مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

 

مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

آشنا بودن با چهارچوب کلی آزمون آیلتس و همچنین ریزه کاری های هر بخش و آنچه زبان آموز در آزمون با آن روبرو میشود میتواند تاثیر چشمگیری در نمره دریافتی وی داشته باشد و اصول کلاس های فشرده/نکته آیلتس را همین نکته های کلیدی و تاثیر شگرف آن ها پدید می آورند. در زیر کوشش میکنیم به این نکته ها بپردازیم تا تصویر روشن تری برای متقاضیان این آزمون نگاشته شود.

اطلاعات کلیدی بخش لیسنینگ آیلتس آکادمیک/جنرال General/Academic IELTS Listening Section

بخش لیسنینگ آیلتس یا IELTS Listenign Section در هر دو ماژول آکادمیک و جنرال یکسان بوده و از 40 پرسش در 4 بخش اصلی تشکیل شده است که هر بخش اندکی از بخش قبلی دشوار تر است. این بخش تقریبا 30 دقیقه طول میکشد و فایل صوتی مربوط به بخش لیسنینگ تنها یک بار پخش میشود. شرکت کنندگان در آزمون معمولا پاسخ ها را بر روی پرسشنامه وارد میکنند چون در پایان 10 دقیقه زمان اضافی به آزمون دهندگان داده میشود تا این پاسخ ها را از پرسشنامه وارد پاسخنامه کنند.

دیکته یا spelling واژه هایی که بعنوان پاسخ وارد پاسخنامه میشود مهم است و نمره دارد. برای مثال اگر پاسخ یکی از پرسش ها واژه London است و شما آن را بصورت london یا Londdon بنویسید یک پاسخ نادرست محاسبه میشود و هیچ نمره ای به شما تعلق نخواهد گرفت! با اینهمه اگر دستخط ناخوانایی دارید میتوانید تمامی حروف را بصورت بزرگ یا Capital بنویسید و مشکلی از این نظر وجود ندارد. نه در بخش لیسنینگ آیلتس و نه در بخش ریدینگ نمره منفی وجود ندارد و باید کوشش کنید پش از به پایان رسیدن زمان به تمامی پاسخ ها پرسش دهید و هیچ پاسخی را خالی نگذارید. همچنین پیش از آغاز هر بخش زمان اندکی (30 ثانیه) دارید تا به تمامی پرسش ها نگاهی انداخته و با آشنا کردن خود با موضوع و حدس زدن پاسخ های احتمالی(از نظر دستوری/منطقی) پیش از پخش شدن فایل شنیداری خود را در موقعیت بهتری قرار دهید.

آنچه در بخش لیسنینگ آیلتس خواهید شنید

بخش

آنچه خواهید شنید

1

گفتگویی میان 2 نفر، برای مثال درباره بدست آوردن اطلاعات پرواز یک فرودگاه

2

یک تک گویی(monologue) پیرامون یک موضوع روزمره، برای مثال یک برنامه رادیویی

3

یک گفت و شنود(dialogue) میان 2 یا 3 نفر در یک فضای دانشگاهی(آکادمیک)، برای مثال گفتگو میان چند دانشجو درباره یک تکلیف کلاسی دانشگاه

4

یک تک گویی در یک فضای دانشگاهی، برای مثال سخنرانی(lecture) یا صحبت های استاد در یک کلاس درسی دانشگاه

مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

مجموعه نکته های کلیدی لیسنینگ امتحان آیلتس

انواع پرسش هایی که در بخش لیسنینگ خواهید دید:

1. answer multiple choice questions
2. abel a plan, map or diagram
3. fill in a form
4. complete a table
5. complete a flow-chart
6. give short answers

پاسخنامه بخش Listening چه شکلی دارد؟

نمونه پاسخنامه لیسنینگ آیلتس

اما محاسبه نمره بخش لیسنینگ آیلتس چگونه انجام میشود؟

نمره تقریبی خود در لیسنینگ آیلتس را میتوانید از جدول زیر بدست آورید. ردیف بالا نمره های دریافتی و ردیف پایین تعداد پاسخ های درست از 40 پاسخ کلی این بخش هستند. پس اگر آزمون دهنده آیلتس بدنبال نمره 7 در لیسنینگ است باید دستکم به 30 تا 31 پرسش پاسخ صحیح بدهد و بیش از 9 پاسخ اشتباه او را وارد نمره های پایین تر خواهد کرد.

Band Score98.587.576.565.554.54
Score / 4039-4037-3835-3632-3430-3126-2923-2518-2216-1713-1510-12

همچنین میتوانید از نمره شمار آیلتس(IELTS_Band_Score_Calculator) بهره بگیرید. با وارد کردن تعداد پاسخ درست به 40 سوالی که در بخش لیسنینگ مطرح میشود، نمره شمار به شما میگوید در آزمون چه نمره ای دریافت خواهید کرد. نمره شمار به ویژه زمانی که تست های سری کمبریج آیلتس را تمرین میکنید میتواند بسیار مفید باشد و سطح و نمره احتمالی شما را براورد نماید:

http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Score_Calculator.html

همچنین در این وبسایت یک آزمون شبیه سازی شده لیسنینگ آیلتس بصورت رایگان در دسترس زبان آموزان است که میتواند در آشنا کردن بیشتر شما با آزمون سودمند باشد:

http://www.ieltsbuddy.com/ielts-listening-test.html

منابع این نوشته:

http://www.examenglish.com/IELTS/IELTS_Band_Scores.html

پیشگفتار کتاب Cambridge Vocabulary for IELTS Advanced Band 6.5+ with Answers and Audio CD

http://takeielts.britishcouncil.org/prepare-test/understand-test-format/listening-test

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از