محاسبه نمره لیسنینگ و ریدینگ آیلتس

listening scores

مهارت های شنیدن و خواندن

هر یک از بخشهای شنیدن (Listening) و خواندن (Reading) در آزمون آیلتس دارای 40 سوال می باشند. به ازای هر پاسخ درست یک نمره در نظر گرفته می شود. حداکثر نمره ای که هر داوطلب در این بخشها می تواند به خود اختصاص دهد نمره 40 می باشد. ابتدا نمرات به صورت خام و از 40 محاسبه می شوند ولی برای تعیین سطح دقیق شرکت کنندگان، نمرات به نمودار 9- نمره ای آیلتس برده می شوند که سطوح از 1 تا 9 می باشد. شاخص 1 حداقل سطح و شاخص 9 بالاترین سطح زبان را نشان می دهد.

هر چند که تستهای آیلتس قبل از چاپ و انتشار رسمی به طور دقیق و در چند مرحله آزمون های آزمایشی مورد ارزیابی قرار می گیرند تا راحتی و دشواری بخشهای مختلف بدست بیاید. اما به هر حال احتمال دارد که تفاوتهای جزیی بین تست ها وجود داشته باشد. بنابراین برای برابری بین نسخه ها، مرزهای نمرات در نمودار نمره ای آیلتس طوری محاسبه می شود که میزان عملکرد داوطلبین با میزان دشواری یا راحتی تست سنجیده شود. برای مثال ممکن است نمره ی خام داوطلبی برای نمره 6 در نسخه ی جنرال کمی متفاوتر از نمره ی خامی او برای نمره ی 6 در نسخه ی آکادمیک باشد. همانطور که در جدول زیر می بینیم نمرات خام نمره 5 متفاوت از هم می باشند. در واقع این به خاطر دشواری یا راحتی یک نسخه نسبت به نسخه ی دیگر است. برای مثال اگر جنرال ریدینگ را با آکادمیک ریدینگ مقایسه کنیم مشخص می شود که به دلیل تخصصی بودن بعضی کلمات در آکادمیک ریدینگ، نمره ی خام داوطلب در جنرال ریدینگ کمی بالاتر از آکادمیک ریدینگ باشد تا نمره کل این دو معنادار باشد.

قبلا اشاره شد که هر دو نسخه ی آکادمیک و جنرال در یک مقیاس نمره دهی می شوند. تفاوت نمره دهی در دو نسخه در ژانر و گفتمان متن می باشد. ممکن است که تستهای آکادمیک از منابعی انتخاب شوند که دارای واژگان دشوار و یا از سبک پیچیده ای برخوردار باشند. بنابراین ، طبق نمودار سطح بندی آیلتس داوطلب باید نمرات بالاتری را در نسخه ی جنرال بگیرد تا مرزبندیهای جدول- نمره دهی عادلانه حفظ و معنا دار باشند.

6 پاسخ های ایجاد شده:
 1. ناشناس
  ناشناس says:

  استاد گرامي سوالي داشتم درمورد مهارت ردينگ .تجربه حضور من در كلاسهاي گروهي ثابت كرده است بيشترين ضعف مربوط به اين مهارت است نمره ردينگ من در حد 5.5 است با توجه به اينكه من مي خواهم 70 روز ديگر امتحان بدهم پيشنهاد شما چيست تا من مبتوانم نمره 6.5 تا 7 راكسب بكنم چه تمريناتي براي ردينگ به نظر شما سمودمند است

  پاسخ
 2. ناشناس
  ناشناس says:

  استاد مي خواستم بدانم نمرات به سمت بالا داده مي شود يا پايين به طور مثال اگر كسي ما بين 6 تا 6.5 جواب بدهد

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود

   معمولا چهار سنجه یا معیار وجود دارد که به هر یک نمره داده میشود و در نهایت به پایین گرد میشود. البته من اطلاعات رسمی ندارم ولی از یکی از منابع غیر رسمی شنیدم که اینطور هست. با اینهمه زمانی که نمره های 4 مهارت ریدینگ، رایتینگ، اسپیکینگ و لیسنینگ با هم جمع میشود و معدل گیری میشود این نمره به بالا گرد میشود(این مورد قابل بررسی در سایت های رسمی هست و اطمینان دارم!).

   پیروز باشید

   پاسخ
 3. عظيمي
  عظيمي says:

  استاد گرامي بنده كتابهاي كمبريج در لسنينگ 25 عدد صحيح مي زنم و در ردينگ بين 18 تا 25 پاسخ صحيح مي دهم به نظر شما چه استراتژي در پيش بگيرم تا دوماه اينده كه امتحان دارم هر دو مهارت را به بالاي 30 برسانم

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود به شما

   راستش رو بخواین سوال بسیار دشواری مطرح کردید که پاسخش بسته به خیلی از عوامل میتونه متفاوت باشه.

   پیشنهاد من تمرین با کتاب های ریدینگ برای بهبود سرعت و حافظه و لغت هست نه تنها تست زدن. کتاب هایی مثل Focus on Vocabulary جاد اول یا دوم.

   برای لیسنینگ هم کتاب های تمرینی ساده تر مثل new Insight into ielts یا ielts Testbuilder 2 یا کتاب های Objective ielts در سطح متوسط یا پیشرفته.

   امیدوارم تاثیرگذار باشه براتون

   پاسخ

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.