بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

memorizing ielts vocabمتاسفانه یک راه یکتا و کارآمد برای همه در زمینه حفظ کردن لغات ضروری آیلتس یا لغات ضروری زبان انگلیسی وجود ندارد. دست اندکاران آموزش زبان انگلیسی در سراسر جهان راه های گوناگونی را برای بخاطر سپردن لغات ضروری جدید پیشنهاد میکنند. در اینجا به یکی از این شیوه ها که کارآمدی عملی آن ها در کلاس های خصوصی آیلتس و تافل گروه آموزشی ما به اثبات رسیده صحبت میکنیم.

روش یادگیری لغات ضروری و کلیدی در جمله

یکی از کار آمد ترین روش ها یادگیری واژگان تازه در قالب جمله های استاندارد و آموزشی دیکشنری های استاندارد و همچنین کتاب های آموزشی ریدینگ سطح بندی شده برای زبان آموزان میباشد. ممکن است به نظر بدیهی یا ساده به نظر برسد ولی بسیاری از زبان آموزان ناخودآگاه و یا به راهنمایی غلط برخی برنامه های آموزشی اقدام به حفظ کردن کورکورانه بانک بزرگی از واژگان و گاه برابر های فارسی آن ها کرده و در نهایت ناتوان از به کار گیری این واژگان در جمله(بخش رایتینگ و اسپیکینگ) خواهند بود.

بنا به تجربیات ما در چهارچوب کلاس های خصوصی از زبان آموز خواسته میشود در یک آزمون تعیین سطح شرکت کرده تا سطح ایشان مشخص شود. سپس یک کتاب استاندارد ریدینگ در سطح ایشان تعیین شده و خریداری میشود. زبان آموز موظف است این کتاب را فصل به فصل خوانده و لغات کلیدی آن را بیرون کشیده و آن ها را در یک دیکشنری استاندارد منطبق با سطح ایشان جستجو کند.

پس از چندی گنجینه چشمگیری از لغات کاربردی(بسته به سودمند بودن و کیفیت کتاب) به دایره لغات زبان آموز افزوده میشود. زبان آموز کمابیش کاربرد آن ها در جمله را به یاد می آورد و میتواند نه تنها خود لغات بلکه لغات پس و پیش هر لغت یا collocation را نیز به یاد آورده و در اسپیکینگ یا رایتینگ خود به کار برد.

لغات باید تک تک در یک دیکشنری استاندارد منطبق با سطح زبان آموز بررسی شده و موارد زیر جداگانه در دفترچه یادداشت شود:

1. نحوه نوشتن یا شکل نوشتاری واژه

2. تلفظ آمریکایی و بریتیش واژه

3. تعریف واژه در دیکشنری

4. یک مثال خوب و قابل فهم برای زبان آموز در میان تمامی مثال های پیشنهادی دیکشنری

5. نوشتن یک مثال مربوط به زندگی روزمره زبان آموز توسط ایشان

6. واژه های هم معنی یا واروی واژه مورد نظر

7. در سطح بالاتر نوشتن collocation های معمول واژه مورد نظر

توجه دارید این شیوه اثبات شده که هم اکنون دست کم بصورت ظاهری در دستور کار برخی آموزشگاه های تراز اول تهران قرار دارد بسیار متفاوت از شیوه 100% غلط حفظ کردن فهرستی از واژه های به اصطلاح “طلایی” یا “کاملا ضروری” بدون دانشی درباره شیوه به کار بردن یا تلفظ آن هاست. متاسفانه این شیوه های کهنه و بسیار کم بازده همچنان در میان بسیاری از زبان آموزان خودخوان متداول است و از سوی برخی استاد های آیلتس و آموزشگاه ها دنبال میشود.

تمامی زبان آموزانی که به سطح نمره های بالاتری از آیلتس و تافل میرسند خودآگاه یا ناخودآگاه به این نکته آگاه میشوند که آموختن واژگان تازه آن ها باید چیزی بیش از حفظ کردن کورکورانه فهرست ها باشد و امیدواریم این نوشته بتواند در زمینه آگاه کردن زبان آموزان و استاد های فعال در این زمینه سودمند بوده باشد.

بیشتر بخوانید:

لغات کلیدی در لیسنینگ آیلتس IELTS Listening Keywords

یادگیری لغات تازه آیلتس با ایمیل روزانه

بهترین منبع واژگان دشوار آیلتس

غلط ترین روش های یادگیری لغات آیلتس!

بهترین راه های حفظ کردن واژگان زبان انگلیسی

بهترین راه تقویت لغات آیلتس

لغات لیسنینگ آیلتس در چه سطحی از دشواری است؟

راه تقویت Listening آیلتس و بالا بردن نمره این مهارت

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از