راه تقویت مهارت ریدینگ آیلتس

3 چیز برای بهینه کردن و افزایش نمره بخش ریدینگ آیلتس و تافل IELTS TOEFL Reading skill improvement اهمیت دارد: (1) افزایش سرعت خواندن که باید بین 200 تا 300 واژه در دقیقه باشد (2) افزایش درک معنا و مفهوم متن نوشتاری Reading Passage یا درک مطلب و (3) بالا بردن توان و ظرفیت حافظه در بخش ریدینگ یا توانایی بیاد آوردن بخش بزرگی(60 تا 70%) از متن با تنها یک بار خواندن.

تنها راه رسیدن به این 3 توانایی، تمرین با روش درست و بصورت پیوسته است. زبان آموزان و به ویژه کسانی که بدنبال نمره 7 و بالاتر آیلتس و 90 و بالاتر تافل هستند باید توجه داشته باشند که بیشتر کتاب های آموزشی برای سطح ایشان مناسب نیست و باید هر چه بیشتر به منابع واقعی(authentic) نوشته شده در دنیای انگلیسی زبان بپردازند.

همانطور که پیشتر گفتیم این منابع گستره بزرگی از کتاب ها، روزنامه ها، مجله ها، ماه نامه ها، وبسایت های آموزشی و مستند های تلویزیونی را در بر میگیرند.

یکی از منابعی که میتواند در این میان بسیار سومند باشد خواندن کتاب هایی است که یا درباره حوزه آموزشی/کاری خود شماست و یا به آن علاقه زیادی دارید. متاسفانه کتاب خوانی در جامعه امروز ایران جایی ندارد و عادت کتابخوانی تنها از سوی اندکی از خانواده ها به فرزندان آموزش داده میشود و از سوی دیگر بوجود آوردن یک عادت تازه کار ساده ای نیست.

به هر روی اگر بدنبال نمره های خیلی خوبی مثل 7.5 یا 8 آیلتس یا 100 تا 110 تافل هستید راهی جز پرداختن به این دست منابع ندارید که البته میتواند در سنجش با دیگر کارهای روزمره بسیار شیرین، آموزنده و آرامش بخش باشد.

یکی از پیشنهاد های ما خواندن خلاصه یا چکیده کتاب هایی معروفی است که در زمینه های گوناگون در سطح جهان چاپ میشود. حتی اگر با دنیای کتاب خوانی بیگانه هستید هم ممکن است نام برخی آثار بزرگ به گوش شما خورده باشد. البته در اینجا صحبت کتابهای غیر داستانی(non fiction) هست که هر چند سال یا هر 10 سال چند جلد از این کتاب ها در سراسر جهان توسط میلیون ها دانشجو و صاحب نظر خوانده میشود.

در زیر نمونه ای از این کتاب ها، برخورد تمدن ها و بازساخت نظام جهان The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order، که با یک جستجوی ساده اینترنت بدست آمده آورده شده است. به گونه ای که میبینید متن این کتاب خیلی دشوار نیست و میتواند در عین قابل فهم بودن بسیار آموزنده باشد.

میتوانید چنین خلاصه هایی را با جستجو در اینترنت پیدا کرده و با کمک یک دیشنری حرفه ای خواندن آن ها را آغاز کنید. کوشش کنید دست کم روزی 1000 واژه بخوانید و همچنین کوشش کنید یا خلاصه ای از نوشته ها گردآوری کرده یا دست کم به خودتان 4 تا 6 دقیقه زمان بدهید تا با بهره گیری از همان واژه ها و ساختارهایی که در متن دیده اید آن را برای خودتان یا دوستانتان کنفرانس بدهید. این روش در قوی ترین کلاس های تخصصی آیلتس و تافل به کار گرفته میشود و بازده آن تضمین شده است!

راه هایی برای تقویت مهارت ریدینگ آیلتس

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از