تکنیک های برتر فراگیری دائمی کلمه های تازه زبان انگلیسی

Techniques of Learning New Words in English

به خاطر سپردن کلمات جدید بخش عظیمی از یادگیری یک زبان جدید است و در عین حال به نظر می​رسد انجام آن کار سختي باشد. تکنیک ها و رویکردهای گوناگونی برای خواندن و حفظ کردن لغات تازه زبان انگلیسی و همچنین واژگان ضروری برای آزمون های آیلتس و تافل پیشنهاد شده که هر یک میتواند برای گروهی از زبان آموزان کارآمد باشد. در زیر به بررسی 14 شیوه سودمند در این زمینه که از سوی کارشناسان زبان انگلیسی در سطح جهانی پیشنهاد شده میپردازیم.

14 روش جالب براي یادگیري و به خاطر سپردن واژگان تازه انگلیسی

1. بخوانيد

خواندن یک فعالیت ضروری است زیرا خواندن بهترین راه برای دستيابي به واژگانی غنی و گسترده است. و به یاد داشته باشید که شما می​توانید هر آنچه که می​خواهید، بخوانيد! اگر کتاب​هاي ادبي دوست داريد، می توانید اين کتاب ها را بخوانيد اما تلاش کنيد کتاب های طنز و یا یک مجله بخوانيد. شما می توانید یک کتاب آشپزی بخرید و بخوانيد و يا براي کودتانتان کتاب خریده و برایشان بخوانید. هزاران مقاله‎ي آنلاین و وب سایت ​های خبری وجود دارد … گزینه​های پیش روی شما بی پایان هستند. بنابراین چیزی را که دوست دارید پیدا کنید، و بخوانید. خواندن راهي آسان، سرگرم​کننده و آرامش​بخش برای افزایش مهارت​های زبان شما است. به علاوه، شما در مورد چیزهای دیگر هم مطلب ياد مي​گيريد و حرفی برای گفتن دارید؛ یعنی خواندن برای شما دو سر برد می باشد.

Read to Learn Vocabulary

2. درک متن را هدف بگیرید

چه خوب! پس شما کلمات جدید بسياري را آموخته ​ايد؛ اما اگر نمی​دانید که چگونه و چه زماني از آنها به درستی استفاده کنيد، عملا چيزي نياموخته ايد! به همین دلیل است که خواندن بسیار مهم است زيرا به هر کلمه مفهومي مي​دهدکه به شما در درک معنا و استفاده از کلمه کمک مي​کند. به عنوان مثال، در جمله “این سوپ وحشتناک است، طعم “تلخي” دارد!” شما ممکن است معني کلمه “تلخ”bitter را ندانيد، اما به لطف چار چوب تمام جمله، شما می​دانید که آن کلمه به معناي “خوب نیست”، بايد باشد.

متن به ما کمک می​کند تا درک کنيم یک کلمه در زبان رسمی و یا زبان غير رسمی استفاده می​شود: اگر آن کلمه عامیانه باشد، می​توانیم در صحبت با دوستان از آن استفاده کنیم، و یا اگر کلمه اي است که معمولا در نوشتن استفاده می شود، در گفتگوهای عامیانه استفاده​اي ندارد.

Reading Comprehension in English

3. کلمات مرتبط را بیاموزید

اگر شما فقط کلمه “مراقبت” care، را ياد گرفته​ايد، در همان جا متوقف نشويد! با استفاده از فرهنگ لغت یا اینترنت، مشتقات آن کلمه و اصطلاحاتي که با آن کلمه ساخته مي​شوند را بيابيد. به عنوان مثال: مراقب، بی خیال، بی دقت، مراقب باشيد! (careful, carefree, careless, take care) می​بینید؟ شما با یک کلمه آغاز کرديد اما به سرعت چهار کلمه ديگر را هم یاد گرفتيد و به دلیل آنکه اين کلمات معنای مرتبطي دارند، درک و به یاد آوردن معاني آنها نيز آسان تر است.

