بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

معرفی بهترین راهکارها و همچنین منابع برای حفظ کردن لغات و بالا بردن دانش واژگان در دو آزمون آیلتس و تافل موضوعی بوده که پیش از این به آن پرداخته ایم. در اینجا کوشش میکنیم این موضوع را از زاویه ای تازه نگاه کرده و بر پایه تجربیات کلاسی یکی دیگر از بهترین راه های به یاد سپردن واژگان پایه و پیشرفته آیلتس و تافل را به زبان آموزا معرفی نماییم. این فرایند را برای درک بهتر به چندین بخش تقسیم کرده که به توضیح هر بخش میپردازیم.

.

تعیین بهترین منابع لغت

 بدون منبع خوب هرگز نمیتوان به یک دایره لغات بزرگ و کاربردی از واژگان زبان انگلیسی دست یافت. تمامی زبان آموزان موفقی که به نمره های بالا در آزمون های آیلتس و تافل دست میابند از اهمیت منابع خوب در زمینه به ذهن سپردن لغات تازه آگاهند.

شاید بهترین راه برای یافتن بهترین منابع لغات مشاوره با یک مدرس حرفه ای آیلتس با نمره ای خوب در این آزمون باشد که همچنین تجربه تدریس آموزشگاهی و خصوصی آیلتس یا تافل را داشته و زبان آموزان ایشان توانسته باشند به نمره های بالایی مثل 6.5 تا 7.5 دست یافته باشند. با اینهمه از آنجایی که یافتن این دست استاد ها کار ساده ای نیست بیشتر زبان آموزان ساده ترین روش را برگزیده و به جستجوی اینترنتی منابع میپردازند. این کار کاستی های بسیاری دارد از آن میان دانلود منابعی که بسیاری از آن ها کهنه و کم بازده و اغلب تکراری هستند. در اینجا کوشش میکنیم چند منبع خوب برای لغات آیلتس و تافل و چند منبع خوب برای یادگیری واژگان در سطح های ابتدایی و پیش آیلتس و پیش تافل معرفی کنیم.

.

به گونه ای که میبینید این منابع عبارتند از کتاب هایOxford Word Skills، Essential words for IELTS  Essential Words for TOEFL و Essential Words for IELTS؛

گرچه این فهرست منابع باید هماهنگ با سطح زبان آموز تعیین شود و ممکن است برخی از این منابع برای برخی زبان آموزان سودمند نباشد.

Imrove your Vocabulary

how to improve toefl vocabulary how to improve ielts vocabulary

.

تهیه دیکشنری استاندارد با تلفظ

 یک ایراد بزرگ در کار بسیاری از زبان آموزان و آموزشگاه ها توجه ناکافی یا سراسر فراموش کردن ارزش و اهمیت و جایگاه یک فرهنگ واژگان یا دیکشنری استاندارد و تک زبانه است. اگر زبان آموز بدون دیکشنری استاندارد کار خود را آغاز کرده یا پیش ببرد محکوم به شکست و دوباره کاری است. هیچ زبان آموزی را نخواهید یافت که به نمره 7 آیلتس یا 100 تافل رسیده باشد ولی از یک فرهنگ لغت تک زبانه خوب بهره نگرفته باشد.

توجه کنید این فرهنگ لغت باید بهمراه تلفظ استاندارد باشد و زبان آموز توجه کافی به (1) نحوه نوشتن، (2) تلفظ، (3) مثال های دیکشنری و (4) ترکیب ها یا collocation ها داشته باشد.

در زیر نمونه یک دیکشنری استاندارد با تمامی امکانات لازم برای زبان آموزان آیلتس را تافل را با نام Longman dictionary of contemporary English میبینید. این دیکشنری براحتی برای لپتاپ ها و گوشی های همراه زبان آموزان قابل تهیه از فروشگاه ها یا دانلود است.

Longman dictionary for ielts and toefl

نسخه چاپی دیکشنری لانگمن که در بالا معرفی شد. این دیکشنری بهمراه سی دی ویژه خود و در دو سطح آغازین(Basic یا Elementary)، میانی(intermediate) و پیشرفته فروخته میشود.

