معرفی یک روش تازه برای تقویت لیسنینگ آیلتس و تافل

بخش لیسنینگ یکی از بخش های چالش برانگیز برای زبان آموزان و همچنین شرکت کنندگان در آزمون های آیلتس و تافل است. مشکل بزرگ درباره بخش شنیداری یا لیسنینگ آنجاست که واروی بخش های اسپیکینگ یا رایتینگ (مهارت های گفتاری و نوشتاری)، نسخه ای جادویی برای زبان آموزان در دسترس کسی نیست و زبان آموز باید با تلاش و کوشش بسیار سطح خود را بالا ببرد که همواره نیازمند دست کم چند هفته زمان است.

بهترین شیوه های تفویت لیسنینگ برای آیلتس و تافل

در زمینه فراگیری مهارت های بخش لیسنینگ برای بالابردن نمره آیلتس و تافل رویهمرفته باور من آنست که باید بر پیشگیری پافشاری بیشتری داشت تا درمان! به این چم(معنا) که اگر زبان آموزی 2 هفته مانده به آزمون بخواهد نمره لیسنینگ خود را 1 یا 2 نمره بهبود ببخشد بخت چندانی نخواهد داشت و شکست در آزمون برای وی بسیار نزدیک خواهد بود.

شوربختانه بیش از نیم ساعت گوش فرا دادن به فایل های شنیداری برای بسیاری از زبان آموزان و همچنین خودم خسته کننده و کم بازده است و بیشتر به نگاه کردن فیلم گرایش دارم تا گوش کردن به فایل های شنیداری ولی بیشتر فیلم ها به اندازه فایل های آموزشی شنیداری سودمند نیستند و بجز این زبان آموزان تراز(سطح) های پایین تر شاید نتوانند از فیلم و سریال ها سر در بیاورند.

راه چاره ای برای بالا بردن تراز(سطح) لیسنینگ در زمانی کمابیش اندک؟

کوتاه اینکه در این روش از زمان های مرده زبان آموزان یا زمان هایی که در زندگی روزمره آن ها همیشه به هدر میروند برای رویارو کردنشان با فایل های شنیداری بهره میگیریم. این کار را پیش از همه خودم آغاز کردم! هنگامی که دیدم ساعت های بیشماری در راه کلاس هایی که در خانه زبان آموزان در چهارگوشه تهران برگزار میشود به هدر میرود و خودم هم به هیچ روی نمیتوانم به آوای ناهنجار ترانه های میهنی یا بیگانه گوش دهم! از این رو بود که مجموعه ای بسیار گرانبها از فایل های شنیداری را گلچین کردم و در خودرو هر روز به آن ها گوش دادم.

شاید برای من رویهمرفته روزی 2 ساعت در خودرو بگذرد! زمانی است که بدون هیچ کارکرد سودمندی هدر میرود و بی گمان هستم هزاران هزار تن دیگر همچون من چنین زمان ارزشمندی را ناخواسته در تاکسی ها،اتوبوس ها، قطار های زیرزمینی  و همانند این ها از دست میدهند. شاید گوش دادن به فایل های شنیداری در آغاز برای کسی که به شنیدن آوای موسیقی های بیگانه یا میهنی خو گرفته باشد کمی کسل کننده باشد (گرچه برای من هرگز نبوده!) ولی بی گمان یک جوان هدفمند با شور یادگیری و نگرش امروزی میتواند یک شیوه (عادت) تازه را جایگزین شیوه های بیهوده پیشین کند.

شنیدن چندین باره یک مجموعه فایل های شنیداری بازتاب چشمگیری درآموختن شیوه گویش(تلفظ)، آهنگ گزاره(جمله) ها و بهبود به کار گیری واژگان و گزاره(جمله) های سودمند خواهد داشت؛ باید دانست این شیوه (شنیدان چندین باره فایل ها با فاصله کمابیش کوتاه) در میان استاد های زبان انگلیسی و دست اندرکاران بخش آموزش یک دیدگاه همگانی است و همه به آن باورمند هستند. میتوان یک لوح فشرده(سی دی) را 2 یا 3 بار از آغاز تا پایان گوش کرد و بدنبال آن مجموعه دیگری را آغاز کرد. پس از چند روز بار دیگر به مجموعه نخست بازگشت و گوش دادن هوشیارانه را از سر گرفت. بی گمان هستم این روش بارها سودمند تر از تنها چند دقیقه گوش کردن به فایل های شنیداری و کنار نهادن آن ها در خانه است و یک دگرگونی چشمگیر در سطح لیسنینگ زبان آموزان پدید می آورد.

شیوه کار چگونه است؟

یک لوح فشرده(سی دی) از یک مجموعه لیسنینگ را برگزینید. این مجموعه میتواند یکی از کتابهای لیسنینگ که در بخش منابع آیلتس و تافل نام برده ایم باشد. پیشنهاد من برای آغاز کار یکی از کتابهای Tactics for Listening  یا کتابهای دوره ای آموزشگاهی همچون تاپ ناچ باشد. نکته کلیدی بهره گیری از لوح فشرده این سری کتاب ها در خودرو و خواندن پی در پی کتاب ها در خانه در آخر روز است.

سودمند ترین مجموعه ها برای لیسنینگ کدامند؟

کتابهای دوره ای(ترمیک) آموزشگاهی همچون تاپ ناچ، اینترچینج، امریکن انگلیش فایلز، فور کرنرز یا همانند اینها میتواند بسیار سودمند باشد. کتاب های ریدینگ که امروزه برخی از آن ها بهمراه لوح فشرده میباشند نیز بسیار خوب هستند. در تراز بالاتر، لوح هایی که بهمراه کتابهای آمادگی آیلتس و تافل هستند یکی از بهترین ها برای بالا بردن سطح لیسنینگ به شمار میروند.

پهرستی از منابع آیلتس و منابع تافل را پیش از این در همین برگه آورده ایم که میتواند در این زمینه هم بسیار کارآمد باشد.

برای سادگی کار پهرستی که خودم هم به بسیاری از آن ها در خودرو گوش میکنم را در اینجا می آورم:

Tactics for Listening: Basic, Developing, Expanding

TopNotch Series: Fundamentals A, Fundamentals B, 1A, 1B, 2A, 2B, 3A, 3B,

Summit: Summit 1A, Summit 1B, Summit 2A, Summit 2B

American English Files: 1, 2, 3, 4

Four Corners

Select Readings: Elementary, Pre-intermediate, Intermediate, Upper-intermediate

New Insight into IELTS

220 IELTS Speaking Topics

Crack IELTS in a Flash

IELTS Objectives: Intermediate, Advanced

Collings series

TOEFL Longman

TOEFL Barrons

در بخش دیدگاه ها برای ما از آزموده ها پرسش ها، پیشنهاد ها و نکوهش های خود در زمینه لیسنینگ و شیوه هایی برای بهبود(تقویت) و بالا بردن سطح در آن بنویسید.

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از