آیا کلیشه ای نوشتن در رایتینگ آیلتس و تافل نمره کم میکند؟

Cliche in IELTS TOEFL Writingاز معیارهای اصلی تعیین نمره در رایتینگ های آیلتس و تافل به کار بردن دایره گسترده تری از لغات و ساختارهای گرامری و از عوامل اصلی کم شدن نمره میتوان به نوشتن کمتر از حد تعیین شده(250 واژه در آیلتس و 300 واژه در تافل) و همچنین غلط های دیکته ای(spelling) و گرامری اشاره کرد. اما درباره دیگر عوامل همچون به کار بردن ساختارهای ثابت یا کلیشه ای که در رایتینگ های زبان آموزان بسیار معمول هم هستند و حتی برخی باور دارند به کار بردن آن ها باعث افزایش نمره رایتینگ میشود کمتر صحبت به میان می آید.

Writing IELTS Grading Criteria

آیا کلیشه ای نوشتن نمره رایتینگ را کم میکند؟

به نظر میرسد در میان تمامی سایت های فارسی و انگلیسی زبان تنها جایی که در این باره سخنی به میان آمده سایت ielts-simon.com باشد که کلیشه ها و ضرب المثل ها را برای رایتینگ آیلتس نامناسب میداند. به گفته این سایت، کلیشه یک عبارت بیش از اندازه معمول و شنیده شده همانند “in a nutshell” است که معنای آن “in summary” یا “summed up briefly” می باشد. برای ضرب المثل نیز دو نمونه “There are two sides to every story” و “Many hands make light work” آورده شده است.

اینکه به کار بردن کهنه ساختارها یا کلیشه ها چقدر ممکن است نمره زبان آموزان را در آیلتس و تافل کاهش دهد به هیچ روی مشخص نیست و جستجوهای ما هم در وبسایت های رسمی آیلتس در این زمینه بی نتیجه بود ولی میتوان گفت از آنجایی که بخش رایتینگ و اسپیکینگ آیلتس و تافل باید فضا و موقعیتی برای به کار بردن گستره ای از ساختارها و پویا بودن و همچنین نشان دادن توانایی ها و تحت تاثیر قراردادن آزمون گیرنده است، به کار بردن ساختارهایی که تنها حفظ شده اند و زبان آموز هیچ چالش ذهنی برای ساختن و پدید آوردن آن ها نداشته آنچنان سزاوار نمره بالا نمیباشند.

Cliche in IELTS and TOEFL

منبع نوشته: http://ielts-simon.com/ielts-help-and-english-pr

برای آشنایی بیشتر با کلیشه ها و نیک واژه ها و جارگن ها میتوانید پیوند های زیر را دنبال فرمایید:

http://www.clichelist.net

http://englishmistakeswelcome.com/cliches.htm

2 پاسخ های ایجاد شده:
 1. سجاد
  سجاد says:

  سلام جناب مهندس
  وقت بخیر
  در واقع عبارتی مثل to put it in a nutshell در اسپیکینگ هم کلیشه محسوب شده و نمره منفی دارد؟؟
  اگر از معادلش استفاده کنیم بهتره؟؟؟ to say it in a clear way و اینکه از کجا متوجه شیم که عبارت کلیشه ای است؟؟؟
  با تشکر

  پاسخ

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.