حقوق شرکت کننده در مصاحبه امتحان آیلتس و وظایف اگزمینر

حقوق شرکت کننده در مصاحبه امتحان آیلتس و وظایف اگزمینر

حقوق شرکت کنندگان در مصاحبه امتحان آیلتس برای بسیاری از این شرکت کنندگان به ویژه شرکت کنندگانی که برای بار نخست در آزمون شرکت میکنند یا با شرکت کنندگان پیشین در ارتباط نیستند برای ایشان و حتی مدرسان آیلتس ایشان ناآشناست. بنا به تجربه ای که طی سال ها در کلاس های خصوصی با بسیاری از زبان آموزان داشته ام و از تجربه های ایشان از روز آزمون شفاهی یا مصاحبه شان پرسیده ام به این نتیجه رسیدم که این بی اطلاعی در مواردی میتواند مستقیما به از دست رفتن نمره زبان آموز بیانجامد و ایشان را مجبور به تکرار آزمون نماید.

در اینجا کوشش میکنم کوتاه در این زمینه اطلاعاتی را در دسترس علاقمندان قرار دهم و ایشان را با حقوقشان آشنا نمایم.

حقوق شرکت کننده در مصاحبه امتحان آیلتس و وظایف اگزمینر – سوال پرسیدن/درخواست تکرار

به استناد سایت های مرجع و بسیار از ویدئوهای آموزشی که از سازمان های رسمی طراح سوال منتشر  شده “شرکت کننده در آزمون حق دارد در صورت نفهمیدن پرسش مطرح شده از سوی آزمون گیرنده یا اگزمینر درخواست تکرار سوال را داشته باشد و بخاطر این درخواست نمره ای از ایشان کم نخواهد شد”.

حتی انگلیس زبان ها یا Native Speaker ها هم ممکن است در برابر پرسش مطرح شده شک داشته باشند یا متوجه پرسش نشوند و کاملا طبیعی است اگر درخواست تکرار پرسش را داشته باشند. البته درخواست بیش از حد از حالت طبیعی خارج بوده و ممکن است با کاهش نمره همراه باشد و باید در این باره هوشیار بود.

بسیاری از زبان آموزان که پیش از آزمون شفاهی یا اسپیکینگ خود زیر فشار روانی زیادی قرار دارند از این نگران هستند که طرح هرگونه پرسش از سوی ایشان میتواند به عصبانی کردن اگزمینر انجامیده و نمره ایشان را به شکلی منفی تحت تاثیر قرار دهد!

بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون در پی ناکامی در آزمون های آیلتس خود در سطح اینترنت واژه ناشایست “ع-ق-د-ه-ا-ی” را برای توصیف اگزمینر ها به کار برده اند و دست اندرکاران وبسایت ها هم آن ها را منتشر کرده اند و این نشان دهنده بی اعتمادی کامل به اگزمینر ها و نگرانی از برخورد های ناهنجار آن هاست.

آنچه شرکت کنندگان در آزمون شاید از آن آگاه نیستند این نکته است که کارکرد اگزمینر ها مستقیما زیر نظر مسئولان رده های بالاتر و مرکز ارائه کننده امتیاز برگزاری آزمون آیلتس در کشور ایران است و با توجه به رقابت شدید مرکز ها با یکدیگر، و به ویژه با وجود اینترنت و فضای آزاد نسبی برای اظها نظر کاربران، هر مرکز میکوشد بهترین کیفیت و کمترین درجه از شکایت و نارضایتی را از خود بر جای بگذارد.

بنابراین درخواست از اگزمینر برای تکرار کردن پرسشی که متوجه آن نشده اید کاملا حق شما بوده و میتوانید از این حق بدون نگرانی استفاده بفرمایید. این نکته همچنین تجربه شحصی من در آزمونی است که در آن نمره 8.5 اسپیکینگ آیلتس دریافت کردم. در طول آزمون متوجه یکی از پرسش ها نشدم و با استفاده از ساختار زیر کوشش کردم از اگزمینر درخواست کنم پرسش خود را تکرار نمایند:

Emm….By that you mean……?

ساختار های ساده تر برای این کار عبارتند از:

Excuse me, could you please repeat the question?

I am sorry I did not understand your question. Would you repeat the question please?

همانطور که اشاره کردم نمره دریافتی من 8.5 بود و آشکارا درخواست تکرار حتی برای بدست آوردن نمره های بسیار بالا هم مشکل آفرین نیست و کاملا طبیعی و حق طبیعی هر شرکت کننده قلمداد میشود. بنابراین بدون استرس و بدون بدگمانی و نگرانی اگر متوجه سوال اگزمینر نشدید از ایشان مودبانه بخواهید سوال را تکرار نمایند.

این درخواست خیلی بهتر از این است که پاسخی بدهید که مطمئن نیستید ربطی به پرسش دارد یا نه. پاسخی که ممکن است بی ربط و پرت باشد به مراتب استرس بیشتری به شما وارد خواهد کرد.

حقوق شرکت کننده در مصاحبه امتحان آیلتس و وظایف اگزمینر – درخواست های دیگر

با مواردی از برخی از زبان آموزان دوره های خصوصی خودم برخورد داشتم که عنوان داشتند در طول آزمون صدای اگزمینر خانم به اندازه ای آهسته بوده که شنیدن برخی سوال ها را برای ایشان عملا غیر ممکن میکرده است. متاسفانه به همان دلایلی که در مورد پیش اشاره شد و عمدتا ترس از کم شدن نمره از سوی اگزمینر این زبان آموزان درخواستی برای بلند تر صحبت کردن از اگزمینر نکرده و ترجیح داده اند بصورت شانسی به پرسش مطرح شده پاسخ دهند!

در این مورد هم همانند مورد قبل و تمامی موارد مشابه بعنوان شرکت کننده این حق را دارید تا درصورت مشکلاتی طبیعی همانند این، مساله را فورا با اگزمینر در میان بگذارید و مطمئن باشید رفتاری کاملا حرفه ای و شایسته از ایشان شاهد خواهید بود.

بیشتر بخوانید:

تجربه آزمون های آیلتس و تافل زبان آموزان در مراکز مختلف

تجربه برگزاری آزمون آیلتس دانشگاه آزاد – ۲۳ خرداد ۱۳۹۴

مراکز مجاز برگزاری آزمون آیلتس در ایران کدامند؟

کدام مراکز برگزار کننده آیلتس برای امتحان از همه بهتر است؟

معرفی بهترین آموزشگاه زبان انگلیسی در تهران

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

تعیین سطح رایگان اسپیکینگ آیلتس، منابع برای دانلود و نکته های آیلتس و تافل در کانال ielts2.com در تلگرام تا روز آزمون:

Telegram Logo

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از