مهم ترین توصیه ها برای تقویت ریدینگ آیلتس

IELTS Reading Tips

 برای بسیاری از داوطلبین آیلتس، ریدینگ جزء سخت ترین مهارتهای زبان به شمار می رود که داوطلبین باید در آن آموزش زیادی ببینند. در ادامه نظر شما را به چند نکته کلی در مورد آموزش این مهارت و توصیه هایی برای تقویت ریدینگ آیلتس بطور کلی جلب می کنیم.

1.- تا جای ممکن مطالعه ی انگلیسی داشته باشید

اولین توصیه ی ما برای تقویت ریدینگ آیلتس این است که تا جای ممکن مطالعه ی انگلیسی داشته باشید. البته منظور از مطالعه تمرین بی نهایت تست های آیلتس نیست، بلکه منظور،تمرین جنرال ریدینگ است. پیشنهاد می کنیم بیشتر بر روی مقالات کوتاه با موضوعات مورد علاقه یا موضوعاتی که در آیلتس بیشتر رایج هستند تمرکز کنید. روزنامه ها ومجلات می توانند منابع خوبی برای ریدینگ باشند.

یکی از دلایلی که توصیه می کنیم مطالعه آزاد می تواند روش خوبی برای تقویت ریدینگ باشد این است که برای اکثر داوطلبین ریدینگ آیلتس یک مانع حساب می شود و باعث می شود که داوطلبین به نمره مورد نظر دست نیابند. اگر قبل از آزمون شما به اندازه کافی متن انگلیسی خوانده باشید سر جلسه آزمون در صورت مواجه با متنی که همه واژه های آن را نمی دانید اعتماد به نفس خود را از دست نمی دهید. حفظ اعتماد به نفس یکی از مفاهیم مهم در آیلتس می باشد. شما می توانید مطالب جالبی را در Daily Exercises پیدا کنید و با تمرین آنها ریدینگ خود را تقویت کنید.

2. مهارت های  skimming ، scanning و جزئی خوانی را تقویت کنید

مشکل بزرگ در ریدینگ آیلتس طولانی بودن متن هاست. شما مجبور هستید که این متن های طولانی را در زمان اندکی بخوانید. لذا، شما باید مهارت های سریع خوانی را یاد بگیرید طوری که بتوانید بالاترین بازده را در سرجلسه امتحان داشته باشید. دو مهارتی که سریع خوانی شما را تقویت می کنندSkimming وScanning می باشند مهارت اسکیمینگ همان سطحی خوانی است که برای دستیابی به مفهوم کلی متن انجام می شود. مهارتScanningنیز به دنبال پیدا کردن اطلاعات خاص در متن است.

گاهی اوقات ممکن است به شما گفته شود که نیازی به جزئی خوانی متن (Read in detail) نیست. به نظر این پیشنهاد اشتباهی است. درست است که شما نباید متن را به طور کامل به صورت جزئی بخوانید اما مجبورید که برای رسیدن به پاسخ درست بخشی هایی از متن را به صورت جزیی بخوانید. به عبارت ساده تر، مهارتهای skimming و scanning روش های مناسبی هستند که به شما کمک کنند حدس بزنید جواب سوالات کجای متن قرار دارند اما جزیی خوانی دقیقا به شما می گوید پاسخ چیست.

از آنجایی که متن های ریدینگ طولانی هستند بنابراین شما باید یک استراتژی درست برای مدیریت زمان خود در جلسه ی آزمون داشته باشید تا بتوانید مطمئن شوید که سر ساعت تمام می کنید. بهتر است که در زمان بندی به نکات زیر توجه داشته باشید.

  • چه مدتی زمانی را برایخواندن متن اختصاص می دهید.
  • چه مدتی زمانی را برای خواندن هر سوال اختصاص می دهید.
  • چه مدتی زمانی را بر روی گروهی از سوالات اختصاص می دهید
  • چه مدتی زمانی را برای هر متن اختصاص می دهید
  • آیا زمانی را برای برگشت به سوالات بی پاسخ اختصاص می دهید

موارد زیادی هستند که باید در نظر گرفت . کتابها و سایتهای زیادی هستند که در این زمینه روش هایی را ارائه می دهند. آنها ممکن است که ادعا کنند یک فرمول جادویی برای شما دارند که با استفاده از این فرمول ها به نتیجه ی ایده ال می رسید. خیلی به آنها توجه نکنید . توصیه های آنها ممکن است که برای برخی مناسب باشد اما شاید به درد شما نخورد.