Word Family

4. جمله ساختن را تمرین کنید

ساخت جملات به ما کمک می​کند تا همه چیزهايي را که ياد گرفته​ايم، وارد مرحله عملي کنيم: بنابراین شما هم یک کلمه جدید یاد گرفته​ايد و هم فهميده​ايد که چه زماني بايد از آن استفاده کنید. اما برای مغزمان بهترین راه برای حفظ کردن لغات، استفاده از آنها است.

با کلمه​اي که مي​خواهيد ياد بگيريد، ده جمله ی متفاوت که معانی مختلف کلمه را مي رسانند، بسازيد و یا، اگر آن کلمه، فعل است، ده جمله با زمانهای متفاوتِ آن فعل بسازيد.برای مثال، اگر شما می​خواهید فعل مرکب “مرتب کردن” to tidy up را حفظ کنيد، مي​توانيد از اين سه جمله استفاده کنيد: “ماریا، شما باید اتاق خود را مرتب کني”،“you must tidy your room up” “من باید قبل از آمدن دوستانم، خودم را مرتب کنم”،“I have to tidy up before my friends come” “پل پس از اتمام مرتب کردن آشپزخانه، به تماشای تلویزیون خواهد نشست”.“Paul will watch TV after he finishes tidying up the kitchen”.

آيا نقل قول “بنجامین فرانکلین” را شنيده​ايد، “به من بگو، من فراموش مي​کنم، به من یاد بده و من ممکن است به یاد داشته باشم، اما مرا شراکت بده تا من بياموزم”. خوب، با ساخت جملات شما به مغزتان کمک مي کنيد تا یاد بگيردزيرا مغز شما در فرایند یادگیری به طور فعال نقش ايفا مي​کند.

5. صدا و تصوير خود را ضبط کنيد

با شنیدن صدای خود که کلمات را با صدای بلند بيان مي​کنند و با ديدن حرکات دهان خود، جرقه​ها در مغز شما حتي بيشتر هم مي​شود. اگر شما در گذشته انگلیسی مطالعه کرده​ايد، اما برای مدت زمان طولانی تمرين نداشته ​ايد، ممکن است کلمات را بدانيد، اما آنها را به سختي به یاد آوريد. با این حال، هنگامی که شما شروع به صحبت کردن مي​کنيد، دسترسی به این واژگان در هنگام نياز، آسان تر می​شود. بنابراین، با کمک یک دوربین، تلفن همراه خود و یا وب کم هنگام تمرين کلمات جدید و استفاده از آنها در جملات از خود فيلم بگيريد.

Voice Recorder

6. از فلش کارت​ها استفاده کنيد

فلش کارت(flashcard)​ ها راه محبوبي براي یادگیری کلمات جدید هستند. شما همچنین مي​توانید يادداشت​ها را استفاده کنید و آنها را در مکان هایی بگذاريد که آنها را به طور منظم ببينيد، و یا اگر يادگيري بصري قوي داريد، مي​توانيد تعریف کلمه را نقاشي کنيد. هر روز فلش کارت​هاي خود را بيرون بياوريد و آنها را بخوانيد. کلمه را بخوانيد و پيش از آنکه به معناي پشت کارت نگاه کنيد، سعی کنید معني آن راحدس بزنيد. با اینهمه به هیچ روی از فلش کارت هایی که برابر هایی در زبان مادری شما دارند را به کار نبرید چون فراگیری همزمان برابر های فارسی سرعت صحبت کردن شما و

FlashCards for Learning New Words

7. حافظه خود را از راه قیاس منطقی(mnemonic) تقويت کنيد

تقویت هوش و حافظه ، راهي براي کمک به ما براي به خاطر داشتن بهتر چيزهاست. یک منبع بزرگ آنلاین برای تقویت هوش و حافظه، سايت mnemonicdictionary.com است. شما می توانید کلمات مورد نظر خود را در اين سايت تايپ کنيد و بسیاری از روش​های مختلف برای کمک به حفظ کردن آنها را ببینید.

Mnemonic for learning vocabulary

8. یادداشت بردارید

یک ترفند کوچک بسيار موثر اين است که همیشه يک دفتر و مداد همراه خود داشته باشيد. سپس، هرگاه شما یک کلمه و یا جمله​اي را که دوست داريد در یک فیلم یا یک آهنگ می​شنوید، می​توانید آن را يادداشت کنيد. وقتی به خانه بازگشتيد، می توانید درباره آن تحقیق کنيد و آن را به فهرست کلماتي که آموخته​ايد، اضافه کنید.

