10 راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

Improving English ListeningTo Improve Listening Skills

شیوه ها و راه های پیشبرد و ارتقاء سطح مهارت شنیداری یا Listening زبان انگلیسی و همچنین منابع در دسترس زبان آموزان بسیار ناهمگون هستند و معمولا هر زبان آموز بنا به خواسته ها و پسند خود و بازخودی که از شیوه های گوناگون دارد آن ها را برگزیده یا رها مینماید. در اینجا کوشش میکنیم فهرستی کامل از این شیوه ها و منابع را دسته بندی نماییم:

(۱) بهره گیری از کتاب های آموزشی لیسنینگ(Listening) زبان انگلیسی

 یکی از بهترین راه ها برای تقویت لیسنینگ به ویژه برای زبان آموزانی که آشنایی چندانی با زبان انگلیسی ندارند، بهره گیری از کتاب های آموزشی ویژه لیسنینگ یا مهارت شنیداری است. این کتاب ها معمولا سطح بندی داشته و از سطح پایین یا مقدماتی تا پیشرفته و در نهایت آیلتس و تافل در دسترس زبان آموزان و علاقمندان هستند. شیوه کار معمولا به این صورت است که زبان آموز سی دی مربوط به این کتاب ها را اجرا کرده و کوشش میکند به پرسش ها پاسخ داده و جواب های درست را در پایان بررسی نماید. همچنین این کتاب ها بعنوان کتاب های کمک آموزشی در برخی از موسسات و آموزشگاه های زبان برای تمرین در منزل به زبان آموزان معرفی میشوند و بازده آن ها بسیار بالاست. معمولا در این کتاب ها بخشی نیز برای تمرین لغات برای افزایش دایره واژگان وجود دارد. از این رو در دسترس بودن یک دیکشنری مناسب و تمرین پیوسته واژگان یکی از اجزاء ضروری هر برنامه درسی موفق برای تقویت لیسنینگ خواهد بود.

این روش نه تنها برای زبان انگلیسی بلکه برای تقویت هر زبان دیگری نیست سودمند و کارساز است. با این روش میتوانید سطح خود را در هر زبانی بالا ببرید. یکی از بزرگترین مزیت های این روش آن است که هر چیزی که در این کتاب ها میشنوید بدون شک درست بوده و نیازی نیست درباره آن ها نتیجه گیری کنید. نگارندگان این کتاب ها کوشش میکنند متدال ترین و سودمند ترین ساختارها، واژگان و جمله های مربوط به پرکابردترین عنوان ها را در این کتاب ها بگنجاند و شانس بالایی برای شما وجود دارد که بجای پرت شدن از هدف اصلی که همان آموختن زبان انگلیسی است، عبارت ها و لغاتی مهجور و کم کاربرد را بیاموزید. این خطر متاسفانه در شیوه کاری برخی کتاب ها و آموزشگاه ها به چشم میخورد.

فهرستی از منابع بسیار مناسب برای تقویت مهارت لیسنینگ که در بازار کتاب ایران در دسترس هست در زیر آورده شده است. برای آشنایی با فهرستی از این دست از کتاب ها همچنین میتوانید این پیوند را دنبال فرمایید.

Tactics for Listening (Basic, Developing, Expanding)

Open Forum (1, 2, 3)

Real Listening and Speaking (1, 2, 3, 4)

Listen Here

Tactics for listening

Real Listening and Speaking book

 Open Forum Listening book Listen here bookبرای دانلود این منابع میتوانید پیوند های زیر را دنبال فرمایید:

دانلود ویرایش قدیم Tactics for Listening

دانلود مجموعه کتاب های Real Listening and speaking

دانلود مجموعه کتاب های Open Forum

(۲) transcript کردن یا نوشتن متن تنها با گوش کردن به فایل های صوتی

بسیاری از زبان آموزان این پرسش را مطرح میکنند که آیا ترنسکریپت کردن یا همان نوشتن متن بصورت واژه به واژه از روی متن شنیداری یا Listening Passage راهکار درست و مناسبی برای تقویت لیسنینگ هست یا نه؟ باید گفت این روش همانند تمامی دیگر روش ها سودمندی ها و کاستی های خود را دارد.

