بخش شنیداری (Listening) آیلتس چگونه است؟

IELTS Listening Sectionبخش لیسنینگ امتحان آیلتس یا IELTS Listening Section از چه بخش هایی تشکیل شده و در این بخش ها دقیقا چه چیزی از زبان آموز انتظار میرود؟ بخش لیسنینگ چند بخش دارد و چه مدل سوالاتی معمولا در آن مطرح میشود؟ این قسمت از آزمون چقدر طول میکشد و چه نکته هایی برای آن وجود دارد؟ اشتباهات متداول متقاضیان این آزمون چیست و چگونه میتوان از این اشتباهات و خطاها پیشگیری کرد و نمره بالاتری گرفت؟

این ها سوالات بسیاری از زبان آموزان و متقاضیان آیلتس هستند. از این رو کوشش کرده ایم توضیحی جامع در این زمینه را از یکی از وبسایت های مرجع آیلتس گزینش کرده و برای زبان آموزان گرامی به فارسی برگردانیم.

 …

توصیه های آزمون گیرنده های آیلتس برای داوطلبین

آزمون لیسینینگ درهر دونسخه ی آیلتس آکادمیک وجنرال یکسان می باشد. این قسمت شامل چهار متن ضبط شده می باشد که هر یک تنها یکبار پخش می شود. این متن ها از لهجه ها و صدا های متنوع تشکیل شده اند.

Four Main Sections of IELTS Listening

فرمت آزمون لیسینینگ، 30 دقیقه

بخش1: در این قسمت مکالمه ای را می شنوید که بین دو نفر در یک محیط اجتماعی صورت گرفته است. برای مثال: مکالمه ای در یک آژانس اقامتی

بخش2: در این بخش مونولوگی ( تک گویی) را در مورد زندگی اجتماعی روزمره خواهید شنید. برای مثال: گفتگویی در مورد امکانات رفاهی زندگی

بخش3 : مکالمه بین دو یا چند نفردر یک محیط آموزشی . برای مثال گفتگوی بین استاد و دانشجو در مورد تکالیفی که باید انجام شود

بخش4: در این قسمت نیز مونولوگی در مورد یک موضوع دانشگاهی خواهید شنید : برای مثال در مورد ارائه ی کنفرانس سر کلاس دانشگاه

 نکته ها و توصیه های شنیداری (Listening) آیلتس

1. در ابتدای هر بخش قبل از پخش متن ها، سوالات را به دقت بخوانید. این کار به شما کمک خواهد کرد که با تمرکز بیشتر بتوانید متن را دنبال کنید و پاسخ ها را پیدا کنید.

2. پس از اتمام یک بخش، بهتر است که سراغ سوالات و متن بعدی بروید و نگران بخش آخر نباشید.

3. شما لیستی از گزینه های مختلف را دارید تا پاسخ های خود را از بین آنها انتخاب کنید. احتمال دارد که پاسخ ها به ترتیب حروف الفبا و لزوما آنطور که متن را می شنوید پشت سر هم قرار نگیرند.

4. به محدویت واژه ها دقت کنید، اگر از شما خواسته شده که « بیش از دو کلمه به کار نبرید» نوشتن بیش از دو کلمه به معنی از دست دادن نمره خواهد بود حتی اگر بعضی از واژه ها درست باشند.

5. سعی کنید واژه های کلیدی و مترادف را به دقت در متن گوش کنید این کلمات به شما کمک خواهند کرد که راحت تر پاسخ را پیدا کنید. برای مثال، ممکن است که شما در متن چنین جمله ای را بشنوید “She likes going to the gym and playing tennis” واین جمله در پاسخ نامه می تواند به شکل “She is an active person” ظاهر شود.

6. شاید از شما خواسته شود که هجی کلماتی را که می شنوید بنویسید، برای این کار شما باید تلفظ حروف انگلیسی را خوب بلد باشید. (برای مثال بدانید که W در انگلیسی دابلیو تلفظ می شود)

7. به واژه هایی مانند ‘firstly’, ‘my next point’, ‘to sum up که نشانگر مراحل مختلف یک متن هستند دقت کنید. این کلمات به شما کمک می کنند که سوالات را راحت تر شناسایی کنید.

8. همانطور که دارید متن را گوش می کنید گزینه های نامربوط را خط بزنید. این کار به شما کمک می کند که راحت تر به پاسخ برسید.

9. اگر پاسخ شما مربوط به نوشتن تاریخ است دقت کنید که تاریخ ها به چند روش نوشته می شوند و همه ی آنها صحیح می باشند. برای مثال ( 24th April, April 24 and 24 April).

10. اگر با سوالی موجه شدید که قادر به پاسخ دادن نیستید رها کنید و سراغ سوال بعدی بروید. این به شما می کند که آرامش خود را حفظ کنید. در آخر دوباره به آن سوال باز می گردید.

11. پس از اینکه پخش آخرین متن تمام شد شما 10 دقیقه فرصت دارد تا پاسخ های خود را به پاسخ نامه انتقال دهید پاسخ ها را در فاصله ی بین پخش متن ها وارد پاسخ نامه نکنید چرا که ممکن است دچار اشتباه شوید یا تمرکز خود را از دست بدهید پس تا آخر صبر کنید و بعد از تمام شدن متن چهارم شما 10 دقیقه فرصت دارید جواب های خود را انتقال دهید.

دیدگاه ها

Comments are closed.