معرفی کتاب برای پیشرفت درک مطلب زبان انگلیسی

Reading Comprehension in English

درک مطلب در زبان انگلیسی چیست؟

درک مطلب یا Reading Comprehension عبارتست از توانایی خواندن متن، پردازش و دریافت یا فهم معنای آن. توانایی درک مطلب هر کس بسته به ویژگی های فردی وی از یک سو و مهارت های ایشان از سوی دیگر دارد. اگر معنای یک واژه برای زبان آموز آشکار نباشد، بخش بیشتر توان ایشان بر روی خواندن و پردازش تک تک واژگان صرف خواهد شد که برابر با دور شدن و درک کمتر مطلب کلی متن میباشد. رویکردهای گوناگونی برای تقویت و بهبود درک مطلب وجود دارند که از میان آن ها میتوان تقویت یا بهبود سطح واژگان یا دایره لغات و استراتژی یا رویکرد های گوناگون خواندن را نام برد.

همچنین برای دانلود هزاران منبع به روز آیلتس و زبان انگلیسی در کانال های دانلودی ما در تلگرام به نشانی (https://t.me/ielts2official) و (https://t.me/ielts2download) همراه باشید.

چه راه هایی برای تقویت درک مطلب وجود دارد؟

راهکارهایی همچون اسکن کردن، اسکیم کردن، حدس زدن، کلی خوانی، پرداختن به جزئیات و موارد دیگر پیشتر در همین سایت بررسی شده اند. این موارد را میتوانید در دو نوشته راهکارهای تقویت ریدینگ آیلتس و تقویت درک مطلب در ریدینگ آیلتس و تافل بخوانید.

در ادامه به معرفی دو سری کتاب ریدینگ زبان انگلیسی در سطح مقدماتی و پیشرفته برای زبان آموران و علاقمندان به زبان انگلیسی میپردازیم. این کتاب ها پیشتر در فهرست بهترین منابع آیلتس آکادمیک و جنرال و فهرست منابع پیش آیلتس معرفی شده بودند. در اینجا نگاه دقیق تری به آن ها داریم:

کتاب های Select Readings برای سطح مقدماتی تا میانی

بهترین راه برای تفویت درک مطلب میتواند کار با متن های بسیار ساده ای باشد که با توجه به سطح زبان آموزان دسته بندی شده اند. از آن میان میتوان به دو جلد از سری کتاب های Select readings سطح مقدماتی و پیش-میانی اشاره کرد. هر دوی این کتاب ها دارای متن های جالب و آموزنده بوده و تمامی مهارت های ریدینگ در آن ها بطور مشخص توضیح داده شده است. بخش واژگان جداگانه این کتاب ها نیز از نقاط قوت آن ها به شمار میرد. شیوه کار با این کتاب ها مختلف است و هم بصورت کلاسی(خصوصی و گروهی) و هم بصورت خودآموز قابل استفاده است. اطلاعات بیشتر در زمینه این کتاب ها را میتوانید در پیوندهای پایانی بیابید.

Select Readings Elementary Select Readings Pre-intermediate

کتاب های Focus on Vocabulary 1 and 2 برای سطح پیشرفته

این دو کتاب در ۲۲ فصل دارای ریدینگ های نسبتا طولانی و دشوار برای زبان آموزان آیلتس در سطح نمره ۶ تنظیم شده و چندین فصل دیگر آن به بررسی برخی استراتژی های سومند در ریدینگ میپردازد. این کتاب ها برعکس کتاب های مشابه بر پایه تحقیقاتی که از سوی نویسندگان آن انجام شده نگارش شده و تمرین های لغت فصل های مختلف آن ضرورتا با هم یکسان نیستند.

یکی دیگر از ویژگی های این کتاب ها داشتن تمرین های ویژه کالوکیشن(Collocation) “با هم آیی” یا ترکیب های ثابت در زبان انگلیسی است که میتواند کمک بسیار بزرگی به زبان آموزان در بخش ریدینگ و رایتینگ باشد. پاسخنامه این کتاب تنها برای جلد ۲ موجود است و در زیر قابل دانلود میباشد. لغت های این دو کتاب در سطح دشواری(۶ به بالای آیلتس) قرار داشته و منبع بسیار خوبی برای تقویت لغات سخت تر آیلتس و تافل میباشند. با توجه به متن های نسبتا طولانی این کتاب که بالاتر از ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ واژه هستند، زبان آموزان میتوانند مهارت تندخوانی و درک مطلب خود را با توجه به توان پاسخگویی و کنفرانس های کلاسی بسنجند. از کاستی های این کتاب نداشتن سی دی شنیداری است.

Focus on Vocabulary 1Focus on Vocabulary 2

بیشتر بخوانید:

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

مهارت اسکن و اسکیم کردن ریدینگ آیلتس

آموزش Scanning و Skimming ریدینگ آیلتس

بالا بردن درک مطلب آیلتس و تافل با تمرین روش خلاصه نویسی

راه بالا بردن سطح درک مطلب آیلتس

تقویت درک مطلب در ریدینگ آیلتس و تافل

توصیه های تقویت ریدینگ تافل (سطح پیشرفته نمره ۲۲ تا ۳۰)

فهرست انواع ۱۰ سوال ممکن در ریدینگ آیلتس آکادمیک

۱۰ راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

برنامه ریزی مطالعه ۶ ماهه آیلتس جنرال، آکادمیک و تافل iBT

بخش ریدینگ(Reading) یا خواندن آیلتس چگونه است؟

آموزش گام به گام رایتینگ آیلتس Task 2

دانلود کتاب رایتینگ آیلتس تافل با ۱۸۵ نمونه Essay

http://en.wikipedia.org/wiki/Reading_comprehension

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از