از سودمندی های این روش تمرکز بالای زبان آموز و توجه به لغات و عبارت هایی که ممکن است به سادگی در دیگر روش ها به دست فراموشی سپرده شوند. همانند زمانی که زبان آموز بخشی از یک فیلم یا جمله هایی از یک فایل لیسنینگ را بطور کامل فراموش میکند و اصلا متوجه آن نمیشود! تنها زمانی توجه زبان آموز به این موضوع جلب میشود که به نوعی هدف همان بخش فراموش شده باشد. برای مثال یا سوالات درباره همان بخش وجود داشته باشد یا مجبور باشد تمامی واژه ها را یک به یک بر روی کاغذ بیاورد. توجه کردن به کوچکترین جزئیات که در این روش هدف اصلی است، یکی از ویژگی های زبان آموزانی است که در آزمون های دشواری مثل آیلتس و تافل بسیار خوب عمل میکنند.

Transcribing Listening files in English

از کاستی های این روش طاقت فرسا بودن آن است و بسیاری از زبان آموزان پس از مدت کوتاهی احساس خستگی و دلسردی کرده و ممکن است کلا این شیوه را رها نمایند. دیگر ایراد این شیوه زمان بر بودن آن است. تمامی جمله های لیسنینگ از اهمیت یکسان برخوردار نیستند و بسیاری از آن ها بار ها و بارها تکرار میشوند و زبان آموز عملا مجبور است بخشی از زمان خود را صرف نوشتن چندباره واژگان و عبارت هایی کند که آن ها را کاملا میداند و با آن ها آشناست.

با اینهمه این روش را بعنوان یک راهکار مناسب برای بهبود سطح لیسنینگ پیشنهاد میکنیم و باور داریم اگر به اندازه کافی زمان و توان دارید در پیش گرفتن این راه میتواند برابر با بهبود چشمگیر سطح لیسنینگ شما باشد.

(۳) نگاه کردن پیوسته فیلم ها، مستند ها و سریال ها به زبان انگلیسی (DVD یا تلویزیون)

تماشای فیلم، سریال و مستند های علمی و غیر علمی یک روش سودمند و کارآمد برای برخی از زبان آموزان و روشی نامناسب و بی نتیجه برای بسیاری دیگر است. اما چطور میتوان فهمید این روش برای چه کسی مناسب است؟

پیش از همه باید توجه داشته باشید تماشای فیلم و سریال ها برای زبان آموزانی مناسب است که پیش از آغاز به فراگیری زبان انگلیسی نیز چنین عادتی را داشته اند و مجبور نیستند عادتی تازه را بوجود آورند. بوجود آوردن عادت تازه نیازمند داشتن همتی بسیار و گذشتن از زمانی است که معمولا به کارهای دیگر اختصاص دارد و تمامی این ها شانس رها کردن این روش را بالا میبرد. از این گذشته این روش برای کسانی سودمند است که دست کم آشنایی نسبی با زبان انگلیسی داشته و کمابیش بتوانند از آن سر در بیاورند. کسانی که هیچ آشنایی با زبان انگلیسی ندارند نخواهند توانست آنطور که باید از فیلم و سریال ها بهره بگیرند. از سوی دیگر فیلم و سریال ها برای کسانی که این آشنایی اولیه و همچنین علاقمندی لازم را دارند میتواند منبعی بسیاری ارزشمند برای تفویت لیسنینگ و همچنین لغات و احتمالا اصطلاح ها و غیره باشد.

Best TV Series for Improving English Listeningبا اینهمه باید توجه داشت دیدن فیلم و سریال ها باید پیوسته و یک عادت تازه باشد و نه یک سرگرمی بدون برنامه و زمانبندی نشده و همچنین دیدن فیلم و سریال ها باید نه تنها برای سرگرمی بلکه همراه با توقف های بسیار و بررسی واژه های تازه و اصطلاح ها در یک دیکشنری مناسب باشد. باید دقت داشته باشید که دیدن یک فیلم یا سریال برای سرگرمی و دیدن همان فیلم برای تقویت لیسنینگ یا واژگان دو چیز سراسر ناهمسان هستند!

