بهترین شیوه یادگیری دراز مدت لغات انگلیسی IELTS و TOEFL

Best Methods for svaing Vocabulary in Long Term Memory

شیوه های گوناگونی برای حفظ کردن و تقویت لغات تازه و ضروری برای آمادگی و شرکت در آزمون های آیلتس و تافل وجود دارد که برخی از آن ها را پیشتر بررسی کردیم. این شیوه ها شامل استفاده از فهرست واژگان ضروری و پرکابرد زبان انگلیسی، کتاب های مربوط به لغات ضروری آیلتس، نرم افزارهای تقویت واژگان مثل نارسیس ماکزیمم، کتاب های ریدینگ و تهیه فلش کارت ها یا چسباندن فهرست لغات دشوار بر روی دیوار اتاق و بسیاری دیگر از روش های اینچنینی میباشد. از سوی دیگر به کار گرفتن شیوه های نادرست حفظ کردن لغات مثل حفظ کردن کورکوانه معنی فارسی آن ها میتواند به هدر رفتن ساعت های پرشماری انجامیده و نهایتا زبان آموز را خسته و دلسرد نماید. در زیر کوشش میکنیم بهترین روش برای آموختن “درست” واژگان و سپردن لغات تازه به حافظه دراز مدت را بررسی کنیم.

ندانستن تعداد مناسبی از واژگان برای شرکت در آزمون های آیلتس و تافل (IELTS, TOEFL) میتواند مانع بزرگی برای بدست آوردن نمره مناسب(6 تا 7 آیلتس/80 تا 100 تافل) باشد. برخی تعداد واژگان مورد نیاز برای چنین نمره هایی را 6 تا 9 هزار واژه ضرروی براورد میکنند. همچنین راه ها، شیوه ها، استراتژی ها و شگرد های گوناگونی برای آموختن لغات تازه از سوی نویسندگان کتابهای لغت و پژوهشگران پیشنهاد شده است.

با اینهمه، دانستن شمار بالایی از لغات همیشه به زبان آموزان کمک نکرده و برخی همچنان در مهارت های گوناگون به ویژه مهارت Reading که انتظار میرود بیشتر به دانستن واژگان مرتبط باشد نمره بالایی دریافت نمیکنند. بهترین مثال این گروه مترجمان زبان انگلیسی هستند که با دانستن شمار بسیاری از لغات انگلیسی نمره هایی کمابیش برابر دیگر زبان آموزان کسب میکنند.

در این نوشته کوشش میکنیم بهترین راه و رویکرد آموختن واژگان تازه را به گونه ای در راستای استفاده در دو امتحان آیلتس و تافل باشد، معرفی کنیم.

معیارها لغت دانستن چیست؟    When You Can Say I Know A Word

بنا بر آنچه از زبان آموزان در دوره های آیلتس و تافل دیده ام، بسیاری به ویژه دانشجویان دانشگاه های تراز اول دولتی گرایش بسیاری به حفظ کردن لغات تازه با برابر های فارسی آن ها دارند. از سوی دیگر بسیاری از کتابهای مرجع در زمینه واژگان آیلتس و تافل و بطور کلی زبان انگلیسی در سطوح پیشرفته نیز “با هدف سود و فروش بیشتر و نه بازده آموزشی بالاتر” به فارسی ترجمه شده و از سوی زبان آموزان به ویژه زبان آموزان خودخوان خریداری و به کار گرفته میشود.

در چهارچوب آزمون های آیلتس و تافل زمانی میتوان گفت یک لغت را میدانیم که Communication میان دو کسی که آن واژه را به کار میبرند روی دهد. به این معنی که گوینده واژه را بدرستی به کار برده( از نظر تلفظ، معنا در جمله، حروف اضافه و واژگان پیرامونی) و شنونده/خواننده بتواند بدرستی آن را درک کند. متاسفانه در روش حفظ کردن لغت های تازه با برابر های فارسی آنها آموزش در چنین معیارها روی نمیدهد. به این معنی که زبان آموز تلفظ درست را یاد نمیگیرد، گاهی از معنای واژه در جمله ناآگاه است. حروف اضافه آن را نمیداند و همچنین نمیداند این واژه با چه واژه هایی ترکیب میشود و در یک گروه، معنای تازه ای میابد.