Longman Dictionary for improving vocab

دیکشنری American Wordpower Dictionary در سطح میانی

American Wordpower Dictionary

تقویت دایره لغات بصورت حرفه ای به معنای حفظ کردن برابر های فارسی آن ها نیست و این راه تنها راه کسانی است که مجبور میشوند در نهایت بارها آزمون را برگزار کرده و چندین برابر هزینه کلاس های آموزشگاهی و خصوصی را بپردازند. در جای دیگر درباره شکست بسیاری از زبان آموزان در آزمون های آیلتس و تافل خود در پی حفظ کردن معادل های فارسی لغات خواهیم گفت.

.

درست کردن بانک واژگان در دفترچه

هنگامی که زبان آموزان کار خود را آغاز میکنند پس از چندی در میابند که با حجم بزرگی از واژگان تازه و تعریف، تلفظ ها و مثال های آن ها روبرو هستند به گونه ای که بررسی و مرور آن ها یا حتی روبرو شدن با آن ها چالش برانگیز به نظر میرسد.

یکی از بهترین شیوه ها در راه حفظ کردن لغات زبان انگلیسی و به ویژه لغات ضروری آیلتس و تافل درست کردن یک دفترچه مخصوص لغات و همراه داشتن همیشگی آن است. گرچه استانداردی در این زمینه وجود ندارد و سلیقه ها و نوآوری ها همیشه به چشم میخورد ولی بهتر است واژگان را بر یک مبنای زمانی از چپ به راست بنویسید و برای تمامی آن ها دست کم یک مثال مناسب و قابل فهم از فرهنگ لغت پیدا کنید.

همچنین بهتر است اگر تعداد زیادی از واژگان را از یک منبع در این دفترچه مینویسید نام آن منبع را نیز در دفترچه بیاورید.

.

گروه بندی لغات

یکی از راه های بسیار سودمند برای به یاد سپردن بلند مدت لغاتی که حفظ کرده اید میتواند گروه بندی آن ها باشد. برای مثال تمامی لغاتی که درباره غذا، خرید کردن، وسایل منزل یا لباس در مثلا 1 ماه گذشته حفظ کرده اید را جداگانه در برگه هایی بنویسید و آن ها را بازبینی کنید. شاید 10 بار نوشتن از روی این لغات کار مناسبی نباشد ولی شیوه هایی که در آن ها ذهن بیشتر درگیر است میتوانند بازده بسیار بالاتری داشته باشند.

improving vocabulary

دسته بندی 100 تایی واژگان

یکی دیگر از شیوه های سودمند برای حفظ کردن لغات تازه ای که آموخته اید دسته بندی آن ها در دسته های 100 تایی و تمرکز بر این گروه ها بصورت جداگانه است. به این معنا که در دفترچه ای که گفته شد اگر یک لغت را 3 ماه پیش آموخته اید نباید زمان و توان زیادی برای مرور و بررسی دوباره آن بگذارید. در عوض باید کوشش بسیاری کنید همیشه بر روی 100 واژه آخری که آموخته اید تمرکز کنید. این تمرکز میتواند مرور روزانه با وقفه های مشخص، در مسیر رفت و برگشت یا 5 دقیقه پیش از خواب و بسیاری شکل های دیگر باشد. با اینهمه باید توجه بسیاری به ارزش و اهمیت هر واژه در هر نقطه از مسیر آموختن لغات تا روز آزمون داشته باشید. لغتی که در آغاز راه آموخته اید پس از 2 تا 3 ماه ارزش روز نخست را ندارد و باید تنها بر روی واژه ها تازه تر تمرکز نمایید.

.

بازبینی و مرور روزانه

به نظر میرسد همه زبان آموزان از اینکه آموختن واژگان باید یک رویکرد همه روزه باشد آگاهی دارند! با اینهمه برخی از زبان آموزان کوشش میکند یک مهارت برای مثال ریدینگ آیلتس را در یک روز خوانده و روز دیگر را سراسر به تمریم لیسنینگ بپردازند! توجه داشته باشید این روش گرچه ممکن است برای شمار اندکی از زبان آموزان سودمند باشد کوشش کنید از آن پرهیز کنید.

تجربه های ما با زبان آموزانی که به بالاترین نمره های آیلتس و تافل دست یافته اند نشان میدهد بهترین راه حفظ کردن واژگان با پایداری دراز مدت باید بازبینی و تمرین روزانه و با وقفه باشد. به این صورت که اگر میخواهید روزانه 3 ساعت را به آموختن و حفظ کردن واژه های تازه اختصاص دهید این 3 ساعت بهتر است بصورت 3 مرتبه تمرین 3 ساعته باشد نه یک تمرین 3 ساعته. بازده خواندن و به ویژه حفظ کردن لغات پس از مدت کوتاهی کاهش یافته و زبان آموزان باید آگاه باشند با تغییر موضوعی که به خواندن آن سرگرم هستند میتوانند این بازده را افزایش دهند.