نکته کلیدی این است که هر دانش آموز و داوطلبی سبک یادگیریخاص خود را دارد پس نیاز های او متفاوت از دیگران است. بهترین توصیه می تواند این باشد که روشها و رویکردهای مختلف را امتحان کنید و ببینید کدامیک مناسب شما و کارآیی بیشتر ی دارد.

4. سوالات را به دقت بخوانید و از اشتباهات ناشی از بی توجهی پرهیز کنید

معمولا متون انتخاب شده برای ریدینگ آیلتس دشوارمی باشند. در نتیجه، داوطلبین زمان زیادی را برای خواندن این متون صرف می کنند و بعضی مواقع فراموش می کنند که سوالات را به دقت بخوانند. این اشتباه است. چرا ؟ به خاطر عدم تمرکز کافی بر روی سوالات اشتباهات زیادی صورت می گیرد. اگر دقت نکنید به راحتی واژه هایی مانند always یا often را نادیده می گیرید در حالی که همین واژه های ساده در صورت عدم دقت کافی می توانند معنی سوال را تغییر دهند.

برای پرهیز از اینگونه اشتباهات ساده ترین راه حل این است که قبل از نوشتن جواب سوال، برگردید و نگاه مجددی به سوال بندازید. مطمئن باشید که سوال را کامل درک کرده اید. با این کار شما دو تا سه نمره را حفظ می کنید.

5. با قالب و نوع سوالات ریدینگ آشنا باشید

حدود 8 – 9 نوع، سوال ریدینگ وجود دارند که معمولا آزمون گیرنده ها از آنها استفاده کنند، قبل از آزمون سعی کنید با انواع سوالات ریدینگ آشنا شوید. برای آشنایی با انواع سوال ریدینگ می توانید به tutorials on the different types of reading questionsرجوع کنید. مرحله ی بعد، یادگیری تکنیک های مواجه با هر یک از انواع ریدینگ می باشد. در واقع، این بدان معنا است که شما برای هر سوالی رویکرد خاص خود را دارید.

6. خود را تست نکنید بلکه آموزش دهید

یکی از رایج ترین اشتباهاتی که غالبا داوطلبین انجام می دهند تمرین بیش از حد سوالات آیلتس است. تمرین آزمون بیشتر برای آشنایی با زمان بندی و نوع سوالات ضروری است اما این به آن معنا نیست که هر وقت شما ریدینگ تمرین می کنید برای خودتان شرایط آزمون درست کنید. پیشنهاد می کنم تمرینات را به صورت open book یا جزوه-باز انجام دهید جایکه جواب سوالات را دارید. این روش به شما کمک می کند که بدانید طراحان چطور سوالات را طرح کردند و شما چگونه می توانید جواب ها را پیدا کنید. در صورتی که اگر شما خود را در شرایط آزمون قرار دهید این اتفاق نمی افتد. اینکه چند بار و کی این کار را انجام دهید بستگی به نحوه آمادگی شما به آزمون دارد.

7. یاد یگیرید زیر واژگان کلیدی خط بکشید

پیشنهاد می کنم که زیر واژه های کلیدی خط بکشید. البته شاید شما مخالف خط کشیدن در کتابها باشید. تا حدودی ما نیز با شما موافق هستیم اما باید بدانید که داستان آیلتس متفاوت است. حداقل می تواند دو دلیل را برای این کار ذکر کرد.

  1. اگر زیر واژه های مهم خط بکشید، این کار به شما کمک می کند که متن را سازماندهی کنید این کار باعث صرفه جویی زمان خواهد شد.
  2. اگر پاسخی را پیدا کردید، منطقی است که زیر بخشی از متن که به سوال مربوط می شود خط بکشید تا بعدا اگر خواستید مجددا چک کنید راحت تر پیدا کنید و شماره سوال را کنار آن بنویسید.

اینکه شما چگونه این کار را انجام می دهید بسته به سبک شما دارد. البته باید توجه داشته باشید که آیا خط کشیدن زیاد باعث گیجی شما می شود.

