برای نمره 7.5 آیلتس چند ماه باید بخونم؟

IELTS Speaking Test

داشتن یک براورد تقریبی از زمان مورد نیاز برای رسیدن به نمره مشخصی از امتحان های آیلتس و تافل یکی از عامل های بزرگ موفقیت در رسیدن به هدف بوده و به کاهش فشارهای روانی معمول در راه رسیدن به مدرک این آزمون ها کمک بزرگی خواهد کرد. با اینهمه، به باور ما، حتی یک تخمین نه چندان دقیق نیز کار ساده ای نیست و تنها استاد ها و مدرسان حرفه ای قادر به انجام آن خواهند بود و حتی از توان برخی از آزمون های تعیین سطح موسسات آموزش زبان نیز بیرون است.

چه کسی مدرک آیلتس 7.5 در دست دارد؟

پس از دنبال کردن و بررسی موشکافانه کارکرد بسیاری از زبان آموزانی که بدنبال نمره های 6، 7 یا 7.5 در آیلتس آکادمیک و جنرال بوده اند، در پاسخ به سوال متوسط ماه های مورد نیاز برای رسیدن به نمره ای همچون 7.5 باید صادقانه اعلام کنم بسیاری از زبان آموزان هرگز نمیتوانند به نمره 7 و بالای 7 دست یابند! البته هیچ ایرادی در این موضوع وجود ندارد و مساله درست همانند نرسیدن بسیاری از دانشجویان دانشگاه ها به سطح PhD است. شاید برای بسیاری از زبان آموزان جالب باشند که بدانند حتی بسیاری از کسانی که در آموزشگاه های زبان و موسسات آیلتس به تدریس این آزمون ها مشغول هستند نیز نمیتوانند به نمره ای همچون 7.5 دست یابند و اکثریت مطلق ایشان هرگز آزمون آیلتس را برگزار نکرده اند و نخواهند کرد!

از این رو به باور من بعنوان یک زبان آموز هرگز نباید برای نرسیدن به نمره 7 یا بالای 7 در آیلتس شرمسار باشید یا حتی یک دم خود را سرزنش کنید چرا که حتی کسانی که آیلتس را بعنوان پیشه خود برگزیده اند و سال ها در این زمینه سرگرم آموزش بوده اند نیز در رسیدن به این نمره ناتوان هستند و حتی شهامت شرکت در این آزمون را نیز ندارند چه برسد به زبان آموزی که با منابعی محدود تنها چند ما یا نهایتا 1 یا 2 سال در این زمینه پراکنده خوانی کرده و علاقه و پیشه ایشان نیز چیزی بجز زبان انگلیسی بوده است. شخصا باور دارم درخواست نمره بالای 7 از دانشجویان و نمره بالای 6 از مهاجران، کاری کاملا غیر اخلاقی و ظالمانه است چرا که رسیدن به نمره بالای 7 آیلتس به معنای سپری کردن هزاران ساعت مطالعه توان فرسا و فشار بسیار بالای روانی و سطحی نامعقول از چیره دستی بر زبان انگلیسی برای یک دانش پژوه یا یک مهاجر است.

از سطح پایه تا نمره 7.5 آیلتس چند ماه به طول می انجامد؟

اما اگر به پرسش نخست بازگردیم آنچه بنا به تجربه دیده ام رسیدن از سطح پایه، که آن را برابر داشتن مدرک دانشگاهی از ایران و نگذراندن دوره ویژه برای زبان انگلیسی تعریف میکنیم، تا سطح نمره 6 آیلتس آکادمیک یا جنرال نیازمند دست کم 4 تا 6 ماه مطالعه کاملا فشرده برابر 5 تا 8 ساعت در روز و در حالت غیر فشرده برابر 6 ماه تا 1 سال زمان میباشد.

تعیین دقیق این دوره بر پایه ماه یا سال بسیار دشوار است چرا که از یک سو نمیتوان حتی 2 زبان آموز را پیدا کرد که (1) سطح ایشان کاملا همانند یکدیگر باشد و بتوان درباره ایشان دقیق صحبت کرد، (2) زمان آزاد و توان همسان برای خواندن هزاران هزار صفحه کتاب و جزوه داشته باشند و (3) توان یادگیری و استعداد زبان ایشان با یکدیگر کاملا همسان باشد. از این رو به زبان آوردن هرگونه عدد و رقم کاملا تخمینی و از یک زبان آموز به زبان آموز دیگر ناهمسان و متغیر خواهد بود.

اگر برنامه رسیدن به نمره 6 آیلتس را برابر 4 تا 6 ماه در نظر بگیریم، رسیدن به نمره 7 (در تمامی مهارت ها) نیازمند دست کم 1 تا 3 ماه دیگر خواهد بود. از این رو برای رسیدن به نمره 7، زبان آموزی که هیچ آشنایی حرفه ای با زبان انگلیسی ندارد نیازمند زمانی برابر با 5 تا 9 ماه زمان خواهد بود. از این نقطه یعنی نمره 7 در تمامی مهارت ها، به باور شخصی من، زبان آموزان 2 دسته خواهند بود: (1) زبان آموزانی که توان درونی و جوهر رسیدن به نمره بالای 7 را دارند و (2) کسانی که این توان را ندارد یا زمان بسیار درازی برای رسیدن به این سطح از زبان انگلیسی نیاز دارند که این زمان را میتوان در بازه چندین سال تخمین زد.

