برنامه ریزی برای خواندن تافل

Happy Man In The Libraryدر اینجا به ویژگی های برنامه ریزی و علمکرد درست زبان آموزانی که به نمره های بالای تافل دست میابند میپردازیم. برخی از این موارد ممکن است ساده به نظر برسند ولی درست نفهمیدن یا به کار نبردن آن ها از سوی برخی زبان آموزان میتواند به شکست ایشان در آزمون بیانجامد. همچنین همواره سریع ترین راه گرفتن مدرک تافل شرکت در کلاس های خصوصی و بهره گیری از شیوه تدریس حرفه ای استادهای ماهر و چیره دست این حوزه آموزشی است. با اینهمه در این نوشته به شیوه خودخوان که شیوه ای محبوب و پرطرفدار به شمار میرود پرداخته شده است.

برنامه ریزی و عملکرد برای گرفتن تافل 100

۱٫ تعیین هدف واقع بینانه و قابل دستیابی در هر مرحله

کوشش کنید براورد درستی از سطح زبان خود و معنی واقعی نمره مورد نظر در آزمون آیلتس یا تافل داشته باشید. کوشش کنید معنی نمره 80 یا 100 را بفهمید. یکی از بهترین راه های واقع گرایانه در این زمینه شرکت در آزمون های آزمایشی استاندارد است.

۲٫ دنبال کردن منظم برنامه و طرح درس

خواندن برای تافل را با امتحان های دانشگاه خود اشتباه نکنید! این اشتباه به شکست بسیاری از زبان آموزان در آزمون و تکرار پر هزینه آن میانجامد. کوچکترین وقفه در راه رسیدن به نمره 80 یا 90 به هر دلیل معمولا به عقب افتادن شما از برنامه و احتمالا نرسیدن به نمره مورد نظر میانجامد.

بسیاری از زبان آموزان تنها بخاطر 2 یا 3 نمره در یکی از مهارت ها ناگزیرند آزمون را دوباره شرکت کنند و کم نیستند کسانی که ۳ یا ۴ بار در آزمون آیلتس یا تافل شرکت کرده اند و رویهمرفته هزینه های بالای ۳ میلیون تومان (سال ۱۳۹۳) پرداخت کرده اند.

۳٫ بالا بردن سرعت و بازده مطالعه

توجه داشته باشید در راه رسیدن به نمره 70 یا 90 تافل فشار بسیار زیادی به شما وارد میشود. باز هم توجه کنید خواندن برای تافل به ویژه در دور های زیر ۸ ماه قابل مقایسه با امتحان های دانشگاهی نیست. حجم آموختنی ها بسیار بالاست و حتی اگر به بهترین منابع تافل هم دسترسی داشته باشید باید حتما سرعت و بازده خود را بالا ببرید.

سرعت و بازده بالا از ویژگی تمامی زبان آموزان موفق تافل است.

۴٫ تقویت مهارت تندخوانی

سرعت خواندن بیشتر زبان آموز در آغاز کار کمتر از ۶۰ واژه در دقیقه است. یعنی حدودا ۱ واژه در هر دقیقه. به گفته یکی از کتاب های مرجع آموزش آیلتس، این سرعت برای رسیدن به نمره ۷ باید به ۳۰۰ واژه در دقیقه افزایش یابد. این میزان برابر ۵ واژه در ثانیه است. حتی بسیاری از مدرسان آموزشگاه های زبان و استاد های آیلتس و تافل هم از چنین سرعتی برخوردار نیستند ولی رسیدن به این سرعت کاملا شدنی است و پیش نیاز نمره بالای تافل به ویژه نمره بالای 90 است!

میتوانید با جستجو در این باره استراتژی های گوناگون را بررسی کنید. پیش از این نوشته ای در زمینه افزایش مهارت تندخوانی برای آیلتس منتشر کرده ایم.

۵٫ تقویت حافظه برای آموختن زبان انگلیسی

رسیدن به نمره 80 یا 90 تافل نیازمند خواندن کتاب ها و منابع بسیار و حفظ کردن چندین هزار لغت تازه است. از این رو باید کوشش کنید حافظه خود را برای به ذهن سپردن حجم بالایی از اطلاعات آموزش دهید.

۶٫ آموختن مدیریت صحیح زمان

برخی بر این باورند در مسیر آمادگی و مطالعه برای آزمون تافل “زمان بزرگترین دشمن شماست”. در واقع زمان مهم ترین عامل در برنامه ریزی برای خواندن تافل است و بدون مدیریت درست زمان شانسی برای رسیدن به نمره بالا و اخذ مدرک وجود نخواهد داشت.بهترین مدرس تافل کسی است که بهترین زمانبندی را داشته و زمان را با معرفی منابع نادرست یا پرداختن بیش از اندازه به یک بخش هدر نمیدهد.