.

سپردن به حافظه همیشگی

گام آخر در راه حفظ کردن لغات زبان انگلیسی، آیلتس و تافل باید کوشش برای سپردن لغات حفظ شده به حافظه دراز مدت باشد. برای این منظور باید کوشش کنید با شیوه های گوناگون خود را در معرض برخورد با این واژگان قرار دهید. اگر میخواهید تمامی زحمت هایی که برای یادگیری هزاران هزار واژه کشیده اید بی تاثیر نباشد باید بدنبال شیوه هایی همچون خواندن روزانه یا هفتگی کتاب به زبان انگلیسی، خواندن وبسایت های خبری یا آموزشی، پدید آوردن دیدن فیلم و سریال یا کار کردن با نرم افزارهایی همچون نارسیس ماکزیمم با هدف تکرار واژگان و پیشگیری از فراموشی آن ها باشید.

.

در نوشته های دیگر به دیگر شیوه های سودمند و عملی برای آموختن و به یاد سپردن واژه های ضروری زبان انگلیسی و همچنین واژگان آیلتس و تافل خواهیم پرداخت.

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس – بیشتر بخوانید

دانلود شاهکارهای سینمایی زبان اصلی با زیرنویس انگلیسی

.

دانلود زیباترین آهنگ های انگلیسی به همراه متن

.

دانلود بهترین انیمیشن های تاریخ سینما با زیرنویس انگلیسی

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس.

دانلود گلچین 50 مستند برای تقویت زبان انگلیسی

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

فهرست بهترین منابع آیلتس + توضیحات صوتی مدرس

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

دانلود رایگان ویدیوهای آموزشی آیلتس سایمون Simon

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

دانلود ویدیوهای آموزش آیلتس استاد Liz

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین روش یادگیری مکالمه زبان انگلیسی و آیلتس ( با شیوه خودخوان)

.

دانلود اپلیکیشن های اندرویدی آیلتس، تافل و زبان انگلیسی

.

دانلود ویدیوی سخنرانی های TED برای تقویت لیسنینگ آیلتس

.

دانلود گلچین کتاب های آموزش گرامر انگلیسی

.

آموزش ویدیویی و متنی گرامر زبان انگلیسی

.

بایگانی کامل مجموعه 6 Minute English سال 2008 تا 2018

.

دانلود 400 برنامه British Council Podcasts بهمراه Text

.

تاثیر گذارترین سخنرانی های تاریخ جهان (دربرگیرنده 118 سخنرانی)

.

200 نمونه سوال اسپیکینگ آیلتس با جواب (part 1)

.

بایگانی نمونه سوالات رایتینگ آیلتس سری کتاب های Cambridge IELTS

.

.

.

.

فهرست پردرآمدترین مشاغل در ایران

.

فهرست مشاغل مورد نياز استراليا 2018

.

دانلود کاملترین دوره خودآموز زبان انگلیسی و آیلتس (500 ویدئو)

http://mrsielts.com

خرید بسته آموزشی آیلتس و زبان انگلیسی

.

تعیین نمره اسپیکینگ شما توسط استاد با نمره 8.5 در کانال تلگرام @ielts2com

 

دیدگاه ها

28
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
13 Comment threads
15 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
7 Comment authors
mortezaسید امیرارسلان میریbistroاوطاریمریم Recent comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
morteza
میهمان
morteza

