسپاريد تا زمانی که قادر باشيد همه آنها را به خاطر آوريد.

10. در آزمون های لغات شرکت کنید

من از طرفداران بزرگ شرکت در آزمون های لغات برای یادگیری و به یاد آوردن لغات هستم. اما مشکل اينجاست که اين آزمون ها به راحتی در دسترس نیستند. اگر شما می​توانید آنها را پیدا کنید، آنها برای تقویت به خاطر آوردن کلمات و عبارات جدید فوق​العاده مفید هستند. من وب​سایت​های مختلفي را ديده​ام که چنین تمریني را براي واژگان مشابه در زبان​های مختلف ارائه مي​کنند. سعی کنید براي کمک به خودتان، از اين سايت​ها استفاده کنید. در اکثر نرم افزارهاي زبان نیز آزمونهای عملی و تمریناتي آمده است، بنابراین اگر شما چنین نرم افزاري داريد، بد نيست نگاهي به آن بياندازيد.

.

منبع: http://www.languagestudy.com/blog

ترجمه: جناب مرتضی دلیر

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی – بیشتر بخوانید:

راهکارهایی برای به ذهن سپردن لغات جدید آیلتس

یادگیری لغات تازه آیلتس با ایمیل روزانه

بهترین دیکشنری مناسب آیلتس

ریشه های لاتین واژگان ضروری آیلتس

غلط ترین روش های یادگیری لغات آیلتس!

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه تقویت لغات آیلتس

دانلود جزوه لغات ضروری آیلتس تافل (برای اولین بار در ielts2)

دانلود گلچین پر کاربردترین ۳۰۰۰ واژه زبان انگلیسی

دانلود شاهکارهای سینمایی زبان اصلی با زیرنویس انگلیسی

.

دانلود زیباترین آهنگ های انگلیسی به همراه متن

.

دانلود بهترین انیمیشن های تاریخ سینما با زیرنویس انگلیسی

.

دانلود گلچین 50 مستند برای تقویت زبان انگلیسی

.

فهرست بهترین منابع آیلتس + توضیحات صوتی مدرس

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

دانلود رایگان ویدیوهای آموزشی آیلتس سایمون Simon

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

دانلود ویدیوهای آموزش آیلتس استاد Liz

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی و آیلتس ( با شیوه خودخوان)

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

دانلود اپلیکیشن های اندرویدی آیلتس، تافل و زبان انگلیسی

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

دانلود ویدیوی سخنرانی های TED برای تقویت لیسنینگ آیلتس

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

دانلود گلچین کتاب های آموزش گرامر انگلیسی

10 تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

آموزش ویدیویی و متنی گرامر زبان انگلیسی

.

بایگانی کامل مجموعه 6 Minute English سال 2008 تا 2018

.

دانلود 400 برنامه British Council Podcasts بهمراه Text

.

تاثیر گذارترین سخنرانی های تاریخ جهان (دربرگیرنده 118 سخنرانی)

.

200 نمونه سوال اسپیکینگ آیلتس با جواب (part 1)

.

بایگانی نمونه سوالات رایتینگ آیلتس سری کتاب های Cambridge IELTS

.

.

.

.

فهرست پردرآمدترین مشاغل در ایران

.

فهرست مشاغل مورد نياز استراليا 2018

.

دانلود کاملترین دوره خودآموز زبان انگلیسی و آیلتس (500 ویدئو)

http://mrsielts.com

خرید بسته آموزشی آیلتس و زبان انگلیسی

.

تعیین نمره اسپیکینگ شما توسط استاد با نمره 8.5 در کانال تلگرام @ielts2com

دیدگاه ها

2
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
1 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
2 Comment authors
adminپیام Recent comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
پیام
میهمان
پیام

با سلام خدمت استاد ابولقاسمی. من آکسفورد ورد اسکیلز رو کار میکنم. اول متن و لغات رو میخونم و بعد تمرینا رو حل میکنم. روز بعدش هم کل درس روز قبل رو مرور میکنم و درس جدید رو شروع میکنم. سوالم اینه که میشه روز بعد برای مرور فقط متن اصلی و لغات رو کار کرد و دیگه تمرینایی که حل شده رو کار نکرد و به حای این بقیه وقت رو برای ریدینگ گذاشت؟ با تشکر.