خارج موضوع(پرت) نوشتن رایتینگ آیلتس چقدر نمره کم میکند؟

Writing Off Topic in IELTSیکی از خطاهای همیشگی زبان آموزان به ویژه در سطح پایین تر(نمره 5 تا 6 آیلتس/10 تا 15 رایتینگ تافل) درست متوجه نشدن سوال پیش کشیده شده و در نتیجه ارائه پاسخی نامربوط و پرت که به آن off-topic گفته میشود است. این مساله تنها در رایتینگ دیده نمیشود و در بخش مکالمه یا اسپیکینگ آیلتس و تافل نیز بسیار به چشم میخورد.

چرا از کسی که نامربوط نوشته نمره کم میشود؟

در آزمون هایی همچون آیلتس و تافل همه چیز درباره درک بیشتر و بهتر و ارائه پاسخی درست تر و مناسب تر است. حتی ممکن است نوشتن یک واژه بیشتر در بخش لیسنینگ یا ریدینگ به از دست دادن یک امتیاز بیانجامد. از این رو ارائه پاسخ نادرست مستقیما بازتابی از سطح پایین تر “درک” شرکت کننده در آزمون تلقی خواهد شد. مورد دیگر آنکه برخی از شرکت کنندگان در آزمون ممکن است پاسخ هایی را از پیش حفظ کرده و برای تقریبا هر سوالی کوشش کنند درباره همان موضوع بنویسند! اگر معیاری بعنوان “پیوسته و بجا نوشتن” وجود نداشته باشد پایه ای برای جریمه کردن این زبان آموزان وجود نخواهد داشت.

نامربوط (off-topic)نوشتن چقدر نمره کم میکند؟

اما نمره آیلتس یا تافل زبان آموزی که پاسخ نامربوط و پرت به سوال بخش نوشتاری یا گفتاری میدهد تا چه اندازه کم میشود؟ این سوالی است که بجز برخی گمانه زنی ها در اینترنت از سوی دست اندکاران، به نظر میرسد کسی، حتی کسانی که در بخش فارسی یا انگلیسی اینترنت خود را آزمون گیرنده آیلتس معرفی میکنند، پاسخ روشنی به آن نداده اند. روشن نبودن این موضوع دلیل دیگری هم دارد و اینکه “پرت یا نامربوط نوشتن” یک مساله کاملا سلیقه ای است و تا ندیدن نمونه پاسخ نمیتوان دقیقا گفت زبان آموز تا چه اندازه بی ربط به سوال نوشته است و چقدر باید برای آن جریمه شود.

اگر به IELTS Task 2 band descriptors که در سایت های رسمی آیلتس در دسترس است نگاهی بیاندازید، خواهید دید که بخشی به نام Task Response وجود دارد که یکی از 4 عامل اصلی و فاکتور مد نظر تصحیح کنندگان رایتینگ آیلتس می باشد. در توضیحات این بخش نوشته شده پاسخ نمره 9 بعنوان نمره کامل دارای ویژگی هایی همچون ارائه پاسخ به تمامی بخش های پرسش مربوطه و پاسخی بجا و به خوبی پشتیبانی شده با دلایل و جزئیات است.

IELTS Writing Task 2 band Descriptorsهمچنین در پاسخنامه های رایتینگ آیلتس نیز بخشی مربوط به مشخص کردن نامربوط بودن پاسخ ارائه شده توسط تصحیح کننده، در کنار بخشی مربوط به غلط های املایی، ناخوانا بودن و کوتاه تر از حد مشخص شده بودن به چشم میخورد.

IELTS Writing Answer Sheet گرچه همانطور که گفتیم تعیین دقیق میزان جریمه آشکار نیست، تجربه زبان آموزانی که در سطح مشخصی از رایتینگ بوده اند و پس از آزمون به هر دلیل متوجه شده اند که پاسخ نادرستی به سوال داده اند یا دست کم بخشی از آن را نامربوط نوشته اند نشان میدهند نمره ایشان کمتر از 0.5 تا 1 نمره کمتر از سطحی که انتظار داشته اند نبوده است! با اینهمه برای برخی از زبان آموزان همین میزان نمره بسیار حیاتی بوده و احتمالا به معنی تکرار آزمون خواهد بود.

یکی از چنین داستان هایی را میتوانید در اینجا بخوانید:

http://www.ielts-blog.com/ielts-preparation-tips

توضیح معیارهای تعیین نمره رایتینگ آیلتس:

http://www.ielts.org/pdf/uobds_writingt2.pdf

توضیحی همسان در همین باره:

http://www.ieltsbuddy.com/will-my-grade-get-lowered

بیشتر بخوانید:

دانلود ۱۰۰ نمونه رایتینگ آیلتس essay بهمراه جواب

جدول، نمودار، و گراف رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 1

نحوه نوشتن رایتینگ Task 1 آیلتس آکادمیک

نمونه پاسخ برای IELTS Writing Task 2 در سطح نمره ۸

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از