ایجاد نقشه فکری(Mind Mapping)-مهارت کاربردی تافل و آیلتس

mind map in toefl and ieltsبهره گیری از مهارت های کلیدی در آزمون های آیلتس و تافل به بالا رفتن بازده کاری زبان آموز و کاهش زمان مورد نیاز و البته ساماندهی هر چه بیشتر دانسته ها و در نهایت پدید آوردن نتیجه هر چه بهتر خواهد انجامید. کتاب های مرجع این دو آزمون به ویژه کتاب Barron’s به آموزش مهارت های اصلی پرداخته اند. فهرستی از این مهارت ها را میتوانید در پایان همین نوشته دنبال فرمایید.

مهارت های تافل اینترنتی- ایجاد نقشه ذهنی یا فکری(مایند مپینگ)

“مایند مپینگ Mind Mapping” یک نوع روش سازماندهی گرافیکی خلاقانه است که توسط “تونی بوزان” نویسنده و پژوهشگر بریتانیایی معرفی شد. این روش به کاربران کمک می کند تا اطلاعات زیادی را پیرامون یک ایده‌ی مرکزی نشان دهند، یکپارچه سازی کنند و ارتباط دهند. از آنجایی که این روش به جای آنکه خطی باشد، جامع است، زبان آموز را قادر به استفاده از هر دو طرف مغز کرده در نتیجه، توانمندی های بالقوه مغز تقویت می شود.

شما می توانید محتویات یک سخنرانی انفرادی و یا یک دوره یک ساله را با استفاده از “مایند مپینگ” خلاصه کنید. بنابراین، این مهارت می تواند به شکل موثری برای مطالعه، خلاصه و سازماندهی کردن، تصمیم گیری و یا حل مشکلات، در زندگی شخصی، دانشگاهی یا حرفه ای استفاده شود.

استفاده از “مایند مپینگ Mind Mapping” در تافل

شما می توانید از تکنیک های “مایند مپینگ” یا نقشه ذهن برای رسیدن به ایده های بکر در بخش رایتینگ در تافل استفاده کنید. از آنجا که شما تنها پنج دقیقه برای طراحی چارچوب مقاله خود زمان دارید، ممکن است این روش را سریع تر و راحت تر از روش های مختصر نویسی سنتی بیابید. ایجاد یک نقشه ذهنی به شما اجازه می دهد ایده ها را بدون استفاده از یک چیدمان خاص، آنطور که می خواهید با استناد به دیدگاه خودتان مرتب کنید. سپس شما می توانید به سرعت بررسی کنید که آیا ایده های کافی در جهت حمایت از دیدگاه خودتان دارید یا خیر.

همچنین می توانید از این روش در بخش لیسنینگ برای یادداشت برداری دقیق تر استفاده کنید.

منابع

بهترین راه برای یادگیری تکنیک های “مایند مپینگ” خواندن یکی از کتاب هایی است که توسط “تونی بوزان” و دیگر نویسندگان نوشته شده است. این کتاب ها عبارتند از:

  • کتاب نقشه ذهن – تونی بوزان
  • چگونه نقشه ذهنی ایجاد کنیم – تونی بوزان
  • “مایند مپینگ”: چگونه استعدادهای طبیعی خود را پرورش دهیم – مایکل گلب
  • در یک هفته نقشه ذهن را بیاموزیم – استیو موریس و جین اسمیت
  • نقشه ذهن برای کودکان و نوجوانان
  • نقشه ذهن برای کودکان و نوجوانان: بازگشتی برای بازنگری

منبع این نوشته: http://www.goodlucktoefl.com/2-3-5-TOEFL_mindmapping.html

بیشتر بخوانید:

اسکن(Scan) کردن – مهارت های کلیدی آیلتس و تافل

خلاصه نویسی Summarizing – مهارت های آیلتس و تافل

یادداشت برداری(Note taking) – مهارت های کاربردی آیلتس و تافل

نوشتن سرنوشتار (outlining) – مهارت های اصلی آیلتس و تافل

جمله سازی(Synthesizing)

خلاصه نویسی Summarizing

پارافریز(paraphrase) بازگویی کردن

یادداشت برداری(Note taking)

راهنمای نحوه نوشتن یک پروپوزال خوب برای مقطع دکترا (PhD)

آموزش چگونی نوشتن مقاله(انشاء یا Essay) به زبان انگلیسی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

لطفا وارد شدن تا بتوانید دیدگاه بگذارید
 
smilegrinwinkmrgreenneutralshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
  اشتراک در  
اطلاع از