تجربه شخصی من از نمره 7.5 و 8 آیلتس

در دسته بندی بالا شخصا در دسته دوم جای دارم! به این معنا که رسیدن از سطح پایه تا نمره 6.5 آیلتس برای من یک دوره فشرده روزانه 7 تا 9 ساعت مطالعه در کشور هند بود که 10 ماه به طول انجامید و استرس و فشار بسیار زیادی هم به من وارد کرد. مرحله بعد ادامه آموختن زبان انگلیسی بعنوان بخشی از تحصیل در کشور سوئد در مقطع کارشناسی ارشد، بعنوان مترجم چند کتاب مرجع مهندسی و البته تدریس زبان انگلیسی، آیلتس و تافل بود. دریافت نمره 6.5 به ماه های پایانی سال 2008 باز میگردد و هنگامی که پس از چند سال تماس با زبان انگلیسی و مطالعه بسیاری از کتاب ها دوباره با کتاب های مرجع تست های آیلتس زدم نمره من در سطح 7.5 یا حتی پایین تر در سطح 7 بود.

در ادامه با یک برنامه کاملا فشرده همزمان با تدریس آیلتس و تافل کوشش کردم تمرکز بیشتری بر روی نکته ها و تست ها داشته و از کوچکترین فرصت های روزانه برای تفویت 4 مهارت زبان انگلیسی و آیلتس بهره بگیرم. آخرین تست هایی که از سری کمبریج زدم و شرکت در 2 آزمون آزمایشی در 2 مرکز جداگانه نشان داد نمره آیلتس من به سطح نمره 8 رسیده اما همچنان برای رسیدن به نمره ای بالاتر و یا دست کم دریافت نمره 8 با اعتماد به نفس بالاتر همچنان راه برای پیمودن پیش روست.

بیشتر بخوانید:

گلچین ۱۰۰ واژه که تنها حرفه ای های زبان انگلیسی میدانند!

نمونه صدای مصاحبه آیلتس نمره ۸ برای شنیدن

۱۰ تکنیک موثر برای یاد گرفتن لغات جدید زبان انگلیسی

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS

بهترین منابع برای آیلتس بالای ۷

دانلود سخت ترین لغات زبان انگلیسی

نکته های گرامری لازم برای نمره ۷ تا ۸ آیلتس آکادمیک و جنرال

فهرست مدرسان دارای مدرک آیلتس

8 پاسخ های ایجاد شده:
 1. مهشید
  مهشید says:

  سلام. من تا حالا کلاس زبان نرفتم ولی تمرین زیادی داشتم و مدت دو سال ترجمه متون عمومی و تخصصی انجام میدادم. لیسنینگم هم خوبه و میتونم بدون زیرنویس فیلمها و سریالها رو کامل متوجه بشم حالا قصد دارم آیلتس شرکت کنم و به نمره 7 نیاز دارم. به نظرتون کسی با شرایط من با سه ماه تمرین بدون کلاس رفتن میتونه نمره 7 بگیره؟

  پاسخ
 2. mahla
  mahla says:

  س من ۱۴ سالمه و سطح زبان انگلیسیم advance هست اگه به صورت فشرده درس بخونم احتمالش هست توی سن ۱۸ سالگی مدرک زبان انگلیسیم رو بگیرم؟
  به چه صورت باید درس بخونمــ و چه کتابهایی به من کمک میکنه؟

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود.

   بله این امکان وجود دارد ولی احتمالا نه بصورت خودخوان.

   میتونید عبارت بهترین منابع آیلتس رو گوگل بفرمایید.

   پاسخ
 3. همایون
  همایون says:

  سلام
  من هم جز ان دسته هستم که در حد 6.5 ماندم. البته رایتینگ و تا حدی اسپیکینگ را با یک سری فرمت پیشنهادی می شوئ یک کاری کرد اما ریدینگ و لیستنینگ را گیر کرده ام. لطفا راهنمایی کنید من را.
  09123###91 همایون

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   دوست عزیز باید در چهارچوب یک کلاس با برنامه ریزی دقیق پیش برید.

   لطفا در تلگرام به این شماره پیام بدید.
   09121355087

   پاسخ
 4. parisa
  parisa says:

  سلام دوست عزیز من خیلی کم زبان انگلیسی بلد هستم و قصد مهاجرت دارم می خواستم بدونم در چه مدت زمانی می توانم مدرک ایلتس با نمره 6.5 بگیرم خیلی هم عجله دارم زبان یادبگیرم ولی نمی دونم از کجا شروع کنم سپاسگزار میشم راهنمایی بفرماید.

  پاسخ
  • admin
   admin says:

   درود به شما.

   زحمت بکشید از نوار بالای سایت به انواع کلاس هایی که برگزار میکنیم سری بزنید و کلاس مورد نظرتون رو انتخاب کنید.

   این کلاس میتونه آنلاین یا خصوصی حضوری یا گروهی باشه. شرایط را مطالعه بفرمایید و اگر هماهنگ هستید به شماره زیر در تلگرام پیام بدید. ممنون

   09121355087

   پاسخ

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.