Keeping notebook for new vocabulary

9. بازي کنيد

در هنگام تفريح، يادگيري آسانتراست. بنابراین بازی های مانند پازل و پوکر را انجام دهيد. این بازی ها سطح خلاقیت شما را آزمايش کرده و به شما کمک مي کند تا خارج از محدوده فکر کنيد.

10. صحبت کنيد

در نکته شماره 5 به شما توضیح داديم که چگونه ضبط کردن صدا و تصوير به مغز شما کمک مي کند کلمات را به یاد داشته باشد. بنابراین، چه راهی بهتر از اين است که با یک دوست صحبت کنید؟ اگر شما دوست انگلیسی زبان نداريد، نگران نباشید! فقط یکی از دوستان خود را که او هم می خواهد زبان انگلیسی ياد بگيرد، برای صرف یک فنجان چای و صحبت کردن دعوت کنيد.

برای استفاده بهينه از این مکالمات، به شما توصيه مي​کنيم که هر هفته یک موضوع مختلف را انتخاب کنید. به این ترتیب شما واژگان متفاوتي را مي آموزيد. پيش از ملاقات دوستتان، یک یا دو ساعت زمان صرف کرده و فهرستي از لغاتي که مي خواهيد استفاده کنيد، تهيه کنيد.

11. تکرار کنيد

همانطور که هميشه انگليسي ها و اسپانيايي ها مي گويند: “تکرار، کلید موفقیت است”. بله، اين درست است. برای يادگيري هر چیزی شما باید تکرار، تکرار و تکرار کنید. هر روز، زماني را براي مطالعه لغات کنار بگذاريد. مهم نیست که چگونه اين کار را انجام مي دهید، مهم اين است که شما روزانه تمرين داشته باشيد. این کار، یک عادت خوب را در شما ایجاد مي​کند.

Repetition for Learning new Words

12. از نرم افزارها و اپلیکیشن ها بهره بگیرید

امروزه نرم افزارهای بسیاری برای رایانه های شخصی و گوشی های همراه در دسترس هستند. بهره گیری از نرم افزاها و application هایی که مورد پسند شماست میتواند دایره لغات شما را به شکل چشمگیری بهبود ببخشد. در ایران نرم افزار نارسیس ماکزیمم یکی از بهترین نرم افزارها برای آموختن لغات در سطوح گوناگون است.

Reading Comprehension Apps

Narcis Maximum Intermediate for IELTS and TOEFL

13. گوش کنید

گوش کردن به جمله ها و ساختارهای استانداردی که در برخی از کتاب های آموزشی به ویژه کتاب های لیسنینگ زبان انگلیسی وجود دارند برای برخی از زبان آموزان بهترین منبع یادگیری کلمه ها و ساختارهای تازه هستند. تمامی کتاب های لیسنینگ و کتاب های دوره ای آموزش زبان انگلیسی میتوانند بعنوان منبعی مناسب برای این روش مورد استفاده قرار بگیرند.

Listen to Learn

14. صبور باشيد

و در پایان: با خودتان مهربان و صبور باشيد. يادگيري زبان انگلیسی یک دستاورد بزرگ است، و شما هر بار که یک کلمه جدید مي آموزيد، باید بسیار به خودتان افتخار کنيد.

بیشتر بخوانید:

بهترین شیوه یادگیری دراز مدت لغات انگلیسی IELTS و TOEFL

۱۰ نکته کلیدی در یادگیری واژگان تازه زبان انگلیسی

بررسی بهترین کلمه ها و عبارت ها برای بالا بردن نمره آیلتس(۱)

یادگیری لغات تازه آیلتس با ایمیل روزانه

بهترین دیکشنری مناسب آیلتس

بهترین منبع واژگان دشوار آیلتس

ریشه های لاتین واژگان ضروری آیلتس

غلط ترین روش های یادگیری لغات آیلتس!

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه های حفظ کردن واژگان زبان انگلیسی

بهترین راه تقویت لغات آیلتس

لغات کلیدی در لیسنینگ آیلتس IELTS Listening Keywords

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از