همچنین پیشنهاد میکنیم هرگز از زیرنویس های فارسی بهره نگیرید چون به باور ما کوچکترین تغییری در سطح زبان شما به وجود نخواهد آورد و همانند خواندن یک کتن فارسی برای شما خواهد بود! استفاده از زیرنویس های انگلیسی نیز توصیه نمیشود چون قرار نیست زبان آموز تمامی آنچه میشنود را درک نماید. حتی درک کردن 30 تا 40 درصد از فیلم یا سریال در دفعه نخست یا پس از چندین بار مرور میتواند بسیار کارساز باشد. اگر چیزی از فیلم نمیفهمید میتوانید نخست فایل زیرنویس آن را به فایل word تبدیل کرده و آن را بخوانید و سپس بدون زیرنویس آن را ببینید.

سخن آخر در این زمینه اینکه شیوه دیدن فیلم، سریال و مستند های تلویزونی میتوانید یک روش بسیار خوب برای زبان آموزانی در سطح پیشرفته زبان انگلیسی و همچنین استاد ها و مدرسان این حوزه آموزشی باشد. زبان آموزانی که در سطح های پایین تر قرار دارند به ویژه اگر علاقمند به فیلم و سینما نیستند احتمالا باید برای بهره گیری از این روش اندکی صبر کنند تا به سطحی بالاتر از زبان انگلیسی برسند.

(۴) گوش کردن به رادیوهای انگلیسی زبان با لهجه های گوناگون

کمتر زبان آموزانی عادت گوش کردن به رادیو دارند ولی رادیوها یک منبع ارزان و در دسترس برای دستیابی به متن های شنیداری در حوزه های گوناگون با لهجه های گوناگون و احتمالا آشنایی با فرهنگ کشور مربوطه هستند. هزاران هزار ایستگاه رادیویی امروزه برنامه های خود را به شیوه های گوناگون در دسترس مخاطبان قرار میدهند و نرم افزارهایی نیز وجود دارند که به وسیله آن ها میتوان حتی چنین برنامه هایی را ضبط کرده یا در میان انواعی از ژانر ها و دسته بندی ها به جستجوی برنامه های مورد علاقه پرداخت.

Best Radio Station for IELTS Listening

یکی دیگر از برتری های رادیوها در اینترنت که پیشتر به آن ها اشاره شد آشنایی با لهجه کشور مربوطه است. برای مثال اگر زبان آموز قصد بازرگانی یا کوچ به کشوری همانند استرالیا یا نیوزلند را دارد، احتمالا بدست آوردن کتاب های لیسنینگ یا فیلم و سریال هایی با لهجه استرالیایی برای ایشان کار بسیار دشواری خواهد بود. با اینهمه ایشان به سادگی میتواند با یک جستجوی ساده در اینترنت بسیاری از ایستگاه های رادیویی را یافته و از برنامه های آن ها بصورت شبانه روزی بهره بگیرد. یکی از ایستگاه های رادیویی با لهجه استرالیایی که شخصا به آن علاقه فراوانی دارم را در زیر به شما معرفی میکنم.

http://www.abc.net.au/newsradio/

در این ایستگاه رادیویی حتی فایل های صوتی برنامه های گوناگون بصورت جداگانه بهمراه دکمه ای برای اجرا در دسترس بازدید کننده قرار گرفته و این به آن معناست که برای شنیدن بهترین برنامه های 24 ساعت گذشته این شبکه نه مجبور خواهید بود برنامه های دیگر، برای مثال پیشبینی وضعیت هوا یا آخرین کشتار در جهان، را گوش کرده و نه با تبلیغات تکراری روبرو شوید. در این شبکه رادیویی که برنامه های آن با لهجه استرالیایی پخش میشود یکراست به سراغ برنامه مورد نظر خود رفته و از آن لذت خواهید برد.

