بهترین برنامه و شیوه تقویت کلمه های ضروری زبان انگلیسی

Learning a new wordدانستن کلمه های فراوان یا دایره لغات گسترده در آزمون آیلتس و تافل یک مزیت و برتری به شمار میرود و بدون شک به زبان آموز در رسیدن به نمره بالاتر کمک خواهد کرد. همچنین دانستن واژه های کاربردی و ضروری زبان انگلیسی در زندگی کادمیک، شخصی و کاری و حرفه ای نیز بسیار سودمند خواهد بود.

از سوی دیگر راه های گوناگونی برای تقویت و بهبود سطح واژگان زبان انگلیسی وجود دارد که بسته به زمان در دسترس و هدف مورد نظر متفاوت خواهد بود. گفته میشود برای راهیابی به تراز بالاتری از تحصیلات دانشگاهی باید مجموعه ای بیش از 10000 واژه ضروری و پرکاربرد را بدانید. [ببینید هم اکنون چند لغت میدانید]

بهترین شیوه و استراتژی یاد گرفتن لغات؟

کارشناسان آموزش زبان انگلیسی معتقدند یک راه خاص برای یادگرفتن(حفظ کردن) واژه ها و کلمه های تازه زبان انگلیسی وجود ندارد و یک روش خاص میتواند برای زبان آموزان و افراد مختلف بسیار خوب یا کم بازده باشد. با اینهمه از هر روشی که استفاده میکنید باید یک دفترچه کوچک لغت خریداری کنید و واژه ها، ساختارها، جمله ها، مثال ها، هم معنی ها(synonym) و متضاد های(antonym) تازه ای که با آن ها روبرو میشوید را درون آن نوشته و بارها و بارها مرور کنید. تمامی روش هایی که برای آموختن و یادگیری کلمه های تازه در آیلتس و تافل وجود دارد را میتوان به دو گروه کلی روش های مستقیم و غیر مستقیم دسته بندی کرد:

روش های مستقیم و غیر مستقیم واژه آموزی(Vocabulary Learning Techniques)

برپایه سطح کنونی واژگان یا دامنه لغات شما، رویکرد و شگرد واژه آموزی ممکن است مستقیم یا غیر مستقیم باشد.

(1) روش مستقیم(فشرده) آموختن واژگان

هنگامی به کار میرود که زمان کمی تا آزمون باقی مانده و باید سطح لغات خود را به شکل چشمگیری بالا ببرید و در این شیوه نیاز است یک جدول یا برنامه زمانی تهیه کنید و بر پایه زمانبندی مشخص، روزانه به آموختن شماری واژه های تازه بپردازید. میتوانید از کتاب ها و منابع بسیار خوبی که برای “پرکاربرد ترین لغات آیلتس”، “لغات ضروری آیلتس” یا “لغات ضروری تافل”، “متداول ترین و ضروری ترین واژگان تافل” که ویژه امتحان آیلتس یا تافل و بر پایه واژه های دوره های پیشین این آزمون ها نوشته شده و حوزه های گوناگون علمی، اجتماعی، فرهنگی و…را شامل میشوند بهره بگیرید.

IELTS Vocabulary Narsis Maximumنرم افزار واژگان آیلتس نارسیس

همچنین نرم افزار هایی (مثل نرم افزار نارسیس ماکزیمم) هم در این زمینه در دسترس است که میتواند کلیدی طلایی برای رسیدن به اندوخته واژگان مورد نیاز بسیار از زبان آموزان مورد نیاز نمره 6 یا 7 آیلتس باشد. پیشتر درباره این نرم افزارها صحبت کرده ایم و پیشنهاد میکنیم این دست نرم افزارها را جزئی از برنامه روزانه واژه آموزی خود کنید چون بابهره گیری از بسترهای دیداری شنیداری(Audio Visual) و بهره گیری از دو این دو حس بسیار پربازده تر از کتاب ها و شیوه های قدیمی هستند.

IELTS TOEFL Vocab Improvement Techniquesفرتور(عکس) از کتاب Oxford Wordskills

میتوانید روزانه از 10 دقیقه تا 1 ساعت را تنها صرف آموختن واژه های ضروری تازه کنید. از هر روشی که استفاده میکنید و هر اندازه که زمان صرف میکنید، بیاد داشته باشید اگر میخواهید نتیجه چشمگیری بگیرید، باید تلاش و کوشش شما در یاد گرفتن واژه های تازه و گسترش دامنه لغتتان پیوسته و برنامه ای منظم و هر روزه باشد.

(2) روش غیر مستقیم آموختن واژگان

روش دوم عبارت است از به کار گیری شیوه هایی غیر مستقیم برای تقویت لغات ضروری آیلتس/تافل. این روش شامل خواندن روزنامه ها، مجله ها، کتاب های دانشگاهی، بروشورها و کتاب های غیر داستانی و علمی است. در این روش همچنین میتوانید به دیدن یا گوش کردن اخبار علمی، مصاحبه ها، برخی ترانه ها و آهنگ ها، مستند های تلویزیونی، فیلم ها، کتاب های شنیداری(صوتی) و گفتمان(بحث) ها بپردازید. بیاد داشته باشید در این روش نه تنها باید واژه های تازه ای که به آن ها روبرو میشوید را بهمراه معنی انگلیسی و مثال هایی از آن جداگانه در یک دفترچه بنویسید، بلکه باید کوشش کنید با تکرار هر روزه آن ها بتوانید از این واژه های تازه آموخته شده در گفتگوها (speaking) و نوشته(writing) های خود استفاده کنید.

Best Ways to Improve ILETS TOEFL Vocabulryبخش هایی از این نوشته برگردانی از این برگه است.

بیشتر بخوانید:

بهترین منبع واژگان دشوار آیلتس

ریشه های لاتین واژگان ضروری آیلتس

غلط ترین روش های یادگیری لغات آیلتس!

بهترین راه حفظ کردن لغات آیلتس

بهترین راه های حفظ کردن واژگان زبان انگلیسی

دانلود جزوه لغات ضروری برای آیلتس ۷

بهترین راه تقویت لغات آیلتس

ریدینگ هایی برای تقویت لغات انگلیسی

آشنایی با معمول ترین غلط های املایی (Spelling) در آیلتس

نزدیک ترین مقاله های رایگان آنلاین به ریدینگ های آیلتس 

لغاتی در سطح نمره ۷٫۵ و ۸ ریدینگ آیلتس آکادمیک

دیدگاه ها

2
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
1 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
1 Comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
A2

ممنون از توضیحات مفیدتون و مطالب این سایت.