نکته های کلیدی مهارت لیسنینگ آیلتس Top Practical Tips for IELTS Listening

Top Tips of IELTS Listening Part form ielts2.com

نمره بخش لیسنینگ یا مهارت شنیداری برایندی از استعداد زبان آموز در این مهارت، تمرین های زبان آموز در این زمینه و آشنایی با بخش لیسنینگ آزمون آیلتس است. در اینجا کوشش میکنیم با شناساندن برخی نکته های کلیدی شانس زبان آموزان را برای دریافت نمره مناسب تر افزایش دهیم و امیدواریم این نکته ها برای شما سودمند باشد.

به دستورالعمل(Instruction) ها دقت فراوان داشته باشید

هرقسمت دستورالعمل خاص خودش را دارد. دقت کنید که چه کاری قرار است انجام دهید. بنابراین وقتی قرار است در جای خالی 3 کلمه بنویسید دقیقا سه کلمه در جواب بنویسید. با نوشتن تعداد کلمات کمتر یا بیشتر نمره ای برای شما منظور نمی شود. دقت کنید a وthe هم بعنوان یک کلمه شمارش می شود. جواب سوالات به همان ترتیبی است که می شنوید.

از فاصله زمانی بین سوالات استفاده کنید و حدس زدن هوشمندانه را فراموش نکنید!

در هر بخش سوالات به گروههایی تقسیم شده و از شما خواسته می شود مثلا به سوال 1 تا 5 جواب بدهید و قبل از آن به شما حدود 30 ثانیه زمان داده می شود که به سوالات نگاه کنید. خوب پس از فرصتی که دارید به نفع خود استفاده کنید، متن را بخوانید زیر کلمات کلیدی مثل زمان، دلار، مکان و مدت … خط بکشید. حدس بزنید در جای خالی منتظر شنیدن چه نوع کلمه ای هستید، عدد یا صفت یا فعل…؟ با این کار شانس خود را بالا میبرید، قسمت بعدی سوالات را هم با همین روش انجام دهید.

موقع پخش لیسنینگ تمرکز 100% داشته باشید و یادداشت نویسی نکنید!

در هنگام گوش دادن به دنبال جزئیات باشید مثلا زمان حرکت قطار یا تارخ رزرو بلیط… با شنیدن لهجه های مختلف که به گوش شما آشنا نیستن هول نشوید سعی کنید کلمات را بشنوید اگر در پس زمینه صدای خیابان را می شنوید آنرا نشنیده گرفته فقط روی صدای گوینده تمرکز کنید. اگر می توانید همزمان نت بردارید فقط کلمات کلیدی را بنویسید نه کل جمله را مخصوصا در بخش 3 ولی این کار نباید شما را از جواب دادن به سوالات باز دارد. وقتی کلمه ای را می شنوید و مطمئنید جواب است پس سریع در جای خالی بنویسید احتیاجی به نوشتن آن در کنار نت هایتان وجود ندارد.

اگر حس کردید جا مانده اید مدیریت بحران کنید چون هنوز شانس زیادی دارید!

وقتی جواب سوالی را نشنیدید از آن بگذرید و به سراغ سوال بعدی بروید، استرس نگیرید از اول هم قرار نبود 40 تا سوال را درست جواب بدهید پس بخاطر نشنیدن جواب یکی دوتا سوال دست و پای خود را گم نکنید اینطوری تمام سوالات را خراب می کنید. برای جلوگیری از، از دست دادن سوالات یک سوال را در ذهن داشته باشید مثلا سوالی که در وسط سوالهاست و به دنبال تاریخ می گردد، حواستان باشد از آن سوال گذشته اید یا هنوز به آن نرسیده اید اینطوری حداقل می دانید از چه سوال به بعد را باید انجام دهید.

به تاکید و پافشاری بیشتر بر برخی واژه ها در آنچه میشنوید توجه کنید!

بعد از مدتی که به نمونه سوالات گوش می دهید می فهمید که اکثرا جواب سوالات واضح تر و با تاکید بیشتری بیان می شود. کلماتی که تکرار می شود یا دیکته آنها گفته می شود یا ارقامی که تک تک بیان می شود نود ونه درصد جواب سوال هستند.

به تلفظ اعداد ترتیبی/تاریخ ها/ماه ها/سال ها و قوانین(فرمت) آن ها توجه کنید!

حواستان به تلفظ اعداد باشد بیشتر داوطلبان مثلا تفاوت بین تلفظ 13 و 30 یا 15 و 50 را متوجه نمی شوند، اگزمینر هم این را می داند پس مطمئن باشید ازاین اعداد در امتحان دارید. همچنین اعداد ترتیبی، یادتان نرود the را بنویسید مثلا 24th of Aug. همچنین در نوشتن کسر، عددی که در مخرج قرار دارد ترتیبی است مثلا: one fifth . حواستان باشد وقتی می خواهید بنویسید دهه 30 باید اینطور نوشته شود: 30’s و یا 30s . اگر می خواهید در جواب بنویسید قرن چهاردهم باید اینطور بنویسید: 14th century or C 14 . برای نوشتن ماههای میلادی فقط سه رقم اول آنها نوشته می شود البته حرف اول باید کپیتال باشد، فقط سه ماه May, June, July کامل نوشته می شود. Oct, Feb, Jan…. در امتحان برای گفتن سال آنها را دو رقم دو رقم بیان می کنند بر عکس اعداد که یکی یکی گفته می شود. مثلا 1967 را nineteen, sixty seven میگویند یا 1400 را fourteen hundred می گویند. همچنین به عدد صفر o گفته می شود و اعدادی که دوتا مثل هم هستند از double برای گفتنشان استفاده می شود.