(۵) بهره گیری از سریال های آموزشی زبان انگلیسی همانند Extra و English Today

بسیاری از زبان آموزان خودخوان برای بهبود وضعیت زبان انگلیسی خود به سراغ کتاب های مختلفی که در سایت های آموزشی معرفی میشود رفته یا از پکج ها یا بسته های آموزشی که در آن ها همه چیز پیدا میشود و از سوی برخی استاد ها پیشنهاد میشود استفاده میکنند. به باور ما این روش ها آنچنان که باید کارساز نیست و بسیار کندتر از آنچه بسیاری از زبان آموزان میپندارند پیش میرود. برای مثال اگر قصد داشته باشید روزانه 1 ساعت را به خواندن کتاب های ترمیک مثل Four Corners یا TopNotchو همانند اینها بگذرانید، شانس چندانی نخواهید داشت که حتی در یک بازه زمانی 1 ساله سطح خود را تا Intermediate یا سطح میانی بالا ببرید.

با اینهمه این روش خواندن، که در آن زمان اندکی در هر روز برای یادگیری بخش کوچکی از زبان انگلیسی کنار گزارده میشود، میتواند بسیار همساز با برخی ویدئوهای آموزشی و سریال هایی باشد که با هدف آموزش زبان انگلیسی در سطح جهانی منتشر میشود. این سریال ها یا مجموعه ها سال هاست از سوی بسیاری از زبان آموزان خریداری میشوند و پیشتر بر روی نوارهای ویدئویی و امروزه بر روی سی دی ها و دی وی دی ها موجود است.

Extra English Learning

از میان این سریال ها دو مجموعه English Today و Extra از محبوبیت و آوازه بیشتری برخوردار هستند. از برتری های این دو مجموعه گسترده بودن طیف آن هاست که از سطح پایه تا سطح پیشرفته و انگلیسی تجاری یا بازرگانی ادامه دارد. تمرکز این مجموعه ها بر روی لیسنینگ یا مهارت شنیداری است و برعکس دیگر مجموعه ها و به ویژه کتاب های ترمیک نیازی به واژگان یا دایره لغات بالایی ندارد.

این مجموعه ها و مجموعه هایی همسان با بهره گیری از شیوه های امروزی و گنجاندن تصویر در کنار صدا میتوانند برای بسیاری از زبان آموزان سودمند بوده و در ارتقاء سطح شنیداری و زبان انگلیسی ایشان بسیار سودمند باشند.

این مجموعه ها را میتوانید با جستجویی ساده در اینترنت یافته و دانلود یا با سفارش اینترنتی در منزل دریافت نمایید. در این زمینه پیوند های زیر را دنبال فرمایید:

دانلود مجموعه 30 قسمتی مجموعه اکسترا با کیفیت بالا و پایین در پیوند زیر:

http://www.irlanguage.com/article33.html

دانلود 26 دی وی دی مجموعه English Today در پیوند زیر:

http://www.irlanguage.com/137

(۶) گوش کردن به پادکست ها و فایل های ویدیویی سخنرانی های دانشگاهی

تمامی منابعی که برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی در بالا از آن ها نامی برده شد جنبه آموزشی داشته و برخی از واژگان و عبارت های کمتر متداول در آن ها بصورت دانسته و عمدی حذف شده است. برای زبان آموزان و علاقمندان به فراگیری زبان انگلیسی به سطح پیشرفته رسیده و دوره های آموزشگاهی را به پایان رسانده اند یا به دنبال نمره هایی بالاتر از معمول برای مثال بالای 7 آیلتس و بالای 100 تافل هستند، گام بعدی در بهبود وضعیت شنیداری یا لیسنینگ از یک سو و آشنایی با عبارت ها و واژگان حرفه ای تر و واقعی تر از سوی دیگر میتواند بوجود آوردن عادت به گوش کردن به پادکست ها و سخنرانی های دانشگاهی سراسر جهان باشد. پیش از این در همین وبسایت به بررسی پادکست ها و معرفی گلچینی از بهترین منابع پادکست های جهان برای بهبود وضعیت شنیداری زبان آموزان پرداختیم که میتوانید آن ها را در پیوند زیر ببینید:

