چطور غلط های املایی در لیسنینگ و رایتینگ را کم کنیم؟

Misspelled Words in English IELTS غلط های اسپلینگ یا املایی هر چند کوچک در لیسنینگ آیلتس به از دست رفتن یک امتیاز به ازای هر غلط یا شکل نادرست نوشتاری می انجامند و چند پرسش بخش لیسنینگ آیلتس اصولا برای بررسی توان درست نویسی و spelling شرکت کننده در آزمون طرح میشوند. همچنین تمامی زبان آموزان حتی زبان آموزان سطح های بالاتر و پیشرفته و بسیاری از استادهای سرگرم تدریس آیلتس و تافل تا اندازه ای با مساله غلط نوشتن دیکته ای واژگان روبرو هستند. باید توجه ویژه ای به درست نوشتن واژه های شنیده شده داشت. برخی زبان آموزان نمره بسیار زیادی(تا 1.5 نمره) را تنها به همین دلیل از دست میدهند و مجبور به تکرار آزمون میشوند. در زیر کوشش میکنیم در این زمینه بیشتر صحبت کرده و راهکارهایی برای پیشگیری از این دست خطاها پیشنهاد کنیم

معمول ترین غلط های املایی در لیسنینگ آیلتس

S جمع

زبان آموزان و شرکت کنندگان در آیلتس باید توجه ویژه ای به S جمع آخر واژگان داشته باشند چرا که این مورد یکی از معمول ترین مشکلات برای زبان آموزان است. شنیدن آن ساده نیست و فراموش کردن آن بسیار ساده است. با اینهمه با توجه کردن به نکات دستوری و گرامری واژه مورد نظر میتوان این مساله را تا اندازه ای پیشگیری کرد.

واژه های هم آوا یا Homophones

Homophones ها واژه هایی هستند که صدا یا آوایی همسان داشته ولی شکل نوشتاری آن ها متفاوت است و همچنین معنایی متفاوت دارند. برای نمونه See و Sea یا whether و weather یا affect و effect و در نهایت واژه های دشوارتری همچن affluent و effluent یا raise و rise که به ویژه برخی زبان آموزان سطح پیشرفته و آموزگاران زبان نیز با این دسته واژگان مشکل دارند. با شناسایی این دست از واژگان باید تمرکز بیشتری بر روی آن ها داشته باشید و کوشش کنید نه تنها با نگاه کردن بلکه با نوشتن و تکرار آن ها با شکل درست نوشتاری و معنای ناهمگون آن ها کاملا آشنا شوید.

لغت های بلند یا بدون قالب تکراری

برخی از زبان آموزان حتی در نوشتن واژه هایی ساده در سطح واژگان دوران دبیرستان نیز مشکل دارند که دلیل آن میتواند بیگانگی با زبان انگلیسی و تمرین نکردن دراز مدت از یک سو و عدم استفاده از کاغذ و خودکار و تمرکز بر روی صفحه های رایانه ها و گوشی های همراه باشد. برخی زبان آموزان در لیسنینگ های آیلتس حتی واژه هایی همچون restaurant، tomorrow یا accident را با وجود درست متوجه شدن در فایل صوتی در پاسخنامه غلط مینویسند و نمره زیادی را به همین ترتیب از دست میدهند. این مشکل به ویژه زمانی روی میدهد که واژه مورد نظر قالب مشخصی همچون پسوند یا پیشوند نداشته و به چشم زبان آموز ناآشنا می آید.

تکرار یک واژه

این موضوع نیز به کم شدن نمره برخی زبان آموزان به ویژه در بخش رایتینگ می انجامد و با خواندن دوباره و خطایابی(proofreading) قابل برطرف کردن است. با اینهمه باید توجه داشته باشید که کسانی هستند که این خطاها را مرتکب میشوند و ممکن است شما نیز در میان آن ها باشید و به سادگی نمره از دست بدهید.

چطور خطاهای Spelling را کم کنیم؟

بهتر است بجای تکیه بر روی قواعد و نکته های دستوری، که همیشه بسیاری از استثناء ها در آن به چشم میخورد و حفظ کردن آن ها نیز دشوار تر است،  برای کم کردن خطاهای نوشتاری یا دیکته ای فهرستی از این دست لغات که شخصا در آن مشکل دارید تهیه کرده و کوشش کنید با تمرکز بر روی آن ها که معمولا گروه اندکی را تشکیل میدهند(شاید 40 تا 80 واژه) کوشش کنید با شکل درست نوشتاری آن ها کاملا آشنا شده و در امتحان درست عمل کنید. راه دیگر بررسی فهرست هایی است که لغاتی که معمولا در زبان انگلیسی یا آیلتس نادرست نوشته میشوند را دسته بندی کرده اند. مطالعه و مرور این واژه ها نیز بدون شک میتواند چاره ساز باشد. در زیر چنین فهرستی را میبینید.

Most Common Misspelled Words in English

 منبع های این نوشته:

http://ielts-simon.com/ielts-help-and-english-pr

http://grammar.yourdictionary.com/spelling-and-word-lists/misspelled.html

بیشتر بخوانید:

100 واژه ای که بیشتر از همه در زبان انگلیسی غلط نوشته میشود:

http://grammar.yourdictionary.com/spelling-and-word-lists/misspelled.html

240 خطای دیکته ای معمول در زبان انگلیسی

http://www.engvid.com/english-resource/common-spelling-mistakes-in-english

معمولا ترین خطاهای نوشتاری گرآوری شده توسط دیکشنری آکسفرد:

http://www.oxforddictionaries.com/words/common-misspellings

فهرست گروه بندی شده خطاهای املائی در زبان انگلیسی از ویکیپدیا:

http://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Lists_of_common_misspellings

دانلود فهرست کلمات رایج با املاء غلط در آیلتس

آشنایی با معمول ترین غلط های املایی (Spelling) در آیلتس

تاثیر لهجه British و American در نمره آیلتس

املاء لغات در لیسنینگ آیلتس British یا American ؟

از وبسایت تایم غلط های املایی در آزمون آیلتس (IELTS Misspellings)
از وبسایت تایم غلط های رایج گرامر زبان انگلیسی

دیدگاه ها

1
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
0 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
0 Comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
رضوانه

ممنون از این توضیحات. فکر میکردم فقط من این مشکلات رو دارم!