بهترین کتاب های آمادگی لیسنینگ

To Improve Listening Skills

جستجو برای بهترین کتاب های تقویت لیسنینگ (Listening Improvement) زبان انگلیسی یک جستجوی همیشگی و بی پایان است. بخش لیسنینگ به ویژه برای زبان آموزان ایرانی که احتمالا کمتر مخاطب رسانه های جمعی انگلیسی زبان همچون شبکه های تلویزیونی، خبری، رادیوها و همانند این هستند یکی از بخش های دشوار زبان انگلیسی به شمار میرود.

.

چالش یافتن منبع لیسنینگ مناسب

با اینهمه یافتن یک کتاب یا منبع مناسب برای لیسنینگ زبان انگلیسی و تقویت مهارت شنیداری شاید کار ساده ای نباشد. رویهمرفته زبان آموزان باید در این زمینه به دو عامل اصلی توجه داشته باشند. (1) جستجو برای یافتن بهترین کتاب ها و مشاوره با مدرسان حرفه ای زبان انگلیسی یا استاد های برجسته آیلتس و تافل و (2) بررسی و توجه به سطحی که هم از نظر مهارت شنیداری و هم از نظر سطح لغات در آن قرار دارند.

.

از چه کسانی مشاوره نگیریم؟

تنها کسی میتواند در زمینه منابع و کتاب های لیسنینگ مشاوره دهنده  باشد که با تمامی منابع کار کرده و به تمامی آن ها آشنایی داشته باشد. پیشنهاد ما به زبان آموزان گرامی آنست که در این زمینه از مشاوره گرفتن از سه گروه دوری کنند! (1) کتابفروشی ها و انتشاراتی که کوچکترین دانش کارشناسی در زمینه محتوای کتاب های چاپ شده ندارند و تنها با توجه به سود و کتاب های باقی مانده خود مشاوره میدهند (2) وبسایت های فروش و دانلود کتاب که تنها در اندیشه جذب مخاطب و ارائه کننده منابع نامناسب و قدیمی با ظاهری بسیار زیبا و گیرا هستند و (3) ناشناس هایی با پیشه یا پیشینه ناآشنا که با نام های مستعار در تالار ها اقدام به ارائه مشاوره تحصیلی و معرفی منابع میکنند تنها با این ادعا که خود با مطالعه منابعی همسان نمره خوبی در آزمون های آیلتس یا تافل گرفته اند. این امر بسیار همانند خود درمانی و یا دریافت دارو خارج از عرف و قانون حوزه پزشکی است و هدررفت صدها ساعت آموزشی و صدها هزار تومان را برای زبان آموزان گرامی به همراه دارد.

.

معرفی منابع بر پایه تجربه های عملی

تنها بنا به انجام وظیفه خود بعنوان مدرسان آیلتس و تافل و دوره های مکالمه زبان انگلیسی در اینجا اقدام به معرفی منابع و کتاب هایی میکنیم که شخصا تمامی آن ها را مطالعه کرده و بازده بسیار بالای آن ها را  در کلاس های خصوصی و آموزشگاهی خود دیده ایم. این منابع را میتوانید در یک دوره پیش آیلتس یا پیش تافل مطالعه بفرمایید ولی پیش از شرکت در این آزمون ها باید بدنبال منابع آیلتس و تافل در زمینه لیسنینگ باشید.

در اینجا بدنبال پیشنهاد شیوه کار با این کتاب ها نیستیم. در این زمینه پیشتر نوشته هایی با منتشر کرده ایم که با جستجو در این وبسایت میتوانید آن ها را بازبینی بفرمایید. در پایان توجه داشته باشید که همانند یک دارو در حوزه پزشکی، ممکن است هر یک از این کتاب ها با توجه به شرایط شما برایتان سودمند باشد یا نباشد و به عنوان مهمترین شاخص باید به سطح زبان انگلیسی خود بطور کلی، دانش واژگان یا دایره لغات و مهارتتان در لیسنینگ توجه داشته باشید.

Tactics for listening

Real Listening and Speaking bookReal Litsening 2Real Litsening 3

Real Litsening 4 Open Forum Listening book Listen here book  همانطور که پیشتر هم نوشته بودیم، برنامه تقویت لیسنینگ باید بهمراه تقویت و بالا بردن دایره لغات باشد. برای این منظور پیشنهاد میکنیم همزمان حتما کتاب های لغت مناسب سطح خود را گزینش و خریداری کنید.

Imrove your Vocabulary

همچنین تقویت لیسنینگ بدون یک دیکشنری استاندارد تک زبانه بی معنی است و بسیاری از زبان آموزان صد ها ساعت خود را بدلیل بی توجهی به همین موضوع هدر میدهند. دیکشنری پیشنهادی ما در زیر مناسب تقریبا تمامی کتاب های لیسنینگ که در بالا از آن ها نام بردیم میباشد. همچنین باید یک دیکشنری چند رسانه ای بر روی لپتاپ خود برپا(نصب) کنید تا بتوانید تلفظ لغات تازه را نیز به گونه ای درست دنبال فرمایید.

American Wordpower Dictionary

امیدواریم این نوشته که بنا به تجربه های عملی ما نوشته شده برای شما سودمند بوده باشد. همچنین میتوانید پیشنهاد ها، پرسش ها و دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.

.

پیروز باشید

5 پاسخ های ایجاد شده:
 1. سجاد
  سجاد says:

  با سلام
  آیا همه منابع پیشنهادی برای لیسنینگ را باید مطالعه کرد و یا یک سری کامل کتاب ( برای مثال تکتیکس ها) از منابع پیشنهادی کفایت میکنه؟؟؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود

   بسته به بسیاری از عوامل هر دو مورد میتونه گزینه درستی باشه.

   پاسخ
 2. Miad
  Miad says:

  ادامه دیدگاه بالا
  تا دو سال پیش تا کتاب 2b top notch رو در آموزشگاه گذراندم آگه میشه یکم راهنمایی و می خوام تا دو سال دیگه به صورت خود آموز شروع کنم تا بتونم نمره مورد نظرمو بگیرم می خواستم که کمکم کنین که ببینم برای شروع کدوم یک از کتاب های listening و vocabulary
  بالا رو شروع کنم به خوندن
  آگه میشه بگین کدومش collection بهتر همه هستش ممنون

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود به شما

   شما میتونید در یک بازه 5 تا 6 ماهه با کلاس های خصوصی ما به مدرک آیلتس برسید ولی درباره دوره ها و کتابهای دیگه اطلاعی نداریم.
   اگر خودآموز قصد شرکت در آزمون دارید میتونید عبارت ‘کتاب های پیش آیلتس’ را گوگل کنید و منابع معرفی شده را تمرین نمایید.

   پاسخ
 3. Miad
  Miad says:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اولا می خواستم ازتون به خاطر سایت بسیار خوبتون تشکر کنم
  و یک سری سوال هم دارم که ممنون می شم بهم جوابشو بدین
  سوال اولم اینه که من می خوام آیلتس بدم برای اقامت
  و الان 16سالمه و می خوام از ابتدا شروع کنم تا حدودی زبان خوندم یعنی تا دو سال

  پاسخ

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.