https://ielts2.com/?p=2142

podcasts for improving listening

رویهمرفته باید توجه داشته باشید که تمامی دانشگاه های برتر جهان به ویژه 10 دانشگاه نخست جهان معمولا در وبسایت هایی همچون یوتیوب و یا در وبسایت های خود دانشگاه ها بخشی برای ارائه پادکست ها و ویدیوی برخی از کلاس های دانشگاهی دارند که علاقمندان در این بخش ها میتوانند به هزاران هزار ساعت تدریس های دانشگاهی دسترسی داشته باشند. برای اطلاعات بیشتر و آشنایی با وبسایت های دانشگاه ها و کالج های سراسر جهان که ارائه کننده پاکست های آموزشی رایگان هستند این پیوند را دنبال کنید:

http://www.openculture.com/2006/10/university_podc.html

(7) بهره گیری از آهنگ ها و ترانه های انگلیسی

دلایل بسیاری برای بهره گیری از موسیقی و ترانه های آهنگ های گوناگون برای بهبود زبان انگلیسی و به ویژه بالا بردن توانایی لیسنینگ یا شنیداری پیشنهاد شده است و هم اکنون نیز برخی از کتاب های آموزشی زبان انگلیسی همانند American English Files و topnoch یا مستقیما از آهنگ های پاپ غربی استفاده کرده یا آهنگ هایی با همان الگو را برای زبان آموزان در سطح های گوناگون طراحی کرده اند.

از برتری های موسیقی برای بهبود مهارت شنیداری میتوان به (1)طبیعی و واقعی بودن عبارت ها آموخته شده، (2) وجود اصطلح ها و عبارت ها غیر رسمی در آن ها (3) تکرار شدن فراوان آن ها (4) داشتن ریتم و آسان بودن فراگیری عبارت ها، (5) اشنایی با فرهنگ کشور های انگلیسی زبان و (6) آموختن مستقیم تلفظ کشور مبدا و بسیاری از دیگر موارد اشاره کرد.

Music to improve listeningامروزه نرم افزارهای آموزشی گوناگونی بر پایه موسیقی های پاپ غربی در بازار های کتاب تهران در دسترس هستند. همچنین بسیاری از علاقمندان به فراگیری زبان اانگلیسی با بهره گیری از اینترنت پر سرعت به وبسایت های همچون یوتیوب مراجعه کرده و با جستجوی ترانه های خواننده های مورد علاقه خود و بررسی متن نوشتاری آن ها سعی در بالا بردن توانایی خود در درک واژگان دارند.

یکی از راهکارهای عملی برای این کار جستجوی نام ترانه به همراه واژه lyrics در سایت هایی همانند یوتیوب است. از دیگر راهکارها دریافت جداگانه متن شنیداری و بررسی آن و در ادامه گوش کردن چندباره ترانه است. باید بر روی متن تمرکز کرده و کوشش کنید دست کم برخی از واژگان دشوار را در دیکشنری جستجو کنید. اگر در این زمینه موفق نیستید میتوانید از استاد خود کمک بگیرید یا در برخی از سایت ها پرسش خود را مطرح کنید. انتظار دگرگون شدن یکباره سطح لیسنینگ خود را نداشته باشید ولی مطمئن باشید در طول زمان تغییر چشمگیری را شاهد خواهید بود.

با اینهمه اگر علاقه چندانی به موسیقی ندارید این روش برای شما کارساز نخواهد بود. همچنین یکی دیگر از کاستی های این شیوه برای تقویت لیسنینگ در سنجش با دیگر روش ها این است که معمولا سطح واژگان و ساختارهایی که در ترانه ها دیده میشود بسیار بالاتر از سطح زبان آموزان اموزشگاهی است و معمولا اصطلاح هایی در آن ها به چشم میخورد که برای زبان آموزان یا حتی برخی از مدرسان زبان انگلیسی قابل درک نیست.

