دیگرگون پنداری

Think Different

در کمابیش 400 ماهی که از زندگی ام میگذرد به این باور رسیدم که بسیاری از کسانی که در کشورهای رو به پیشرفت همانند ایران چشم به جهان گشوده و بزرگ شده اند، کشور خود، باید ها و نباید ها و نظام آموزشی آن را راه بندی بزرگ بر سر پیشرفت خود دیده و به کشورهای غربی نگاهی همانند سرزمین رویاها با آزادی و فرصت های بی کران دارند. از دیگر ویژگی شهروندان این کشورها بیهوده و بی ارزش پنداشتن دیدگاه ها و اندیشه های خود و گرفتار کلیشه شدن و رسیدن به باور “نمیتوانم” و “نمیتوانیم” است. آنچه زندگی چند ساله دانشجویی در دو کشور هندوستان و سوئد به ویژه کشور دوم، در جایگاه یک کشور پیشرفته با توان مالی بالا به من آموخت نادرست بودن این پنداره ها و کاستی های چشمگیر این کشور ها در زمینه های گوناگون به ویژه در زمینه آموزش بود.

در زندگی خودم به ویژه پس از پایان دوران دانش پژوهی در دو کشور سوئد و هندوستان در 4 سال گذشته در ایران، پنداره ها و اندیشه های بسیاری به ذهنم میرسد که میتوانند هم برای به زیستی فردا سودمند بوده و هم آنکه همراستا با شایستگی های بازرگانی و بهره برداری درست با صدها میلیون تومان بهره مالی و پیشه ای سودآور همراه باشند. از این رو بر آن شدم در کنار نوشته های همیشگی این سایت در زمینه آموزش آیلتس و تافل، به شناساندن چنین اندیشه هایی نیز بپردازم. و این بخش را “دیگرگون پنداری” نامگزاری کردم.

دیگرگون پنداری

در بخش تازه دیگرگون پنداری به اندیشه(ایده) های نویی میپدازیم که 100% نباید در آینده ای نزدیک یا دور از آن ها بهره برداری شود. این اندیشه ها میتوانند بدست دیگران پیش برده شده و یا سرآغازی برای دیدگاهی نو بوده و سراسر دگرگون شوند. به سخن دیگر تمامی این اندیشه ها، به باور من، به خودی خود بسیار ارزشمند هستند ولی دارنده آن ها نه زمان بهره برداری و شکوفا کردن آن ها را دارد و نه توان مالی آن را. به نخستین نمونه میپردازیم:

نمونه: شستشوی خودرو ها در محل(کارواش سیار)

در تهران امروز(1394)، بیشتر کسانی که درآمد های بالای 15 میلیون تومان در ماه دارند بیش از 10 ساعت در روز گرفتار کار بیرون از خانه هستند و انجام کارهای ساده روزمره و هفتگی به ویژه شستشوی خودرو برایشان بسیار دشوار است. از سوی دیگر خودروهای شخصی نمادی از توانگری مالی و کامیابی اقتصادی است و کمابیش باید همواره همراه ایشان بوده و پاکیزه باشد.

پر شمار بودن خودرو ها در کارواش ها به ویژه در پایان هفته گاهی به هدررفت زمانی بسیار می انجامد و از سوی دیگر برخی از کارکنان کارواش ها هرچند زحمتکش و سختکوش، تصویر همسانی از زمان و ارزش آن ندارند؛ درصورت وجود امکان شستشوی خودرو ها در محل کار یا منزل، بسیاری از دارندگان این خودرو ها بجای دادن کلید خودرو به خدمتگذارانشان برای بردن خودرو به کارواش، شستشو در محل در برابر چشمان خودشان را گزینش خواهند کرد.

پیش نیازهای آغاز این کار؟

این کار را میتوان با یک وانت پراید ساده دارای یک انباره(منبع) آب 100 لیتری، یک پمپ کوچک برقی و چند لیتر مایع شوینده بهمراه جاروبرقی و….آغاز کرد. شاید انباره آب هم نیاز نباشد و بتوان از آب ساختمان محل شستشو بهره گرفت. در کنار این موارد باید یک پیام رسانی از راه پیامک های گروهی در برخی محله های شمال تهران انجام شده و همزمان راه اندازی یک سایت چند ده یا صد هزار تومانی برای شناساندن این خدمت تازه به خریداران آن در دستور کار باشد.

مشکل ایمنی و اعتماد؟

شاید برخی دارندگان خودرو به ویژه در آغاز کار و ناآشنا بودن با فرایند به آن پشتگرم نبوده از گزینش آن خودداری کنند. با منابع مالی بیشتر، میتوان این پیشه را به ثبت رساند و دفتری اجاره کرد و همانند پیک های موتوری که هم اکنون در تهران خدمت رسانی میکنند، از سوی این دفتر واحد های گوناگون شستشوی خودرو را به محله های گوناگون فرستاد.

دیدگاه شما چیست؟

اگر در این زمینه یا زمینه های دیگر دیدگاهی دارید در همینجا با ما و دیگران در میان بگذارید. بسیار از هنجارهای امروز دیدگاه های نوین دیروز بوده اند که بیشتر مردم آن ها را نشدنی، پر هزینه، پر دردسر، سخت، محکوم به شکست و… میپنداشتند!

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از