ایده پردازی برای سوال های رایتینگ دشوار و پیشبینی نشده روز آزمون آیلتس و تافل (بخش سوم) واکنش اضطراری: نوشتن درباره موضوع همسان

New Ideas for ielts toefl writing questionsبرای تمامی شرکت کنندگان در آزمون های آیلتس و تافل ممکن است این مشکل پیش بیاید که پرسش رایتینگ روز آزمون ایشان بسیار سخت باشد که به گونه ای که به نظر برسد هیچ چیزی بعنوان پاسخ در ذهن ایشان شکل نگیرد. چنین مشکلی حتی با وجود تمرین های زیادی که زبان آموز پیش از شرکت در آزمون انجام داده ممکن است بین 0.5 تا 1 نمره از ایشان بکاهد. پیشتر به دو راه حل (1) همسنجی پرسش با واقعیت های بیرونی جامعه و (2) پیوند دادن به دانسته های پیشین پرداختیم. در اینجا راه چاره سوم و پایانی با عنوان (3) نوشتن درباره موضوع های همسان را بررسی مینماییم.

واکنش اضطراری: نوشتن درباره موضوع های همسان

برخلاف آنچه بسیاری از زبان آموزان و مدرسان آیلتس و تافل میپندارند، پاسخ نامربوط و پرت (off-topic) در سنجش با اصلا پاسخ ندادن، نمره بسیاری خوبی برای شرکت کننده در آزمون بهمراه خواهد داشت! در واقع با بی ربط نوشتن، شرکت کننده نمره اندکی(بین 0.5 تا 1 نمره) از دست خواهد داد و باقی نمره را دریافت خواهد کرد. برای مثال نمره 7 ایشان تبدیل به 6 خواهد شد. این کاهش 1 نمره ای در یکی از مهارت ها(رایتینگ) همچنان برای بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون های آیلتس آکادمیک قابل پذیرش بوده و ایشان میتوانند فرایند پذیرش دانشگاهی و دریافت ویزای خود را همچنان با آن ادمه دهند!

کوتاه اینکه دیدن پرسش بسیار دشوار و چالش برانگیز آیلتس یا تافل در بخش رایتینگ ضرورتا به معنای شکست و پایان کار نیست و با هوشیاری میتوان نتیجه را کاملا به نفع خود تغییر داد. در زیر چگونگی این رویکرد را بررسی میکنیم:

فرض کنیم پرسش روز آزمون رایتینگ به این صورت است:

Some people believe buildings should be constructed with the functionality in mind. Others, however, think buildings should also look beautiful and artistic values should also be taken into consideration.

Discuss Both views and give your own opinion

چنین پرسشی احتمالا برای 99% شرکت کنندگان چالش برانگیز خواهد بود و درصدی حتی هیچ پاسخی برای آن نداشته باشند. اما در این حالت چه راه برون رفتی وجود دارد؟

اگر سطح کلی رایتینگ شما در حدود نمره 7 یا حتی 6 هست بهترین راه برای گرفتن بالاترین نمره این است که (1) کوشش کنید سوال را واکاوی و تحلیل کنید و (2) نوشتن درباره کلیت موضوع و کلید واژه ها را آغاز نمایید.

مثلا در نمونه بالا بهترین کار برای شرکت کننده ای که منظور سوال را نمیفهمد این است که درباره “مقاوم بودن ساختمان های اداری و مسکونی”، “نیاز به زیبا بودن ساختمان ها از نظر ظاهری” یا “فاکتورها و عوامل با اهمیت در ساخت سازه ها” بنویسد. تمامی این پیشنهاد ها بر پایه کلیدواژه های درون خود پرسش مطرح شده هستند و گرچه هیچیک پاسخ دقیق و درست سوال نمیباشند، نوشتن پاسخ بر محور آن ها نمره خوبی برای شرکت کننده بهمراه خواهد داشت. با این روش تا 70% نمره ای که ممکن است با استرس گرفتن و وسواسی شدن از دست برود را میتوان به کارنامه بازگرداند چرا که شما همچنان نمره مربوط به واژگان، ساختارهای دستوری و گرامر، پیوند بین پاراگراف ها و محتوای درون هر پاراگراف را دریافت خواهید کرد و تنها برای خارج نوشتن از موضوع اندکی “جریمه” خواهید شد.

حقیقتی که بسیاری از زبان آموزان از آن ناآگاه هستند این است که پرت نوشتن و خارج شدن از مسیر سوال پرسیده شده بجای اینکه یک استثناء باشد یک پیشامد کاملا معمول است و واروی آنچه بسیاری میپندارند، شاید 95% رایتینگ های نوشته شده از سوی زبان آموزان و حتی مدرسان آیلتس و تافل تا اندازه ای از موضوع پرت هستند. بنابراین نوشتن درباره موضوعی همسان و نه ضرورتا پرسش مطرح شده بعنوان آخرین چاره میتواند چاره ساز بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون های آیلتس و تافل در بخش رایتینگ باشد. بنابارین این راه میتواند بعنوان آخرین گزینه و واکنش به وضعیتی اضطراری کاملا سودمند واقع شود.

در همین زمینه بخوانید:

ایده پردازی برای سوال های سخت و پیشبینی نشده روز آزمون آیلتس و تافل – (بخش اول) همسنجی موضوع با واقعیت

ایده پردازی برای سوال های رایتینگ دشوار و پیشبینی نشده روز آزمون آیلتس و تافل – (بخش دوم) پیوند دادن به دانسته های پیشین

بیشتر بخوانید:

بانک دانلود بهترین منابع آیلتس و تافل♥

تعیین نمره اسپیکینگ شما توسط استاد با نمره ۸٫۵ در کانال تلگرام @ielts2com

دانلود ۳۳ دوره آخرین(بهار ۱۳۹۵/۲۰۱۶) سوالات آیلتس از سراسر جهان

دانلود ۳۶ دوره آخرین سوالات آزمون آیلتس سراسر جهان(مارچ+اپریل ۲۰۱۶)

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS 

دانلود کتاب Cambridge IELTS 11 General

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۱۰(برای نخستین بار در ielts2)

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۹(برای نخستین بار در ielts2)

دانلود لغات دشوار ریدینگ های کمبریج آیلتس ۸ (برای نخستین بار در ielts2)

دانلود جزوه لغات ضروری آیلتس تافل (برای اولین بار در ielts2)

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

جدول، نمودار، و گراف رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 1

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

SOP، PS، Apply، پروپوزال، پذیرش، بورس و دیگر امور دانشجویی

تجربه برگزاری آزمون آیلتس در مراکز مختلف

نمره زبان آموزان دوره های پیشین

بهترین منابع برای آیلتس بالای ۷

بهترین منابع تافل iBT

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دریافت آپدیت ویدئوهای آموزشی، سوال و جواب های اسپیکینگ و نکته های آیلتس و تافل ielts2.com در تلگرام تا روز آزمون:

Telegram Logo

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از