چگونه مهارت لیسنینگ(شنیداری) انگلیسی ام را تقویت کردم؟

Better Listening Techniques گرچه برخی از زبان آموزان در راه یادگیری زبان انگلیسی بخش لیسنینگ یا مهارت شنیداری را ساده فهم و آسان میابند، بسیاری دیگر در این راه با چالش های گوناگونی روبرو هستند و چیره دست شدن برای ایشان به یک آرزو یا هدفی دست نیافتنی تبدیل میشود. راه های گوناگونی برای بهبود و تقویت مهارت لیسنینگ هم در زبان انگلیسی و هم در آزمون های آیلتس و تافل پیشتر در ielts2.com آورده شده که بسیاری از آن ها دستاورد کلاس های درسی گروهی و خصوصی و تجربه های شخصی آموزگاران بوده است. در اینجا به پیشنهاد ها و توصیه های یکی از دست اندرکاران در سطح جهانی نگاهی خواهیم داشت.

چگونه می توانید مهارت درک لیسنینگتان را تقویت کنید ؟

همانطور که قبلاً گفتم در این مورد متأسفانه هیچ راه میانبری وجود ندارد. برای ارتقاء در این مهارت باید با بومی زبانان زیاد مکالمه کنید. برای من سه سال طول کشید تا برای اولین باربه جایی رسیدم که احساس کردم دیگر درک لیسنینگ برایم مشکل نیست، اما مدت زمانی بسیار بیشتر از آنچه می بایست طول کشید. (یادگیری زبانهای بعدی مانند ایرلندی ، کره ای و روسی بسیار سریعتر بودند ، چون بیشتر به توانایی هایم و شیوه های یادگیری مفید پی برده بودم).

برای مدتی طولانی بر این حیطه تمرکز بی توجه بودم. رسیدن به آن مرحله از ادراک زمان زیادی طول نمی کشد بشرط اینکه در این را ه مصمم باشید و در مورد یادگیری مهارتهایش مبتکر و پیشتاز. اولاً ، به یاد داشته باشید که تمرین اسپیکینگ ، مهارت لیسنینگ را مانند مهارت اسپیکینگ تقویت می کند .

من هرگز موافق مکث طولانی برای آماده شدن پیش از صحبت کردن نیستم ، نهایتاً درهنگام مکالمه با مردم ممکن است اشتباه کنید. پس بهتر است آنرا زود شروع کنید . این تمرین نه تنها از شما سخنگوی بهتری می سازد بلکه برای اینکه بفهمید چه چیزی به شما گفته شده یا از شما پرسیده شده شما را به چالش می کشد ( در عین حال با این روش لیسنینگتان هم تقویت می شود).

یک دلیل اینکه چرا صحبت کردن با مردم برای تقویت مهارتهای ادراک لیسنینگ مفید است این است که بومی زبانان به طور طبیعی سرعت مکالمه شان را برای زبان آموزان کمتر می کنند و از ژست و ایما و اشاره یا حرکات صورت استفاده می کنند که به ما کمک می کند زمانیکه در تلاش برای درک صحبتهایشان هستیم آنها را یکی یکی کنار هم بگذاریم .

این راهنمایی ها همچون چرخهایی برای یادگیری و درک لیسنینگ هستند، پس آنها را دست کم نگیرید. زمانیکه پیشرفت کردید و بهتر و بهتر شدید متوجه می شوید که حتی مکالمه های عادی و سریع را هم می فهمید و جواب می دید و این همان جایی ست که این چرخها به نتیجه رسیده اند. به آنچه برایتان جالب است گوش دهید و آنرا مرتب تکرار کنید. زمانیکه کسی نیست تا با او صحبت کنم تا از این طریق مهارت درک لیسنینگم را تقویت کنم از روش دیگری که بسیار مفید است استفاده می کنم .

یک فیلم خوب به زبانی که در حال یادگیریش هستید بگذارید و صحنه کوتاهی از آن را که دوست دارید انتخاب کنید. حتماً آن صحنه یک دیالوگ کوتاه و واضح باشد. اگر آن فیلم زیرنویس داشته باشد و بتوانید چیزهایی را که گفتم با یک فلش کارت اپ مانند آنکی (Anki ) انجام بدید خیلی بهتر است.

استفاده از برنامه های ضبط صدا

از یک برنامه رایگان مانند آدسیتی (Audacity ) برای ضبط صحنه فیلم و تبدیل آن به یک فایل صوتی استفاده کنید ( شما می توانید این برنامه را طوری تنظیم کنید که به جای ضبط فیلم از بلند گو آنرا از میکروفن ضبط کنید). اگر به امور فنی آشنایی ندارید و نمی دانید چطورازآن استفاده کنید براحتی می توانید از یک برنامه یادداشت صوتی (voice memo app ) بر روی تلفن هوشمندتان استفاده کنید و فقط آنرا کنار بلندگو نگه دارید و دکمه ضبط را فشار دهید .

حالا شما صحنه ای از فیلم خارجی مورد علاقه تان دارید ، برای زمانیکه رانندگی یا پیاده روی می کنید یا کارهای خانه را انجام می دهید. به طور مکرر به آن گوش دهید ، همانطور که یک آهنگ را ده دوازده بار یا حتی صدها بار گوش می دید. اگر فهم کلمات برایتان مشکل است سعی کنید با استفاده از برنامه آدسیتی (Audacity ) سرعت صدا را کم کنید تا بتوانید آنرا بهتر بفهمید .

متوجه خواهید شد که هر قدر بیشتر این کار را تکرار کنید به جای اینکه ترکیبی از صداهای نامفهوم را بشنوید صداهای مجزا برایتان واضح تر خواهند شد. به خاطر داشته باشید که جملات یک مکالمه نیز از کلمات مجزا تشکیل شده اند اما آنها برای یک گوش آموزش ندیده شبیه یک صدای پیوسته به نظر می آیند. توانایی تشخیص وقفه ها و کلمات مجزا به خودمان بستگی دارد .

اگر به دنبال منابع خوب و تکراری لیسنینگ هستید برنامه بسیار مفید Glossika GSR را به شما توصیه می کنم که یک محصول صوتی قابل دسترس در اکثر زبانهای مختلف می باشد ، سرعت مکالمه اش عادی ست و کاملاً تکراریست. همچنین یک منبع معمول و جالب دیالوگ که در ابتدای این بحث هم ذکر کردم راکت (Rocket) است که یکی از جامع ترین دوره های آن لاین در دسترس می باشد و تمرکز اصلی اش بر روی سرعت عادی دیالوگ برای تقویت لیسنینگ است .

محصول صوتی دیگری که آنرا دراین بلاگ به اشتراک گذاشتم ( چون فکر می کنم محتوای عالی ومنحصر به فردی دارد ) Earworms MBT است که آن هم یک منبع دیالوگ کاملاً تکراریست ، اما نکته خاص آن این است که جایگاهی بالاتر از یک موزیک جذاب دارد که احتمال فراموش کردن آنرا سخت تر می کند. منبع لیسنینگ چیزیست که شما می توانید آنرا پیدا کنید یا خودتان آزادانه همانطور که قبلاً گفتم بوجود آورید .نکته کلیدی آن تکرار زیاد است .

 نویسنده : Donovan Nagel

 بیشتر بخوانید:

دانلود ویدئوی مصاحبه اسپیکینگ آیلتس نمره ۸

استراتژیهای تقویت شنیداری(لیسنینگ) آزمون تافل iBT

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

معرفی ایستگاه انگلیسی زبان رادیوی NPR با لهجه آمریکایی

بهترین کتاب های آمادگی لیسنینگ

۱۰راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از