نتیجه این عدم بوجود آمدن communication، بدست آورده نمره های پایین در آزمون به ویژه در بخش Speaking، Listening، و Writing است.

راه درست آموختن لغت های ضروری IELTS TOEFL چیست؟

آموختن و دانستن یک لغت تازه در نظر آموزشگاه ها و استادهای گوناگون همسان نیست ولی اگر بدنبال یک نمره خوب(7/100 آیلتس/تافل) هستید باید برای هر لغت تازه موارد زیر را در یک فرهنگ واژگان (Dictionary) استاندارد جستجو کرده و کوشش کنید تمامی آن ها را بیاموزید. این همان شیوه ای است که من در کلاس های آیلتس و تافل از زبان آموزان میخواهم و بازده بسیار بالایی را تاکنون شاهد بوده ام. توجه کنید زبان آموز برای مثال زدن یا تلفظ درست لغت مورد و به کاربرد collacation تنها 4 ثانیه زمان دارد! تجربه نشان داده این زمان برای زبان آموزانی که یک واژه را واقعا آموخته و آن را واقعا میداند کافی است.

A New Word

1. Spelling and Definition

2. Pronunciation

3. Dictionary Example

4. Your Example

5. Collocation

6. Preposition

7. Synonyms and Antonyms

8. Idioms or Phrases (if any)

در اینجا به یک مثال ساده نگاه میکنیم. تقریبا تمامی زبان آموزانی که دوره های آمادگی آیلتس/تافل را میگذرانند با واژه “Advice” آشنا هستند و معنی آن را به فارسی که میشود “نصیحت” یا “پند” به خوبی میدانند. ولی این به معنی دانستن این واژه نیست! آموختن همین واژه را با روش بالا ببینیم.

Advice

1. a.d.v.i.c.e     a piece of useful information that you give someone to help him/her

2. /ed vais/

3. You should have followed my advice.

4. Your advice was very helpful for me.

5. Give somebody some advice/Get some advice/ask somebody’s advice,….

6. ….

7. Recommendation/Tip/Guidance

8. A piece of advice/A word of advice

IELTS TOEFL New Words Synonym IELTS TOEFL Vocabulary Learning Methods collacation IELTS TOEFL Vocab Learning Strategy

 در بالا آشکارا میبینیم “دانستن” یک واژه ضروری و کاربردی آیلتس تافل به گونه ای که در مهارت های اصلی این آزمون ها(Speaking, Reading, Writing, Listening) مورد نظر است و میتواند زبان آموز را به نمره بالا برساند بسیار فراتر از دانستن برابر آن در زبان مادری است و تنها در این چهارچوب کوچک محدود نمیشود. مشکل اینجاست که شمار واژگانی که یک زبان آموز برای نمره خوب آیلتس و تافل باید آموخته و بطور فعال بکار بگیرد بسیار چشمگیر است(تا 10 هزار واژه) و رسیدن به این سطح از دامنه لغات با چنین حجم بزرگی از آموختنی ها چالشی است که هر کسی از آن سربلند بیرون نمی آید!

با اینهمه با پیش گرفتن چنین رویکردی برای یادگیری لغات تازه در مسیر آزمون های آیلتس و تافل میتواند شانس خود را برای دریافت یک نمره درخشان بالا ببرید.

بیشتر بخوانید:

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه تقویت لغات آیلتس

بهترین کلاس خصوصی آیلتس

دوره فشرده ۱ تا ۳ ماهه آیلتس تافل مکالمه

یادگیری زبان انگلیسی بدون رفتن به کلاس

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع خودخوان (بدون کلاس) آیلتس آکادمیک جنرال

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

دیدگاه ها

Comments are closed.