سلام. ببخشید کتاب 400must have words for the toefl چی؟

morteza
میهمان
morteza

سلام. ببخشید درآزمون تافل هم از واژگان کتاب Essential Words for the IELTS استفاده میشه؟ باید بخونیمش؟
با تشکر

bistro
میهمان
bistro

سلام
درخواست معرفی برنامه ی اندرویدی برای واژگان داشتم؟
آیا میشه از دیکشنری های دیگه مثل اکسفورد استفاده کرد؟
و برای تافل باید با کدوم لهجه پیش برم؟

bistro
میهمان
bistro

سلام
میخوام انگلیسی رو از پایه شروع کنم وکتاب آکسفورد اسکیل بیسیک رو خریدم.
به نظر شما از کجا شروع کنم در حالیکه پایه کلاً ضعیف دارم و چند سالی از زبان دور ماندم (نمرات زبانم دبیرستانم کمتر از ۱۵ بوده)؟
منظورم از شروع اینکه اولا با کتب واژگان پیش برم و بعداً برم سراغ ریدینگ ، رایتینگ و …
یا اینکه به صورت دوتایی مثلا واژگان و ریدینگ باهم بخونم با توجه به کتاب هایی که برای پیش تافل معرفی کردین؟

bistro
میهمان
bistro

با سلام مجدد
من با اکسفورد اسکیل پایه دارم کارم رو شروع میکنم
دفترچه لغت دارم وقتی یه لغت رو به انگلیسی مینویسم جلوش با ید دقیقا چی بنویسم:
۱.مترادف و متضاد
۲.تعریف انگلیسی واژه
۳.یه جمله مناسب
و سوال دیگم اینه که واقعا لغات فراره حتی با روش ایت تیکت و لایتنر که تو بعضی سایت ها دیدم میگن باز لغت فراموش میشه روش صحیح به نظر شما اساتید محترم چیه؟
با تشکر

bistro
میهمان
bistro

سلام
ایا در دفترچه لغتی که داریم معادل فارسی انرا بنویسیم
یا تعرف خود واژه از دیکشنری به همراه یک جمله مناسب
با سپاس فراوان

اوطاری
میهمان
اوطاری

نمیدانم چرا نظر من را که در آن از زحمات شما تشکر کرده بودم پاک کردید.
اما لازم میدانم مراتب تقدیر خود را مجددا به شما اعلام نمایم.
موید باشید

اوطاری
میهمان
اوطاری

سپاس از زحمات کشیده شده.
بسیار سودمند و راهگشاست مطالب شما.

مریم
میهمان
مریم

سلام،واقعا ممنون از زمانی که میگدارید و مقالات مفید مینویسید و به سوالات پاسخ میدید.

اشینا
میهمان
اشینا

The most important deliberate learning activity is using word cards (see Activity 5.1). You need to take control of this very effective activity and keep using it to learn new vocabulary and even more importantly to keep revising previously met vocabulary. You may find that some teachers advise against using this strategy largely because of the belief that all vocabulary learning needs to occur in context. They are wrong. It is important that there is vocabulary learning in context through meaning-focused input, meaning-focused output, and fluency development, but it is also important that there is deliberate decontextualized learning through the… بیشتر بخوانید

علیرضا
میهمان
علیرضا

خدا خیرتون بده
خیلی استفاده کردم
انشاالله موفق باشید

mohsen
میهمان
mohsen

اقای مهندس ابوالقاسمی ممنون از توضیحات خوبتون من سطح المنتری هستم واز نرم افزار ماکزیمم نارسی سطح مقدماتی استفاده میکنم ودرکنارشم از دیکشنری ومثال های اون به نظرشما سطح متوسط وپیشرفته وافعال دوکلمه ای اصطلاح و لغات ایلتس یا تافل رو هم از نرم افزار ماکزیمم استفاده بکنم ؟خودم راضی هستم من هدفم نمره بالای 7 ایلتس یا بالای 100 تافل هستش من تمام منابعی که شما برای سطح پیش ایلتس یا تافل گفتید تهیه کردم ومطالعه میکنم روزی 2-3 ساعت در منزل کارمیکنم درکنارش کلاس هم میرم میخام خودمو به سطح متوسط یا بالاتر از متوسط برسونم در حد… بیشتر بخوانید

mohsen
میهمان
mohsen

سلام وخسته نباشید
اقای مهندس ابوالقاسمی من خیلی از مطالبی که توسایتتون نوشتید استفاده کردم واقعا از شما ممنونم فقط یه سوال داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید برای حفظ کردن لغت گفتید معادل فارسی حفظ کردن اشتباهه پس دقیقا باید تعریفی که دیکشنری استاندارد تک زبانه میده رو حفظ کنیم ؟ این کار خیلی سخته با توجه به چند معنی بودن لغات میشه راهنمایی کنید چه طور راحت تر تعریف های دیکشنری روبه صورت انگلیسی برای لغات حفظ کنیم با تشکر از شما