پسوند و پیشوندهای کلیدی در آموختن لغات ضروری آیلتس

Prefix and sufix to learn wordsبسیاری از زبان آموزان تصور میکنند گرفتن نمره 8 یا بالاتر آیلتس آکادمیک/جنرال یا تافل 110 همیشه برابر با دانستن تمامی واژه های درون متن های اسپیکینگ(speaking) و لیسنینگ(listening) است. ولی خوشبختانه چنین چیزی درست نیست و آزمون ها به گونه طراحی میشوند تا برای تمام کسانی که زبان نخست آن ها انگلیسی نیست همیشه واژه هایی تازه وجود داشته باشد.

هدف آزمون های آیلتس و تافل سنجش تعداد واژه ها و لغات ضروری حفظ شده توسط زبان آموزان نیست بلکه به توانایی آن ها در حدس زدن معنای واژه های نا آشنا بر پایه (1) واژه های پیرامونی یا کانتکس،  (2)دستور زبان و نقش دستوری واژه در جمله و (3) پسوند ها و پیشوند های آن کلمه نیز باز میگردد.

 

اما چگونه معنای لغت هایی که در آزمون آیلتس/تافل نمیدانیم را هوشمندانه حدس بزنیم؟

بهترین کار برای بررسی واژه های تازه و ناآشنایی که در امتحان هایی همچون آیلتس و تافل و در مراحل بعدی زندگی در دوران دانشجویی در کشورهای انگلیسی زبان با آن ها روبرو میشوید، شکستن این واژگان به بخش های اصلی تشکیل دهنده آن هاست.

بسیاری از لغات کلیدی زبان انگلیسی دارای پیشوند یا “prefix” و پسوند یا “suffix” می باشند که به آغاز و پایان واژگان افزوده میشوند و معنا یا کارکرد دستوری آن ها را دگرگون میکنند. در ادامه به این بخش ها میپردازیم:

پیشوند ها (Prefixes)

پیشوند یکی از مهم ترین بخش ها در رویارویی و بررسی اولیه واژه های ناآشنایی است که در آزمون های آیلتس و تافل با آن ها روبرو میشویم. پیشوند ها “بخش” هایی هستند که به بخش آغازین هر واژه افزوده شده و معنای آن را تغییر میدهند. از این رو دانستن معنای پیشوند ها و کارکرد آن ها میتواند در بسیاری موارد به معنای درک کردن یا حدس زدن واژه های ناآشنا باشد. جدول زیر نمونه هایی از متداول ترین پیشوند های زبان انگلیسی را بهمراه معنا و نمونه هایی از واژگان دارای این پسوند ها پهرست کرده است.

Prefixes in English for IELTS TOEFL در بسیاری از موارد میتوان با افزودن پیشوند های منفی کننده، معنای متضاد واژه مورد نظر را بدست آورد. گرچه اینکه کدام پیشوند به کدام واژه افزوده میشود قاعده مشخص و آشکاری برای فرمول نویسی ندارد ولی میتواند در حدس زدن معنی واژه 100% سودند باشد. به واژه های زیر نگاه کنید:

dishonest, unhappy, undo, insane, illegal, irrelevant, impossible, nonsense

توجه داشته باشید به ویژه اگر به تازگی آموختن زبان انگلیسی را آغاز کرده اید، در بررسی پیشوند ها همیشه باید یک ارتباط منطقی میان پیشوند و معنی واژه وجود داشته باشد وگرنه شانس زیادی هست که در براورد خود دچار خطا شده باشید. برای مثال تمامی کلمه هایی که با پیشوند های “un” یا “post” آغاز میشوند همیشه ترکیبی از یک واژه پایه و پیشوند نمیباشند. واژه هایی همچون unit یا postcode  را در نظر بگیرید که یک واژه بدون پیشوند هستند! پس این بررسی ها همیشه باید هوشمندانه صورت گیرد و از یادگرفتن فرمولی و حفظی قواعد زبان انگلیسی همیشه بپرهیزید.

پسوند ها(prefixes)

در زمان بررسی و واکاوی واژه های تازه و ناآشنا، پسوند ها از دیگر اجزای با اهمیت کلمات به شمار میروند. پسوند ها اجزایی هستند که به انتهای واژه ها افزوده میشوند ولی برخلاف پیشوند ها معنای کلمات را تغییر نمیدهند و معمولا نقش دستوری واژه ها را دگرگون میکنند. یکی از شناخته شده ترین مثال ها درباره پسوند ها شاید پسوند “ly” باشد که برای ساختن قید از صفت از آن استفاده میکنیم.

Quick   Quickly                          Careless   Carelessly                     Slow    Slowly

در جدول زیر متداول ترین پسوند ها لیست شده اند. در ستون اول، نقش دستوری که از افزوده شدن پسوند پدید می آید نوشته شده است. Suffixes in IELTSدانستن این پسوند ها و آشنایی با پسوند های دیگر و همچنین ریشه های لاتین واژه های دشوارتر میتواند در حدس زدن معنی و نقش دستوری لغاتی که معنای آن ها را نمیدانید بسیار حیاتی باشد.

چند نمونه دیگر را نگاه کنید:

undo, insane, irrelevant,dishonest, impossible, nonsense, illegal, unhappy

از این پس زمانی که با یک لغت دشوار روبرو میشوید یا میخواهید آن را به ذهن بسپارید، از خودتان بپرسید:

پیشوند این لغت چیست؟

اگر پیشوندی وجود دارد، معنای کلی آن چیست؟

پسوند این لغت چیست؟

اگر پسوندی وجود دارد، این پسوند چه نقش دستوری ایجاد میکند؟

 پیشنهاد میکنیم این نوشته را بعنوان مقدمه ای بسیار ابتدایی برای بررسی دقیق تر و حرفه ای تر واژگان در سطح های بالاتر آیلتس و تافل و همچنین آزمون های دشوار تر همچون GRE در نظر بگیرید.

کتاب هایی همچون Essential Words for TOEFL و کتابهای واژگان GRE همگی دست کم یک فصل خود را به بررسی و آشنا کردن خواننده با پسوند ها و پیشوند ها اختصاص داده اند که اگر بدنبال نمره های خوب در آزمون های آیلتس و تافل هستید پیشنهاد میکنیم حتما چنین منابعی را تهیه کرده و مطالعه بفرمایید.

….

بخش هایی از این نوشته برگرفته از این برگه است.

بیشتر بخوانید:

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

جدول، نمودار، و گراف رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 1

یادگیری لغات تازه آیلتس با ایمیل روزانه

بهترین دیکشنری مناسب آیلتس

بهترین منبع واژگان دشوار آیلتس

ریشه های لاتین واژگان ضروری آیلتس

غلط ترین روش های یادگیری لغات آیلتس!

0 پاسخ های ایجاد شده:

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.