8. به تطبیق کلمات دقت کنید مراقب کلمات کلیدی باشید

یکی از رایج ترین اشتباهات داوطلبین تطبیق دادن لغات موجود در سوال با واژه های متن است. در واقع، به این سادگی نیست که اگر واژه ای در سوال با متن مطابقت داشت فکر کنیم که پاسخ را یافته ایم اتفاقا بر عکس است اگر چنین باشد ربطی به هم ندارند. آنچه که شما به دنبال آن هستید یا مترادف هم هستند و یا عبار تهای کوتاهی (paraphrase) هستند که هم معنی خود سوال هستند.

یکی از دلایلی که داوطلبین مرتکب این اشتباه می شوند این است که معلمان غالبا سفارش می کنند که به دنبال کلمات کلیدی بگردند. این توصیه صرفا می تواند جای احتمالی پاسخ را به شما نشان دهد و بگوید پاسخ در کدام پارگراف قرار دارد.سپس، شما باید برگردید و سوال را کامل بخوانید تا جواب را پیدا کنید.

9. معمولا پاسخ سوالات به ترتیب و پشت سر هم در متن قرار دارند

این نکته ی خوبی است و می تواند باعث صرفه جویی در زمان شود. به طور معمول، سوالات به ترتیب متن طراحی می شوند بنابراین پاسخ سوال 3 بعد از سوال 2 خواهد بود. این می تواند برای داوطلبینی که   اول سوالات آسان را پاسخ می دهند و سپس بر می گردند سوالات دشوار را پاسخ می دهند کمک بسیاری کند. اگر شما زیر پاسخ سوال های 4و 6 خط کشیده اید بنابراین شما می دانید که پاسخ سوال 5 کجا قرار دارد. هشدار! در یک نوع خاص از سوال ( برای مثال . تطبیق پارگراف ) سوالات در هم آمیخته است.

10. سوالات یا متن- کدامیک را شما اول می خوانید؟

معمولا کتابها به شما یاد می دهند که اول متن را یکبار سریع روخوانی کنید تا بدانید که متن چگونه سازماندهی شده است. این به شما کمک می کند که بعدا در زمان خود صرفه جویی کنید. به هر حال، این می تواند ، مخصوصا برای داوطلبین سطح بالا، رویکرد مناسبی باشد ، به شرطی که زمان زیادی را برای خواندن صرف نکنید.

بسیاری از معلمان توصیه می کنند قبل از اینکه متن را بخوانید اول یکبار سوالات را بخوانید. این پیشنهاد به نظر منطقی می رسد. به طور معمول، شما برای پاسخ دادن به سوالات نیازی به خواندن همه ی متن ندارید پس چرا باید کل متن خوانده شود؟ این رویکرد حتی به درد داوطلبین سطح پایینی که نمی توانند معنی کل متن را درک کنند می خورد.

با این حال،همیشه راه سومی هم وجود دارد، زندگی همیشه سیاه یا سفید نیست . می توان از استراتژی های مختلف برای پاسخ دادن به سوالات مختلف استفاده کرد. در مطابقت پاراگراف ها، شما باید کل پاراگراف را بخوانید، بنابراین ممکن است که شما تصمصم بگیرید اول متن را بخوانید و سپس سوالها را بخوانید. همچنین در سوالات short answer یا جواب کوتاه ممکن است که اول به سوالات نگاه کنید.

تنها توصیه ی بد می تواند این باشد که به شما بگویند حتما حتما باید این کار را بکنید . به اینگونه توصیه ها گوش ندهید. راه درست همان است که شما را به پاسخ می رساند.

11. پاسخ نامه را پر کنید

اکنون به یازدهمین توصیه رسیدیم، سعی کنید قبل از آزمون نحوه ی پر کردن پاسخ نامه را تمرین کرده باشید. اشتباهات زیادی در این زمینه صورت می گیرد. حتی شما می توانید زمان تمرین از یک پاسخ نامه استفاده کنید. این روشی است که من غالبا در کلاسهای خود استفاده می کنم. به دو نکته زیر دقت کنید.

1.وقتی که پاسخ ها را در کتاب تمرین خود چک می کنید اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما دقیقا همانی باشد که در کتاب هست. در صورت تفاوت باعث از دست دادن نمره می شود.

2. شما باید راس 60 دقیقه تمام کنید. هیچ وقت اضافی به شما داده نمی شود.

ترجمه جناب مرتضی دلیر

به سفارش ielts2

دیدگاه ها

Comments are closed.