چگونگی اعتراض به نتیجه و تغییر نمره آیلتس(IELTS Remark)

IELTS Result Remarkدرصد چشمگیری از شرکت کنندگان در آزمون های آیلتس و تافل بر این باور هستند که نمره ای که دریافت کرده اند بازتاب دهنده توانایی ایشان در بهره گیری از زبان انگلیسی نبوده و به دلایل گوناگون به نمره خود اعتراض دارند. همچنین عدم اعتراض ناراضیان همواره به معنای “خوب و مناسب بودن همه چیز” از سوی مراجع و مسئولین بالادست تر خارج از کشور تعبیر میشود و راه بی عدالتی های هر چه بیشتر را برای آینده بازتر خواهد کرد.

پیشتر درباره بهترین مراکز برگزاری آزمون آیلتس در ایران نوشتیم و گزارش برخی از زبان آموزان را نیز از روز آزمونشان و نحوه برخورد و نمره دهی مسئولان آزمون و همچنین تصحیح کنندگان و اگزمینر ها در همین سایت در دسترس علاقمندان قرار دادیم. در اینجا کوشش میکنیم به مساله اعتراض و ناخرسندی به نمره آیلتس نگاهی داشته و این امکان را بررسی نماییم.

چه زمانی می توانیم به نمره آزمون خود اعتراض کنیم؟

درخواست شما باید در ظرف شش هفته از تاریخ مشخص شده در کارنامه تان ارائه شود. شما ممکن است خواستار تصحیح مجدد کل آزمون و یا فقط بخشی از آن (لیسنینگ، اسپیکینگ، ریدینگ و رایتینگ) شوید.

این کار چقدر هزینه دارد؟

شما باید هزینه این کار را بپردازید؛ گرچه در صورت تغییر نمره شما، این پول به طور کامل مسترد خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه ها، با مرکز آزمون ها در محله خود تماس بگیرید.

بررسی اعتراضات چه مدت طول خواهد کشید؟

این کار شش تا هشت هفته زمان خواهد برد. شما پس از این زمان، از طریق ارسال نامه ای به ایمیل تان تاییدیه نمره نهایی خود را از مرکز آزمون دریافت خواهید کرد.

اگر نمره آیلتس شما خیلی کم باشد، چه کار کنید

در این بخش به کسانی کمک خواهیم کرد که نمره آیلتسی را که می خواستند نگرفته اند و یا کنجکاو هستند تا بدانند اگر در چنین شرایطی قرار گیرند چه کنند.

اگر فکر می کنید نمره ای که به شما داده اند معتبر نیست، بی اعتنا ننشینید. شما زمان، پول و تلاش بسیاری را در این راه صرف کردید. اگر شما به کلید پاسخنامه های آزمون آیلتس دست یافته و پاسخ های خود را با آن مقایسه کرده اید، می دانید نمره ای که به شما داده شده منصفانه است یا خیر. اگر فکر می کنید اینطور نیست، به این بخش توجه کنید.

اگر شما جزو دسته دومی هستید که عادلانه نمره گرفته اند، این مطلب را دنبال نکنید! شما فقط باید اطلاعاتی را درباره آزمون آیلتس و نکات و راهنمایی صفحات The IELTS Test and Hints and   Tips بدانید. اگر این اطلاعات را جمع آوری نکرده اید، اکنون این کار را بکنید. اطلاعات زیر شما را از آماده سازی برای آزمون آیلتس منحرف می کند و در هر صورت، شما نباید از حالا به این احتمال فکر کنید که ممکن است به نمره ای که لیاقتش را دارید، دست نیابید! اگر نمره ای که شایستگی آن را دارید پایین تر از نمره ای است که بدان نیاز دارید، تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که همچنان درس بخوانید.

بنابراین در حال حاضر ما فقط درباره کسانی صحبت می کنیم که نمرات خود را دریافت کرده اند و آن نمره ها به اندازه کافی بالا نیست. ما می دانیم که شما بسیار سخت تلاش کرده اید و ممکن است به شدت ناامید شوید!

