شیوه ای برای تقویت درک مطلب زبان انگلیسی و آیلتس

 Better Brain Power

دایره وسیع لغات برای برخی از زبان آموزان ضرورتا به توان بالای درک مطلب نمی انجامد و این گروه همچنان از پاسخگویی به سوالاتی که در آزمون های آیلتس و تافل در زمینه درک مطلب مطرح میشود ناتوان هستند و با وجود مطالعه دقیق چندین کتاب لغت و صرف صد ها ساعت به نمره بالایی در بخش ریدینگ دست نمیابند. در زیر به نوشته ای درباره شیوه بهبود درک مطلب و تند خوانی میپردازیم.

بهبود درک مطلب با سیستم SQ3R

SQ3R برابرست با بررسی کردن ، سؤال کردن ، بازگو کردن ، و مرور کردن. این شیوه یک سیستم مطالعه کتاب درسی ست که ممکن است پروسه ای پیچیده و زمان گیر به نظر آید. با این حال شما می توانید با استفاده ازاین روش درمطالعه متون در طولانی مدت در زمانتان صرفه جویی کنید. حتی شما می توانید بیشتر آنچه را می خوانید به ذهنتان بسپارید . با یادگیری و ادامه روش SQ3R در هنگام آزمون دیگر نیازی به یادگیری مجدد نیست و فقط می توانید مطالب را مرور کنید .

بررسی کردن: به بخش های کلیدی هر فصل یا کتاب نگاهی اجمالی و سریع بیندازید تا به ایده ای کلی از چگونگی شکل گیری و توسعه مطالب دست یابید . این کار به شما در فهم ایده اصلی متن پیش از خواندن دقیق آن و تسلط بر جزئیات کمک می کند .

مقدمه یا پیشگفتار کتاب را بخوانید و فهرست آنرا بررسی کنید.

تیتر کتاب ، سرفصل ها و عنوانهای فرعی را به دقت مطالعه کنید. این کار موجب می شود تا طرح کلی متن را بفهمید. اگر کتاب خلاصه ای دارد از آنچه مؤلف بیان کرده آنرا بخوانید و اگر ندارد مقدمه و پاراگرافهای پایانی را بخوانید. همه عکسها ، نمودارها و جدولها را مطالعه کنید . با این کار شما به یک ایده بصری از متن دست می یابید. با سرعت با حرکت چشم از بالا به پایین صفحه یک نگاه کلی به بخش بیندازید. سپس به مطالعه سرفصل ها و عبارات یا کلمات تکراری بپردازید .

سؤال کردن: سؤالاتی در مورد محتوای متن و بر اساس اطلاعاتی که از مطالعه قبلی متن دارید مطرح کنید. سرفصل ها ، عنوانهای فرعی و تیترها را به سؤال برگردانید . در هنگام مطالعه هر بخش می توانید جواب سؤالها را بیابید. شش سؤال اساسی را به خاطر بسپارید که عبارتند از : چه کسی ، چه چیزی ، چه وقت ، کجا ، چطور و چرا.

این سؤالات را برای استفاده درزمان مرور یادداشت کنید .

خواندن: با سؤالاتی که در ذهن طرح کردید با جدیت متن را بخوانید. به دنبال جواب سؤالهایی که طرح کردید باشید. سعی کنید در هنگام خواندن ایده ها را خلاصه کرده و آنرا بازگو کنید. همانطور که جزئیات را در هم ادغام می کنید انسجام کلی بخشها را به ذهن بسپارید. هر چند وقت یکبار خواندنتان را متوقف کنید و دوباره آنچه را خوانده اید در ذهنتان مرور کنید. پس از خواندن متن عبارات و کلمات کلیدی را مشخص کنید و از دیگر پیشنهاداتی که در ادامه ذکر شده استفاده کنید .

بازگو کردن: در انتهای هر فصل یا بخش مکث کنید و آنچه را به خاطر سپرده اید تست کنید . نیمی از زمان مطالعه تان را باید صرف این روش کنید زیرا این همان زمانی ست که یادگیری حقیقی اتفاق می افتد . اغلب فراموشی ها بلافاصله پس از یادگیری اتفاق می افتند بنابراین بلافاصله به خاطر آوردن مطالب مهم است .

اگر نتوانید آنچه را خوانده اید بلافاصله پس از خواندن به خاطر بیاورید تمام زمانی را که صرف مطالعه کرده اید اتلاف شده است .

یاد آوری سریع اولین مرحله یاد سپاری دائم است ، این مرحله موجب صرفه جویی زمان برای مرور مطالب در هنگام امتحان می شود .

مرور کردن: هر چند وقت یکبار مطالب را مرور کنید ، این کار به شما در تثبیت مطالب در ذهنتان کمک می کند. سعی کنید از فرو کردن مطالب در ذهنتان در دقایق پایانی و در نتیجه اضطراب امتحان خودداری کنید . مؤثرترین مرور بلافاصله پس از یادگیری اولیه است. یادداشتهایی که در حاشیه صفحات نوشته اید ، مطالبی را که زیرشان خط کشیده اید و سؤالاتی را که در ابتدا مطرح کرده اید دوباره بخوانید. یادداشتهایی را که در کلاس در مورد همان موضوع نوشته اید بخوانید.

منبع : دانشگاه کارولینای جنوبی ، مراکزعالی آکادمیک

برگردان به فارسی به کوشش سرکار خانم رضوانه محمدی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از