(8) گوش کردن و تمرین با مواد آموزشی برخی از وبسایت های آموزش زبان انگلیسی

امروزه بسیاری از وبسایت ها در زمینه ترویج زبان انگلیسی در سطح جهان فعالیت کرده و در زمینه چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی مواد آموزشی ارائه میکنند. با یک جستجوی ساده میتوانید وبسایت هایی که در زمینه تقویت لیسنینگ فعالیت دارند را پیدا کنید. معمولا روش کار در این وبسایت ها به این صورت است که یک متن شنیداری یا قطعه از یک ویدئو در دسترس زبان آموز قرار میگیرد و سپس متن آن برای بررسی و احتمالا پرسشنامه ای برای پاسخ دادن و سنجش درک مطلب ارائه میشود.در آغاز کار میتوانید سطح خود را تعیین کرده و مواد آموزشی مربوط به سطح خود را دریافت نمایید. در برخی از وبسایت ها مثل اخبار bbc یا voa واژه های دشوار تر این متن ها یا فایل شنیداری بررسی میشود که میتواند در طول زمان بسیار سودمند باشند. در زیر برخی  از این وبسایت ها را مشاهده میکنید:

http://learnenglish.britishcouncil.org/en/listen-and-watch

https://www.englishlistening.com/index.php/listen-to-passages

http://www.podcastsinenglish.com

http://www.bbc.com/learningenglish

http://learningenglish.voanews.com

Learn English Websites

(9) تمرین مکالمه با استاد خصوصی، کلاس های گروهی یا بحث آزاد

کارآمدترین سیستم ها معمولا پرهزینه ترین آنها هستند و سیستم های آموزش زبان انگلیسی نیز از این اصل بیرون نیستند. کوتاه ترین راه ها برای رسیدن به سطح بالایی از زبان انگلیسی یا هر یک از چهار مهارت اصلی مکالمه، نوشتاری یا رایتینگ، ریدینگ یا خواندن و نهایتا لیسنینگ یا شنیداری بهره گیری از کلاس های خصوصی استاد های حرفه ای این حوزه آموزشی است.

استاد های خصوصی پیشتر(برای مثال بین سال های 65 تا 80) تنها در آموزشگاه ها فعالیت داشتند و معیارهای گزینش ایشان هم آنچنان مشخص نبود. امروزه ویژگی “اشکار نبودن ویژگی گزینش استاد های آموزشگاه ها” همچنان پابرجاست ولی برای پیدا کردن یک استاد حرفه ای به آموزشگاه ها محدود نخواهید بود و میتوانید در گوشه و کنار اینترنت یا حتی در برخی از مجلات و روزنامه ها آگهی هایی در این زمینه ببینید. کسانی که برای رسیدن به سطح بالایی از زبان انگلیسی تصمیم جدی دارند و برای ایشان بازه زمانی مطرح است، باید شیوه خودخوان را فراموش کرده و نیروی خود ررا در چهارچوب یک کلاس حرفه ای با هدف و طرح درس مشخص و یک زمانبندی دقیق پیش ببرند.

برای کسانی که تصمیم جدی دارند ولی از نظر هزینه با محدودیت هایی روبرو هستند، کلاس های گروهی یا بحث آزاد نیز به شرط بهره گیری از یک استاد خوب میتواند کارساز و سودمند باشد. منظور از استاد خوب در کلاس های بحث آزاد کسی است که خود مدرک آیلتس یا تافل قابل قبول داشته و بتواند با جهت دهی به مسیر آموزش، معرفی منابعی سودمند و تصحیح پیوسته خطاهای زبان آموزان، در یک بازه زمانی کوتاه تغییری در ایشان بوجود آورد.

اما چطور میتوان یک استاد خصوصی برای تقویت زبان انگلیسی پیدا کرد؟ برای این کار میتوانید یک سری معیارها تعیین کنید و در اینترنت به جستجو بپردازید. در برخی از وبسایت های تبلیغاتی همچنین میتوانید شماره تماس و توضیحاتی درباره شیوه کار استاد ها بیابید. سایت نیازمندی های ایستگاه،  یکی از بهترین سایت ها در این زمینه است که نشانی آن را در زیر میبینید:

http://www.istgah.com

http://www.niazerooz.com

http://www.iran-tejarat.com

یک استاد خوب میتواند همچون یک کاتالیزگر شیمیایی عمل کند و طول مدت آموزش را به کوتاه ترین اندازه کاهش داده و از سردرگمی، خریداری منابع گوناگون و بی کیفیت، و ایرادهای گرامری و ساختاری حل نشدنی زبان آموز پیشگیری نماید. اگر شیوه خودخوان پس از 3 سال تلاش پیوسته و ساعت های بیشمار و هزینه خریداری منابع گوناگون زبان آموزان به سطح پیشرفته(نمره 6 آیلتس) برساند، کلاس های خصوصی با یک استاد خوب همان بازده را در 3 ماه خواهد داشت!

