برنامه تقویت لیسنینگ تنها در ۳ هفته زمان

Improving Listening in 3 weeksمتد ها و رویکردهای گوناگونی برای بهبود و تقویت سطح لیسنینگ(شنیداری) زبان انگلیسی و به ویژه لیسنینگ آیلتس و تافل وجود دارد که پیشتر نیز درباره آن ها گوناگو کرده ایم. برخی از زبان آموزان درباره برنامه ای برای تقویت لیسنینگ در بازه زمانی 3 هفته ای و کمتر از یک ماه پرسش کرده بودند که در این نوشته بصورت کوتاه کوشش میکنیم این عزیزان را راهنمایی کنیم.

تقویت لیسنینگ در کمتر از 3 هفته

در مرحله نخست باید توجه ویژه ای به سطح زبان آموز داشت. اگر شما در سطحی پایین تر از نمره 5 آیلتس(15 لیسنینگ تافل) قرار دارید و بدنبال بهترین راه بهره برداری از زمان 3 هفته تا 1 ماهه خود هستید برنامه شما با زبان آموزی که در سطح نمره 6 آیلتس(20 لیسنینگ تافل) است کاملا ناهمسان خواهد بود. در زیر درباره هر دوی این گروه ها پیشنهادهایی ارائه میکنیم.

برنامه فشرده تقویت سریع لیسنینگ از سطح نمره 5 آیلتس(15 شنیداری تافل)

بهترین برنامه برای بهبود وضعیت لیسنینگ از این سطح به سطح بالاتر یعنی نمره 5.5 تا 6 آیلتس و (17 تا 20 شنیداری تافل) بر پایه 2 فعالیت کلی خواهد بود: (1) تهیه کتاب های لیسنینگ سطح پیش آیلتس یا پیش تافل و تمرین با این کتاب ها به شیوه هایی که پیشتر در همین سایت توضیح داده شده برای بهبود وضعیت کلی لیسنینگ، آشنایی با واژگان معمول در این مهارت، لهجه آمریکایی یا بریتیش، امکان دنبال کردن متن های شنیداری بلند تر از چند کلمه و (2) تهیه برخی کتاب های مرجع آیلتس یا تافل برای آشنایی با نمونه سوال های آزمون مورد نظر.

زبان آموز باید کوشش کند زمان خود را به گونه ای تنظیم کرده تا از یک سو با تمرین این فهرست کتاب ها توان شنیداری خود را بطور کل بالا ببرد و از سوی دیگر با آشنا کردن خود با چهارچوب آزمون کارکرد بهتری در روز آزمون داشته باشد و از ناآشنایی با نمونه سوال ها و قوانین حاکم بر آزمون ضربه نخورد و نمره از دست ندهد. فهرست منابع پیش آیلتس و شیوه های بهبود مهارت شنیداری را میتوانید در پیوند های زیر دنبال فرمایید:

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

راه تقویت Listening آیلتس و بالا بردن نمره این مهارت

۱۰ راه و منبع تقویت مهارت شنیداری(لیسنینگ) زبان انگلیسی

برنامه فشرده تقویت سریع لیسنینگ از سطح نمره 6 آیلتس(20 شنیداری تافل)

اگر در سطح بالاتری از لیسنینگ قرار دارید(6 آیلتس، 20 شنیداری تافل) اما زمان شما برای کلاس رفتن بسیار محدود است و باید در تنها 3 تا 4 هفته نمره خود را دست کم نیم نمره بالا ببرید بهترین راه (1) تهیه کتاب های آموزشی لیسنینگ آیلتس و تافل و کار بر روی این منابع و (2) مرور تمامی نکته های پیشنهادی از سوی دست اندرکاران و استادهای آیلتس و تافل در قالب ویدئوها و جزوه ها و صفحه های آنلاین است.

توجه داشته باشید واروی آنچه بسیاری از زبان آموزان میپندارند و برخی از آموزگاران ناآشنا پیشنهاد مینمایند، تمرین با کتاب های دربرگیرنده نمونه سوال های آزمون های سال های پیشین که از آن میان میتوان سری کتاب های Cambridge IELTS 1-10 و TPO برای تافل را نام برد، احتمالا تاثیر چشمگیری بر روی سطح لیسنینگ شما و نهایتا نمره دریافتی از آزمون نخواهد داشت. بازتاب تمرین با این کتاب ها اندک و مربوط به آشنایی شما با نمونه سوال ها خواهد بود اما برای “یادگیری” و بهبود وضعیت لیسنینگ باید کتاب های آموزشی در دستور کار قرار گیرند و نه نمونه تست های دوره های پیشین. برخی از زبان آموزانی که به ویژه در دوره های کوتاه مدت تنها به “تست زدن” میپردازند و حتی تمامی کتاب های کمبریج آیلتس و TPO را به پایان میرسانند در پایان نتیجه خوبی دریافت نکرده و ناگزیر از تکرار آزمون، سپری کردن زمان بیشتر و پرداخت هزینه دوچندان خواهند بود.

برای دستیابی به فهرست بهترین کتاب های آموزشی لیسنینگ در این سطح و همچنین ویدئوهای مربوطه میتوانید پیوند های زیر را دنبال نمایید:

فهرست بهترین منابع آیلتس

بهترین منابع تافل iBT

دانلود ویدئوی آموزشی نکته های لیسنینگ آیلتس از British Council

نکته های کلیدی در تقویت شنیداری(Listening) آیلتس و تافل

شیوه های تقویت مهارت لیسنینگ Listening تافل بالای ۱۰۰

توصیه هایی برای یادداشت برداری مکالمه های آزمون تافل iBT

استراتژیهای تقویت شنیداری(لیسنینگ) آزمون تافل iBT

توصیه های تقویت ریدینگ تافل (سطح پیشرفته نمره ۲۲ تا ۳۰)

دانلود لغات دشوار و ضروری TPO تافل

معرفی و دانلود تست های TPO تافل ۲۴ دوره ای

دیدگاه ها

2
ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
1 Comment threads
1 Thread replies
0 پیگیرها
 
اکثرا واکنش نشان داده اند
داغ ترین موضوع دیدگاه
1 Comment authors
  اشتراک در  
اطلاع از
کاربران ناشناس

استاد گرامي به نظر شما سطح امتحان ايلتس به كداميك از كتابهاي كمبريج ايلتس ايلتس ترينر يا ايلتس پلاس يا افيشال ايلتس نزديك تر است سوال دوم بنده در بخش لسنينگ مي خواستم بدانم من در پاسخ به پارت سوم ان ضعف بيشتري دارم مخصوصا جايي كه دو نفر با هم صحبت مي كنند يا جايي كه جدولي مي دهند با چند عنوان بايد به گرينه درست متصل كرد كه مخصوصا سوالات 25 تا 30 اينگونه است