شما گزینه هایی را باید در نظر بگیرید اما ابتدا نیم نگاهی به نمرات خود و “یادداشت های پس از آزمون آیلتس” و کلید پاسخنامه بیاندازید( آنها را به یاد می آورید؟)، سپس به این پرسش ها پاسخ دهید:

1. نمره واقعی تان چه مقدار با نمره ای که نیاز دارید فاصله دارد؟

2. نمره واقعی تان چه مقدار با نمره ای که انتظارش را داشتید فاصله دارد؟

3. آیا بخشی هست که کمتر از دیگر بخش ها امتیاز داشته باشد؟

4. آیا تنوعی در نحوه پخش نمرات وجود دارد؟

5. آیا نمره ای هست که به طور غیر منتظره پایین باشد؟

6. آیا نمره ای هست که به طور غیر منتظره بالا باشد؟

7. آیا سطح زبان انگلیسی شما واقعا به خوبی که فکر می کنید، هست؟

8. آیا شما به هیچ یک از قسمت های آزمون شکایتی دارید؟

شما در چنین شرایطی این گزینه ها را در اختیار دارید:

برای مفید و عادلانه برگزار شدن آزمون آیلتس، این آزمون باید با قوانین مراکز آزمون سازگار باشد. آیلتس می گوید که بر عملکرد مراکز آزمون به دقت نظارت دارد .

به نظر ما، نوع آزمون آیلتس آنطور که باید با قوانین مراکز تطابق ندارد. اگر فکر می کنید که آزمون به درستی انجام نشده، لطفا اعتراض خود را اعلام کنید. حداقل شما مرکز آیلتس را مطلع خواهید ساخت و تلاش خواهید کرد تا توجه آن را به موضوع جلب کنید – همانطور که من به سادگی با نوشتن این مطلب انجام می دهم!

1. اولین گزینه ای که باید در نظر داشته باشید این است که آیا می توانید سازمان و یا دانشگاهی را که می خواهید این نمره را به آن ابلاغ کنید، متقاعد کنید که هنوز هم شما را پذیرش کند. این تنها یک احتمال است که تنها در صورتی که نمره شما کمتر از 5 باشد، مطرح می شود.

اگر چه بسیاری از سازمان ها ممکن است این کار را به عنوان یک کاستی در نظر بگیرند، دیگران ممکن است درخواست شما را بپذیرند.

2. همزمان با اعتراض، شما می توانید در خصوص امکان برگزاری آزمون مجدد بپرسید. به یاد داشته باشید که مرکز آزمون تنها در صورتی به شما اجازه آزمون مجدد را خواهد داد که نمره شما کم داده شده باشد. اگر قصد شکایت دارید، مرکز را با تکمیل یک “فرم شکایت در روز امتحان” در روز آزمون مطلع کنید – به صفحه نکات آیلتس IELTS Tips ما مراجعه کنید.

3. سومین گزینه این است که درخواست تصحیح مجدد برگه تان را بدهید. شما باید برای این کار مبلغی را بپردازید که بسته به تعرفه های مرکز آزمونتان، حدود دو سوم هزینه ثبت نام ازمون خواهد بود. شما می توانید مشخص کنید که همه بخش های آزمنپون و یا تنها بخش خاصی مجددا بررسی شود. هزینه در هر صورت یکسان است. اگر نمره شما تغییر یابد این پول به شما مسترد خواهد شد. به نمرات خود نگاهی بیاندازید، ببینید در کدام قسمت باید نمره بالاتری می گرفتید؟ اگر فقط در بخش لیسنینگ و یا ریدینگ شکایتی دارید، به شما توصیه می کنیم که در خواست تصحیح مجدد را ندهید. این بخش ها به صورت سلیقه ای امتیاز داده می شوند. پس بعید است که بتوانید نمره خود را در اینها تغییر دهید.