پیشتر نوشتیم بهتر است برای مدیریت درست تر زمان کل دوره مورد نظر خود را به ۳ بخش تقسیم کرده و در هر مرحله اصلی اهدافی که به آن رسیده یا نرسیده اید را بررسی کنید تا با توجه به آن سرعت خود را بیشتر یا کمتر کنید. نداشتن مدیریت زمان برای بیشتر زبان آموزان برابر شکست است.

۷٫ درک درست چهارچوب امتحان آیلتس

کوشش کنید با جستجو در اینترنت یا با مشاوره با مدرس های خوب تافل از چهارچوب این آزمون آگاهی دقیق پیدا کنید. یک اشتباه ساده درباره حجم آزمون یا آشنا نبودن با کلیات آن میتواند به از دست رفتن زمانی ارزشمند بیانجامد و بخت شما را برای کارکرد بهتر در آزمون از شما برباید.

یکی از بهترین توصیه ها در این زمینه شرکت در آزمون های آزمایشی یکی از مراکز برگزار کننده است. همیشه کیفیت برگزاری آزمون در جلسه امتحانی واقعی با تست زدن در منزل متفاوت است. گرچه این تفاوت در آزمون آیلتس به اندازه تافل ممکن است تعیین کننده نباشد ولی توصیه میشود حتما دست کم یکبار در آزمون آزمایشی شرکت کنید.

۸٫ درست خواندن پرسش های امتحانی تافل

درست نفهمیدن سوال به ویژه در بخش های اسپیکینگ و رایتینگ تافل و پاسخ پرت دادن یکی از مشکل های همیشگی و عامل اصلی از دست دادن نمره بسیاری از زبان آموزان است. درست نفهمیدن سوال یا درست نخواندن دستوالعمل چگونگی پاسخگویی در بخش ریدینگ و لیسنینگ پیامدهای به مراتب بدتری به همراه دارد و نمره زبان آموزان را حتی بیشتر تحت تاثیر قرار میدهد.

طلایی ترین نکته آزمون تافل اینست که پرسش را چندین بار خوانده تا دقیقا بفهمید از شما چه چیزی خواسته میشود و به این ترتیب شانس از دست دادن نمره خود را به کمترین میزان برسانید.

9. بر روی تست های TPO تمرکز بیش از حد نکنید!

بسیاری از زبان آموزان و علاقمندان شرکت در امتحان تافل، دریافت نمره 80 یا 90 را برابر انجام تمامی تست های TPO یا تمام کردن تمامی منابع موجود در بازار میدانند! توجه داشته باشید که گرچه تست های TPO و کتاب های مرجع تافل میتواننند کمک بزرگی در آشنایی شما با چهارچوب و جنس سوالات روز آزمون داشته باشند، تمرکز بیش از اندازه بر آن ها میتواند شما را از منابعی که باید برای رسیدن به نمره بالا بخوانید دور کنند و در نهایت به ضرر شما تمام شوند.

بهتر است تست زدن در نیمه دوم برنامه خود داشته باشید و زمان خیلی زیادی را نیز صرف تست زدن نکنید. تمرین واژگان، تمرین لیسنینگ و تمرین اسپیکینگ باید تا آخرین روزهای پیش از آزمون ادامه داشته باشد. بنابراین اجازه ندهید استرس روزها یا هفته های آخر شما را از بازبینی و مرور منابع دور کند.

10. درباره برنامه درسی و شیوه کار افراد موفق در تافل پژوهش کنید

همواره پژوهش و جستجو درباره افرادی که پیشتر به نمره های خوبی دست یافته اند میتواند سودمند و مفید باشد. با اینهمه باید توجه بسیاری داشته باشید تا هماهنگی شرایط ایشان با شرایط خود را فراموش نکنید و همچنین به یاد داشته باشید که هرگز نمیتوان 2 زبان آموزان کاملا همسان را یافت! به این معنی که گرچه جستجو و بررسی شیوه کار افراد موفق سودمند است، شرایط هر کس با دیگری متفاوت است و هیچ برنامه درسی را نباید 100% رونویسی کرد و انتظار موفقیت داشت.

بیشتر بخوانید:

بهترین منابع تافل iBT

شیوه های تقویت مهارت لیسنینگ Listening تافل بالای ۱۰۰

فهرست بهترین منابع برای تافل iBT بالای ۱۰۰

نکته های اسپیکینگ تافل iBT

برنامه ریزی گام به گام برای امتحان های تافل و آیلتس

برنامه ریزی روزانه نوشتن رایتینگ IELTS TOEFL Writing

برنامه ریزی ۱۰ مرحله ای اخذ نمره ۷ آیلتس 

معرفی و دانلود تست های TPO تافل ۲۴ دوره ای

آموزش گرامر آیلتس و تافل – صفت(Adjective) ترتیب و جایگاه

نمره ۹۶ تافل iBT دریافت شده توسط مهکام ز. در سال ۱۳۹۲

توصیه هایی برای بهبود مهارت اسپیکینگ تافل

دانلود جزوه لغات بسیار سخت آیلتس

تافل ۸۰ امیر ع. (افزایش ۱۴ نمره تافل در ۱۰ جلسه فشرده)

بهترین مدرس تافل

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از