(10) گوش کردن به کتاب های صوتی یا Audio Books

کتاب های صوتی یا شنیداری یا همان Audio Book ها میتوانند منبع واقعا سودمندی برای زبان آموزانی باشند که قصد دارند سطح مهارت شنیداری یا لیسنینگ و همچنین واژگان خود را تا سطح فراتر از پیشرفته یا نمره بالای 7 آیلتس 100 تافل بهبود ببخشند. از برتری های کتاب های صوتی واقعی بودن آن هاست. به این معنی که محتوای این کتاب های شنیداری با هدف آموزشی ساده نشده و زبان آموزان دقیقا با زبان انگلیسی به گونه ای که انگلیسی زبان ها آن ها را به کار میبرند رو در رو خواهند بود.

از دیگر سودمندی های این شیوه ارزان بودن و حجم بسیار بزرگ آن هاست و زبان آموزان برخلاف کتاب های آموزش لیسنینگ هرگز نباید نگران به پایان رسیدن آن ها باشند. زبان آموزان، استاد های حرفه ای آیلتس و تافل و همچنین علاقمندان به فراگیری زبان انگلیسی باید عادت گوش کردن به این قبیل کتاب ها را در خود بوجود آورده و روزانه به دست کم 30 دقیقه از یک کتاب گوش فرادهند. اگر از علاقمندان آثار بزرگ ادبیات جهان هستید یا در گذشته به مطالعه این دست کتاب ها به زبان فارسی یا انگلیسی پرداخته اید و با کلیات یک داستان یا کتاب آشنایی دارید کار برای شما حتی ساده تر خواهد بود.

برای مثال میتوانید کتاب “7 عادت مردمان موثر” یا  Seven Habits Of Highly Effective People را که در فهرست 25 کتاب تاثیرگذار تاریخ مدیریت بازرگانی مجله تایم جای دارد را در زیر دانلود کرده یا گوش کنید:

https://archive.org/details/7HabitsOfHighlyEffectivePeople

 مجموعه کتاب های صوتی برای دانلود یا گوش کردن را میتوانید در این پیوند ها ببینید:

دانلود  ۶۳۰ کتاب بزرگ جهان بصورت رایگان

http://www.openculture.com/freeaudiobooks

سایتی مشابه با امکان جستجو برپایه موضوع، دسته و زبان

https://librivox.org/search

بیشتر بخوانید:

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

دانلود ۱۰ نمونه listening آزمون آیلتس بهمراه پاسخنامه

دانلود نرم افزار جستجو و ضبط برنامه رادیوهای اینترنت

دانلود ۲۰ قسمتی مجموعه آموزشی اخبار VOA

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش اول IELTS Listening Part 1

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش دوم IELTS Listening Part 2

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش سوم IELTS Listening Part 3

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش چهارم IELTS Listening Part 4

دانلود ویدیوی سخنرانی های TED برای تقویت لیسنینگ آیلتس

اطلاعات بیشتر و تماس درباره دوره های فشرده آیلتس و تافل و مکالمه زبان انگلیسی

اطلاعات بیشتر و تماس درباره دوره های تضمینی آیلتس و تافل

نمره زبان آموزان دوره های پیشین

پیشینه آموزشی و حرفه ای مهندس ابوالقاسمی و خانم امیدی

بهترین کلاس خصوصی آیلتس

بهترین استاد برای آیلتس

فهرست مدرسان دارای مدرک آیلتس

دوره فشرده ۱ تا ۳ ماهه آیلتس تافل مکالمه

یادگیری زبان انگلیسی بدون رفتن به کلاس

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع خودخوان (بدون کلاس) آیلتس آکادمیک جنرال

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از