در بخش رایتینگ و اسپیکینگ احتمال بیشتری برای افزایش نمره در صورت تصحیح مجدد برگه شما وجود دارد. “یادداشت های پس از آزمون آیلتس” خود را چک کنید. آیا شما نتوانسته اید رایتینگ خود را کامل کنید و یا در طول مصاحبه عصبی شده اید؟ اگر شما سطح زبان انگلیسی خود را برای بخشی بالاتر از نمره دریافتی تان می بینید و یا اگر تمام تلاش خود را کرده اید و احساس می کنید می توانید نمره خود را افزایش دهید، پس باید درخواست تجدیدنظر در نمره تان را بدهید. اگر نمره شما پایین تر نمی آید، درخواست تصحیح مجدد همه بخش ها را بدهید. این تجدید نظر در لندن انجام می شود و می تواند 8 تا 10 هفته به طول می انجامد.

اگر تصمیم دارید درخواست تصحیح مجدد برگه خود را داردید، این کار را باید در عرض شش هفته از تاریخ آزمون آیلتس خود انجام دهید.

4. گزینه نهایی این است که مجددا امتحان دهید. دیگر لازم نیست حداقل 90 روز صبر کنید تا بتوانید دوباره درآزمون آیلتس شرکت کنید چرا که این شرط از اول مه 2006 لغو شده است. شما باید بررسی کنید که به چه مدت زمانی برای تقویت زبان انگلیسی خود نیاز دارید. “یادداشت های پس از آزمون آیلتس” را بررسی کنید. ممکن است که شما در آن روز بسیار عصبی بوده باشید و احساس کنید که دفعه بعد بسیار ساده تر در آزمون شرکت خواهید کرد و یا ممکن است شما وقت کم آورده باشید و نتوانسته باشید به همه سوالات پاسخ دهید. اگر چنین است، از همین حالا دست به کار شوید و سعی کنید این مشکلات را به عنوان مثال با مدیریت زمان حل کنید. از سوی دیگر، شما ممکن است دریابید که توانایی خود را دست بالا گرفته اید و پیش از حضور مجدد در آزمون باید بیشتر آماده باشید. در این خصوص ما به شما توصیه می کنیم که زمان بیشتری را برای مطالعه بیشتر در نظر بگیرید. از “یادداشت های پس از آزمون آیلتس” برای تمرکز بر زمینه های مهم کمک بگیرید. یک قانون کلی وجود دارد که اگر نیاز دارید امتیاز خود را یک رتبه افزایش دهید نیاز به 3 ماه مطالعه فشرده دارید.

بنابراین، می بینید که نباید فقط به خاطر اینکه نمره ای که کسب کرده اید نمره مورد نیازتان نیست، تلاش را رها کنید. شما ممکن است هنوز هم بتوانید سازمان و یا دانشگاه مورد نظر را به پذیرش شرایطتان متقاعد کنید. شما هنوز هم ممکن است بتواند با درخواست تجدیدنظر نمره خود را افزایش دهید. شما حتی ممکن است برای شرکت در آزمون مجدد درخواست بدهید. حتی نمره شما عادلانه به شما داده شده باشد و بسیار کم هم باشد، هنوز هم می توانید با استفاده از “یادداشت های پس از آزمون آیلتس” پیش از شرکت در آزمون مجدد، بهترین تصمیم را بگیرید.

راهنمای آیلتس از ته قلب امیدوار است که شما بدون نیاز به بهره گیری از این راهکارها ، همان ابتدا نمره مورد نیاز خود را دریافت کنید. با این حال، همانطور که در زندگی عادی هم می بینیم، همیشه همه چیز آنطور که می خواهیم پیش نمی رود. بنابراین، اگر از تصحیح برگه خود و یا شرکت مجدد در آزمون نهراسید. شما هزینه و وقت زیادی را در این زمینه صرف کرده اید و نتیجه آن برای شما بسیار مهم است!

بیشتر بخوانید:

کدام مراکز برگزار کننده آیلتس برای امتحان از همه بهتر است؟

تجربه برگزاری آزمون آیلتس دانشگاه آزاد

تجربه برگزاری آزمون آیلتس ایرسافام

دیدگاه ها

2
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
1 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
2 Comment authors
adminBorna Recent comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
Borna
میهمان
Borna

زماني كه ايلتس به يك بيزينس جند ميليون دلاري براي مالكينش تبديل شده نميشه انتظار عادلانه بودن و رسيدكي درست به اعتراض رو داشت