برنامه ریزی تقویت سریع مهارت شنیداری(لیسنینگ) آیلتس

Improving Listening Fastتقویت لیسنینگ زبان انگلیسی برای بالا بردن این مهارت در آیلتس و رسیدن به نمره بالاتر برای بسیاری از زبان آموزان برابرست با تکیه بر لیسنینگ هایی که در کلاس های زبان، موسیقی یا فیلم در دوران نوجوانی و دانشگاه شنیده اند و یا کتاب هایی که در دوره های خصوصی یا آموزشگاهی به ایشان پیشنهاد میشود. با اینهمه اگر با تمرین این منابع همچنان زبان آموز نتواند آنگونه که باید در بخش شنیداری موفق باشد چه گزینه هایی پیش رو خواهد بود؟ در اینجا کوشش میکنیم بنا بر تجربه های بدست آمده از کلاس های خصوصی آیلتس راهی جایگزین پیشنهاد کنیم.

نوشتن واژه به واژه متن فایل های شنیداری آیلتس

یکی از راه های سریع برای تقویت خش لیسنینگ آیلتس میتواند Transcribe کردن یا نوشتن متن فایل های لیسنینگ کتاب های آمادگی آیلتس یا تست های دوره های پیشین از کتاب های Cambridge IELTS باشد. در این روش زبان آموز باید روزانه 1 تا 2 تست را بصورت کامل گوش کرده و بر روی کاغذ بیاورد. در روش هایی که پیشتر پیشنهاد میشد، از زبان آموز خواسته میشد متن شنیده شده را واژه به واژه بر روی کاغذ آورده و واژه هایی که از آنها جای میماند را با گوش کردن دوباره به متن اصلی بیافزاید. از برتری های این روش تمرکز بسیار بیشتر بر روی کل متن و بدست آوردن یک چهارچوب کلی از بخش لیسنینگ آیلتس است. از کاستی های آن میتوان به زمان بر و توانفرسا بودن این روش اشاره کرد که به ویژه دنبال کردن آن در روز ها و هفته های پایانی میتواند برای زبان آموز بسیار دشوار باشد.

Cambridge IELTS 10کنفرانس دادن بدنبال یادداشت برداری سریع و کلی

روش دیگر با نیاز کمتر به زمان و انرژی میتواند گوش کردن به فایل های لیسنینگ آزمون آیلتس و یادداشت برداری سریع و بدست آوردن یک تصویر کلی از آنچه شنیده شده است میباشد. در روشی که در کلاس های خصوصی آیلتس از آن بهره میبریم، در ادامه از زبان آموز خواسته میشود پس از یک بازبینی 1 دقیقه از یادداشت های خود و با در دست داشتن این یادداشت ها شنیده ها را به زبان خود بازگو نماید. این روش در واقع شیوه متداول در آزمون تافل است و بهره گیری از آن توان زبان آموز را در درک داستان کلی و بهره گیری درست تر از واژگان بهبود خواهد بخشید.

بسیاری از زبان آموزانی که از این روش بهره گرفته اند بهبود چشمگیری در سطح لیسنینگ خود را گزارش کرده اند. با اینهمه، به گونه ای که برای بسیاری از دست اندرکاران آموزش آیلتس و زبان آموزان آشکار است، بهبود لیسنینگ حتی در سطح 0.5 نمره بسیار کند پیش رفته و برخی از زبان آموزان برای بهبود نیم نمره لیسنینگ خود به هفته ها زمان نیاز خواهند داشت. آنچه بسیاری از زبان آموزان موفق دوره های پیشین بر آن انگشت گزارده اند، آموختن از خطاهای پیشین در لیسنینگ و سپری کردن زمانی دراز بر بررسی اشتباه ها برای پیشگیری از تکرار آن ها و نه تست زدن های پی در پی و کورکورانه است.

کنفرانس دادن پس از یادداشت برداری از مستند های علمی

زبان آموزانی که بدنبال نمره های بالاتر لیسنینگ آیلتس هستند(6.5 به بالا) میتوانند از مستند های علمی کمک فراوانی بگیرند. در این روش یک مستند عملی با درون مایه ای همسان با لیسنینگ های آیلتس گزینش شده و زبان آموزان مستند 40 دقیقه را همراه با دیدن یادداشت نویسی میکند و در 10 تا 15 دقیقه کنفرانس میدهد.

Earth Story Doumentaryنوشتن متن فایل های شنیداری کتاب های آمادگی لیسنینگ

اگر فایل های کتاب های آیلتس یا Cambridge IELTS برای شما دشوار است و انجام تمرین هایی که در بالا گفته شده برای شما بسیار سخت و کلافه کننده است، میتوانید کار را با کتاب های تمرینی لیسنینگ زبان انگلیسی آغاز کنید. فهرستی از چنین کتاب هایی پیشتر در ielts2.com آورده شده است که در پیوند زیر میتوانید آن ها را دنبال فرماید:

منبع تقویت لیسنینگ آیلتس

بیشتر بخوانید:

توصیه هایی برای یادداشت برداری مکالمه های آزمون تافل iBT

استراتژیهای تقویت شنیداری(لیسنینگ) آزمون تافل iBT

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

لغات کلیدی در لیسنینگ آیلتس IELTS Listening Keywords

تقویت لیسنینگ آیلتس با موسیقی همراه با متن

معرفی رادیوی انگلیسی زبان با لهجه استرالیایی

معرفی ایستگاه انگلیسی زبان رادیوی NPR با لهجه آمریکایی

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دیدگاه ها

2
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
1 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
2 Comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
rose

با سلام…. میخوستم نظرتون رو درباره فیل های Daily English ESL Podcast برای تقویت لیسنینگ بدونم، این فایل ها با لهجه امریکن هست…. ایا برای تقویت لیسنینگ و مکالمه برای امتحان ایلتس این فایل ها میتونن مفید باشن؟… ممنون