مواظب بازی با لغات و دام(تله) های ذهنی بخش لیسنینگ باشید!

حواستان به تله ها باشد، ممکن است گوینده نظرش را بگوید و شما آنرا در جای خالی بنویسید ولی در جمله بعد با گفتن but or it is better نظر خود را عوض کند و چیز دیگری بگوید پس مواظب این کلک ها باشید و یا چیزی را در کل می گوید و یک گروه را مستثنی می کند مثلا همه دانش آموزان می توانند از کتابخانه استفاده کنند بجز آنهایی که شهریه را نپرداخته باشند، مبادا در جای خالی بنویسید همه دانش آموزان. مواظب باشید در تله ها بدام نیافتید. در 10 دقیقه آخر با دقت جواب ها را به پاسخنامه منتقل کنید جا به جا وارد نکنید و یکبار از نظر گرامری چک کنید ببینید جوابتان برای جای خالی مناسب است یا نه. اگر غلط املایی داشته باشید کل نمره آن سوال را از دست می دهید حتی اگر جواب شما درست باشد.

اعتماد به نفس را در آزمون به خودتان باز گردانید!

بخش اول آسانترین بخش لیسنیگ است با کمی تمرین سعی کنید همه نمره آنرا بگیرید. روی اعداد و حروف و شکل تلفظ شان دقت کنید. با کمی تمرین روی این بخش مسلط خواهید شد و البته برای نتیجه بهتر در امتحان باید بارها این روش را هنگام زدن تست لیسنینگ انجام دهید تا تبحر کافی بدست بیاورید.

برگردان متن اصلی به فارسی به کوشش سرکار خانم زهرا بختیاری به سفارش ielts2.com

ویرایش متن و افزایش توضیحات: مهندس ابوالقاسمی (دریافت کننده نمره 8.5 لیسنینگ آیلتس)

بیشتر بخوانید:

بانک دانلود بهترین منابع آیلتس و تافل♥

دانلود 90 نمونه آخرین سوالات اسپیکینگ آیلتس با جواب (Band +8) تابستان 1395

آموزش صوتی گام به گام نحوه نوشتن رایتینگ آیلتس Task 2 (رادیو ielts2)

همه برنامه های رادیو ielts2

چطور برای امتحان آیلتس ثبت نام کنیم؟ (رادیو ielts2)

تعیین نمره اسپیکینگ شما توسط استاد با نمره ۸٫۵ در کانال تلگرام @ielts2com

دانلود ۳۳ دوره آخرین(بهار ۱۳۹۵/۲۰۱۶) سوالات آیلتس از سراسر جهان

دانلود ۳۶ دوره آخرین سوالات آزمون آیلتس سراسر جهان(مارچ+اپریل ۲۰۱۶)

فهرست بهترین منابع آیلتس

منابع پیش آیلتس Pre IELTS 

دانلود کتاب Cambridge IELTS 11 General

دانلود جزوه لغات دشوار ریدینگ های کتاب کمبریج آیلتس ۱۰(برای نخستین بار در ielts2)

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ تافل آیلتس Task 2

جدول، نمودار، و گراف رایتینگ آیلتس آکادمیک Task 1

۵۰ روز تا آزمون آیلتس من (۱۵ اسفند ۹۴)؛ هدف نمره ۸+ آکادمیک!

SOP، PS، Apply، پروپوزال، پذیرش، بورس و دیگر امور دانشجویی

تجربه برگزاری آزمون آیلتس در مراکز مختلف

نمره زبان آموزان دوره های پیشین

بهترین منابع برای آیلتس بالای ۷

بهترین منابع تافل iBT

گزیده بهترین نوشته های ielts2.com

دریافت آپدیت ویدئوهای آموزشی، سوال و جواب های اسپیکینگ و نکته های آیلتس و تافل ielts2.com در تلگرام تا روز آزمون:

Telegram Logo

10 پاسخ های ایجاد شده:
 1. سمیرا
  سمیرا says:

  با سلام و سپاس فراوان از نکات کلیدی و سایت ارزشمندتان
  یک سوال در مرود پارت 1 بخش لیسنینگ دارم، مشکل اصلی من این است که زمانی که spell کلمات را می گویند نمیتوانم بنویسم. همچنین در مورد نوشتن کدپستی، شماره تلفن و اسم افراد اکثر مواقع مشکل دارم. لطفا مرا در این زمینه راهنمایی کنید. در ضمن اگر سایتی یا کتابی برای تمرین این بخش میشناسید، لطفا معرفی کنید.
  با تشکر

  پاسخ دادن
  • admin
   admin says:

   درود

   در تمامی کتاب هایی که در زمینه تقویت مهارت لسنینگ یا منابع آیلتس و پیش آیلتس معرفی کردیم فصل هایی به این موضوع پرداخته شده. همچنین تمامی کتاب های آیلتس که دارای تست های شبیه سازی شده هستند هم این بخش وجود دارد.

   پاسخ دادن
 2. سپیده
  سپیده says:

  سلام آقای ابوالقاسمی از شما ممنونم که این مطلب رو منتشر کردین من تا حالا نمی دونستم لیستنینگ هم میتونه اینهمه ریزه کاری داشته باشه . امیدوارم با این راهکارا تا یک ماهه دیگه بتونم نمرم رو یک عدد بالاتر ببرم. همیشه جزء بهترینهای آیلتس بودین.
  سپاسگذارم.

  پاسخ دادن
 3. مهتاب
  مهتاب says:

  سلام. من واقعا از مطالب مفیدتون ممنونم
  تا حالا نکته هایی به این خوبی در مورد لیستنسنگ نخونده بودم .

  پاسخ دادن

- پاسخ

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *