لیسنینگ های آیلتس سخت تر است یا تافل؟

IELTS or TOEFLیکی از نکته های چشمگیر در زمینه دیدگاه هایی که در زمینه همسنجی آزمون های آیلتس و تافل مطرح میشود این است که 99.9% از کسانی که در زمینه سخت تر یا آسان تر بودن این دو امتحان دیدگاهی پیش میکشند هرگز هر دوی این دو آزمون را، حتی بصورت آزمایشی یا در خانه، برگزار نکرده اند! با اینهمه مقایسه و همسنجی این دو آزمون یکی از نخستین نوشته هایی است که در سایت های آموزشی آیلتس و تافل، از سوی آموزگاران، یا حتی زبان آموزان نگاشته میشود. در زیر به بخش شنیداری یا لیسنینگ این دو آزمون از زبان آموزگاری که هر دوی این آزمون ها را با نمره بسیار خوب(110 تافل، 8 آیلتس) پشت سر گذارده و با تضمین کتبی آموزش میدهد نگاهی خواهیم داشت.

همسنجی لیسنینگ های آیلتس و تافل

1. سرعت

رویهمرفته میتوان گفت لیسنینگ های تافل بسیار سریع تر از آیلتس هستند. در بخش شنیداری امتحان آیلتس شنیده ها بسیار آهسته تر عنوان میشوند و میتوان گفت کمتر زبان آموزی است که از تند بودن گفتگوی بین دو شخص یا کنفرانس دانشگاهی(Lecture) یا دیگر انواع لیسنینگ ناخرسند باشد درحالیکه در آزمون تافل بسیاری از زبان آموزان چنین گلایه ای دارند و برای رسیدن به سطحی که بتوانند از پس سرعت گفتگوها بر بیاییند باید تمرین و تلاش برنامه ریزی شده و فراوانی داشته باشند.

2. چهارچوب آزمون و پرسش ها

یکی از بزرگترین ناهمسانی ها میان دو آزمون آیلتس و تافل در بخش لیسنینگ استراتژی و چهارچوب آزمون است. در آیلتس شرکت کننده پس از زمان اندک(30 ثانیه) برای مرور سوال ها(10 پرسش)، فایل شنیداری را شنیده و باید همزمان به پرسش های پیش رو پاسخ دهد. در آیلتس معمولا زمانی برای یادداشت برداری وجود ندارد و پیشنهاد بسیاری از قوی ترین منابع این است که هیچ پاسخی پس از پایان فایل شنیداری تغییر داده نشود چون معمولا تغییر پاسخ ها بخت نادرست بودن آن ها را بالا خواهد برد.

از سوی دیگر در آزمون تافل باید به یک متن شنیداری(Listening Passage) دراز چندین دقیقه ای گوش داده، همزمان به سرعت یادداشت برداری کرده و پس از پایان لیسنینگ، به انواعی از پرسش های تماما تستی پاسخ داد. توان پاسخدهی درست در بخش شنیداری تافل یکراست به توان یادداشت برداری سریع و کارآمد شرکت کننده وابسته است. میتوان گفت هیچکس نمیتواند بدون یادداشت برداری به تمامی پرسش های لیسنینگ تافل پاسخ درست دهد! با اینهمه، نوشتن یادداشت تاثیر اندکی بر پاسخ های درست لیسنینگ آیلتس دارد.

3. دامنه لغات

گرچه هر دو لیسنینگ های آیلتس و تافل دامنه لغات محدودی داشته و واروی آنچه بسیاری از مدرسان به تصویر میکشند و زبان آموزان بسیاری میپندارند، دانستن واژگان بسیار تخصصی یا کم کاربرد(همانند آنچه در 504 خواهید یافت) بازتاب چندانی در پاسخدهی درست ندارد، باور شخصی من این هست که دامنه لغات به کار رفته در لیسنینگ های آیلتس به گستردگی تافل نیست و حتی با دامنه لغات اندک نیز میتوان نمره خوبی(6 تا 7) بدست آورد.

بیشتر بخوانید:

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

۱۰ راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

دانلود ۱۰ نمونه listening آزمون آیلتس بهمراه پاسخنامه

نمونه سوال های لیسنینگ تافل

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش دوم IELTS Listening Part 2

دانلود نمونه لیسنینگ آیلتس بخش چهارم IELTS Listening Part 4

دانلود ویدیوی سخنرانی های TED برای تقویت لیسنینگ آیلتس

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از